PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Odżywianie

Awokado owoc czy warzywo

 • 29 sierpnia, 2023
 • 6 min read
Awokado owoc czy warzywo

Jako dietetyk z wieloletnim stażem, na co dzień spotykając się z ludźmi, którzy przywiązują ogromną wagę do zdrowego odżywiania, często słyszę to pytanie. Awokado to temat, który nurtuje wiele osób. Pomyśl na chwilę – ile razy zastanawiałeś się nad tym, kiedy sięgałeś po ten niezwykły składnik? Czy jest to owoc, czy może jednak warzywo? W odpowiedzi na to palące pytanie pochylmy się głębiej nad tajemnicą awokado.

Awokado – kulinarne zaskoczenie. Zwodnicze. Awokado owoc czy warzywo?

Tak wielu ludzi myli się myśląc, że awokado to warzywo. Czemu? Być może dlatego, że nie jest ono typowo słodkie jak inne owoce. Ale odpowiedź jest jednoznaczna: awokado to owoc. A dokładniej, jagoda jednonasienna. Ciekawe, prawda?

Niedojrzałe awokado oraz dojrzałe awokado – jak przechowywać awokado – zobacz inny nasz artykuł.

Awokado to owoc czy warzywo – odpowiadam

Nie każdy zdaje sobie sprawę, ale awokado to nie tylko owoc, ale specyficznie – jagoda o jednym nasionie. Chociaż nie przesiąknięte typowymi dla owoców słodkimi cukrami, nie zmienia to faktu, że jest owocem.

Awokado ma swoje korzenie w sercu Ameryki Północnej – w Meksyku. W naszym kraju spotkać je można jedynie jako roślinę ozdobną w doniczce. Wchodzi w skład rodziny wawrzynowatych, czyli Lauraceae. Część ludzi nazywa je smaczliwką wdzięczną. Innym bardziej znaną nazwą jest “gruszka miłości”.

jedzenie awokado jest bardzo zdrowe, dlatego wykorzystywane jest często do sałatek awokado świetnie do nich pasuje
warto jeść awokado

Niesamowite właściwości awokado dla prawidłowego funkcjonowania organizmu

Awokado nie jest tylko niezwykle smaczne, ale też bogate w składniki odżywcze. Wyobraź sobie, że ten owoc był spożywany już tysiące lat temu. Jak mogło to smakować naszym przodkom? Może tak samo, jak nam teraz. To źródło zdrowych tłuszczów, które są niezbędne dla naszego organizmu, a także pełne witamin i minerałów.

Zdrowie na wyciągnięcie ręki

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego tak wielu ludzi poleca włączenie awokado do codziennej diety? Jej korzyści zdrowotne są nie do przecenienia. Zawiera zdrowe tłuszcze, które wspierają nasze serce, a także witaminy i minerały niezbędne dla naszego zdrowia.

Awokado w kuchni – wszechstronność smaku. Jak jeść awokado?

Pewnie pamiętasz ten pierwszy raz, kiedy próbowałeś awokado? Dla wielu ludzi jest to smak nieco obcy, ale jednocześnie intrygujący. Pasta guacamole, kanapki z awokado, a nawet desery – tak wszechstronne jest to owoc w kuchni.

Czy jeść awokado? — przegląd wartości odżywczych na 100g

Kaloryczność – 160 kcal

Wartości odżywcze awokado. Składniki podstawowe:

 • Białka – 2,00 g

 • Tłuszcze – 14,66 g

 • Węglowodany – 8,53 g, z czego cukry proste stanowią 0,66 g

 • Błonnik pokarmowy – 6,7 g

Zawartość witamin:

 • Witamina C – 10,0 mg

 • Tiamina (B1) – 0,067 mg

 • Ryboflawina (B2) – 0,130 mg

 • Niacyna – 1,738 mg

 • Witamina B6 – 0,257 mg

 • Kwas foliowy – 81 µg

 • Witamina A – 146 IU

 • Witamina E – 2,07 mg

 • Witamina K – 21,0 µg

Zasoby mineralne:

 • Wapń – 12 mg

 • Żelazo – 0,55 mg

 • Magnez – 29 mg

 • Fosfor – 52 mg

 • Potas – 485 mg

 • Sód – 7 mg

 • Cynk – 0,64 mg

Profile kwasów tłuszczowych:

 • Kwasy tłuszczowe nasycone – 2,126 g

 • Kwasy tłuszczowe jednonienasycone – 9,799 g

 • Kwasy tłuszczowe wielonienasycone – 1,816 g.

Miąższ awokado – jednonienasycone kwasy tłuszczowe a poziom cholesterolu

Typowe awokado o masie około 270 g posiada blisko 40 g tłuszczu, co stanowi wyjątek wśród owoców, które zwykle mają go jedynie w ilościach śladowych (0,2-0,4 g). Niemniej jednak jest to tłuszcz korzystny dla zdrowia. Może służyć jako zamiennik masła.

Substancja o nazwie beta-sitosterol, obecna w tłuszczach jednonienasyconych, przyczynia się do redukcji “złego” cholesterolu LDL oraz triglicerydów.

Wspomaga także w zachowywaniu optymalnego poziomu “dobrego cholesterolu” HDL. Z tego powodu awokado jest polecane także dla osób z miażdżycą.

Awokado w kontekście cukrzycy – smaczny owoc w dietach redukcyjnych

Tłuszcze jednonienasycone w awokado mają zdolność do przeciwdziałania lub nawet odwracania insulinooporności, będącej jednym z czynników ryzyka dla cukrzycy typu 2.

Czy awokado ma w sobie kwas foliowy?

W sercu awokado kryją się nie tylko tłuszcze. Ta egzotyczna roślina jest prawdziwą skarbnicą odżywczą, skrywającą w sobie imponującą gamę witamin i minerałów, aż po horyzont. Jeśli przyjrzysz się bliżej, odnajdziesz w niej witaminę K, która spełnia 26% twojego dziennego zapotrzebowania. Ale to nie wszystko. Kwas foliowy? Owszem, awokado dostarcza go w ilości stanowiącej 20% zalecanego dziennego spożycia. Zaskakujące? Być może. Ale tak naprawdę awokado jest pełne niespodzianek.

Awokado w walce z rakiem?

Awokado wykazują działanie antynowotworowe.

Naukowcy z Kanady odkryli w awokado lipid, który potencjalnie może przyczynić się do leczenia ostrej białaczki szpikowej. Tak informuje periodyk “Cancer Research”. Ten konkretny lipid został nazwany awokatyną B. Badania prowadzone na ludzkich komórkach wykazały, że skutecznie on atakuje komórki nowotworowe. Te komórki są główną przyczynę białaczki i nawrotów choroby. Lipid nie wpływa negatywnie na zdrowe komórki.

Eksperci wskazują, że w przyszłości leki z awokatyną B będą skuteczniejsze w leczeniu ostrej białaczki szpikowej. Takie leki zapewnią chorym lepszą jakość życia. Potencjał awokatyny B w medycynie może być szerszy niż tylko w obszarze onkologii.

Awokado w kosmetyce

Może słyszałeś też, że awokado jest stosowane w produktach kosmetycznych? I to nie bez powodu. Jego właściwości nawilżające i regenerujące są nieocenione dla naszej skóry. Warto sięgnąć po domowe maseczki z awokado, by poczuć różnicę w kondycji skóry.

Dojrzałość awokado – kiedy jeść?

Pamiętasz ten uczucie, kiedy próbowałeś nie dojrzałego awokado? Gorzkie, twarde, nieprzyjemne. A jednak, gdy jest dojrzałe, smakuje wyjątkowo. Pamiętaj o jednym triku – dojrzewające awokado można przechowywać w torebce z bananem czy jabłkiem, by przyspieszyć proces dojrzewania.

Refleksje nad awokado

Stojąc przed wyborem w sklepie, myśląc o awokado, zastanów się nad jego historią, właściwościami, bogactwem smaku i korzyściami zdrowotnymi. Czy nie jest to owoc, który warto włączyć do diety? Dla zdrowia, urody i smaku – awokado jest odpowiedzią na wiele pytań.

Awokado owoc czy warzywo

Awokado to owoc, który warto poznać głębiej. To nie tylko doskonały dodatek do wielu potraw, ale też skarbnica zdrowia i urody. Jako dietetyk, z pewnością polecam włączenie go do codziennej diety każdemu, kto dba o swoje zdrowie. Czy dasz się przekonać?

About Author

pejot

jak przechowywać awokado
Wcześniejszy artykuł

jedzenie awokado jest bardzo zdrowe, dlatego wykorzystywane jest często do sałatek awokado świetnie do nich pasuje
Następny artykuł