PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Praca

Motywacja — klucz do sukcesu

  • 30 września, 2023
  • 6 min read
Motywacja — klucz do sukcesu

Bez motywacji pozostajesz w stagnacji. Zrozum jej wagę w życiu i zdobądź umiejętność motywowania siebie oraz otoczenia. W świecie rozwoju jednostki, motywacja to codzienny temat. Bez niej cele zarówno prywatne, jak i zawodowe stają się nieosiągalne. Wchodzimy w wir tematu, by odpowiedzieć na pytania: Dlaczego tak niezbędna? Skąd się wzięła? Jak ją u siebie umocnić?

Motywacja – czym właściwie jest? Motywacja — klucz do sukcesu

Motywacja to słowo o wielu twarzach. Jej charakter różni się w zależności od jednostki i zmienia się w kolejnych momentach jej życia. Ważne jest, aby podkreślić, że nie istnieje uniwersalny klucz do motywowania każdej duszy. Popatrzmy na różnorodność definicji.

Autorzy przez lata próbowali opisać jej istotę. Griffin mówi, że to siły popychające nas do określonego działania. Z kolei Stoner twierdzi, że to źródło naszych działań, które nadaje im kierunek. J. Reykowski postrzega ją jako ukryty proces skierowany ku konkretnemu celowi. Robbins natomiast opisuje ją jako pragnienie działania w odpowiedzi na indywidualne potrzeby. Dla wielu naukowców to nic innego, jak gotowość do działania, zbiór psychologicznych mechanizmów popychających nas do przodu.

Motywacja — klucz do sukcesu, co to jest motywacja, jak znaleźć motywację, motywacja co to, jak znaleźć motywacje

Typy motywacji we współczesnym świecie

Aby skutecznie osiągnąć wyznaczone cele, konieczne jest właściwe zmotywowanie do działania. Istotne jest zrozumienie, jakie typy motywacji dla są dostępne i jakie z nich będą najbardziej odpowiednie.

Motywacja do pracy – nieoceniona dla tych, którzy czują, że praca stała się rutyną lub pragną spróbować czegoś nowego, zmienić stanowisko czy otworzyć własny biznes. Jest też niezbędna dla tych, którzy poszukują dodatkowych środków na spełnienie marzeń czy spłatę zobowiązań.

Motywowanie zespołu – kluczowy aspekt dla liderów wszelkich organizacji, aby prowadzone przez nich firmy nie tylko przetrwały, ale także dominowały na rynku i osiągały sukcesy.

Motywacja do treningów – ważna dla tych, którzy w odpowiedzi na trendy fitness chcą popracować nad swoim ciałem i zdrowiem.

Motywacja do realizacji marzeń – esencja dla tych, którzy mają konkretne cele, niezależnie od tego, czy chodzi o podróż życia, napisanie powieści, stworzenie luksusowego jachtu czy przekształcenie swojego mieszkania.

Motywacja do nauki – kluczowa dla każdego, kto pragnie rozwijać się, poszerzać horyzonty czy zgłębiać tajniki obcych kultur. Nie tylko młodzieży czy studentom się przyda, ale także każdemu dorosłemu z ambicjami.

Motywacja do odchudzania – klucz do sukcesu w dążeniu do wymarzonej sylwetki, poprzez przemyślane zmiany w stylu życia, zdrowsze nawyki i aktywność fizyczną.

Motywacja — klucz do sukcesu, co to jest motywacja, jak znaleźć motywację, motywacja co to, jak znaleźć motywacje

Rodzaje motywacji

Motywacja wewnętrzna

działasz dla samego działania, nie szukając zewnętrznego aplauzu. Ma źródło wewnątrz nas, w naszych pasjach i marzeniach. Nazywana jest także automotywacją, kiedy sami podnosimy się do działania.

Motywacja zewnętrzna

działa się w zamian. Dla korzyści takich jak pieniądze, uznanie, awans czy lepsze oceny. To mechanizm, w którym nagroda lub kara stają się celem.

Motywacja świadoma

jesteśmy jej świadomi, kontrolujemy ją.

Motywacja nieświadoma

ukryta głęboko, nie dostrzegamy jej, ale wpływa na nasze zachowania. Jej potęga jest podkreślana przez teorię psychoanalityczną Freuda.

Motywacja pozytywna

działa na zasadzie nagrody, jest skierowana ku czemuś.

Motywacja negatywna

W przeciwnym biegunie jest motywacja negatywna – działa przez unikanie, chęć ucieczki od czegoś.

Różne poziomy motywacji

Trzy etapy determinują siłę naszej motywacji:
Podległość: Moment, gdy jednostka jedynie wykonuje polecenia przełożonego, jak marionetka bez woli. To jakby zanikała w nim zdolność krytycznego myślenia, czy inicjatywy, a jego zaangażowanie stało się niewidoczne.
Zrozumienie celu: Gdy ludzie zaczynają traktować zadanie jak inwestycję, rodzi się w nich głód sukcesu. Kluczem jest jednak jasne przekazanie im korzyści, które niesie za sobą osiągnięcie celu.
Prywatna misja: Motywacja osiąga szczyt, gdy jednostka przyjmuje misję jako osobistą. Kiedy pracownik rozumie, że został wybrany, by wykonać konkretną pracę, wskazanie na korzyści pozwala mu zrealizować wizję. Dzięki temu nie tylko poczuje satysfakcję z dobrze wykonanej pracy, ale też włoży w nią całe serce.

Rozwój motywacji

Literatura pełna jest inspirujących źródeł na temat budowania motywacji. Kluczowe składniki wzmacniające motywację można scharakteryzować następująco:

Ciekawość:

Gdy coś przyciąga naszą uwagę, motywacja do zgłębienia tematu staje się silniejsza.

Uznanie:

Ludzie pragną słyszeć komplementy. Pochwała za osiągnięcie może być potężnym paliwem dla wewnętrznej motywacji.

Współpraca:

Gdy pracujemy wspólnie i odnosimy z tego korzyści, zaangażowanie drugiej strony może pobudzić nas do dawania z siebie więcej.

Konkurencja:

Możliwość mierzenia naszych osiągnięć z osiągnięciami innych może być silnym bodźcem, zwłaszcza gdy dostrzegamy, że nasz wkład dorównuje lub przewyższa innych.

Wyzwania:

Ustalanie i dążenie do celów może rozbudzić wewnętrzną motywację, zwłaszcza gdy cele te odzwierciedlają nasze wartości i są osiągalne.

Techniki automotywacji

Automotywacja manifestuje się w nieskończenie wielu formach. Istnieje jednak garść sprawdzonych technik, które zdają egzamin niezależnie od okoliczności. Przedstawiam je poniżej:

  • Ignorowanie zewnętrznych bodźców, które mogą nas rozpraszać.
  • Odkrywanie tych małych, subtelnych “korzyści”, które nie podważają naszej wewnętrznej pasji — jak choćby autentyczne uznanie.
  • Skrupulatne planowanie i harmonogram działania.
  • Pełne zrozumienie i świadomość naszych aspiracji.
  • Stworzenie optymalnego, inspirowanego środowiska pracy.
  • Troska o własne samopoczucie i dobre nastawienie.

Jak motywować innych?

DOBRA KOMUNIKACJA – Klucz, by wykluczyć wszelkie niejasności i zapewnić, że nasze intencje są przejrzyste. Dbajmy o precyzyjność i klarowność przekazu, nie pozostawiając miejsca dla niedoprecyzowań. Wyjaśniajmy otwarcie, co chcemy osiągnąć.

KONSTRUKTYWNA KRYTYKA – Krytyka może budować albo niszczyć. Jeśli mamy zastrzeżenia, przekazujmy je w sposób, który pobudza do refleksji, ale jednocześnie motywuje do zmiany. Starannie tłumaczmy nasze punkty widzenia, unikając impulsywnych emocji i przygotowując się do tej wymiany.

BĄDŹ WZOREM – Jeżeli sami w coś nie wierzymy, trudno nam przekonać innych. Budując zaangażowanie, dajmy przykład z własnej postawy.

OKREŚL CEL – Wszystko jest prostsze, gdy ma sens. Pokażmy innym, co dokładnie mają zrobić, ale także, dlaczego to robią.

OSIĄGALNY CEL – Zbyt odległe cele zniechęcają, a te zbyt proste nie mobilizują. Szukajmy złotego środka: wyzwań, które są osiągalne, ale jednocześnie wymagają wysiłku.

WSPÓŁTWÓRZ CEL – Wspólny wysiłek działa cudownie motywująco. Zamiast dyktować, wyznaczajmy cele razem.

ROZUMIENIE POTRZEB – Zrozumienie, co naprawdę motywuje drugą osobę, to klucz do sukcesu.

MOTYWACJA WYMAGA KONSERWACJI – Zapał może zniknąć w miarę napotykanych trudności. Dbajmy o ciągłą inspirację.

DOCENIAJ – Uznawanie osiągnięć innych to silny stymulant. Często kilka słów pochwały potrafi zdziałać cuda.

KONKURENCYJNE WYZWANIA – Rywalizacja może pobudzać. Nagrody, choćby symboliczne, mają moc.

DBAJ O KLIMAT – Właściwa atmosfera to więcej niż tylko dobre uczucia. To przede wszystkim szacunek, zaufanie i umiejętność dialogu.

About Author

pejot