PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Zdrowie i uroda Odżywianie

Rozszerzanie diety niemowlaka — co może jeść dziecko

 • 13 listopada, 2023
 • 7 min read
Rozszerzanie diety niemowlaka — co może jeść dziecko

Czym jest rozszerzanie diety dziecka?

Wprowadzenie pokarmów stałych do diety niemowlęcia to istotny krok w jego rozwoju. To proces, który wymienia mleko matki lub modyfikowane stopniowo na rzecz bardziej zróżnicowanego jadłospisu. Ten etap, trwający zwykle od sześciu miesięcy do dwóch lat, to czas odkrywania przez malucha nowych doznań smakowych, zapachowych i teksturalnych. Dziecko, delektując się różnorodnością pokarmów, zaczyna naturalnie zmniejszać spożycie mleka, uznając sycące właściwości posiłków stałych.

Po co rozszerzamy diety niemowlaka?

Pierwsze pół roku życia dziecka to dominacja mleka, które dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Ale drugie półrocze przynosi zmianę — czas na wprowadzenie posiłków uzupełniających. Ich zadaniem jest nie tylko dostarczanie energii i witamin, ale również nauka gryzienia, żucia i przełykania różnorodnych konsystencji. Dzięki temu niemowlak stopniowo uczy się zaspokajać głód za pomocą pokarmów stałych, co jest kluczowe dla jego rozwoju.

Kiedy zacząć rozszerzanie diety niemowlaka?

Moment rozpoczęcia tej przygody kulinarno-rozwojowej jest kwestią indywidualną, ale większość specjalistów rekomenduje rozpoczęcie około szóstego miesiąca życia dziecka. To czas, gdy maluch zyskuje zdolność do spożywania pokarmów innych niż mleko, osiągając dojrzałość umożliwiającą mu jedzenie z łyżeczki lub samodzielne wkładanie jedzenia do ust. Oczywiście, każde dziecko rozwija się w swoim tempie, dlatego kluczowe jest obserwowanie jego umiejętności i reakcji na nowe doświadczenia kulinarne. Stabilne siedzenie i kontrola główki są podstawą do bezpiecznego rozpoczęcia tej podróży smakowej.

diety dziecka, dietę niemowlęcia, diecie dziecka, zasady żywienia zdrowych niemowląt, diecie dziecka, dziecko piersią, jadłospisie dziecka, schemat żywienia niemowląt, mlekiem modyfikowanym, dziecko decyduje, dietę niemowlaka, dziecko decyduje, jadłospisie dziecka, dietę niemowlęcia, karmienie piersią, tygodnia życia, karmienie piersią, tygodnia życia, hepatologii i żywienia dzieci,

Zasady żywienia zdrowych niemowląt

Polskie rekomendacje dotyczące wprowadzenia stałych pokarmów do diety niemowląt sugerują, że proces ten może być rozpoczynany między 17. a 26. tygodniem życia dziecka. Jednocześnie podkreślają znaczenie wyłącznego karmienia piersią przez pierwszych sześć miesięcy oraz obserwowanie niemowlęcia pod kątem gotowości na rozszerzenie diety.

Zalecenia te zwracają uwagę na fakt, iż większość niemowląt potrzebuje dodatkowego pokarmu, oprócz mleka matki lub mleka modyfikowanego, począwszy od około szóstego miesiąca życia: „Z powodu wymagań żywieniowych i potrzeby dostarczenia wszystkich kluczowych składników odżywczych, większość niemowląt wymaga wprowadzenia dodatkowego pokarmu oprócz mleka matki lub mleka modyfikowanego od około 6. miesiąca życia. Nie ma ustalonego, uniwersalnego wieku, w którym wszyscy niemowlęta powinny rozpocząć spożywanie pokarmów uzupełniających. To zależy od indywidualnych cech i tempa rozwoju każdego dziecka.”

Zalecenia te znajdują odzwierciedlenie w wytycznych Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci z 2021 roku. Ponadto, zarówno Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), jak i Amerykańska Akademia Pediatrii, są zgodne co do tego, że niemowlęta są gotowe na rozszerzenie diety po ukończeniu sześciu miesięcy życia, niezależnie od tego, czy są karmione piersią, czy mlekiem modyfikowanym.

Zobacz też: Czy dzieci mogą pic kawę 

Akcesoria do rozszerzania diety

Podczas wprowadzania niemowlęcia do świata stałych pokarmów, kluczowe jest krzesełko do karmienia, najlepiej z regulowanym siedziskiem i podnóżkiem, aby dopasować je do wzrostu dziecka. Kolejnym niezbędnym elementem są łyżeczki, które powinny być małe, płaskie i twarde.

Ważny jest również otwarty kubek, tradycyjny lub nachylony, a także bidon, idealny na wyjścia poza dom. Nie można zapomnieć o talerzykach i miseczkach, gdzie wybór zależy od preferencji rodziców. Do dyspozycji są talerzyki z przyssawkami, silikonowe maty czy talerzyki z przegródkami.

Ostatnim elementem są śliniaki i fartuszki, niezbędne podczas posiłków. Dla niemowląt praktykujących BLW najlepiej sprawdzą się fartuszki z długimi rękawami, natomiast przy karmieniu łyżeczką wystarczą tradycyjne śliniaki, najlepiej te z kieszonką na resztki jedzenia.

BLW czy tradycyjne rozszerzanie diety?

Wybór metody rozszerzania diety dziecka to indywidualna kwestia, zależna od predyspozycji i potrzeb malucha. Niektóre dzieci preferują karmienie łyżeczką, inne z kolei wykazują zainteresowanie samodzielnym jedzeniem od początku. Zarówno tradycyjne podejście, jak i BLW (Baby-Led Weaning, co tłumaczymy jako Bobas Lubi Wybór) mają swoje zalety i wady, ale nie istnieje jedna, uniwersalna metoda. Nie warto ograniczać się do wyłącznego stosowania jednego z tych podejść. Elastyczność w rozszerzaniu diety, pozwalając dziecku na samodzielne jedzenie, jednocześnie oferując mu przeciery, może okazać się korzystna. Włączanie pokarmów stałych w trakcie karmienia papkami również jest doskonałym wyborem. Kluczowe jest obserwowanie i dostosowywanie się do potrzeb dziecka w danym momencie.

Rozszerzanie diety niemowlaka — co może jeść dziecko

Słoiczki czy gotowanie?

Pytanie o to, czy dla niemowlaka lepsze są posiłki gotowe ze słoiczków czy domowe, pojawia się często. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Osobiście zachęcam do przygotowywania posiłków w domu, ze względu na ich różnorodność smakową, możliwość dostosowania konsystencji do umiejętności dziecka i oferowanie mu różnorodnych produktów, niedostępnych w gotowych daniach. Przygotowywanie jedzenia w domu pozwala na jednoczesne gotowanie dla dziecka i dla siebie. Słoiczki zaś są przydatne, gdy brakuje czasu na gotowanie, w trudnych dniach czy podczas wyjść, gdzie podanie gotowego posiłku jest wygodniejsze. Mimo że posiłki ze słoiczków często mają podobny smak i konsystencję, dobrym wyborem jest poszukiwanie tych z różnymi teksturami, odpowiednimi dla różnych etapów rozwoju dziecka.

Ważne jest, aby nie kierować się wyłącznie wiekiem podanym na opakowaniu, a raczej oferować dziecku różnorodne konsystencje posiłków od początku rozszerzania diety.

Podstawy wprowadzania nowych pokarmów do diety dziecka:

 1. Rozpoczynaj wprowadzanie nowych pokarmów około 6. miesiąca życia dziecka, zwracając uwagę na jego gotowość, taką jak umiejętność samodzielnego siedzenia, brak odruchu wypychania jedzenia językiem, umiejętność chwytania i umieszczania jedzenia w ustach, próbowanie gryzienia pokarmu i zainteresowanie jedzeniem. Jeśli dziecko nie jest jeszcze gotowe, spróbuj ponownie po kilku dniach.
 2. Nadal podawaj mleko jako główny posiłek, a między karmieniami oferuj dziecku urozmaicone posiłki. Niech dziecko nie jest ani zbyt głodne, ani zbyt najedzone podczas próbowania nowych pokarmów. Początkowo chodzi o zapoznanie dziecka z nowymi smakami, a nie o zastąpienie mleka stałym pokarmem.
 3. Wprowadzaj nowe produkty stopniowo, zaczynając od kilku łyżeczek i obserwując reakcję dziecka. Jeśli dziecko nie jest zainteresowane danym pokarmem, nie zmuszaj go do jedzenia. Niektóre dzieci potrzebują czasu, aby polubić nowy smak.
 4. Wprowadzaj nowe produkty pojedynczo, aby łatwiej było zidentyfikować ewentualne alergie. Unikaj podawania kilku nowych pokarmów naraz, szczególnie tych potencjalnie alergizujących.
 5. Unikaj dodawania cukru i soli do pokarmów dla niemowląt. Sprawdzaj również skład gotowych produktów dla dzieci.
 6. Przygotowuj posiłki dla niemowląt poprzez gotowanie na parze, gotowanie lub pieczenie, unikając smażenia w głębokim tłuszczu.
 7. Podczas posiłków podawaj dziecku wodę w kubeczku lub bidonie ze słomką. Unikaj podawania soków, kompotów i niemodyfikowanego mleka krowiego w pierwszym roku życia.
 8. Możesz zacząć od podawania papek, ale warto eksperymentować z różnymi konsystencjami pokarmu, dostosowując je do umiejętności dziecka.
 9. Zapewnij, że dziecko siedzi podczas jedzenia i jest pod nadzorem dorosłego, aby uniknąć ryzyka zadławienia. Unikaj karmienia w pozycji leżącej czy półleżącej.
About Author

pejot