PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Zdrowie i uroda Odżywianie

Cynamon — co warto o nim wiedzieć

 • 25 września, 2023
 • 7 min read
Cynamon — co warto o nim wiedzieć

Cynamon — kwintesencja orientu, kryje w sobie tajemnice kuchni. Nieodzowny w świątecznych pieczeniach, zniewalający smak, bez którego trudno wyobrazić sobie choinkowe ciasteczka. Ale jego moc nie kończy się na kuchennych eksperymentach. Historycznie był ceniony jako lekarstwo na liczne dolegliwości. Więc, który cynamon warto wybierać?

Cynamon — co warto o nim wiedzieć? Rodzaje cynamonu

Cynamon cejloński — ten gatunek cynamonu to prawdziwa bomba zdrowotna. Odkryty przez medycynę naturalną, dzięki swym właściwościom w walce z komórkami rakowymi. Jego składniki wzmacniają odporność i stawiają czoło infekcjom. W walce z problemami trawiennymi jest niezastąpiony, łagodzi dyskomfort, redukuje cholesterol i troszczy się o serce.

Cynamon kasja (cassia) — cynamon Korintje — wyjątkowy smak, pochodzący z serca Sumatry, miejsca narodzin tej przyprawy. Pierwotnie uprawiany w okolicach Padang, oferuje unikalny aromat w porównaniu z innymi odmianami cynamonu, dzięki specyficznemu klimatowi i warunkom uprawy.

Cynamon — co warto o nim wiedzieć
Cynamon — co warto o nim wiedzieć

Cynamon cejloński – właściwości i zastosowanie

Kraj bogów, Indie, wraz z wybranymi regionami Afryki, dają nam cynamon cejloński. Ta przyprawa to esencja intensywności, a jej charakterystyczny smak to zasługa olejków eterycznych. Historia zna go jako cudowny lek i kulinarny dodatek.

Cynamon cejloński, w medycynie naturalnej, jest uwielbiany za potężne działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i poprawiające trawienie. To skarbnica zdrowia. W jego głębi ukryte są:

 • Olejki eteryczne,
 • Śluzowe związki
 • Fenole
 • Kumaryny
 • Aldehydy
 • Eugenol
 • Cymen
 • Cyncejlanol
 • A także bogactwo witamin: A, C, E, K oraz z grupy B – B6, B9, B1, B3 i B2. Nie można zapomnieć o minerałach, takich jak fosfor, potas, cynk czy sód. Minerały czynią go nie tylko smacznym, ale przede wszystkim zdrowym dodatkiem.

Cynamon kasja (cassia) – tajniki i sekrety

Cynamon kasja i jego esencje, nie tak różne w składzie od tych znanych z cynamonu cejlońskiego, skrywają pewne tajemnice. Tajemnice te związane są z kumaryną. W cynamonie kasja, ilość tej substancji jest znacząco większa niż w wersji cejlońskiej. Możemy mówić nawet o 7000 mg kumaryn w jednym kilogramie tej przyprawy.
A jeśli mowa o esencjach, to olejek z cynamonu kasja zawiera głównie aldehyd cynamonowy, oscylujący w granicach 75-90%. Oczywiście, nie zapominajmy o aldehydzie salicylowym, metylosalicylowym czy eugenolu, które choć obecne, są w mniejszej koncentracji niż w cejlońskim odpowiedniku.

Cynamon

Cynamon cejloński kontra kasja

W przypadku cynamonu cejlońskiego należy zachować ostrożność w ciąży. Jest to ze względu na kumarynę. Przekroczenie pewnej dawki kumaryny jest niebezpieczne, stwarzając ryzyko dla wątroby.
Bezpieczna dawka kumaryny dla człowieka to 0,1 mg na kilogram wagi. W praktyce osoba ważąca 60 kg może spożywać 6 mg kumaryn dziennie. Oznacza to, że nasza porcja cynamonu kasja wynosi około 1/4 łyżeczki dziennie, zakładając najwyższą koncentrację kumaryn.

Jednak nie wszystko jest takie proste. Kumaryna nie jest wyłącznością cynamonu. Można ją znaleźć w selerze czy w niektórych produktach kosmetycznych. A wartość 7000 mg kumaryn na kilogram cynamonu to wartość szczytowa. Czasem wartość ta jest znacznie niższa, na poziomie 2500 mg/kg. W literaturze możemy znaleźć wzmiankę, że dla osoby o wadze 60 kg bezpieczna dawka cynamonu kasja to 2g, czyli 1/2 łyżeczki.

Nie należy panikować i unikać cynamonu kasja w naszej diecie. W dawkach, w jakich przyprawiamy potrawy, jest on bezpieczny. Co więcej, kumaryny mają wiele korzystnych właściwości zdrowotnych, takich jak działanie przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjne, czy przeciwzapalne. Niektóre z nich były nawet wykorzystywane w terapii chorób autoimmunologicznych czy w leczeniu atopowego zapalenia skóry.

Cynamon a zdrowie i odchudzanie

Cynamon to popularna przyprawa o właściwościach rozgrzewających, stąd też jest polecany dla tych, którzy chcą schudnąć. Pomaga w poprawie reakcji na insulinę i kontroluje poziom cukru w organizmie, uniemożliwiając jego przechowywanie w postaci tłuszczu. Znany jest również ze wspomagania metabolizmu. Włączenie cynamonu do koktajlu na przekąskę w ciągu dnia to świetny pomysł.

Cynamon ma właściwości antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne. Antyoksydanty to naturalne związki, które chronią nasze zdrowie, neutralizując szkodliwe działanie wolnych rodników, które mogą uszkodzić komórki. Te wolne rodniki mogą prowadzić do mutacji DNA, co z kolei może skutkować powstawaniem komórek nowotworowych. Dzięki antyoksydantom możemy hamować te niebezpieczne procesy.

Możliwe działania niepożądane po zażywaniu cynamonu

Chociaż cynamon cassia jest generalnie bezpieczny w niewielkich dawkach, nadmierne spożycie może prowadzić do komplikacji zdrowotnych. Oto kilka potencjalnych negatywnych skutków spożywania nadmiernych ilości tej przyprawy:

Możliwość uszkodzenia wątroby

Cynamon zawiera kumarynę, której nadmiar może prowadzić do toksyczności wątroby.

Zwiększone ryzyko nowotworu

Badania na zwierzętach sugerują, że kumaryna może podwyższać ryzyko pewnych rodzajów raka, ale wymagane są dodatkowe badania na ludziach.

Owrzodzenie jamy ustnej

Pewne związki w cynamonie, takie jak aldehyd cynamonowy, mogą u niektórych ludzi prowadzić do owrzodzeń jamy ustnej.

Ryzyko obniżenia poziomu cukru

Nadmierna ilość cynamonu może obniżać poziom cukru we krwi, zwłaszcza u osób przyjmujących leki przeciwcukrzycowe.

Problemy z oddychaniem

Cynamon w formie proszku łatwo dostaje się do dróg oddechowych, co może prowadzić do podrażnień.

Interakcje z lekami

W dużych ilościach cynamon może wpływać na działanie leków, zwłaszcza tych na cukrzycę, schorzenia serca i wątroby, co może nasilać ich działanie lub efekty uboczne.

Czym kierować się przy zakupie cynamonu?

ASPEKT FINANSOWY I PROCEDENCJA

Cynamon cejloński nosi w sobie etykietę luksusu. Jego cena przewyższa zdecydowanie koszty cynamonu cassia, osiągając nawet trzykrotność. Aby zdobyć ten “autentyczny” skarb, w typowych supermarketach trzeba poszukać z lupą. Ostateczne miejsce jego nabywania to sklepy specjalistyczne czy też platformy internetowe.

BARWA

Cejlońska odmiana cynamonu prezentuje się w tonacji jasnobrązowej. Jeżeli jest zmielony, jego paleta kolorystyczna oscyluje między żółtym a brązowym. Ale uwaga! Barwa może wprowadzić w błąd. Konkurenci cynamonu cejlońskiego, jak cassia, sajgon czy wietnamski, często zakradają się w różnorodne odcienie – od głębokiego brązu po barwę, która może wskazywać na pochodzenie cejlońskie.

CHARAKTERYSTYKA LASEK

Tutaj nie ma miejsca na błąd. Laski cynamonu cejlońskiego są nie do podrobienia. Przypominający cygaro kształt z wyraźnie widocznymi, delikatnie zwiniętymi warstwami kory. Najwyższej próby laski są subtelną materią – po wysuszeniu niemalże prześwitują jak pergamin. Perfekcja ukryta jest w tych pozbawionych ciemnych defektów i niedoskonałości. Pełne wyrafinowania są te, których kora wewnętrzna jest nieskazitelna. To, co wyróżnia cejlońskie laski to ich krucha natura. Możesz je z łatwością przemienić w delikatny proszek, w przeciwieństwie do nieugiętych lasek cassia.

SENSACJA SMAKOWA (O ile możemy próbować)

Autentyczny cynamon cejloński rozpoznasz po jednym dotyku kubków smakowych. Jego esencja jest słodka, przesycona niemalże kwiatowym aromatem. Nie atakuje, nie drażni. To poezja delikatności. W porównaniu cynamon cassia oferuje smak słodko-przyprawowy z subtelniejszym aromatem.

About Author

pejot

jak odnowić stare meble
Następny artykuł