Jakie wady i zalety ma umowa o pracę?

Większość z nas dąży do zapewnienia sobie stabilizacji finansowej poprzez zatrudnienie na umowę o pracę. Czy ten rodzaj zatrudnienia rzeczywiście gwarantuje nam największe bezpieczeństwo? Sprawdź jakie wady i zalety ma umowa o pracę.

Jakie wady i zalety ma umowa o pracę?
Czy umowa o pracę ma w ogóle jakieś wady?

Umowa o pracę jest jedną z form zawierania współpracy między pracodawcą a pracownikiem. Wydaje się, że ten rodzaj umowy jest jednym z bardziej pożądanych przez pracowników. Dlaczego? Z pewnością warunki, jakie obowiązują przy umowie o pracę są korzystniejsze, a na pewno dające większą gwarancję bezpieczeństwa, niż chociażby w przypadku umowy na zlecenie. Dlatego wielu pracowników dąży do zawarcia takiej umowy z pracodawcą. Jak każda forma współpracy, umowa o pracę ma swoje zalety i wady. Poznajmy te najistotniejsze.

Rodzaje umów o pracę

Warto przypomnieć, że istnieje kilka rodzajów umów o pracę:

1. Umowy terminowe:

 • umowa na okres próbny,
 • umowa na czas określony,
 • umowa na czas wykonywania określonej pracy.

2. Umowy bezterminowe – umowa na czas nieokreślony.

Zalety umowy o pracę

Przejdźmy do niewątpliwych zalet umowy o pracę:

 • Umowa gwarantuje pracownikowi minimalne wynagrodzenie za swoją pracę,
 • Pracownik ma zapewnione składki na ubezpieczenia społeczne, które są opłacane przez pracodawcę,
 • Pracownik ma zagwarantowane otrzymywanie wynagrodzenia w określonym czasie,
 • Pracownik ma prawo do korzystania z uprawnień, jakie wynikają z kodeksu pracy,
 • Pracownik nie musi obawiać się o przedterminowe wypowiedzenie umowy.

Warto tutaj wspomnieć o tym, że zawierając umowę na czas nieokreślony, pracownik ma większe szanse na zdobycie kredytu w banku, np. na zakup samochodu lub mieszkania. To rodzaj solidnego zabezpieczenia dla instytucji finansowych. Dla porównania, umowy zlecenia takiej gwarancji nie dają.

Dowiedz się więcej: Kontrakt menedżerski – na czym polega i jak rozliczać? >>

A wady…?

Jeżeli chodzi o wady umowy o pracę, to jest ich zdecydowanie mniej niż korzyści. Należą do nich:

 • Brak możliwości powierzenia obowiązków pracownika innej osobie,
 • Wykonywanie pracy w określonym miejscu i czasie.

Wydaje się jednak, że takie wady są mało znaczące. Dla osoby, która jest zatrudniona na umowę o pracę, wykonywanie osobiście swoich obowiązków w określonym miejscu nie stanowi żadnego problemu.  Pracownik zawierający umowę o pracę jest w zdecydowanie lepszej sytuacji niż osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia. W dzisiejszych czasach, kiedy wielu pracodawców – chcąc obniżyć koszty prowadzenia firmy – decyduje się na umowy zlecenia, umowa o pracę to pożądana forma zatrudnienia. Daje pewne poczucie stabilizacji i realnego odczuwania korzyści z niej płynących.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 • O autorze
 • Ostatnie artykuły
Hintigo Hintigo [+ info]

HINTIGO to źródło najlepszych rozwiązań, porad i inspiracji, pozwalających szybko i skutecznie rozwiązać problemy życia codziennego. Wierzymy, że podejmowanie decyzji staje się łatwiejsze kiedy dysponujemy kompletnymi i rzetelnymi informacjami. Pragniemy, aby każdy użytkownik odwiedzający nasz portal znalazł dokładnie to, czego w danym momencie poszukuje - odpowiedzi na pytanie, porady, instrukcji, przewodnika.

Zobacz również