PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Zdrowie i uroda Odżywianie

Siemię lniane — właściwości i zastosowanie

  • 19 października, 2023
  • 7 min read
Siemię lniane — właściwości i zastosowanie

Siemię lniane, potocznie nazywane nasionami lnu, jest nie tylko skarbnicą wartości odżywczych, ale również ważnym narzędziem w medycynie naturalnej. Wśród wielu składników tych nasion znajdujemy polisacharydy śluzowe — takie jak ksyloza, kwas galakturonowy, galaktoza i ramnoza. Olej z tych drobnych nasion zawiera imponujące 30-45% ich masy. Jest to przede wszystkim zbiór cennych kwasów tłuszczowych, w tym ALA i kwasu linolowego.

Siemię lniane — właściwości i zastosowanie, jak pić siemię lniane, kisiel z siemienia lnianego, siemię lniane jak przygotować - siemię lniane jak parzyć, siemię lniane właściwości, siemię lniane na co pomaga, jak pic Siemię lniane
Siemię lniane jak pic, Siemię lniane jak pić, kiedy pić siemię lniane rano czy wieczorem, kiedy pić siemię lniane rano czy wieczorem, siemię lniane kiedy pic rano czy wieczorem, jak długo można pić siemię lniane

Siemię lniane właściwości

W siemieniu nie brakuje również lignanów — związków, które mają zdolność do walki z miażdżycą, zabezpieczania nas przed działaniem wolnych rodników oraz pomocy w utrzymaniu równowagi hormonalnej. W dodatku olej lniany, bogaty w kwasy omega-3, posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, które są kluczowe w prewencji wielu schorzeń.

Co więcej, mamy dwie główne odmiany tego zdrowego nasienia: brązowy i złoty len. O ile złoty len wyróżnia się wyższą zawartością kwasów omega-3, o tyle brązowy wykazuje silniejsze działanie antyoksydacyjne.

Siemię lniane na co pomaga

Siemię lniane to naturalny lek na wiele dolegliwości. Jest doskonałym środkiem na problemy trawienne, takie jak zaparcia czy wrzody żołądka i dwunastnicy. Jego działanie osłaniające i kojące na układ pokarmowy wynika z zawartych w nim śluzów.

Dzięki związkom bioaktywnym, takim jak fitoestrogeny i antyoksydanty, siemię lniane wspiera organizm w walce z wieloma schorzeniami. Pomaga:
– regulować poziom glukozy we krwi,
– obniżać poziom złego cholesterolu
– walczyć z nadciśnieniem tętniczym
– jeśli zmagasz się z refluksiem,
– na nadkwaśność żołądka
– na cukrzycę
– na chorobę wrzodową

Podsumowując, siemię lniane może stać się Twoim naturalnym sojusznikiem w drodze do zdrowia. Siemię lniane jawi się jako niezwykły, wszechstronny lek, który kryje w sobie tajemnice zdrowia. Kombinacja jego składników czyni go jednym z najbardziej wszechstronnych narzędzi w naturalnej medycynie.

Siemię lniane — właściwości i zastosowanie, jak pić siemię lniane, kisiel z siemienia lnianego, siemię lniane jak przygotować - siemię lniane jak parzyć, siemię lniane właściwości, siemię lniane na co pomaga, jak pic Siemię lniane
Siemię lniane jak pic, Siemię lniane jak pić, kiedy pić siemię lniane rano czy wieczorem, kiedy pić siemię lniane rano czy wieczorem, siemię lniane kiedy pic rano czy wieczorem, jak długo można pić siemię lniane

Siemię lniane a nowotwory piersi, jajników oraz prostaty

W świecie nasion, siemię lniane nie ma sobie równych, jeśli chodzi o potencjalne korzyści dla zdrowia. W skupieniu i determinacji badacze podjęli się analizy tajemniczego wpływu tych nasion na nowotwory, które stanowią zagrożenie zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.

Siemię lniane a nowotwory piersi i jajników

Gdy kobiety postanowiły włączyć do swojej diety ciastko z nasionami lnu, rezultaty, które zaobserwowano, były przełomowe. Znaczący wzrost apoptozy nowotworu o 30,7% zwrócił uwagę badaczy. To jakby komórki rakowe, które dotychczas uparcie się trzymały, zaczęły poddawać się i odchodzić w niebyt.

Wskaźnik Ki-67, znany również jako informator o agresji nowotworowej, pokazał spadek o 34.2% w tej grupie, chociaż podobny spadek odnotowano również w grupie kontrolnej. Jednak to lignany i kwas alfa-linolenowy w siemieniu lnianym były tymi, które zdaniem badaczy przyniosły największe korzyści. A teraz, potwierdzenie — bieżące badania doskonale wpisują się w wyniki wcześniejszych obserwacji, mówiących o korzystnym wpływie tych składników na zdrowie kobiet.

Siemię lniane a nowotwory prostaty

Badania nad wpływem siemienia lnianego na raka prostaty nie są tak liczne, ale ich wyniki są równie zaskakujące. Podczas jednego z badań, mężczyźni zdiagnozowani z nowotworem prostaty poddawali się diecie niskotłuszczowej z dodatkiem 30 gramów zmielonych nasion lnu przez 34 dni. Wskazania wskazywały na zmniejszenie wskaźnika proliferacji, mimo że wskaźnik PSA pozostał nienaruszony.

Siemię lniane — efekty po miesiącu

Siemię lniane nie jest jedynie tematem dla laboratoriów i specjalistów. To również temat dla Ciebie. Dlaczego?

Siemię lniane na co pomaga

Siemię lniane ma korzystny wpływ na włosy i paznokcie: Ich wypadanie się redukuje, włosy rozwijają się z większą prędkością, a pojawiają się także nowe, nazywane ‘baby hair’. Włosy stają się bardziej lśniące, pełniejsze i lepiej nawilżone. Natomiast paznokcie rosną z większym tempem, stając się mocniejsze i bardziej odporne.

Jeśli chodzi o skórę, zaleca się dodawanie siemienia lnianego do kąpieli, zwłaszcza w sytuacji atopowego zapalenia skóry. Nawet konsumpcja tego produktu może wpłynąć na poprawę kondycji skóry, która staje się bardziej nawilżona, spokojniejsza, promienna i z mniejszą liczbą niedoskonałości.

Siemię lniane może również wspomóc proces odchudzania. Chociaż może przyczynić się do redukcji wagi, istotne jest odpowiednie spożywanie tego produktu. Najlepszym momentem na jego konsumpcję jest poranek, pamiętając o odpowiednim nawodnieniu, aby unikać wzdęć.

W kontekście zdrowia, regularne spożywanie siemienia lnianego może podnieść odporność i zredukować ryzyko infekcji. Może także pomóc osobom z problemami gardła czy żołądka, przynosząc znaczną poprawę

Jak pić siemię lniane

Kiedy mówimy o konsumpcji siemienia lnianego, należy podkreślić pewne zasady. Osoby dorosłe oraz młodzież od 12 roku życia mogą zażywać 5 gramów nasion, niezmielonych lub zmielonych, trzykrotnie w ciągu dnia — idealne jako remedium na zaparcia. Ważne jest, aby nasiona popić wodą. Po takim spożyciu oczekuj efektu po mniej więcej 24 godzinach. Natomiast dzieci w przedziale wiekowym 6-12 lat powinny dostosować dawkę do połowy zalecanej. Generalnie, korzystając z tej metody, powinno się kontynuować leczenie przez 2-3 dni.

Kisiel z siemienia lnianego

Kisiel z siemienia lnianego to nie tylko pyszny, ale i skuteczny środek osłaniający nasze wnętrze. 5-10 gramów nasion należy zalać 150 ml wody w temperaturze pokojowej. Następnie pozwól im napęcznieć przez mniej więcej godzinę, a potem przecedź, eliminując nasiona. Jeśli chcesz dodać odrobinę odmiany, wodę możesz zastąpić naparem z ziela krwawnika lub kwiatów rumianku.

Siemię lniane jak przygotować — siemię lniane jak parzyć

Istnieje szereg metod przygotowania siemienia lnianego, których nie możemy zignorować. Wyżej podałem jeden z nich. Jednakże istnieje również alternatywa: dwie pełne łyżki świeżo zmielonych nasion zalej wodą o temperaturze nieco niższej niż wrzenie — około ¾ szklanki, a następnie odczekaj około 1,5 do 2 godzin. Jeśli preferujesz dłuższe namaczanie, zalej całe nasiona podobną ilością wody i odstaw na noc. Tak przygotowane siemię najlepiej jest spożywać 3-4 razy dziennie.

Kiedy spożywać siemię lniane: rano czy wieczorem?

Jeśli kwestionujesz moment, w którym warto pochylić się nad szklanką siemienia lnianego – wieczorne sesje mogą nie być optymalne. Istnieją opinie, że po zmroku siemię może wpłynąć na zakłócenie snu. Zrób sobie przysługę i wybierz poranny rytuał, tuż po otwarciu oczu.

Jak długo można pić siemię lniane

Nie przekraczaj zaleceń. Bez opinii specjalisty, Twoja przygoda z siemieniem nie powinna trwać dłużej niż 2-3 miesiące. Cenione za efekty regulujące pracę jelit oraz wspomagające rytm wypróżnień – wszystko to dzięki obfitości błonnika. Pamiętaj jednak, by wspomóc organizm dostarczając mu odpowiednią ilość wody — przynajmniej 2 litry dziennie.

Siemię lniane, na co nie służy – siemię lniane przeciwskazania

Kilka sytuacji wyklucza stosowanie siemienia lnianego. Jeśli borykasz się z niedrożnością jelit, doświadczasz ostrego bólu brzucha niezidentyfikowanego źródła, lub twoje ciało reaguje alergią na len — zachowaj ostrożność. Warto też wiedzieć, że siemię lniane może wpłynąć na opóźnienie wchłaniania pewnych medykamentów. Mimo pewnych obaw związanych z obecnością cyjanogennych glikozydów w nasionach brak jest dowodów na ich toksyczność. Kwaśne otoczenie w żołądku sprawia, że tylko niewielka część tych związków podlega hydrolizie.

About Author

pejot