PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Zdrowie

Najlepsze sposoby na łamliwe paznokcie

  • 21 września, 2023
  • 3 min read
Najlepsze sposoby na łamliwe paznokcie

Jak doprowadzić do porządku łamliwe paznokcie? Konieczna jest odrobina konsekwencji i działanie na kilku frontach: odżywianie wewnątrz, zewnątrz i ochrona.

W słabych paznokciach objawia się marne odżywianie, zaniedbana ochrona przed wysychaniem oraz nieodpowiednia troska. Jak wzmocnić i nadać blasku paznokciom? Zasada trzech kroków: ochrona, odżywienie, dbałość. Zaczynajmy.

Jak ochraniać delikatne paznokcie? Nawet najsilniejsze paznokcie poddane surowym warunkom tracą swoją odporność. Istnieją substancje, które bezlitośnie podważają ich trwałość:

  • płyny do zmywania naczyń oraz różnorakie detergenty,
  • smary, rozpuszczalniki, i cała gama chemii,
  • acetonowy zmywacz do paznokci,
  • zdradziecka woda. Jak przeciwdziałać brutalnemu wpływowi tych czynników? Kluczem jest zaopatrzenie się w gumowe rękawiczki lub w takie nasączone kremem – zapewniające tłustą ochronę dla dłoni. Zmywając lakier, sięgnij po zmywacz wolny od acetonu. A kiedy woda bezceremonialnie pozbawi paznokcie ich osłony, bez zwłoki nakładaj odżywczy krem na dłonie.

Dieta na piękne i zdrowe paznokcie

Odżywianie. To klucz. Nie chodzi tylko o estetykę, ale o zdrowie ciała. Zastanów się nad tym, co zjadasz. Czy twoje paznokcie płaczą z powodu niedoboru kluczowych składników, jak witaminy, minerały czy białka? Zapomnij o przetworzonych pokusach – nie oferują ci tego, czego potrzebujesz.

W środku paznokcia jest świat. Ponad 100 warstw, z których każda ma misję do wypełnienia. Keratyna jest w centrum tego wszystkiego – ta sama substancja, która daje siłę naszym włosom. Ale co karmi keratynę? To połączenie aminokwasów, wapnia, żelaza i innych kluczowych składników. Dieta uboga w te elementy prowadzi do osłabionych paznokci.

Jeśli chodzi o moc, to białko jest esencją. Mięso, ryby, jaja – to one dostarczają aminokwasów niezbędnych dla keratyny. Ale nie wszystkie białka są takie same. Roślinne źródła białka wymagają kombinowania, aby stać się pełnowartościowym.

Nie zapominaj o minerałach. Siarka, żelazo, wapń i cynk – każdy z nich odgrywa swoją rolę w utrzymaniu zdrowia paznokci. Właściwe odżywianie w tych składnikach sprawia, że twoje paznokcie stają się nie do pokonania.

Witaminy to kolejna część układanki. Grupa B jest kluczowa dla zdrowia paznokci, ale również witamina C, która pomaga wchłaniać żelazo.

Więc jak powinna wyglądać idealna dieta? Prosto mówiąc, skupiaj się na naturalnych składnikach. Pół talerza warzyw lub owoców, jedna ćwiartka pełnoziarnistych zbóż i jedna ćwiartka białka. Dodaj do tego zdrowe tłuszcze.

Wybieraj świeże produkty, pełne wartości odżywczych. Kolorowe warzywa, pełnoziarniste zboża, chude mięso, ryby, nasiona, owoce morza, orzechy. To jest droga do niezłomnych paznokci.

I pamiętaj, to nie jest chwilowa dieta, ale styl życia. Wybieraj mądrze i dbaj o swoje ciało, a ono odda ci to w postaci mocnych paznokci.

About Author

pejot