PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Zdrowie i uroda Odżywianie

Do czego przyda się olej kokosowy w kuchni

  • 26 września, 2023
  • 4 min read
Do czego przyda się olej kokosowy w kuchni

Olej kokosowy zdobył szerokie uznanie. I to zarówno w dziedzinie kulinarnej, jak i pielęgnacyjnej. Jego popularność wynika przede wszystkim z korzyści zdrowotnych, jakie oferuje. Można go stosować nie tylko w potrawach, ale także jako środek pielęgnacyjny dla skóry i włosów. Czy jednak na pewno przynosi korzyści zdrowotne? Jakie są jego kluczowe właściwości i zastosowania? Co oznacza, gdy mówimy o oleju kokosowym nierafinowanym w porównaniu z rafinowanym?

Olej kokosowy w kuchni

Do czego przyda się olej kokosowy w kuchni? W kuchni olej kokosowy jest niczym niezastąpiony. Jego wszechstronność zaskakuje. Jest jak złoto wśród tłuszczów: doskonały do każdego zastosowania, od kanapek po ciasta. Gdziekolwiek szukasz tłuszczu, olej kokosowy zawsze sprosta zadaniu i pomoże Ci dbać o zdrowie.

Do czego przyda się olej kokosowy w kuchni

Olej kokosowy w kuchni: rafinowany czy nierafinowany?

Chodząc po sklepach, spotykasz różne warianty olejów: jedne bardziej kosztowne, nierafinowane, inne tańsze, rafinowane. Wśród olejów kokosowych ten podział jest widoczny jak na dłoni. Ale jak rozpoznać, który olej kokosowy wybrać? Co je różni?

Olej kokosowy nierafinowany

Mówią, że nierafinowany olej kokosowy to najzdrowszy tłuszcz pod słońcem. To za sprawą unikalnych trójglicerydów średniołańcuchowych (MCT) w jego składzie. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy myślą o zrzuceniu zbędnych kilogramów.

Sposób, w jaki pozyskuje się olej, decyduje o jego jakości. Olej tłoczony na zimno, nierafinowany, to ta elitarne wersja. Proces jego wytwarzania to czysta mechanika. Obejmuje on sedymentację, tłoczenie, filtrację czy wirowanie, a efekt końcowy? Tłuszcz w najczystszej postaci.

Olej kokosowy nierafinowany — wady i zalety

Debata na temat oleju kokosowego nierafinowanego w środowisku naukowym nie milknie. Dla wielu jest on źródłem zdrowia, ale jest też spora grupa, która podnosi alarm – twierdząc, że może być dla nas niezdrowy. Kluczowy punkt dyskusji to obfitość nasyconych kwasów tłuszczowych w jego składzie. Powszechnie wiadomo, że mogą one prowadzić do problemów z sercem. Analizując jego zawartość, można zauważyć, że olej kokosowy nierafinowany ma niemal dziesięć razy więcej tych kwasów niż ich zdrowsze odpowiedniki. W niektórych badaniach olej ten jest równoważny masłu czy smalcowi pod względem wpływu na poziom cholesterolu. Jednak nie wszystko jest takie czarne. Kwasy tłuszczowe w nim zawarte mają budowę średniołańcuchową – inaczej niż wiele kontrowersyjnych tłuszczów zwierzęcych. Nauka wciąż nie potwierdziła, żeby były one niezdrowe dla ludzi.

Olej kokosowy nierafinowany — zastosowanie

Unikatowy skład oleju kokosowego otwiera przed nim szerokie pole do zastosowań. To więcej niż tylko składnik diety. Działa jak balsam na uszkodzoną skórę, przyspieszając gojenie ran i łagodząc oparzenia. Może też działać przeciwzapalnie. Stosowany kosmetycznie, zastępuje kremy do twarzy. Jego właściwości nawilżające czynią skórę gładką i jedwabistą. Walczysz z trądzikiem? Olej kokosowy pomoże ci w tej walce. A twoje włosy? Zyskają głębokie nawilżenie i wzmocnienie, jeśli zastosujesz na nie olej.

Olej kokosowy nierafinowany a gotowanie

Kiedy nadchodzi chwila wyboru między olejem kokosowym nierafinowanym a rafinowanym w kuchni, kluczowa jest potrawa. Nierafinowany wzbogaci danie o głęboki smak kokosa, co nie zawsze może być pożądane. Jeśli jednak stawiasz na neutralność, postaw na wersję rafinowaną. To również on będzie lepszym towarzyszem podczas gotowania na wysokich temperaturach – dzięki wyższej odporności na dymienie.

About Author

pejot