PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Zdrowie i uroda Odżywianie

Niedobór żelaza — przyczyny, objawy, dieta

 • 14 grudnia, 2023
 • 8 min read
Niedobór żelaza — przyczyny, objawy, dieta

Niedobór żelaza jest jednym z najczęstszych zaburzeń odżywiania się na świecie. Dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych, a w szczególności osoby aktywne fizycznie oraz kobiety w czasie ciąży i miesiączki. Brak żelaza we krwi może prowadzić do anemii, a w skrajnych przypadkach nawet grozić śmiercią. Warto zatem wiedzieć, jakie są przyczyny niedoboru żelaza, jakie objawy powinny nas zaniepokoić i jak dietą możemy uzupełnić niedobory tego cennego pierwiastka.

Kluczowe wnioski:

 • Niedobór żelaza jest częstym problemem, szczególnie u osób aktywnych fizycznie i kobiet w okresie ciąży i miesiączki.
 • Brak żelaza we krwi może prowadzić do anemii, a nawet zagrażać życiu.
 • Przyczyny niedoboru żelaza to m.in. niedostateczne spożycie żelaza w diecie, utrata żelaza z organizmu i problemy z wchłanianiem żelaza.
 • Objawy niedoboru żelaza to m.in. chroniczne zmęczenie, bladość skóryosłabienie oraz problemy z koncentracją.
 • Dieta bogata w żelazo oraz witaminę C może pomóc w łagodzeniu niedoboru żelaza.

Niedobór żelaza — przyczyny, objawy, dieta

Przyczyny niedoboru żelaza. Niedobór żelaza — przyczyny, objawy, dieta

Niedobór żelaza jest jednym z najczęstszych zaburzeń odżywiania na świecie i dotyka szczególnie kobiet w wieku rozrodczym oraz dzieci. Istnieje wiele przyczyn niedoboru żelaza, w tym:

Brak żelaza w diecie:

Dieta uboga w produkty zawierające żelazo, takie jak czerwone mięso, drób, ryby, fasola, szpinak, jajka i orzechy, może prowadzić do niedoboru żelaza.

Utrata żelaza:

Utrata krwi z organizmu może prowadzić do niedoboru żelaza, zwłaszcza u kobiet w trakcie miesiączki lub u pacjentów z chorobami układu pokarmowego, takimi jak choroba Crohna.

Problemy z wchłanianiem żelaza:

Niektóre choroby, takie jak celiakia, mogą prowadzić do problemów z wchłanianiem żelaza z pokarmu, co może spowodować niedobór żelaza.

Ryzykowne czynniki dla niedoboru żelaza
Anemia sierpowata
Niedokrwistość
Celiakia
Choroba Crohna

Warto pamiętać, że niektóre grupy ludzi, takie jak kobiety w ciąży i karmiące, dzieci i nastolatkowie, osoby starsze oraz sportowcy, są bardziej narażone na niedobór żelaza.

Objawy niedoboru żelaza

Niedobór żelaza to choroba, która może wystąpić u każdego, kto nie spożywa wystarczającej ilości żelaza. Głównymi objawami niedoboru żelaza są:

 • Osłabienie — osoba odczuwa chroniczne zmęczenie, brak sił i energii.
 • Bladość skóry — skóra staje się blada, ponieważ żelazo bierze udział w produkcji hemoglobiny, która nadaje krwi czerwoną barwę.
 • Problemy z koncentracją — osoby z niedoborem żelaza mogą mieć trudności z koncentracją i zapamiętywaniem informacji.

Jeśli zauważysz u siebie powyższe objawy, warto wykonać badanie poziomu żelaza we krwi i skonsultować się z lekarzem.

Dieta przy niedoborze żelaza

Jeśli cierpisz na niedobór żelaza, warto zadbać o odpowiednią dietę, która będzie zawierała produkty bogate w żelazo oraz witaminę C, która pomaga w lepszym wchłanianiu żelaza. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak uzupełnić niedobór żelaza w diecie.

Źródła żelaza pochodzenia zwierzęcego Źródła żelaza pochodzenia roślinnego
Wołowina Suszone owoce (np. morele, daktyle)
Drobiowe Orzechy (np. nerkowce, migdały, orzeszki ziemne)
Ryby (np. tuńczyk, sardynki) Jarmuż
Jaja Szpinak

Produkty bogate w żelazo powinny stanowić regularną część diety osoby z niedoborem żelaza. Dobrym rozwiązaniem jest również spożywanie pokarmów bogatych w witaminę C, takich jak owoce cytrusowe, truskawki czy papryka. Witamina C pomaga w lepszym wchłanianiu żelaza przez organizm.

Pamiętaj, aby unikać herbaty i kawy podczas posiłków, ponieważ kofeina może hamować wchłanianie żelaza. Zawarte w niej garbniki wiążą się z żelazem i utrudniają jego przyswajanie przez organizm. Lepiej zastąpić je wodą lub sokiem z owoców cytrusowych.

W czym znajdziemy żelazo?

Żelazo jest ważnym pierwiastkiem w diecie, ale nie zawsze jest łatwe do znalezienia w pokarmach. Ważne jest, aby włączyć różnorodne produkty spożywcze bogate w żelazo w codzienną dietę. W zależności od preferencji żywieniowych można znaleźć żelazo zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego.

Żelazo w mięsie

Mięso jest jednym z najbogatszych źródeł żelaza. Wołowina, jagnięcina, wątróbka, kurczak i indyk zawierają dużą ilość żelaza. Jednak warto zauważyć, że czerwone mięso jest również bogate w nasycone tłuszcze i cholesterol, dlatego należy spożywać je umiarkowanie.

Żelazo w roślinach

Rośliny również zawierają żelazo, choć w mniejszych ilościach niż mięso. Najlepszymi źródłami żelaza spośród roślin są:

 • szpinak
 • fasola
 • seler
 • czerwona soczewica
 • quinoa

Ważne jest również, aby włączyć do swojej diety produkty, które pomogą wchłonąć żelazo z roślin. Witamina C, zawarta w owocach cytrusowych, truskawkach, kiwi czy papryce, pomaga w lepszym przyswajaniu żelaza z roślin.

Badanie poziomu żelaza z krwi

Badanie poziomu żelaza we krwi jest kluczowym testem diagnostycznym dla niedoboru żelaza. Pomaga wykryć niedobór żelaza u pacjentów z objawami niedoboru żelaza, takimi jak uczucie chronicznego zmęczenia, bladość skóry lub osłabienie.

Pomiar poziomu żelaza z krwi jest bardzo prosty i przeprowadza się go w laboratorium. Aby uzyskać dokładny wynik, należy przestrzegać zaleceń, takich jak niejedzenie przed badaniem.

Badanie poziomu żelaza z krwi powinno być przeprowadzane u osób o wysokim ryzyku niedoboru żelaza, takich jak kobiety w ciąży, osoby z chorobami przewlekłymi, młode dzieci i osoby z niedoborem żelaza w wywiadzie medycznym.

Normy żelaza we krwi: Kobiety Mężczyźni Dzieci
Przed menopauzą 12-150 mcg/dL
Po menopauzie 65-155 mcg/dL
Dzieci 2-12 lat 50-120 mcg/dL 50-120 mcg/dL 50-120 mcg/dL
Młodzież 12-18 lat 50-150 mcg/dL 50-160 mcg/dL 50-150 mcg/dL

Normy żelaza we krwi różnią się w zależności od wieku, płci i stanu zdrowia pacjenta. Badanie poziomu żelaza z krwi jest konieczne dla skutecznej diagnozy niedoboru żelaza i wyboru odpowiedniego leczenia.

Żelazo u kobiet i mężczyzn

Niedobór żelaza ma złożoną dynamikę i wpływa na różne grupy wiekowe i płci. Według badań kobiety są bardziej narażone na niedobór żelaza niż mężczyźni, zwłaszcza w czasie ciąży i miesiączki.

Według poglądów naukowych niedobór żelaza występuje u kobiet częściej niż u mężczyzn ze względu na charakterystyczne dla nich utraty krwi. Jednak niedobór żelaza u mężczyzn także może wystąpić w wyniku utraty krwi, chorób i diety ubogiej w żelazo.

Niedobór żelaza u kobiet

Kobiety potrzebują więcej żelaza niż mężczyźni ze względu na menstruację, ciążę i laktację.

Niedobór żelaza u kobiet jest często diagnozowany w wyniku utraty krwi podczas menstruacji. Szacuje się, że 10-15% kobiet w wieku rozrodczym cierpi na niedobór żelaza.

Innymi przyczynami niedoboru żelaza u kobiet może być dieta uboga w żelazo lub trudności we wchłanianiu żelaza z pożywienia.

Niedobór żelaza u mężczyzn

U mężczyzn niedobór żelaza jest zwykle skutkiem utraty krwi lub niedoboru żelaza w diecie.

Chociaż mężczyźni nie doświadczają menstruacji, to jednak utrata krwi podczas operacji lub z powodu urazu również może prowadzić do niedoboru żelaza.

Dieta bogata w żelazo jest ważna zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Jednak mężczyźni nie powinni przyjmować suplementów żelaza bez konsultacji z lekarzem, ponieważ ich niedobór jest zwykle spowodowany utratą krwi lub chorobą, a nie niedoborem w diecie.

Suplementacja żelaza

Kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby z niedoborami żelaza, powinny rozważyć suplementację żelaza.

Suplementacja żelaza powinna być zawsze konsultowana z lekarzem, ponieważ nadmiar żelaza w organizmie może prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych.

Osoby, które przyjmują suplementy żelaza, powinny również przyjmować witaminę C, która pomaga w lepszym wchłanianiu żelaza.

Zobacz również: Czym można posłodzić herbatę: Przewodnik po alternatywach dla cukru

Wniosek

Podsumowując, niedobór żelaza jest powszechnym problemem, który może prowadzić do różnych poważnych chorób. W tej sekcji omówione zostały najważniejsze informacje dotyczące przyczyn i objawów niedoboru żelaza oraz jak dieta może pomóc w łagodzeniu niedoborów żelaza.

Wydaje się, że najważniejsze są regularne badania krwi, aby upewnić się, że poziom żelaza jest prawidłowy. Osoby z niedoborem żelaza powinny skonsultować się z lekarzem i dietetykiem, aby ustalić odpowiednią dietę i ewentualną suplementację.

Dieta bogata w produkty zawierające żelazo oraz witaminę C, która pomaga w wchłanianiu żelaza, jest ważna dla utrzymania prawidłowego poziomu żelaza w organizmie.

About Author

pejot

Wcześniejszy artykuł