PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Porady i triki Styl życia

Jak dbać o storczyki w domu

  • 18 października, 2023
  • 6 min read
Jak dbać o storczyki w domu

Nie tak dawno, storczyki były kwintesencją egzotyki. Przede wszystkim były podziwiane w ogrodach botanicznych, a myśl o hodowli w domu była niemal nieosiągalnym marzeniem. Dzisiaj, te niesamowite rośliny zdobią nasze wnętrza i są dostępne niemal wszędzie. Warto dowiedzieć się o nich więcej.

Skąd pochodzą storczyki i jak dbać o storczyk

Storczyki są roślinami oszałamiającej urody, które nie wymagają zbyt wiele uwagi. Ale skąd się wzięły i jak im sprzyjać? Otóż, storczyki i orchidee są jednym i tym samym. Należą do rozległej rodziny Storczykowatych, która składa się z dziesiątków tysięcy gatunków i około 1000 rodzajów. Te rośliny różnią się między sobą nie tylko urodą, ale też sposobem bytowania. Dominującą grupą są epifity, które wybierają za dom powierzchnie innych roślin, najczęściej drzewa. Chociaż korzystają z nich, nie są pasożytami — zasilają się z obumarłych fragmentów. Tego typu storczyki są stałymi mieszkańcami lasów — od tropikalnych po umiarkowane. Ameryka Południowa i Środkowa to dom dla wielu z nich, ale Azja Południowo-Wschodnia też może się pochwalić liczną populacją.

Drugim, równie ważnym rodzajem, są storczyki naziemne. Wprawdzie tropiki są dla nich oazą, to jednak znajdują się także w Australii, Europie, a nawet w Polsce.

Jak dbać o storczyki w domu? Jak dbać o storczyki – podłoże i nawóz

Kiedy mówimy o storczykach, standardowe nawozy do roślin doniczkowych odpadają. Potrzebują one specjalistycznego podejścia. Do ich zasilania używamy wyłącznie dedykowanych im nawozów, które są dostosowane do ich unikalnych potrzeb.

Różne są nawozy do storczyków. Możemy podzielić je na nieorganiczne (jak mineralne czy sztuczne) i organiczne (naturalne).

Nieorganiczne nawozy do storczyków cieszą się największą popularnością. Najczęściej spotykamy je w postaci płynu — koncentraty, które mieszamy z wodą, po czym podlewamy nimi nasze rośliny.

Ciekawym rozwiązaniem są pałeczki nawozowe. Wkłada się je bezpośrednio do ziemi w doniczce, a one uwalniają składniki pokarmowe stopniowo — nawet do 100 dni. Wszystko zależy od wilgotności, temperatury oraz potrzeb storczyka. Jedna taka pałeczka wystarcza dla doniczki o rozmiarze 14-30 cm.

Organiczne nawozy do storczyków muszą być również specjalnie przygotowane. Szczególnie cenione są te bazujące na biohumusie, produkcie przetrawienia materii organicznej przez dżdżownice.

Biohumus nie tylko dostarcza potrzebnych składników. Aktywuje życie biologiczne w podłożu, gwarantując storczykom wspaniałe kwitnienie i zdrowy rozwój. Co więcej, eliminuje ryzyko przesadzenia z nawożeniem.

jak dbać o storczyk, jak dbać o storczyki, jak dbać o storczyka

Jak troszczyć się o storczyk — które substancje odżywcze są niezbędne dla storczyków?

Azot (N) – kluczowy dla zdrowych liści. W jego niedoborze storczyki stają się mniej rozwinięte i rosną wolniej.
Bor (B) – esencjalny dla młodych, rozwijających się liści storczyka.
Cynk (Cn) – wzmacnia odporność i poprawia wchłanianie azotu.
Fosfor (P) – krytyczny dla kwitnienia i zdrowego rozwoju korzeni. Przy niskich temperaturach jego przyswajanie jest osłabione. Brak fosforu objawia się czerwonawym kolorem, zwłaszcza od spodu liści.
Magnez (Mg) – pobudza fotosyntezę i pochłanianie azotu, co przyspiesza wzrost storczyków.
Mangan (Mn) – zwiększa zdolność do absorpcji azotu i fosforu.
Miedź (Cu) – kluczowa dla rozbudowanych, pięknych kwiatów.
Molibden (Mo) – pomaga storczykom w walce z suszą i chłodem.
Potas (P) – reguluje procesy związane z wodą i energią w storczykach. Jego niedobór prowadzi do marszczenia się liści.
Wapń (Ca) – fundament budowy ścian komórkowych. W wysokiej temperaturze jego przyswajanie jest utrudnione.
Żelazo (Fe) – niezbędne dla procesu fotosyntezy.

Jak troszczyć się o storczyki — jak prawidłowo podlewać storczyki?

W dziczy storczyki zakorzeniają się w miejscach skąpych w składniki odżywcze, takich jak rozwidlenia drzew, gdzie gromadzą się organiczne resztki. Pomimo tego, czerpią z deszczu potrzebne substancje.

W naszych domach storczyki korzystają z nawozów i wody do picia oraz zraszania. Ale ta woda często zawiera chlor i nadmiar wapnia czy magnezu.

Stąd konieczność stosowania wody odstałej — by pozbyć się chloru. Woda z kranu może być zbyt twarda, warto ją przefiltrować. Deszczówka jest również doskonała, o ile pochodzi z czystych terenów.

Nadmierna twardość wody może zakłócać wchłanianie składników przez storczyki. Szczególnie nadmiar wapnia może powodować, że storczyki głodują, mimo dostarczania im składników odżywczych. Efektem mogą być osady na brzegach doniczek.

W rodzimych środowiskach storczyków tropikalnych lasach, intensywne deszcze są częste, ale krótkotrwałe. Naturalne zanieczyszczenia spływają z drzew, by potem zostać przyswojonymi przez storczyki. Odtwarzając ten proces, warto stosować kąpiele w biohumusie. Do wiadra z wodą i nawozem zanurzamy storczyki na około 45 minut. Następnie wystawiamy je do światła.

Jak dbać o storczyki w domu, jak dbać o storczyka – co warto widzieć kupując storczyki w doniczce, Przesadzanie storczyków, Skąd pochodzą storczyki, jak dbać o storczyki, jak dbać o storczyk, jak dbać o storczyki, jak podlewać storczyki

Jak dbać o storczyka – co warto widzieć kupując storczyki w doniczce

Kiedy przeglądasz ofertę storczyków w doniczce, stawiasz czoła wyborowi. Możesz natknąć się na okazy małe, jak i te majestatycznie rozłożyste, zdobiące się pojedynczym lub wieloma pędami kwiatowymi. Spotkasz storczyki osadzone w doniczkach szerokich na 15-17 cm, prezentujące imponujące kwiaty. Ale równie dobrze można trafić na wersje miniaturowe. Dominują jednak te w doniczkach o średnicy 12 cm, charakteryzujące się jednym czy wieloma pędami oraz kwiatami o średniej wielkości. Ich paleta barw waha się od nieskazitelnego białego, poprzez różowe niuanse, aż po głęboki fiolet, żółć, brąz czy bordo. Czasami pojawiają się w odcieniach niebieskich, choć te zwykle są barwione. Gdy widzisz Phalenopsis w sklepie, zwykle są one osłonięte przezroczystą folią, by chronić je przed uszkodzeniem. Przed ekstrakcją storczyka z tej ochrony, warto delikatnie naciąć folię.

Dokonując zakupu, wnikliwie przyjrzyj się kilku aspektom:

Korzenie: Jeśli są grube, jędrne i mają jasny odcień, świadczy to o świetnej kondycji rośliny.

Liście: Powinny lśnić i być wolne od jakichkolwiek śladów uszkodzeń.

Pęd kwiatowy: Idealny, jeśli zdobią go 2-3 w pełni rozwinięte kwiaty oraz kilka zdrowych pąków. Ostrzegawczym znakiem są żółknące pąki.

Przesadzanie storczyków

Zakres od kwietnia do września to idealna pora do przesadzania storczyków. To okres, kiedy słońce jest szczodrzejsze, a rośliny korzystają z dodatkowej energii. Storczyki o wzroście monopodialnym mogą być przesadzane właściwie w dowolnym momencie od wiosny do jesieni. Jednak w przypadku storczyków sympodialnych najlepszy moment to ten, kiedy zaczynają się u nich pojawiać młode pędy. To właśnie wtedy ich korzenie dynamicznie rosną, co ułatwia adaptację w nowym środowisku.

Ostrzeżenie! Przesadzając storczyka, bądź niezwykle ostrożny wobec wierzchołków korzeni (te jasnozielone punkty na końcach korzeni). To kluczowe miejsca dla wzrostu korzeni. Najlepiej unikać ich dotykania lub zminimalizować ten kontakt.

About Author

pejot