PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Odżywianie

Czy dzieci mogą pić kawę?

  • 3 listopada, 2023
  • 5 min read
Czy dzieci mogą pić kawę?

Codziennie szukamy swojej dawki pobudzenia w filiżance gorącej kawy. Kawowy aromat przyciąga nie tylko dojrzałe podniebienia, ale również te młodsze. Rodzicielskie ostrzeżenia “kawa nie jest dla dzieci” często wybrzmiewają w domach, ale czy słusznie? Dzieci mogą pić kawę? Czy zbyt surowe są te głosy przestrzegające młodych przed filiżanką espresso? Oto fakty.

Czy kawa szkodzi dzieciom?

Centralnym punktem debaty nie jest sama kawa, lecz zawarta w niej kofeina – stymulant, który wprawia w ruch ludzki system nerwowy, przyspiesza bicie serca, a także tempo metabolizmu. Kofeina nie jest wrogiem, pod warunkiem, że jej spożycie jest kontrolowane.

Zespół badawczy z Uniwersytetu w Buffalo podjął się zadania zrozumienia wpływu kofeiny na najmłodszych. Przeprowadzone badanie na 21 osobach młodego pokolenia dało wgląd w tę kwestię. Dzieciom administrowano albo placebo, albo pojedynczą (2,5 mg/kg) lub potrójną (5 mg/kg) dawkę kofeiny. Po tych procedurach przystąpili do testów zogniskowanych na koncentracji, zręczności, pamięci krótkoterminowej oraz szybkości przetwarzania informacji.

Czym można posłodzić herbatę – zobacz inny nasz artykuł.

Efekty badania mogły podnieść wiele brwi w zdumieniu. Okazało się, że kofeina faktycznie poprawiła zdolności poznawcze dzieci. Uczestnicy testów wykazywali lepszą pamięć, byli bardziej czujni, a ich reakcje stały się szybsze. Interesujące jest to, że dziewczynki doświadczyły większych korzyści z kofeiny niż chłopcy.

Ekspertów na temat kawy dla dzieci podzieliły różne poglądy. Wielu dietetyków stanowczo odradzają dostarczanie organizmowi kofeiny do 17 roku życia.

Europejska Rada Informacji o Żywności nt. picia kawy przez dzieci

Portal Europejskiej Rady Informacji o Żywności przekazuje, że dzieci i dorośli metabolizują kofeinę w podobnym tempie. Zastrzega jednak, że u niektórych dzieci, szczególnie wrażliwych na jej działanie, kofeina może wywołać tymczasowe objawy jak pobudzenie, złość czy niepokój.

czy dzieci mogą pić kawę

Czy zatem dzieci mogą pić kawę?

Należy pamiętać, że nie tyle kawa sama w sobie, ale zawarta w niej kofeina budzi pewne zaniepokojenie. Kofeina jest obecna nie tylko w kawie, ale i w czekoladzie, napojach gazowanych, energetycznych oraz herbacie – produkty te często są na wyciągnięcie ręki dzieci. Czy dodatkowa porcja kofeiny z kawy to rozsądny wybór dla najmłodszych?

Maksymalne bezpieczne dawki kofeiny

Kanadyjska agencja zdrowia publicznego przedstawiła konkretne wytyczne dotyczące dziennego spożycia kofeiny przez dzieci. Zalecenia wyglądają następująco:

• Dla dzieci w wieku 4-6 lat limit wynosi 45 mg kofeiny dziennie,

• Dla dzieci w wieku 7-9 lat limit to 62,5 mg dziennie,

• Dla dzieci w wieku 10-12 lat limit wzrasta do 85 mg dziennie,

• Dla nastolatków począwszy od 13 roku życia – do 2,5 mg/kg masy ciała.

Podkreślmy, iż podane dawki są uznane za maksymalne bezpieczne wartości, które nie powinny negatywnie wpływać na organizm.

Biorąc pod uwagę, że cappuccino zawiera około 65 mg kofeiny, a tradycyjna kawa parzona od 70 do 140 mg na 200 ml, nasuwa się pytanie – od jakiego wieku można zacząć pić kawę? W Polsce brakuje wyraźnych wytycznych w tej materii. Naukowcy z innych krajów, prowadząc badania nad wpływem kawy, z reguły nie uwzględniają w nich dzieci poniżej 13-14 roku życia, przyjmując, że konsumpcja kawy przez najmłodszych nie jest powszechna.

Co jeszcze zawiera kofeinę?

75 mg kofeiny to inaczej:

  • tabliczka gorzkiej czekolady
  • szklanka czarnej herbaty
  • 200 ml napoju energetycznego (mniej niż szklanka!)
  • 500 ml Pepsi Max (dwie szklanki)
Picie kawy przez dzieci jest bezpieczne? jakie są skutki picia kawy
Picie kawy przez dzieci jest bezpieczne? jakie są skutki picia kawy

Czy kawa zbożowa jest zdrowa dla dzieci?

Zalecenia Instytutu Matki i Dziecka wskazują, że dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia, mogą już spożywać pewne napoje, w tym kawę zbożową, o ile nie zawiera ona sztucznych dodatków smakowych. Przedszkolaki często znajdują ją w swoim jadłospisie jako ulubiony produkt, szczególnie gdy jest przyrządzona na bazie mleka z odrobiną przypraw. Dzieci cenią ją za smak, a dodatkowo przyczynia się do zwiększenia ich energii dzięki obfitości składników odżywczych, niezbędnych dla prawidłowego rozwoju.

Napój ten, przygotowany na bazie mleka, wzbogaca dietę malucha o fosfor, potas, magnez, witaminy z kompleksu B oraz polifenole, czyniąc go wartościowszym od samego mleka. Kawę zbożową cenimy również za obecność błonnika, który wspiera funkcjonowanie przewodu pokarmowego.

Mimo iż producenci często rekomendują podawanie kawy zbożowej dzieciom po ukończeniu trzeciego roku życia, głównie ze względu na ograniczoną liczbę badań wśród najmłodszych, specjaliści żywieniowi podkreślają brak przeciwwskazań do jej spożycia przez dzieci bez alergii na ten produkt. Warto więc rozważyć jej włączenie do diety jako źródło cennych witamin i minerałów.

Czy kawa inka jest zdrowa

Tak. Kawa inka stanowi bezpieczną alternatywę dla jej tradycyjnego odpowiednika. Brak w niej kofeiny eliminuje ryzyko podniesienia ciśnienia tętniczego. Co więcej, przyczynia się do obniżenia niekorzystnego dla zdrowia poziomu LDL, znanego jako “zły cholesterol”. Zawarte w niej błonnik pokarmowy skutecznie redukuje apetyt i przyspiesza trawienie.

Osoby borykające się z dolegliwościami przewodu pokarmowego znajdą w kawie zbożowej sprzymierzeńca. Poprawia ona sekrecję żółci, a jednocześnie działa kojąco na śluzówkę. Jest szczególnie polecana dla osób zmagających się z refluksem żołądkowo-przełykowym jako zastępstwo dla klasycznych kawowych blendów.

Ostrzeżenie dla konsumentów: kawa zbożowa nie jest dedykowana dla alergików reagujących na ziarna zbóż lub cierpiących na celiakię bądź nadwrażliwość na gluten. Mimo to, istnieje na rynku wariant bezglutenowy, który omija wspomniane przeciwwskazania.

About Author

pejot

Wcześniejszy artykuł

czy w ciąży można pić herbatę miętową?
Następny artykuł