PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Praca

Rób to, co kochasz — poznaj 3 cechy pracy marzeń

  • 27 września, 2023
  • 5 min read
Rób to, co kochasz — poznaj 3 cechy pracy marzeń

Kto wie, jak szukać, ten znajdzie — klucze do wymarzonego zawodu

Działać z pasją. To hasło, które stawia na piedestale sens w codziennych obowiązkach. Badania wskazują, że aż 70% młodzieży i absolwentów wierzy, że idealna praca gwarantuje nie tylko zadowolenie, ale również stabilność życiową, harmonizując życie zawodowe z prywatnym. Ważne jest także przekonanie, że twoja profesjonalna działalność wnosi wartość do życia innych.

Steve Jobs podzielił się kiedyś na spotkaniu z młodzieżą następującą refleksja: „Wasza praca wypełni dużą część waszego życia i jedynym sposobem, aby być naprawdę usatysfakcjonowanym, jest robienie czegoś, w co wierzycie, że jest czymś wielkim. Jedynym sposobem na robienie wielkich rzeczy jest robienie czegoś, co się kocha. Jeśli jeszcze tego nie znaleźliście – szukajcie dalej. Nie idźcie na kompromisy. Jak w wielu przypadkach, serce powie wam, kiedy to znajdziecie. Jak w każdym dobrym związku, będzie coraz lepiej wraz z mijającymi latami. Więc szukajcie, aż znajdziecie. Nie idźcie na kompromisy”.

Chcąc zdobyć atrakcyjne stanowisko, musisz być ekspertem w swoim fachu. Twoja specjalizacja i unikalne umiejętności są kluczem. Firmy szukają ludzi, którzy przynoszą wartość. Niestety, wielu absolwentów z trudem odnajduje się na rynku pracy, często posiadając wiedzę, która nie znajduje praktycznego zastosowania. Kluczem jest więc stałe doskonalenie – inwestuj w kursy, zanurz się w naukę języków, stań się mistrzem w swojej dziedzinie. Bo jeśli nie idziesz naprzód, to się cofasz.

Rób to co kochasz — poznaj 3 cechy pracy marzeń

Po pierwsze satysfakcja i poczucie sensu

Harv Eker w swojej znanej książce „Bogaty albo biedny? Po prostu różni mentalnie” przekonuje, że mentalność odgrywa kluczową rolę w osiągnięciu sukcesu. Twierdzi, że każdy z nas ma potencjał do realizacji swoich zawodowych marzeń, ale wszystko zależy od naszego podejścia i przekonań o sobie. Dlatego skup się na swoich mocnych stronach, zamiast skupiać się na tym, co ci nie wychodzi.

Praca na etacie to nie koniec drogi. Warto czasem zaryzykować i przejąć kontrolę nad własnym losem. Jeśli myślałeś kiedykolwiek o prowadzeniu własnego biznesu, teraz jest idealny moment. Istnieją programy, które oferują wsparcie finansowe dla nowych przedsiębiorców. Niech formalności pozostaną dla ekspertów, a ty skup się na tym, co kochasz. Jeśli nie odniesiesz sukcesu za pierwszym razem, wróć do punktu wyjścia i spróbuj ponownie. Bo czemu by nie osiągnąć tego, o czym marzysz?

Po drugie, rozwój

Posłuchaj mnie uważnie. Mam charakter pełen ambicji, a moja głowa kipi od wizji i celów. Kiedy decyduję się na coś, daję z siebie wszystko, żeby to osiągnąć. Wiem, że sukces nie spadnie mi z nieba jak zaskakujący prezent, ale jestem nieugięty. Oczywiście, nawet ja mam chwile wątpliwości. Mimo to, do tej pory realizowałem swoje zawodowe ambicje – w tym te, które wydawały mi się prawie nieosiągalne, ponieważ wiele czynników nie było zależnych ode mnie. Jak mi się to udało? Byłem nieustępliwy. Niepowodzenia były dla mnie tylko paliwem, a krytyka stanowiła cenny materiał do rozwoju. Wierzę głęboko, że również Ty masz w sobie ten potencjał. Ale kluczowe jest to, by nie poddawać się.

Po trzecie, poczucie wolności i sprawczości

Definicja idealnej pracy jest subiektywna i zależy od osoby. Jeśli cenisz sobie bezpieczeństwo i regularność, to praca w korporacji z jasno określonymi obowiązkami może być dla Ciebie. Tak, po pewnym stopniu tracisz nieco wolności – nie możesz zawsze odrzucić zadań, które Ci nie pasują, jesteś ograniczony strukturą i czasem. Ale z drugiej strony, nie martwisz się biurokracją, korzystasz z płatnego urlopu oraz masz pewność, że po zakończeniu pracy możesz oddać się relaksowi, zamiast myśleć o obowiązkach.

Zatem warto zastanowić się nad miejscem, które będzie dla Ciebie oazą. Jeśli masz taką możliwość, poszukaj organizacji, która doceni Twój potencjał i będzie harmonizować z Twoją wizją idealnej kultury pracy. Te same zadania mogą dawać różne uczucia w zależności od miejsca ich wykonywania. Zastanów się nad swoimi priorytetami: być może preferujesz pracę zdalną nad tradycyjną? W końcu to, gdzie pracujesz, ma znaczenie.

Znalazłeś swoją niszę?

Rozważmy następujący scenariusz: zakończyłeś studia z zakresu filologii angielskiej i próbujesz znaleźć pracę. Każdego roku rynkowi przedstawia się ogromna liczba nowych anglistów. Potężna konkurencja, zgadza się? Dlaczego ktoś miałby postawić właśnie na ciebie? Ale wyobraź sobie, że możesz pochwalić się doskonałą znajomością angielskiego biznesowego, specjalistycznym językiem z różnych dziedzin, lub jesteś ekspertem w tłumaczeniach. Teraz twoja propozycja zaczyna się wyróżniać. Przypuśćmy, że jesteś fotografem. Piękna kolekcja zdjęć to dobry początek, ale co jeśli skupisz się na fotografii gastronomicznej lub portretowej? Teraz twój talent zdobywa na głębokości, nieprawdaż?

Pasja w służbie kariery

Powszechnie uważa się, że kluczem do uniknięcia rutyny w pracy jest oddawanie się temu, co się kocha. I trudno się z tym nie zgodzić. Badania wielokrotnie potwierdziły, że osoby, które zintegrowały swoją pasję z zawodem czy biznesem, są bardziej zadowolone, osiągają większe dochody i napotykają na mniejsze trudności stresowe w swoim środowisku zawodowym. To wynika z prostego faktu — uwielbiają to, co robią. Stanowczo popieram ten sposób myślenia i podejście do życia zawodowego.

About Author

pejot