PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Zdrowie i uroda Zdrowie

Kiedy dziecko raczkuje

 • 7 grudnia, 2023
 • 8 min read
Kiedy dziecko raczkuje

Zastanawiasz się, kiedy dziecko zaczyna raczkować? Rozwój dziecka przebiega poprzez różne fazy, a nauka raczkowania jest jednym z niezwykle ważnych etapów. W tym artykule omówimy, jakie są fazy rozwoju malucha i jak możesz pomóc mu w nauce raczkowania. Dowiesz się również, jakie są typowe etapy rozwoju dziecka i co zrobić, aby wspierać jego rozwój.

 Z tego artykułu dowiesz się:

 • Kiedy dziecko raczkuje — ważny etap w rozwoju dziecka.
 • Rozwój dziecka przebiega przez różne fazy.
 • Wspieranie dziecka podczas nauki raczkowania jest kluczowe.
 • Każde dziecko rozwija się indywidualnie i w swoim tempie.

Kiedy dziecko raczkuje

Kiedy dziecko raczkuje? Prawidłowy rozwój dziecka

Prawidłowy rozwój dziecka jest kluczowy dla określenia, kiedy maluch będzie próbował raczkować. Etapy rozwoju dziecka są ściśle powiązane z osiągnięciem odpowiednich umiejętności, które prowadzą do nauki raczkowania.

Wczesna faza rozwoju

Wczesna faza rozwoju, obejmująca pierwsze 3 miesiące życia dziecka, charakteryzuje się brakiem koordynacji ruchowej i słabym napięciem mięśniowym. W tym okresie dziecko leży głównie na plecach lub brzuchu i wykonuje ruchy kończynami, które są niezależne od siebie.

Faza kontroli głowy

W wieku od 3 do 4 miesięcy dziecko zaczyna kontrolować swoją głowę, a mięśnie szyi są na tyle silne, aby utrzymać ją w pozycji pionowej. W tym okresie dziecko może leżeć na brzuchu i podpierać się na łokciach, co pobudza rozwój mięśni ramion.

Faza wspinania się

W wieku od 6 do 9 miesięcy dziecko zaczyna wspinanie się. Na początku, dziecko może wspiąć się na kolana i czworakować, aby przemieszczać się. W ciągu kolejnych miesięcy dochodzi do zwiększenia siły mięśniowej i koordynacji ruchowej, co umożliwia dzieciom podejmowanie coraz bardziej skomplikowanych czynności, takich jak wspinanie się na meble.

Faza stawiania pierwszych kroków

W wieku od 9 do 15 miesięcy dziecko może zacząć stawiać pierwsze kroki. W tym okresie nauka chodzenia jest jeszcze trudna, a dziecko potrzebuje dużo wsparcia i pomocy przy poruszaniu się. W miarę rozwoju dziecko nabiera pewności siebie i umiejętności, co umożliwia mu właściwe poruszanie się.

 • Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się indywidualnie, nie należy porównywać dziecka z innymi.
 • Ważne jest, aby zapewnić dziecku odpowiednią ilość czasu wolnego na zabawę i rozwój umiejętności ruchowych.

Fazy rozwoju malucha

Kiedy dziecko zaczyna rozwijać swoją motorykę, przechodzi przez wiele faz rozwoju. Poznanie tych faz i umiejętności, jakie maluch powinien osiągnąć, jest kluczowe dla zrozumienia, kiedy możesz oczekiwać pierwszych prób raczkowania.

Faza leżenia

Pierwsza faza rozwoju dziecka to faza leżenia, która trwa od urodzenia do około 6. tygodnia życia. W tym okresie dziecko nie jest jeszcze w stanie kontrolować swojego ciała i porusza się tylko w minimalnym stopniu. Jest to czas, kiedy maluch zaczyna odkrywać swoje otoczenie i poznawać swoje ciało, ale nie jest jeszcze gotowy do nauki raczkowania.

Zobacz również: Czkawka noworodka 

Faza przygotowawcza

Druga faza rozwoju dziecka to faza przygotowawcza, która trwa od około 6. tygodnia do trzeciego miesiąca życia. W tym okresie dziecko zaczyna nabierać siły w rączkach i maczać stópki w podłożu. To ważna faza, ponieważ maluch zaczyna uczyć się stabilizacji ciała i kontrolowania swoich ruchów.

Faza przemieszczania

Trzecia faza rozwoju dziecka to faza przemieszczania, która trwa od około 4-5 miesiąca do 9-10 miesiąca życia. W tym okresie dziecko zaczyna przemieszczać się na brzuszku, przekręcać się z pleców na brzuch i zaczyna raczkować. To ważna faza, ponieważ maluch zaczyna bardziej świadomie poruszać się po otoczeniu.

Faza stawania

Czwarta i ostatnia faza rozwoju dziecka to faza stawania, która trwa od około 9-10 miesiąca do 15-18 miesiąca życia. W tym okresie dziecko zaczyna wstawać na równe nogi i próbuje chodzić. To ważna faza, ponieważ maluch zaczyna nabierać pewności siebie i samodzielności w poruszaniu się.

Zrozumienie tych faz rozwoju pomoże ci zidentyfikować, w jakiej fazie rozwoju znajduje się twoje dziecko i kiedy może się pojawić chęć do próby raczkowania.

Znaki zapowiadające raczkowanie

Jeśli zastanawiasz się, kiedy dziecko zacznie raczkować, warto zwrócić uwagę na pewne znaki, które wskazują, że maluch jest gotowy do nauki tej umiejętności. Oto najważniejsze z nich:

 • Podnoszenie głowy – jeśli dziecko potrafi utrzymać głowę uniesioną, oznacza to, że ma wystarczającą siłę mięśniową w szyi i ramionach, aby spróbować raczkować;
 • Odciąganie nóżek – maluch zaczyna unosić nóżki podczas leżenia na brzuchu i próbuje przesuwać się do przodu;
 • Zwijanie się – dziecko zaczyna przesuwać się do przodu, zwijając się i unosząc tułów;
 • Podpieranie się na rękach – maluch zaczyna podpierać się na rękach, co umożliwia mu przesuwanie się do przodu.

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się indywidualnie, więc nie musi wykazywać wszystkich tych oznak jednocześnie. Ważne jest, aby na bieżąco obserwować malucha i zauważać, kiedy zaczyna interesować się otoczeniem i próbować się poruszać.

Jak wspierać rozwój dziecka

Podczas rozwoju dziecka istotne jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia. Oto kilka sposobów, jak możesz pomóc maluchowi w nauce raczkowania:

Zapewnij dziecku odpowiednie warunki

Upewnij się, że miejsce, w którym dziecko rozwija swoje umiejętności, jest bezpieczne. Usuń z niego ostre przedmioty, zablokuj dostęp do schodów i schowaj niebezpieczne substancje, takie jak leki czy chemikalia. Możesz również rozłożyć kocyk lub matę, na której maluch będzie mógł ćwiczyć bezpiecznie.

Podtrzymuj dziecko

Podczas ćwiczeń z raczkowania, możesz trzymać dziecko pod pachami, aby pomóc mu utrzymać równowagę. Podtrzymaj je również podczas pierwszych prób samodzielnego raczkowania. To da maluchowi pewność siebie i pozwoli na rozwijanie umiejętności.

Kulki do raczkowania

Specjalne kulki do raczkowania mogą okazać się świetną pomocą w nauce. Pozwalają one maluchowi rozwijać umiejętności, ćwiczyć równowagę i poznawać swoje ciało. Kulki do raczkowania można kupić w sklepach z artykułami dla dzieci.

Zachęcaj dziecko do prób

Chwal dziecko za każdą próbę raczkowania i zachęcaj je do kolejnych. Możesz stawiać przed nim zabawki lub przyciągające uwagę przedmioty, aby zachęcić je do poruszania się w ich kierunku.

 • Wspieraj dziecko w jego postępach
 • Dbaj o to, aby maluch miał odpowiednią ilość snu i odpoczynku
 • Stymuluj wszystkie zmysły dziecka poprzez zabawy sensoryczne

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się indywidualnie. Wszystkie umiejętności dziecka przychodzą z czasem, więc bądź cierpliwy i pozytywnie nastawiony do jego postępów. Twoje wsparcie jest kluczowe w procesie nauki raczkowania.

Kiedy można oczekiwać pierwszych prób raczkowania

Typowy zakres wiekowy, w którym większość dzieci rozpoczyna naukę raczkowania, mieści się pomiędzy 6. a 10. miesiącem życia. Jednakże każde dziecko jest indywidualne i jego rozwój ma swój unikalny czas.

Jeśli zastanawiasz się, kiedy spodziewać się pierwszych prób raczkowania u swojego dziecka, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Pierwszym z nich jest rozwój mięśni, w tym mięśni nóg oraz pleców. Jeśli dziecko zaczyna unosić głowę i tors podczas leżenia na brzuchu, oraz próbuje się przesuwać, oznacza to, że jego mięśnie rozwijają się prawidłowo i jest gotowe na kolejny etap rozwoju.

Kolejnym czynnikiem jest chęć do eksplorowania świata i zainteresowanie otaczającym je środowiskiem. Dziecko zaczyna zdawać sobie sprawę z faktu, że jego ciało może przemieszczać się i chce zacząć odkrywać nowe miejsca. Właśnie w tym momencie zaczyna szukać sposobu, aby odwiedzać nowe miejsca i widzieć to, co jest za kolejnym rogiem.

Ostatecznie, być może zauważysz, że dziecko zaczyna wykazywać większą niezależność i chce eksperymentować z własnym ciałem. To najczęściej zdarza się w momencie, gdy maluch zaczyna samodzielnie siedzieć, sięgać po różne przedmioty oraz próbuje je zaciągnąć do swoich ust.

Wniosek

Właściwy rozwój dziecka jest kluczem do nauki raczkowania. Podczas rozwoju dziecka istotne jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia, a także obserwowanie malucha, aby zidentyfikować, kiedy jest gotowy do pierwszych prób raczkowania. Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się indywidualnie i nie istnieje ustalona konkretnej daty, kiedy maluch będzie raczkować. Przedstawiony w artykule proces rozwoju dziecka oraz znaki zapowiadające raczkowanie pomogą Ci zrozumieć, co należy monitorować i jak wesprzeć rozwój dziecka w tym kluczowym okresie.

Podsumowanie

Wiedza na temat rozwoju dziecka i umiejętności, jakie maluch powinien osiągnąć przed próbą raczkowania, jest niezbędna, aby zapewnić właściwe wsparcie i zachęcić dziecko do nauki raczkowania. Pamiętaj, że cierpliwość i uwaga są kluczowe w procesie rozwoju dziecka. Obserwuj swoje dziecko, daj mu czas i wsparcie, a te pierwsze próby raczkowania nadejdą w swoim czasie. Wnioskiem z artykułu jest to, że każde dziecko jest unikalne i rozwija się w swoim tempie, więc nie ma konkretnego czasu, kiedy dziecko zacznie raczkować, ale ważne jest, aby zapewnić mu właściwe wsparcie i cierpliwie czekać na ten moment.

About Author

pejot

Wcześniejszy artykuł

Następny artykuł