PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Zdrowie i uroda Uroda

Woda micelarna — czym się wyróżnia

  • 24 września, 2023
  • 5 min read
Woda micelarna — czym się wyróżnia

Woda micelarna – jak działa?

Rynek kosmetyczny jest pełen tajemnic. Woda micelarna (płyn micelarny) stanowi jedną z nich. Funkcjonuje jako wszechstronne narzędzie czyszczące, które z łatwością eliminuje makijaż, zbędne sebum i zanieczyszczenia z naszej skóry. Sekret jej skuteczności? Micele zawarte w płynie. To miniaturowe cząsteczki o unikalnej dualności: ich powierzchnia jest hydrofilowa, co oznacza, że przyciągają wodę, jednocześnie odrzucając tłuszcze, wnętrze miceli to strefa hydrofobowa, której zadaniem jest łączenie się z tłuszczami i odpychanie wody.

Woda micelarna co to

Woda micelarna — czym się wyróżnia? Woda micelarna jest niczym magiczny eliksir w świecie kosmetyków. Jej kluczem są micele — małe cząsteczki o dwóch różnych twarzach. Z jednej strony mają zdolność przyciągania wody, z drugiej — odpychania jej, przyciągając tłuszcze. W praktyce oznacza to, że micele działają jak magnesy — z łatwością zbierają nadmiar tłuszczu czy trudne do usunięcia resztki makijażu, jednocześnie rozpuszczając zanieczyszczenia w roztworze wodnym. Czy to magia? Nie, to nauka. A woda micelarna gwarantuje czystą i odświeżoną skórę bez naruszania jej naturalnej bariery ochronnej.

Woda micelarna — czym się wyróżnia

Płyn micelarny — co zawiera?

Płyn micelarny skrywa w sobie bogactwo aktywnych składników. Ich zadaniem jest potęgować skuteczność płynu micelarnego. Wśród aktywnych składników jest kwas hialuronowy. Ma on intensywnie nawilżać, nadając skórze miękkość. D-panthenol, inaczej nazywany pro-witaminą B5, wnika w głąb naskórka, łagodząc go i wspierając regenerację komórek. Działa kojąco na skórę i obniża jej skłonność do reakcji. Mannitol skutecznie neutralizuje wolne rodniki. Przez to chroni komórki i hamuje procesy zapalne. Płyny micelarne często zawierają ekstrakty roślinne, takie jak orchidea czy świetlik, które nadają skórze witalności i blasku, a także ekstrakt z ogórka, który koi podrażnienia. Dzięki temu bogatemu spektrum składników płyn micelarny łączy w sobie właściwości mleczka do demakijażu, żelu i pianki oczyszczającej, toniku oraz płynu do usuwania makijażu z oczu, nawet tego wodoodpornego.

Woda micelarna — czym się wyróżnia? Woda micelarna kontra mydło i żel – co stosować najpierw: płyn micelarny, czy może żel do oczyszczania twarzy?

Woda micelarna, składająca się z mikroskopijnych cząstek – miceli, skutecznie usuwa z powierzchni skóry tłuste zanieczyszczenia, kurz oraz inne zanieczyszczenia. Chociaż jej skład jest wzbogacony o środki powierzchniowo czynne, nazywane inaczej detergentami, ich obecność może stanowić zagrożenie dla naszej skóry. Pozostawione na niej detergenty mogą powodować podrażnienia. Mogą zakłócać pH skóry, prowadzić do jej przesuszenia. W skrajnych przypadkach prowadzą do problemów z trądzikiem lub zaskórnikami. Dlatego też płyn micelarny zawsze wymaga spłukania wodą. A jeżeli dodatkowo zastosujesz żel lub piankę do mycia, twoja cera zostanie oczyszczona w pełni.

Woda micelarna versus mleczko do demakijażu

Mleczko do demakijażu, o bogatej, tłustej formule, działa błyskawicznie, delikatnie usuwając makijaż oraz wszelkie zanieczyszczenia z obszaru twarzy, szyi i dekoltu. W tym samym czasie działa kojąco i nawilżająco. Istnieją również produkty takie jak śmietanki do demakijażu – gęstsza wersja mleczka, czy kremy o grubszym składzie. Istnieją także pianki o konsystencji przypominającej krem. Płyn micelarny wyróżnia się jednak specyfiką. Oczyszcza i nawilża równie dobrze jak mleczka czy pianki, głównie dlatego, że prawie połowa jego składu to substancje o właściwościach tłuszczowych. Ale za jego sprawą nie musisz martwić się o tłusty osad na skórze – nie jest on obecny, więc nie ma potrzeby sięgania po tonik.

Woda micelarna kontra tonik

Płyn micelarny i tonik to dwaj gracze na polu pielęgnacji skóry, walczący o jej zdrowie i witalność. Oba produkty reagują z naturalnym pH skóry, przywracając jej równowagę, a także skutecznie minimalizują pory. To jest ich wspólna misja. Ale co je różni? Tonik, często bazujący na roztworach wodnych lub alkoholowych, jest wyborem idealnym do zakończenia procesu demakijażu. Z kolei płyn micelarny jest samowystarczalny – zarówno oczyszcza skórę z resztek makijażu, jak i przywraca jej równowagę. Dla tych, których cera jest skłonna do trądziku, tonik może okazać się dodatkową bronią.

Woda micelarna wobec płynu do demakijażu oczu

Mikrocząsteczki w płynie micelarnym rywalizują z właściwościami dwufazowych płynów do demakijażu oczu. Te ostatnie korzystają z mieszanki składników tłuszczowych i wodnych. Płyn micelarny, nie ustępując pola, penetruje skórę, eliminując makijaż i zanieczyszczenia. Przewaga? Brak tłustego osadu. Z kolei tradycyjne płyny do oczu bazują na roztworach wodnych i mogą nie radzić sobie z wodoodpornymi kosmetykami. W krótkim starciu płyn micelarny wychodzi z tej rywalizacji zwycięsko.

Wyselekcjonuj płyn micelarny dla Twojej skóry

Nie każda flakon wody micelarnej jest stworzony dla Ciebie. Każdy ma swoją unikalną mieszankę składników, które mogą walczyć z trudnościami Twojej cery, czy to kontrolując produkcję sebum, czy łagodząc zaczerwienienia. Kiedy micele dotykają skóry, uwalniają swoje składniki aktywne, które działają specyficznie w zależności od Twojego typu cery. Wybór jest ogromny – od płynów dla cery wrażliwej, przez tłustą, aż po atopową. Dla tych, którzy przemieszczają się po zanieczyszczonych ulicach miast, polecam skupienie się na produktach chroniących przed zewnętrznymi zagrożeniami, takimi jak smog czy zanieczyszczenia powietrza.

About Author

pejot

Wcześniejszy artykuł