PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Wnętrze i dekoracja

Co zrobić ze starymi meblami?

  • 30 września, 2023
  • 3 min read
Co zrobić ze starymi meblami?

Stare meble. Zajmują miejsce, ich blask dawno minął, lecz zastanawiamy się, jak je przemienić. Czy zdecydować się na całkowite pozbycie, czy dać im drugą szansę? Czy przekroczyć granicę wygody i podjąć wyzwanie? Oto kilka rozwiązań.

Odnów stare meble

Stare meble mają historię, mają potencjał. Mogą stać się znów świeże, nowoczesne, pełne klasy i charakteru. Tak, odnowienie wymaga wysiłku, lecz wynik? Spektakularny. Czy wolisz przekształcić je sam, czy powierzyć to zadanie profesjonaliście, to zależy od ciebie. Ale każda przemiana, czy to drewno, stal czy sklejka, jest możliwa.

Zobacz artykuł jak odnowić stare meble.

Malowanie. Przemalowywanie to sztuka odmieniania. Zszlifuj, oczyść, pomaluj. I nagle zobaczysz, jak komoda czy kredens nabierają życia. Jest to magia koloru.

Naprawianie. Biurko, które się chwieje, szafka z utraconymi drzwiczkami. Czy to powód do rezygnacji? Absolutnie nie. Internet pełen jest rad i trików, które przemienią każde meble w majstersztyk.

Oklejanie. Kiedy farba wydaje się nieodpowiednia, okleina przychodzi z pomocą. Trwała, odporna, efektowna. To szybki sposób na metamorfozę.

Tapicerowanie. Gdy meble tapicerowane tracą swój blask, nie porzucamy ich. Wymieniamy obicie, odnawiamy tapicerkę. Samodzielnie, bądź z pomocą specjalisty. I meble znów stają się wyjątkowe.

Gdzie oddać stare meble

Kupowanie nowych mebli to zawsze wielkie wydarzenie. Całe mieszkanie nabiera nowego charakteru, zaskakując nas oraz odwiedzających. Lecz w euforii nowych zakupów pojawia się zmartwienie: co zrobić ze starymi meblami? Jak to załatwić zgodnie z prawem? Kto pokryje koszty ich usuwania? Kto ponosi za to odpowiedzialność?

Czego nie wolno robić

Po prostu wyrzucenie mebli do kontenera? Błąd. Zbyt wielu myśli, że wystarczy to zrobić, by pozbyć się wielkogabarytowych odpadów. Ale meble takie jak tapczany, komody czy stoły to nie są odpady, które możemy po prostu wyrzucić. Takie działanie jest nielegalne, zagraża naszej kieszeni karą do 500 złotych i co więcej, stanowi zagrożenie dla środowiska.

Nieco bardziej drastyczną błędną metodą jest spalenie mebli. Czytając o tym, że ktoś używa mebli jako opału, można pomyśleć, że jest to sprytne wyjście. Ale warto pamiętać, że jest to nie tylko nielegalne, ale również niebezpieczne. Spalając meble, wprowadzamy do atmosfery toksyny. To zagrożenie dla naszego zdrowia, a potencjalne konsekwencje są tragiczne.

A wywiezienie mebli do lasu? To może wydać się jak sprytne obejście systemu, ale w rzeczywistości jest to najgorsze z możliwych rozwiązań. Meble nie tylko psują krajobraz, ale też zanieczyszczają ekosystem. Dla tych, którzy myślą, że to dobra opcja, warto przypomnieć, że taka decyzja może kosztować aż 500 złotych w formie kary.

Jak zrobić to poprawnie

Nie ma jednego odpowiedniego sposobu na utylizację mebli. Oto kilka propozycji:

Upcykling – Odnawianie i odświeżanie starych mebli to sztuka przekształcania ich w coś nowego. Można to zrobić samemu albo zlecić fachowcom. Nawet mocno zużyte meble mogą zyskać drugą młodość.
Oddanie za darmo – Wielu ludzi szuka darmowych mebli. Można więc wystawić ogłoszenie w internecie lub przekazać meble potrzebującym: schroniskom, domom dziecka czy szkołom.
Wybierając odpowiednią opcję, dbamy nie tylko o środowisko, ale również o nasze otoczenie i samych siebie.

About Author

pejot