Zgubione dokumenty - co robić?

Zgubione dokumenty - co zrobić, gdy zgubiliśmy dowód osobisty, prawo jazdy, paszport czy dowód rejestracyjny samochodu?

Zgubione dokumenty - co robić?

Zgubione dokumenty to spory kłopot. Trzeba jednak wiedzieć, jak w takiej sytuacji postępować. Podpowiadamy, co zrobić w przypadku utraty konkretnego dokumentu i gdzie się udać w pierwszej kolejności.

Zgubiony dowód osobisty

Utrata dowodu osobistego to poważna sprawa. Dowód jest bowiem dokumentem potwierdzającym nie tylko nasze obywatelstwo, ale i tożsamość. Posługując się cudzym dowodem można na przykład wziąć kredyt w banku albo kupić drogi sprzęt na raty.

Jeśli dowód osobisty został nam skradziony, powinniśmy koniecznie udać się na  policję i zgłosić tam fakt kradzieży tego dokumentu. Policja powinna wydać nam pisemne zaświadczenie, że tego typu zgłoszenie otrzymała.

Oprócz tego – zarówno w przypadku kradzieży jak i zgubienia dowodu osobistego – należy zastrzec ten dokument w banku, z którego usług korzystamy. Banki współpracują między sobą i zgubiony dokument zostanie wpisany do specjalnej, międzybankowej bazy dokumentów zastrzeżonych, dzięki czemu nikt nie będzie mógł posłużyć się naszym dowodem osobistym  w celu zaciągnięcia kredytu.

Dowiedz się więcej: Pożyczki a wyłudzanie danych – poznaj system Bezpieczny Pesel >>

Jeśli nie posiadamy konta w żadnym z banków, także powinniśmy zastrzec zgubiony lub skradziony dowód. Warto wiedzieć, że część banków zastrzega dokumenty należące nie tylko do ich klientów, ale do wszystkich osób, które utraciły dowód osobisty. Pełną listę takich banków można znaleźć tutaj.

Utratę dowodu osobistego należy zgłosić w urzędzie gminy lub miasta.  Należy też poprosić  o wydanie zaświadczenia o utracie dowodu. Zaświadczenie to jest wydawane bezpłatnie i jest ważne do czasu wydania nowego dowodu tożsamości. Nowy dowód osobisty także nic nie kosztuje – otrzymamy go w ciągu miesiąca od złożenia wniosku.

Dowiedz się więcej: Zgubiony dowód osobisty – co robić? >>

Zgubiony paszport

W przypadku utraty paszportu należy zgłosić to jak najszybciej w punkcie paszportowym, a w przypadku kradzieży także na policji. Jeśli przebywamy za granicą, fakt utraty paszportu powinniśmy zgłosić w konsulacie.

Po nowy dokument trzeba udać się do wydziału paszportowego i tam złożyć wniosek . Koszt wydania nowego paszportu zależy od wieku wnioskodawcy:

  • dorosły zapłaci 140 zł,
  • dzieci w wieku 13-18 lat i uczące się do 25 lat – 70 zł,
  • dzieci do 13 lat – 30 zł.

Jednak w przypadku, gdy paszport został utracony z winy posiadacza, opłata ta wzrasta aż o 300% – będzie to więc odpowiednio 420 zł, 210 zł i 90 zł.

Dowiedz się więcej: Krok po kroku: Jak wyrobić nowy paszport? >>

Zgubiony dowód rejestracyjny

W przypadku utraty dowodu rejestracyjnego pojazdu, trzeba udać się wydziału komunikacji i transportu starostwa powiatowego. Należy zabrać ze sobą: kartę pojazdu, tablice rejestracyjne oraz wyciąg z rejestru badań technicznych pojazdu prowadzonego przez stację kontroli pojazdów, w której dokonywaliśmy ostatniego przeglądu technicznego samochodu.

W wydziale komunikacji otrzymamy wtórnik dowodu rejestracyjnego, a także pozwolenie czasowe, które będzie zastępowało dowód rejestracyjny do czasu wydania tego dokumentu. Za wydanie wtórnika trzeba zapłacić 54 zł, za pozwolenie czasowe 18,50 zł.

Dowiedz się więcej: Przerejestrowanie samochodu krok po kroku >>

Zgubione prawo jazdy

Po nowe prawo jazdy także należy udać się do wydziału komunikacji i transportu, i tam złożyć wniosek o wydanie wtórnika tego dokumentu. Koszt nowego prawa jazdy to 100 zł.

Problemem przy utracie prawa jazdy jest jednak to, że bez tego dokumentu nie powinniśmy wsiadać za kółko. W przypadku kontroli  drogowej za jego brak grozi mam mandat w wysokości 50 zł.

Ważne! Zgubione dokumenty bardzo często oznaczają także utratę kart kredytowych lub płatniczych. O fakcie ich kradzieży lub zgubienia należy jak najszybciej poinformować bank (najwygodniej zadzwonić na infolinię banku) w celu ich zastrzeżenia.

Pamiętajmy, że zgubione dokumenty mogą przysporzyć nam wiele kłopotów, dlatego ich utratę należy zgłosić w odpowiedniej instytucji najszybciej jak to tylko możliwe. Nie zwlekajmy ani chwili z odpowiednim działaniem, aby zminimalizować ryzyko np. kradzieży tożsamości.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Mateusz Baj Mateusz Baj [+ info]

Prawnik z wykształcenia, dziennikarz z zawodu, pasji i zamiłowania. Przez szereg lat związany z lokalnymi mediami i lokalną rzeczywistością. Pisze o sprawach bliskich ludziom, doradza, jak w prosty sposób rozwiązać skomplikowane, urzędowe problemy. Prywatnie jest zapalonym kolarzem, który ściga się w amatorskich wyścigach na rowerach górskich. Jego pasją jest także tenis, wedrówki górskie oraz lokalna polityka i samorząd.

Zobacz również