PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Państwa miasta

Państwa na Z

  • 27 lutego, 2024
  • 6 min read
Państwa na Z

Grasz w Państwa i miasta, właśnie trafiłeś na państwo na Z? Szukasz podpowiedzi? Poniżej ją znajdziesz.

Zasady gry państwa i miasta

Najpierw przygotowujemy tabelkę. Gracze ustalają kategorie i zapisują je w kolumnach. Na przykład kolumna 1 – państwo, kolumna 2 – miasto, następnie zwierzę, kolor, imię, rzecz, rzeka.

Wybieramy literę – jeden z graczy wymienia alfabet w pamięci, a inny gracz w dowolnym momencie mówi „Stop”. Litera, na której przerwano wyliczanie, jest jednocześnie wybraną literą. Uwaga: litery, które nie są uwzględnione w grze to: Ą, Ę, Ń, Ó, Q, V, X, Y.

Po wylosowaniu litery wszyscy gracze wpisują do swoich kolumn słowa z danej kategorii, zaczynające się na wybraną literę. Można też wprowadzić ograniczenie czasowe poprzez użycie klepsydry do odmierzania czasu.

Przyznawanie punktów – w grze Państwa Miasta za każde poprawnie wpisane słowo gracz otrzymuje punkty według następującego systemu:

• jeśli nikt inny nie wpisał danego słowa, gracz otrzymuje 2 punkty.
• jeśli kilku graczy wymieniło to samo słowo – wszyscy otrzymują po 1 punkcie.
• jeśli gracz nie wpisał słowa lub wpisał niepoprawne – nie otrzymuje punktów.

Zakończenie: wygrywa gracz, który zdobędzie najwięcej punktów.

Zobacz też państwa na H oraz z kim graniczy Polska.

Kraj na Z

Poniżej lista państw na Z, które można znaleźć na mapie świata. Na poniższej liście krajów zaczynających się na literę Z znajdziecie tylko państwa niepodległe. Brak tutaj terytoriów zależnych, państw na literę Z nieuznawanych przez społeczność międzynarodową.

Państwa na literę Z

  • Zambia
  • Zimbabwe
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie
Zambijka
Mieszkanka Zamii. Zambia to jedno z państw na literę Z, które możesz podać w grze państwa miasta. Liczba ludności kraju wynosi 19,47 miliona.

Państwa na Z – Zambia

Zjednoczone królestwo Zambia to państwo położone w południowej Afryce, graniczące z takimi krajami jak Angola, Kongo, Tanzania, Malawi, Zimbabwe, Botswana i Namibia. Jego stolicą jest Lusaka, leżąca w centralnej części kraju.

Zambia słynie przede wszystkim z wspaniałych parków narodowych i dzikiej przyrody. Jednym z najpopularniejszych miejsc do odwiedzenia jest Park Narodowy South Luangwa, w którym można spotkać wiele dzikich zwierząt, w tym słonie, lwy, hipopotamy, krokodyle, żyrafy czy zebry. Innym popularnym parkiem jest Kafue, który jest jednym z największych parków w Afryce i oferuje niezapomniane safari.

Inną atrakcją turystyczną w Zambii jest wodospad Wiktorii, który jest jednym z największych i najpiękniejszych na świecie. Wodospad znajduje się na granicy z Zimbabwe i jest popularnym miejscem wycieczek. Turystom poleca się także rejsy po rzece Zambezi, podczas których można podziwiać piękno krajobrazów i obserwować dzikie zwierzęta.

Zjednoczone królestwo Zambia to również kraj o bogatej kulturze i tradycjach. Warto odwiedzić miasta takie jak Livingstone, gdzie można poznać historię kolonialną kraju i zobaczyć ciekawe zabytki architektury.

Zambia słynie z produkcji miedzi, która jest głównym źródłem dochodów dla kraju. Ponadto, w Zambii można spróbować tradycyjnych potraw, takich jak nshima (rodzaj mąki kukurydzianej), biltong (suszone mięso) czy kapenta (małe ryby). W 2021 roku Zjednoczone królestwo Zambia ma liczbę mieszkańców dochodzącą prawie do 20 milionów (19,47 miliona ludzi).

Podsumowując, Zambia to kraj o pięknej przyrodzie, ciekawych zabytkach i bogatej kulturze. Jest to idealne miejsce dla miłośników safari i dzikiej przygody, którzy chcą poznać Afrykę z bliska.

Państwa na Z – Zimbabwe

Zimbabwe to państwo położone w południowej Afryce, graniczące z takimi krajami jak Zambia, Botswana, RPA i Mozambik. Jego stolicą jest Harare, leżąca w północno-wschodniej części kraju.

Zimbabwe słynie z pięknych parków narodowych i zabytków związanych z kulturą afrykańską. Jednym z najpopularniejszych miejsc do odwiedzenia jest Park Narodowy Hwange, w którym można spotkać wiele dzikich zwierząt, w tym słonie, lwy, leopardy, nosorożce, hipopotamy i krokodyle. Innym popularnym parkiem jest Mana Pools, gdzie można obserwować dzikie zwierzęta na brzegach rzeki Zambezi.

Zimbabwe słynie również z jednego z najpiękniejszych wodospadów na świecie – Wodospadów Wiktorii, które leżą na granicy z Zambią. Turystom poleca się również wizytę w zabytkowych miastach takich jak Great Zimbabwe, gdzie można zobaczyć pozostałości po starożytnej cywilizacji, która kiedyś zamieszkiwała ten obszar.

Zimbabwe jest również znane ze swojego bogactwa mineralnego, w szczególności diamentów i złota. Kraj ten oferuje również ciekawą kuchnię, w której dominują potrawy z mięsa, ryżu i warzyw, a popularnym napojem jest piwo z miodem.

Podsumowując, Zimbabwe to kraj o pięknej przyrodzie i bogatej kulturze, który oferuje wiele atrakcji turystycznych dla miłośników przygody i dzikiej natury. Warto odwiedzić ten kraj, aby poznać historię i piękno Afryki.

Zjednoczone Emiraty Arabskie ZEA
Zjednoczone Emiraty Arabskie a konkretniej Dubaj. Czy wiesz, że Dubaj to największe masto w pańswie jakim są Zjednoczone Emiraty ?

Państwa na Z – Zjednoczone Emiraty Arabskie

Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj leżący na Bliskim Wschodzie, na Półwyspie Arabskim. Jego stolicą jest Abu Zabi, ale największym miastem i centrum handlowym kraju jest Dubaj.

Zjednoczone Emiraty Arabskie słyną z luksusowych hoteli, pięknych plaż, nowoczesnych centrów handlowych i wysokiej jakości usług turystycznych. Dubaj to miejsce, które przyciąga najwięcej turystów z całego świata. W Dubaju znajduje się wiele imponujących budynków, takich jak Burdż Chalifa – najwyższy budynek na świecie, oraz luksusowe hotele, w których można odpocząć i korzystać z wielu udogodnień.

Innymi popularnymi atrakcjami w Zjednoczonych Emiratach Arabskich są wycieczki na pustynię, w których można spróbować jazdy na wielbłądzie lub quadzie, a także oglądać piękne zachody słońca nad piaskami pustyni. Kolejną atrakcją są wodne parki rozrywki, w których można korzystać z wielu zjeżdżalni i atrakcji wodnych.

Zjednoczone Emiraty Arabskie słyną również z luksusowych zakupów, a w Dubaju można znaleźć wiele centrów handlowych, w których dostępne są produkty od znanych światowych marek.

Podsumowując, Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj, który oferuje wiele luksusowych atrakcji turystycznych. Jest to idealne miejsce na odpoczynek, zwiedzanie i zakupy dla osób, które cenią sobie wygodę, piękne krajobrazy oraz wspaniałe doświadczenia.

Państwa na literę Z – Zair?

Zair to nazwa Demokratycznej Republiki Konga do 17 maja 1997. Aktualnie nie używa się tej nazwy, dlatego na naszej liście państw na Z nie ma Zairu.

About Author

Ewssir lol

Pod pseudonimem Ewssir lol - kryje się Ewa . Uwielbiam kawę, psychologię oraz grę w League of Legends (stąd mój nick Ewssir lol).

Wcześniejszy artykuł

Następny artykuł