PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Prawo Warto przeczytać

Ile komornik może zabrać z pensji?

  • 21 września, 2023
  • 8 min read
Ile komornik może zabrać z pensji?

Spędziłem ostatnio długie godziny rozmawiając z doświadczonym komornikiem, by zrozumieć ten niejednoznaczny proces. I wiecie co? Oto, co udało mi się dowiedzieć.

Ogólna zasada – maksymalny procent zajęcia podczas egzekucji komorniczej

W Polsce w 2023 roku komornik ma prawo do 50% Twojego wynagrodzenia podczas egzekucji komorniczej. Ale czy zastanawiałeś się, dlaczego właśnie tyle? Może to wydawać się dużo, ale dla dłużników alimentacyjnych sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana. Dla nich limit ten wynosi 60%. Czy to sprawiedliwe? Trudno powiedzieć. Płacisz za to, co jest Twoje, ale jednocześnie zabezpieczasz przyszłość innych.

Wyjątki – kwota wolna od potrąceń

Zarabiasz 3500 zł w pierwszej połowie roku? Dobra wiadomość. Komornik może zabrać jedynie nadwyżkę powyżej 3490 zł netto, co oznacza, że pozostawia Ci 2700 zł na życie. A co z drugą połową roku? Kwota wolna wzrasta do 3600 zł, więc zostawia Ci trochę więcej – około 2800 zł. Czy to wystarczy na życie? Dla jednych tak, dla innych nie. Ale jest coś pewnego – zawsze zostawia Ci pewną kwotę, byś mógł funkcjonować.

Wyjątki od wyjątków – umowy zlecenia i o dzieło

To, co naprawdę mnie zaskoczyło, to informacja, że dla tych, którzy pracują na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, sytuacja jest zupełnie inna. Nie istnieje dla nich kwota wolna od potrąceń. 100% wypłaty. Tak, dobrze czytasz. Komornik może zabrać wszystko. Czy to nie jest zbyt surowe? Możliwe. Ale takie są zasady gry.

ile wynagrodzenia może zająć komornik

Niuanse i różnice w podatkach

Nie wszystko jest jednak takie proste. Wielu z nas korzysta z różnych ulg podatkowych, programów oszczędzających na emeryturę czy innych świadczeń. Te czynniki wpływają na to, ile dokładnie zostanie Ci w kieszeni po wizycie komornika. Czy to komplikuje sprawę? Owszem. Ale jedno jest pewne: wiedza jest siłą. Im lepiej zrozumiesz te niuanse, tym lepiej będziesz przygotowany na przyszłość.

Ile komornik może zabrać z pensji?

Więc ile komornik może zabrać z Twojej pensji? Zależy to od wielu czynników. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ale jedno jest pewne: im więcej wiesz, tym mniej Cię zaskoczy.

Ile komornik może zabrać z pensji za alimenty – dług alimentacyjny

Może zaskakujące, ale kiedy chodzi o nieopłacone alimenty, komornik ma szerokie uprawnienia. Mówiąc prosto, może zabrać aż 60% twojego wynagrodzenia. Czy to nie brzmi drastycznie? Ale tak jest. To jeden z tych przykładów, kiedy prawo jest bardzo rygorystyczne wobec dłużników. A co z kwotą minimalną, która powinna zostać? W przypadku długów alimentacyjnych nie ma takiego pojęcia jak “kwota wolna od zajęcia”.
Zastanawiasz się pewnie, dlaczego? Gdzie leży granica między uczciwym potrąceniem a lichwiarskim zabraniem? Cóż, rozmawiając z komornikiem, zdobyłem pewność, że te zasady zostały stworzone, aby chronić prawo dziecka do wsparcia finansowego.

Ile wynagrodzenia może zająć komornik przy pensji minimalnej

Dla tych, którzy zarabiają płacę minimalną i nie mają długów alimentacyjnych, jest dobra wiadomość. Komornik nie może zabrać ani grosza. Czy nie jest to ulga? W końcu, płaca minimalna została stworzona, aby chronić podstawowe potrzeby życiowe pracownika, a nie służyć jako kąsek dla komornika.
Ale uwaga, jeśli jesteś dłużnikiem alimentacyjnym, nawet pensja minimalna nie jest dla ciebie święta. Tak, komornik może zabrać aż 60% tej sumy. To smutna prawda, ale konieczna. Dzieci potrzebują wsparcia, a prawa muszą być przestrzegane.

Co z tymi na niepełny etat? Mała matematyka

Nie wszyscy pracują na pełen etat, prawda? I tutaj pojawia się ciekawy matematyczny problem. Gdy pracujesz na pół etatu, twoje zabezpieczenie przed egzekucją wynosi połowę płacy minimalnej. Proste? Ale jak to się ma do innych etatów?
Weźmy na przykład pracę na ćwierć etatu. Czy wiesz, ile komornik musi ci zostawić? Dokładnie 872,5 zł brutto. Czyż nie jest to ironiczne? Życie pełne jest takich małych, matematycznych zaskoczeń.

Rozmawiając z komornikiem, zrozumiałem, że choć jego praca polega na egzekwowaniu długów, stara się robić to z empatią. Ale zawsze musi przestrzegać prawa. To trudna równowaga.

Ile komornik może zabrać z umowy o dzieło?

Tu nie ma miejsca na negocjacje. Umowa o dzieło to umowa nieregularna. Oznacza to, że komornik ma prawo zabrać z niej 100%. Bez względu na wysokość twojego wynagrodzenia. Dla przykładu: zarabiasz 10,000 zł za wykonane dzieło? Komornik może zabrać całą tę kwotę, jeżeli jest ona przeznaczona na pokrycie twojego długu.

Ile może zająć komornik z umowy zlecenie?

Byłem zdziwiony gdy zapytałem o przypadek, gdy dłużnik uzyskuje wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia. Umowa zlecenia, nazywana potocznie “śmieciówką”, nie zawsze oznacza pełną narażoność na działania komornika. Dzięki nowelizacji kodeksu, jeśli twoje wynagrodzenie z umowy zlecenia jest regularne i stanowi twoje jedyne źródło dochodu, komornik może traktować je jak pensję z etatu.

Przykład? Jeśli twoje wynagrodzenie z umowy zlecenia wynosi 3,000 zł, a jest to twoje jedyne źródło utrzymania, komornik może zabrać jedynie nadwyżkę ponad płacę minimalną. W 2023 roku płaca minimalna wynosi 3490 zł brutto. Zatem jeśli twoje wynagrodzenie nie przekracza tej kwoty, komornik nie będzie miał prawa do ingerencji.

Ile komornik może zająć z pensji za pół etatu?

Pensja za pół etatu to wciąż pensja. Ochrona przed komornikiem? Proporcjonalna. Dla jasności: jeżeli pracujesz na pół etatu i zarabiasz równowartość połowy płacy minimalnej, czyli 1745 zł brutto, komornik nie ma prawa do tego sięgać.

Ile komornik może zająć z emerytury

“Zasady są jasne,” mówi mi komornik, przyglądając się staremu zegarkowi na swoim nadgarstku. “Ale warto zrozumieć, co stoi za tymi liczbami.”

Dla zobowiązań niealimentacyjnych – to znaczy długów niezwiązanych z alimentami – komornik może zająć maksymalnie 25% Twojego świadczenia emerytalnego. Przykładowo, jeśli Twoja emerytura wynosi 2000 zł miesięcznie, komornik może potrącić z niej 500 zł na spłatę Twojego długu.

Dla zobowiązań alimentacyjnych liczby te są wyższe. W tym przypadku komornik może zabrać aż 60% Twojego świadczenia. Czy to nie za dużo? Zdaje się, że prawo chce chronić pierwszorzędowe potrzeby dzieci, stawiając je na pierwszym miejscu. Jeśli Twoja emerytura wynosi 2000 zł, a alimenty, których nie zapłaciłeś, narastają, komornik może potrącić 1200 zł miesięcznie.

Ochrona podstawowych świadczeń: Co jest poza zasięgiem komornika?

“Jest jednak pewien rodzaj świadczenia, z którego komornik nie ma prawa zabrać ani grosza,” mówi, spoglądając mi głęboko w oczy. Chodzi o trzynastą i czternastą emeryturę. To jednorazowe świadczenia, które są nietykalne dla komorników. Dlaczego? Prawo uznaje je za specjalne wsparcie dla emerytów, aby pomóc im w radzeniu sobie z wyższymi kosztami życia.

Co więcej, są pewne dodatkowe świadczenia, które również są chronione przed komornikami. Dotyczy to dodatku pielęgnacyjnego, dodatku dla sierot zupełnych oraz dodatku dla weterana poszkodowanego. Każde z tych świadczeń jest uważane za zbyt ważne, by były narażone na potrącenia.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego

O tym rozmawiałem podczas innego spotkania – z komornikiem Pawłem.

“Co to jest ta kwota wolna od zajęcia komorniczego?” – zapytałem, patrząc na Pawła przez parę unoszącą się nad filiżanką.

Paweł uśmiechnął się i odpowiedział: “To suma, którą komornik nie może Ci zabrać. Mimo że może być wiele przyczyn dla których ktoś wpada w długi – od nieopłaconych kredytów po zaniedbane alimenty – jest pewna kwota, która musi pozostać nienaruszona.”

A co jeśli to nie jest zwykły dług, ale alimenty? “Dla tych, którzy zaniedbują swoje zobowiązania alimentacyjne,” – dodał Paweł, “prawo jest bardziej surowe. Ale pamiętaj, kwota ta zależy od wielu czynników.”

Wzruszyłem ramionami, szukając prostszej odpowiedzi w jego oczach. “Więc jakie są te czynniki?” – dopytywałem.

Zastanowił się chwilę, wyglądając na nieco niepewnego, ale potem wymienił je płynnie: “Typ długu, wiek dłużnika, źródło jego dochodu, rodzaj umowy i nawet sposób egzekucji – wszystko to wpływa na kwotę wolną od potrąceń komorniczych.”

Zaskoczony taką różnorodnością, zastanawiałem się, jakie mogą być konkretne kwoty dla 2023 roku.

Paweł, jakby czytając w moich myślach, powiedział: “W 2023 roku, po wzroście minimalnego wynagrodzenia, kwota wolna wynosiła 2709 zł od stycznia do czerwca, a od lipca do grudnia – 2784 zł.”

Kiedy spojrzałem na niego z podziwem, dodał z uśmiechem: “Ale to tylko przykład. Każdy przypadek jest inny.”

Próbując zrozumieć, wróciłem myślami do dawnych czasów, kiedy pieniądze były prostsze, a życie mniej skomplikowane. Czy istnieje sposób, aby chronić się przed takimi sytuacjami?

Paweł odparł: “Zawsze warto być świadomym swoich praw i obowiązków finansowych. A jeśli masz wątpliwości, szukaj odpowiedzi. Tak jak teraz.”

About Author

pejot