PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Praca

Praca w domu — zalety i wady

 • 28 września, 2023
 • 7 min read
Praca w domu — zalety i wady

Współczesne czasy uświadomiły nam potęgę technologii. Pandemia Covid-19 stała się impulsem do refleksji nad możliwymi miejscami wykonywania pracy. A według najnowszego raportu firmy Leitz o tytule “Work is where you are”, z dnia na dzień stajemy się świadkami rewolucji w podejściu do miejsca wykonywania zawodowych obowiązków.

Nie to, ile kilometrów dzieli nas od siedziby firmy, jest kluczem. Kluczem jest dostęp do sieci i komputera. W erze cyfrowej nawet osoby zamieszkujące odległe zakątki świata mogą być częścią globalnej siły roboczej. Ale jak funkcjonuje taka praca, gdy biurko stoi w naszym salonie?

Praca w domu i w kawiarni

Przestrzenie biurowe nie pasują do każdego. Wielu z nas wybiera komfort domowego zacisza, ceniąc sobie spokój niezbędny do koncentracji. Ale domowe otoczenie bywa dwuznaczne — z jednej strony brak konieczności dostosowywania się do reżimu godzinowego jest błogosławieństwem, z drugiej — może prowadzić do obniżenia produktywności. O ile dogłębny sen jest nieoceniony dla zdolności myślowych, o tyle zbyt późne rozpoczęcie pracy skraca efektywny czas pracy. Ale domowa praca ma swoje udogodnienia — wszystko, czego potrzebujemy, w zasięgu ręki, włącznie z drukarką. Koszty zakupu tuszu i papieru są niewielkie w porównaniu z cenami w punktach ksero.

Zalety pracy zdalnej

Badania jasno to ukazują: Polacy uwielbiają zdalną pracę. Aż 35% badanych w końcu 2021 roku wskazywało, że preferują pracę w miejscu przez siebie wybranym. Dla większości to własne mieszkanie. A jedynie niewielki procent badanych wyraził chęć powrotu do tradycyjnego modelu pracy po pandemii.

Zalety są nie do przecenienia:

 • Osoby pracujące zdalnie cieszą się większą elastycznością.
 • Większość badanych dostrzega zaoszczędzony czas i pieniądze, których wcześniej musieli poświęcać na dojazdy.
 • Ponad połowa respondentów przyznaje, że jest bardziej efektywna, pracując zdalnie.
 • Jednak każdy medal ma dwie strony. Brak fizycznej interakcji z kolegami z pracy, czasem prowadzi do osłabienia relacji. 55% badanych przyznaje, że rzadziej komunikuje się z zespołem. A dla 42% praca zdalna bywa źródłem uczucia izolacji.

Każdy model pracy ma swoje wady i zalety. Ale jedno jest pewne — technologia niesie ze sobą zmiany, których nie możemy ignorować.

Praca w domu — zalety i wady

Na czym można zarobić, pracując w domu?

Przyjrzyjmy się kilku możliwym opcjom pracy z domu. Nie wyczerpują one jednak możliwości pracy zdalnej, co pokazała pandemia Covid..

1. Copywriting, pisanie artykułów i redakcja

Korporacje poszukują zdolnych copywriterów do kreowania treści na ich witryny. Media pragną dziennikarzy gotowych dostarczyć interesujące artykuły, a wydawnictwa pragną specjalistów do korekty. Do takiego zatrudnienia nie zawsze konieczna jest dyplomacja czy bogate doświadczenie. Idealne dla tych, którzy cenią ciszę.

Aplikując, będziesz musiał udowodnić swój talent pisarski i kompetencje w zakresie danego tematu.

2. Tłumaczenia literackie i specjalistyczne

Jeżeli pisarstwo z domu przynosi zyski, dlaczego tłumaczenie nie miałoby tego czynić? Możesz współpracować z wydawnictwami, tłumacząc dzieła literackie lub z korporacjami, tłumacząc dokumenty i ogłoszenia.

Aby być skutecznym tłumaczem, niezbędna jest doskonała znajomość języka oraz biegłość w mowie ojczystej.

3. Zarządzanie mediami społecznościowymi i blogowanie

Pracując z domu, można także zarządzać kontami w mediach społecznościowych, pracując dla marek lub prowadząc własne profile. Wymaga to wiedzy z dziedziny marketingu online i umiejętności angażowania odbiorców.

Oferty pracy można znaleźć w grupach na Facebooku (np. Praca w social mediach) lub na specjalistycznych portalach.

4. Właściciel sklepu online

Początkowe inwestycje są nieuniknione, ale jeśli Twój sklep zyska wierną klientelę, zyski mogą być zachęcające.

Musisz znać prawa dotyczące prowadzenia działalności online, zrozumieć rynek i preferencje klientów. Współpraca z dostawcami i hurtownikami będzie kluczowa.

5. Współpraca partnerska w reklamie

Zakłada współpracę z markami w promocji ich produktów, publikując treści w mediach społecznościowych czy komentarzach. Chociaż nie wymaga to specjalnych umiejętności, początkowe zyski mogą być skromne.

6. Transkrypcja i przepisywanie dokumentów

To praca dla tych z błyskawicznymi palcami i sporym cierpliwością. Zajmuje się ona przenoszeniem treści ze skanów czy nagrań.

Upewnij się, że współpracujesz z renomowanymi firmami; niektóre oferty mogą być fałszywe.

Praca z własnego mieszkania: legalna, nie “szara” strefa

Kiedy pracownik podpisuje umowę, często jest tam zawarte miejsce wykonywania jego obowiązków. Choć przepisy są w tym aspekcie nieco enigmatyczne, pozostawiają pracodawcy i zatrudnionemu szerokie pole do interpretacji. Lokalizacja wykonywania obowiązków może się zawierać w nazwie ulicy, budynku, miasta czy nawet regionu. Innymi słowy, zarówno w biurze korporacyjnym, jak i poza jego ścianami.

Kiedy mówimy o pracy zdalnej, myślimy o telepracy. Zadania wykonywane regularnie w domu przy pomocy komputera kwalifikują się jako taka. Nie ma tu znaczenia, czy jest to stała forma pracy czy od czasu do czasu. Kluczowym elementem jest jednak formalność: do takiego rodzaju pracy konieczne jest odpowiednie aneksowanie umowy.

Dla kogo jest, a dla kogo nie jest praca w domu?

Kto odnajdzie się w pracy z domu? Rozpocznijmy od tych, dla których praca w domu wydaje się być idealnym wyborem.

 1. Zbędne dojazdy — dla wielu to główna zaleta. Przez korki, zepsuty samochód czy przepełnione autobusy przechodził chyba każdy z nas. Dla tych, którzy wybrali prace z domu, codzienność stała się łatwiejsza. Dla mieszkańców małych miejscowości jest to alternatywa do długiego dojazdu do metropolii lub zadowalania się stanowiskami o niższych zarobkach. Dla osób z niepełnosprawnościami – szansa na aktywne życie zawodowe bez przekraczania progu domu.
 2. Twoje zasady, twoja rutyna — jesteś swoim szefem. Chcesz zacząć pracę o świcie? Możesz. Chcesz pracować do północy? Również możesz. Dzięki tej elastyczności możemy połączyć obowiązki zawodowe z domowymi.
 3. Twoje środowisko, twoje reguły — w domu decydujesz o wszystkim. Przerwa na kawę? Kiedy tylko zechcesz. Żaden dress code cię nie ogranicza. Zamiast siedzenia w zgiełku biura możesz pracować na swojej ulubionej kanapie.
 4. Spokój i samotność — dla tych, którzy cenią ciszę, praca z domu jest oazą. W domowej izolacji możesz skupić się na swojej pracy, nie rozpraszając się na obecność innych.

Ale nie dla każdego praca z domu to droga do sukcesu. Kiedy praca z domu nie jest dla ciebie? Jeśli:

 • Masz problem z podzielnością uwagi.
 • Partner czy współlokator również pracuje z domu, a przestrzeń jest ograniczona.
 • Masz dziecko, które wymaga Twojej uwagi w ciągu dnia.
 • Brakuje Ci dyscypliny i umiejętności zarządzania czasem.
 • Bez wyraźnie wyznaczonych godzin pracy zapadasz w marazm.
 • Brakuje Ci interakcji i kontaktu z kolegami z pracy.

W pracy z domu tkwi ogromny potencjał, ale też wyzwania. Kluczem jest poznanie siebie i swoich potrzeb.

Chcesz być wydajny – pracuj w domu

Najnowsze badania wskazują pewne ciekawe trendy. Przede wszystkim praca w zaciszu domowym może być bardziej efektywna niż praca w tradycyjnym biurze. Ciekawy jest fakt, że co trzeci Polak mógłby swoją pracę realizować w komfortowych warunkach domowych. Niemniej, warto dodać pewne uwagi odnośnie badań ekonomicznych – pewność zatrudnienia jest kluczowa dla zdrowia psychicznego i fizycznego pracowników.

Jonathan I. Dingel i Brent Neiman zagłębili się w temat w ich analizie “How Many Jobs Can be Done at Home?”. Ustalili oni, że w USA aż 41% pracowników mógłby pracować w domu. Co interesujące, branże takie jak finanse czy zarządzanie są w tej kwestii bardzo elastyczne. W przeciwnym skrajnie są branże takie jak rolnictwo czy hotelarstwo.

Badacze przeprowadzili podobne analizy dla wielu krajów, w tym dla Polski. Okazało się, że u nas aż 33% pracujących miałoby takie możliwości. Jest zauważalna korelacja między PKB danego kraju a procentem pracy wykonywanej z domu. Niemniej jednak po przekroczeniu pewnego pułapu PKB, ten wzrost staje się bardziej umiarkowany.

About Author

pejot