Jak opóźnić procesy starzenia skóry? Poznaj najlepsze sposoby
Starzenie się skóry jest nieuchronnym procesem, który jednak można skutecznie opóźniać. Duże znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja skóry, ale i odpowiednia dieta bogata w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, krzem, witaminy z grupy B, witaminę C, czyli składniki wpływające na wiązanie kolagenu i elastyny w skórze czy też niwelowanie działania wolnych rodników, które osłabiają owo wiązanie. Poznaj najlepsze sposoby na opóźnienie procesów starzenia.
Pamiętaj o dogłębnym oczyszczaniu skóry, zapobiegającym powstawaniu stanów zapalnym i pogłębianiu zmarszczek
Należy zacząć od tego, że niedokładny demakijaż wpływa na zatykanie porów, a w konsekwencji powstawanie stanów zapalnych, ale i zmarszczek. Dlatego, aby skutecznie przeciwdziałać procesom starzenia należy zapewnić skórze optymalne i regularne oczyszczenie. Najlepiej stosować metodę dwufazową. Polecana jest ona zarówno dla młodej, jak i dojrzałej skóry. Na samym początku należy sięgnąć po płyn micelarny albo mleczko do demakijażu, czyli kosmetyk z fazą tłuszczową. Micele mają zdolność odpychania cząsteczek wody i przyciągania tłuszczu, zatem mogą dobrze oczyszczać skórę z makijażu. W drugim etapie należy sięgnąć po kosmetyk z fazą wodną taki jak delikatna pianka myjąca czy też żel do mycia twarzy. W ich składzie powinny znaleźć się substancje wiążące wodę, czyli humektanty, np. kwas hialuronowy czy też aloes. Po oczyszczeniu skóry twarzy, a przed nałożeniem kolejnych kosmetyków, warto sięgnąć po tonik, który przywraca skórze naturalne pH. Dzięki niemu składniki zawarte w stosowanych produktach będą lepiej się wchłaniać i dogłębniej działać.
Dbaj o profilaktykę przeciwstarzeniową, sięgając po odpowiedni zestaw serum i kremu
Po oczyszczaniu przychodzi czas na dobre nawilżenie skóry. Stosuje się kolejno serum, a po kilkunastu minutach krem przeciwzmarszczkowy. Można sięgnąć po produkty z kwasem hialuronowym, peptydami i ceramidami, a także niacynamidem. Humektanty takie jak kwas hialuronowy wypełniają ubytki w skórze i wiążą wodę. Ceramidy stanowią swoisty cement dla skóry i pomagają utrzymać jej jędrność i elastyczność. Peptydy przeciwdziałają przebarwieniom na skórze oraz redukują widoczność porów i poprawiają koloryt cery. Podobne działanie ma niacynamid, który pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, a także redukuje wydzielanie sebum. Skóra po zastosowaniu takich kosmetyków jest promienna i gładsza. Należy je stosować zarówno w porannej, jak i wieczornej rutynie pielęgnacyjnej. W przypadku wieczornej profilaktyki przeciwstarzeniowej można sięgnąć po serum z retinoidami.
Stosuj kosmetyki, które chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV
Kolejnym krokiem po oczyszczaniu i nawilżaniu jest zabezpieczenie skóry przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Aktywuje ono wolne rodniki tlenowe, które niszczą komórki skóry, zatem należy stworzyć na skórze film ochronny, stosując krem czy też spray z filtrem UV. Ochronę przeciwsłoneczną można stosować w postaci kremu BB stosowanego po serum i kremie, ale i sprayu, który można aplikować na makijaż. Powinien zawierać jak najwyższy filtr przeciwsłoneczny. Im skóra jest jaśniejsza i bardziej wrażliwa, tym potrzebna jest wyższa ochrona. Najlepiej sięgnąć po SPF 50+. Warto pamiętać o powtarzaniu aplikacji produktu chroniącego przed słońcem w ciągu dnia, gdy dłużej przebywa się na zewnątrz. Po nałożeniu makijażu oczywiście najlepiej sprawdzi się produkt w formie sprayu, który nie zniszczy make upu, nie będzie zatykał porów, a jednocześnie zapewni optymalną ochronę.