PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Zdrowie i uroda Zdrowie

Czkawka noworodka

  • 24 listopada, 2023
  • 5 min read
Czkawka noworodka

Czkawka zarówno u noworodków, jak i niemowląt jest czymś całkowicie normalnym. Nie dziw się, jeśli Twoje dziecko doświadcza tego kilkukrotnie każdego dnia. Dlaczego tak się dzieje? Czy są jakieś niezawodne metody, aby poradzić sobie z czkawką u najmłodszych? Postaramy się to wyjaśnić.

Skąd bierze się czkawka u noworodka?

Czkawka u noworodków, oznaka spontaniczna i rytmiczna, jest wynikiem skurczów przepony. Te mimowolne, rytmiczne kontrakcje generują charakterystyczny dźwięk, znamionując odruchowy charakter czkawki. Noworodki, które jeszcze nie do końca rozwinęły swój układ nerwowy, są szczególnie podatne na ten fenomen.

Jak często zdarza się czkawka u noworodka?

W krótkim okresie życia noworodka czkawka może być częstym gościem — pojawiając się nawet kilkanaście razy w ciągu dnia. Ta regularność nie powinna budzić niepokoju, gdyż należy do normy. Aczkolwiek, gdy czkawka staje się przewlekła, zaleca się konsultację z lekarzem.

Czkawka noworodka, czkawka u noworodka, noworodka pojawia, ustępuje samoistnie, mimowolne skurcze przepony, niemowlęcia czkawka, niepokojące objawy, częsta czkawka, niedojrzałości układu nerwowego, czkawka u noworodka, częsta czkawka, czkawka u noworodka, częste czkawki, dzieci urodzonych, występowanie czkawki, mięśni międzyżebrowych, połknięcie powietrza, większości przypadków ustępuje samoistnie, poprzedzone nagłym zamknięciem głośni, mokra pieluszka, czkawka powstaje, czkawka występuje, spożywanie pokarmu, bierze czkawka, życiu płodowym, czkawka pojawia, wypiciu mleka, mięśni oddechowych, głośnego śmiechu, nadmiar bodźców, układem pokarmowym konkretnej przyczyny,

Kiedy czkawka powinna niepokoić?

Czkawka u niemowląt jest zjawiskiem normalnym. Ale, gdy staje się uporczywa i długotrwała, może zakłócać dobre samopoczucie dziecka, utrudniać karmienie oraz sen, a czasem sygnalizować poważniejsze problemy, jak np. refluks. Rodziców powinna niepokoić czkawka pojawiająca się często, trwająca długo i męcząca malucha. W takich przypadkach, jeśli metody domowe zawiodą, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Karmienia piersią a uporczywa czkawka. Przyczyny czkawki u noworodka.

Głównym źródłem czkawki u maluchów jest ciągle rozwijający się układ nerwowy, szczególnie w aspekcie unerwienia przepony. Najczęściej, czkawka u maluszków może wynikać z kilku powodów, takich jak połykanie powietrza w trakcie karmienia — zarówno piersią, jak i butelką. Nieumiejętne ssanie piersi przez niemowlę lub niewłaściwa technika karmienia przez matkę może przyczyniać się do tego zjawiska.

Z kolei przy karmieniu butelką, problem może tkwić w zbyt dużym otworze w smoczku. Inne przyczyny to zbyt łapczywe ssanie mleka, które może przeciążać niedojrzały układ pokarmowy malucha, co objawia się czkawką i odbijaniem. Czkawkę mogą również wywoływać niska temperatura otoczenia lub niewłaściwy ubiór dziecka. Głośny śmiech maluszka, sprzyjający połykaniu nadmiernej ilości powietrza, również może być przyczyną czkawki.

Zobacz również: Pielęgnacja pępka noworodka

Co zrobić, gdy niemowlę męczy czkawka?

Jeżeli niemowlęta nękane są czkawką, rozwiązania bywają różnorakie, uzależnione od przyczyn takiego stanu. Niewłaściwa technika karmienia piersią, jedna z przyczyn, wymaga konsultacji z ekspertem laktacyjnym. Specjalista może skorygować technikę karmienia, obserwując, czy dziecko prawidłowo ssie mleko i ewentualnie naprawić błędy. Po karmieniu istotne jest odbijanie malucha, by uwolnić zgromadzone w brzuchu powietrze. Częste karmienie może zapobiegać przejedzeniu i przepełnianiu żołądka. W przypadku karmienia butelką warto rozważyć zmianę akcesoriów, wybierając smoczek odpowiedni. Gdy czkawka wynika z wyziębienia, kluczowe jest zapewnienie odpowiedniego ubioru, unikanie wychładzania po kąpieli i dostosowanie temperatury otoczenia do potrzeb niemowlęcia.

Sprawdzanie karku dziecka pomoże ocenić, czy nie jest mu zimno. Chłodny kark to sygnał do okrycia malucha kocykiem, ubrania go odpowiednio oraz przytulenia.

Zmiana pozycji noworodka w łagodzeniu czkawki

Zmiana pozycji pionowej, czyli ułożenie dziecka może się przyczynić do poprawy i sprawić, że czkawka ustępuje samoistnie.

  • Pozycja “na rękach”: Przytrzymując głowę i plecy niemowlęcia, unieś je do pozycji siedzącej. Może to pomóc w łagodzeniu czkawki.
  • Pozycja “na ramieniu”: Połóż maluszka na ramieniu, delikatnie potrząsając nim. Ciepło ciała i rytmiczne potrząsanie mogą pomóc.
  • Pozycja “na brzuchu”: Ułóż dziecko na brzuchu na swoim ramieniu, podtrzymując głowę i szyję. To pomoże zmniejszyć napięcie w brzuchu dziecka.
  • Karmienie: Jeśli to czas karmienia, spróbuj nakarmić dziecko. Picie może pomóc w kontroli skurczów przepony.

Czy można karmić podczas czkawki?

Karmienie dziecka podczas czkawki jest dopuszczalne. Karmienie zarówno piersią, jak i butelką, czasem zatrzymuje czkawkę, pomagając zrelaksować przeponę. Jeśli jednak maluch jest niespokojny lub niechętny do jedzenia w trakcie czkawki, lepiej poczekać, aż minie. Można też zmienić pozycję dziecka.

Czy czkawka noworodka podczas snu jest powodem do niepokoju?

Czkawka u noworodków, występująca zarówno podczas czuwania, jak i snu, jest częsta i zazwyczaj nie budzi niepokoju. Jest to efekt niewielkich skurczów przepony, której mechanizmy kontroli u noworodków nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Czkawka podczas snu może wynikać z różnych przyczyn, w tym jedzenia tuż przed snem lub połknięcia powietrza podczas karmienia.

Czy przyczyną czkawki u noworodka może być zimno?

Czkawka u noworodków często wynika z takich czynników, jak połykanie powietrza przy karmieniu, zbyt szybkie jedzenie, czy nadmierna ilość pokarmu. Te czynniki mogą wywoływać skurcz przepony, prowadzący do czkawki. Niska temperatura sama w sobie rzadko wywołuje czkawkę. Jednakże, jeśli noworodek przebywa w zbyt zimnym otoczeniu, może zacząć szybko i głęboko oddychać, co może skutkować połykaniem powietrza i wywoływaniem skurczu przepony, a tym samym czkawki.

Podsumowanie

Czkawka u najmłodszych jest zjawiskiem dość powszechnym i zazwyczaj nie powinna budzić zaniepokojenia, chyba że występują dodatkowe symptomy. Istnieją różnorodne metody, w tym techniki karmienia, które mogą pomóc zmniejszyć niekontrolowane skurcze mięśni i przepony u niemowląt. Jeśli jednak czkawka u noworodka utrzymuje się przez dłuższy czas lub pojawia się razem z innymi niepokojącymi objawami, wówczas wskazana jest konsultacja z lekarzem.

About Author

pejot