PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Zdrowie i uroda Uroda

Włosy wysokoporowate jakie to

 • 2 marca, 2024
 • 13 min read
Włosy wysokoporowate jakie to

Włosy wysokoporowate to jeden z rodzajów porowatości włosów, której cechy można zaobserwować na ich strukturze. Porowatość włosów odnosi się do zdolności włosa do chłoniącia i utrzymywania wilgoci. Dzięki temu, można lepiej zrozumieć, jak pielęgnować i dbać o włosy, aby utrzymać ich kondycję i zdrowy wygląd.

Czym dokładnie charakteryzują się włosy wysokoporowate? Jak odróżnić je od innych rodzajów porowatości? W jaki sposób pielęgnować takie włosy, aby osiągnąć najlepsze rezultaty? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej na temat włosów wysokoporowatych i znaleźć praktyczne wskazówki dotyczące ich pielęgnacji.

Włosy wysokoporowate jakie to? Jak wyglądają włosy wysokoporowate?

Włosy wysokoporowate charakteryzują się określonymi cechami, które można zauważyć zarówno na zewnątrz, jak i w ich strukturze wewnętrznej. Są one często trudne do utrzymania w dobrej kondycji i wymagają specjalnej pielęgnacji. Oto kilka charakterystycznych cech, które wyróżniają włosy wysokoporowate:

 • Poruszalność: Włosy wysokoporowate są zazwyczaj porowate, co oznacza, że mają otwory w ich strukturze, które umożliwiają łatwe wchłanianie wilgoci i substancji odżywczych. Jednak ta porowatość może sprawić, że włosy stają się bardziej podatne na uszkodzenia i utratę wilgoci.
 • Skłonność do puszenia się: Ze względu na swoją porowatość, włosy wysokoporowate często mają tendencję do puszenia się i trudno jest je ujarzmić. Włosy te mogą wydawać się niezdyscyplinowane i trudne do stylizacji.
 • Szybkie przetłuszczanie się: Włosy wysokoporowate mają skłonność do szybkiego przetłuszczania się na skutek wchłaniania nadmiernej ilości oleju i produktów stylizujących. Może to powodować, że włosy wyglądają na matowe i nieświeże.
 • Potrzeba intensywnej hydratacji: Ze względu na swoją porowatość, włosy wysokoporowate wymagają intensywnej hydratacji. Regularne stosowanie nawilżających masek i odżywek pomoże im zachować odpowiedni poziom nawilżenia.

Włosy wysokoporowate jakie to

Jak zrobić test na porowatość włosów?

Przeprowadzenie testu na porowatość włosów może dostarczyć cennych informacji na temat kondycji Twoich włosów. Ten prosty test pozwoli Ci określić, czy Twoje włosy mają wysoką, średnią czy niską porowatość. Aby przeprowadzić ten test, wykonaj poniższe instrukcje:

 1. Przygotuj miskę wypełnioną wodą o temperaturze pokojowej.
 2. Ostrożnie umieść jeden pojedynczy, czysty włosek w misce z wodą.
 3. Obserwuj, co się dzieje. Jeśli włosek unosi się na powierzchni wody lub pływa, oznacza to, że Twoje włosy mają wysoką porowatość. Jeśli włosek opada na dno misy, to oznacza, że Twoje włosy mają niską porowatość. Jeśli włosek pozostaje na środku, to oznacza, że Twoje włosy mają średnią porowatość.

Tabela poniżej przedstawia wyniki testu na porowatość włosów:

Stan porowatości włosów Rezultat testu
Wysoka porowatość Włosy unoszą się na powierzchni wody
Średnia porowatość Włosy pozostają na środku misy
Niska porowatość Włosy opadają na dno misy

Pamiętaj, że wynik testu może być przydatny przy doborze odpowiednich produktów i środków pielęgnacyjnych dla Twoich włosów. Jeśli masz wysokoporowate włosy, możesz skoncentrować się na nawilżaniu i rekonstrukcji. W przypadku niskoporowatych włosów ważne jest, aby używać produktów, które pomogą otworzyć łuski włosów i umożliwią przenikanie składników aktywnych.

Czego najbardziej potrzebują włosy wysokoporowate?

Aby odpowiednio zadbać o włosy wysokoporowate, istotne jest zastosowanie odpowiednich produktów i technik pielęgnacyjnych. Włosy tego typu potrzebują przede wszystkim nawilżenia oraz ochrony przed uszkodzeniami. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą w pielęgnacji włosów wysokoporowatych:

 1. Intensywne nawilżenie: Włosy wysokoporowate posiadają spore ubytki w strukturze, przez co tracą łatwo wilgoć. Aby je nawilżyć, warto stosować specjalne odżywki i maski z wysoką zawartością składników nawilżających, takich jak aloes, gliceryna czy oleje naturalne. Regularne stosowanie tych produktów pomoże w odbudowie i wzmocnieniu włosów.
 2. Ochrona przed szkodliwymi czynnikami: Włosy wysokoporowate są bardziej podatne na uszkodzenia ze względu na swoją strukturę. Dlatego ważne jest unikanie nadmiernego stosowania gorącego stylizatora do włosów, częstego farbowania lub trwałej ondulacji. W celu ochrony warto stosować produkty z filtrem UV, które chronią włosy przed negatywnym działaniem promieni słonecznych.
 3. Delikatne czesanie: Włosy wysokoporowate są skłonne do łamliwości i łatwiej się plączą. Dlatego ważne jest delikatne czesanie, najlepiej rozpoczynając od końcówek i stopniowo przesuwając się ku górze, używając grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami lub szczotki z naturalnego włosia. Unikaj agresywnego rozczesywania na mokro, ponieważ włosy wtedy są bardziej podatne na uszkodzenia.
 4. Nawadnianie włosów: Włosy wysokoporowate dobrze reagują na regularne stosowanie metody LOC (Liquid, Oil, Cream). Polega ona na nawilżeniu włosów wodą lub lekkim produktem nawilżającym, następnie nałożeniu na nie oleju zamykającego wilgoć, a na koniec nałożeniu kremu nawilżającego. Ta metoda zapewnia intensywne nawilżenie i zabezpiecza włosy przed utratą wilgoci.

Warto pamiętać, że każda osoba ma nieco inne potrzeby i reakcje włosów wysokoporowatych, dlatego istotne jest eksperymentowanie z różnymi produktami i technikami pielęgnacyjnymi, aby znaleźć takie, które najlepiej działa na nasze włosy.

Praktyczne wskazówki pielęgnacyjne dla włosów wysokoporowatych:
Stosuj nawilżające odżywki i maski z aloesem, gliceryną i olejami naturalnymi.
Unikaj nadmiernego stosowania gorącego stylizatora do włosów i częstego farbowania.
Delikatnie czesz włosy, zaczynając od końcówek i stopniowo przesuwając się ku górze.
Stosuj metodę LOC (Liquid, Oil, Cream) do nawadniania włosów.

Czego nie lubią włosy wysokoporowate?

Włosy wysokoporowate mają swoje specyficzne potrzeby i preferencje, dlatego istnieją czynniki i produkty, których należy unikać przy ich pielęgnacji. Oto lista rzeczy, których włosy wysokoporowate nie lubią:

 • Wszechobecne ciepło: Włosy wysokoporowate zazwyczaj są bardziej podatne na uszkodzenia cieplne niż inne typy włosów. Dlatego powinno się unikać częstego używania lokówek, prostownic i innych narzędzi do stylizacji ciepłem.
 • Agresywne środki chemiczne: Włosy wysokoporowate mają tendencję do łatwego wchłaniania substancji chemicznych, co może prowadzić do ich uszkodzenia. Dlatego należy unikać trwałej ondulacji, rozjaśniania i innych zabiegów chemicznych, które mogą negatywnie wpływać na kondycję włosów.
 • Nadmierna ekspozycja na słońce: Promienie UV mogą przyczynić się do wysuszenia i uszkodzenia włosów wysokoporowatych. Dlatego warto chronić je przed słońcem za pomocą kapelusza, chusty lub preparatów z filtrem UV.
 • Agresywne czesanie i szczotkowanie: Włosy wysokoporowate są zwykle bardziej delikatne i podatne na łamliwość. Dlatego należy unikać agresywnego czesania, szczotkowania mokrych włosów i zbyt częstego rozczesywania, aby uniknąć łamania i uszkodzeń.
 • Suche powietrze: Włosy wysokoporowate potrzebują właściwej wilgotności, dlatego warto unikać suchego powietrza związanego z klimatyzacją, ogrzewaniem czy suszarką do włosów.

Właściwa pielęgnacja włosów wysokoporowatych polega na unikaniu tych czynników i produktów, które mogą przyczynić się do uszkodzenia i osłabienia włosów. Dzięki temu będą mogły zachować swoją zdrową kondycję i piękno.

Szkodliwe czynniki dla włosów wysokoporowatych Produkty do unikania
Wysoka temperatura Prostownice, lokówki, gorące suszarki
Agresywne środki chemiczne Trwała ondulacja, rozjaśnianie, farbowanie bezpośrednie
Ekspozycja na słońce Nadmierna ekspozycja na promienie UV
Agresywne czesanie i szczotkowanie Zbyt częste czesanie, szczotkowanie mokrych włosów
Suche powietrze Zbyt suche środowisko, klimatyzacja, ogrzewanie

Jakie to są włosy średnioporowate?

Włosy średnioporowate są unikalnym typem włosów, który mieści się pomiędzy włosami wysokoporowatymi a niskoporowatymi. Mają one swoje charakterystyczne cechy, które odróżniają je od innych typów włosów.

Cechy włosów średnioporowatych:

 • Włosy średnioporowate mają umiarkowanie rozszerzone i elastyczne łuski włosowe.
 • Są one bardziej odporne na uszkodzenia i wchłaniane przez produkty do pielęgnacji niż włosy wysokoporowate.
 • Mają tendencję do utrzymywania wilgoci wewnętrznej, co sprawia, że są bardziej nawilżone i miękkie niż włosy niskoporowate.
 • Włosy średnioporowate są bardziej podatne na skłonność do nadmiernego obciążenia, zwłaszcza gdy używa się ciężkich produktów do stylizacji.

Zobacz również: Dlaczego włosy siwieją

Porównanie włosów wysokoporowatych i średnioporowatych:

Włosy Wysokoporowate Włosy Średnioporowate
Cechują się mocno rozwiniętymi, podniesionymi łuskami włosowymi. Mają rozszerzone, ale nie tak mocno jak włosy wysokoporowate, łuski włosowe.
Wchłaniają wilgoć z otoczenia, co może prowadzić do nadmiernego puszenia się i zmniejszenia trwałości stylizacji. Mają zdolność utrzymywania wilgoci wewnętrznej i są bardziej nawilżone.
Wymagają specjalnej pielęgnacji, aby zapobiec nadmiernemu osłabieniu i łamliwości. Mają większą odporność na uszkodzenia, ale nadal wymagają odpowiedniej pielęgnacji i ochrony.

Włosy średnioporowate stanowią jednostkę między włosami wysokoporowatymi a niskoporowatymi. Ich cechy wskazują na potrzebę skoncentrowania się na odpowiedniej pielęgnacji, która uwzględnia zarówno ich elastyczność, jak i umiarkowaną porowatość. Zrozumienie typu włosów średnioporowatych jest kluczem do utrzymania ich zdrowia i piękna.

Czym charakteryzują się włosy niskoporowate?

Włosy niskoporowate mają swoje charakterystyczne cechy, które odróżniają je od innych rodzajów włosów. Są to włosy, które mają trudności z wchłanianiem wilgoci i skłonność do szybkiego przetłuszczania się.

Oto kilka cech, które charakteryzują włosy niskoporowate:

 • Skłonność do nieprzeniknienia przez wilgoć i produkty do pielęgnacji
 • Powolne wchłanianie wilgoci, co prowadzi do trudności w nawilżeniu włosów
 • Wysoka gęstość kutikuli, co sprawia, że włosy są całkowicie zamknięte
 • Włosy mogą wydawać się zdrowe i błyszczące, ale w rzeczywistości brakuje im nawilżenia
 • Równomierna struktura włosa, z małą ilością ubytków czy uszkodzeń

Dla osób posiadających włosy niskoporowate ważne jest stosowanie odpowiednich produktów, które pomogą w nawilżeniu i utrzymaniu zdrowego wyglądu włosów. Regularne stosowanie olejów, masek nawilżających oraz delikatne czyszczenie i stylizacja są kluczowe w pielęgnacji włosów o niskiej porowatości.

Tabela:

Cecha Opis
Trudność wchłaniania wilgoci Włosy niskoporowate mają utrudniony proces wchłaniania wilgoci, co prowadzi do problemów z nawilżeniem i utrzymaniem odpowiedniego poziomu nawodnienia.
Skłonność do przetłuszczania się Ze względu na zamkniętą strukturę kutikuli, włosy niskoporowate mają tendencję do szybkiego przetłuszczania się, co może wymagać częstszego mycia.
Brak oznak uszkodzeń Włosy niskoporowate zwykle mają równomierną strukturę, bez widocznych ubytków czy uszkodzeń, co sprawia, że wydają się zdrowe.
Niska absorpcja produktów Zamknięta struktura włosów utrudnia wchłanianie produktów do pielęgnacji, co wymaga specjalnej uwagi przy doborze odpowiednich kosmetyków.

Jak myć włosy wysokoporowate?

Mycie włosów wysokoporowatych wymaga specjalnej uwagi i odpowiednich technik. Ze względu na wysoką porowatość, tego rodzaju włosy są podatne na utratę wilgoci i łatwo się puszą. Dlatego ważne jest, aby stosować odpowiednie produkty i metody, które zapewnią optymalną pielęgnację.

Wybierz odpowiednie produkty do mycia

Podczas mycia włosów wysokoporowatych, zaleca się stosowanie delikatnych szamponów bez siarczanów, parabenów i silikonów. Unikaj produktów zawierających alkohol, ponieważ mogą one dodatkowo wysuszać włosy. Wielu profesjonalistów zaleca również stosowanie szamponów nawilżających i odżywek, które pomogą utrzymać wilgoć we włosach.

Unikaj gorącej wody

Gorąca woda może powodować wysuszenie włosów wysokoporowatych i zwiększać ich skłonność do puszenia się. Dlatego podczas mycia włosów zaleca się stosowanie chłodniejszej wody lub umycie ich na początku gorącą wodą, a następnie spłukanie chłodną. To pomoże zamknąć łuski włosów i zatrzymać wilgoć w ich wnętrzu.

Odpowiednia technika mycia

Podczas mycia włosów wysokoporowatych, ważne jest delikatne pocieranie i masowanie szamponu w skórę głowy, unikając zbyt dużego tarcia, które może prowadzić do nadmiernego łuszczenia. Głównym celem jest skupienie się na oczyszczaniu skóry głowy i zachowaniu naturalnej bariery wilgoci we włosach. Należy unikać nadmiernej ilości szamponu, ponieważ to może prowadzić do nadmiernego wysuszenia włosów.

Spłukiwanie zimną wodą

Ważne jest, aby dokładnie spłukać włosy chłodną wodą po zastosowaniu szamponu i odżywki. Chłodna woda pomoże zamknąć łuski włosów, zatrzymując wilgoć w ich wnętrzu i zmniejszając skłonność do puszenia się.

Stosuj nawilżające odżywki i maski

Regularne stosowanie nawilżających odżywek i masek pomoże dostarczyć włosom wysokoporowatym niezbędne substancje odżywcze i utrzymać ich kondycję. Składniki takie jak gliceryna, aloes czy olej kokosowy mogą być szczególnie korzystne dla tego rodzaju włosów.

Unikaj nadmiernego suszenia i stylizacji ciepłem

Włosy wysokoporowate są bardziej podatne na uszkodzenia cieplne. Dlatego należy unikać częstego stosowania suszarki do włosów, prostownicy lub lokówki. Gdy konieczne jest stylizowanie włosów, używaj termoochronnych produktów i ograniczaj czas kontaktu z wysoką temperaturą.

Zastosowanie odpowiednich metod i technik mycia włosów wysokoporowatych może pomóc w utrzymaniu ich zdrowego wyglądu i kondycji. Regularna pielęgnacja, stosowanie nawilżających produktów i unikanie czynników, które mogą wysuszać włosy, to kluczowe elementy dbania o włosy wysokoporowate.

Wniosek

Włosy wysokoporowate to rodzaj włosów, które charakteryzują się wyjątkową strukturą, przepuszczalnością i potrzebami. Są one odpowiedzialne za utratę wilgoci i skłonności do łamliwości. Ich porowatość może być wywołana czynnikami zewnętrznymi, takimi jak nadmierne stosowanie ciepła, zabiegi chemiczne i niewłaściwa pielęgnacja.

Aby skutecznie dbać o włosy wysokoporowate, ważne jest, aby stosować odpowiednie produkty i metody pielęgnacji. Warto zwrócić uwagę na produkty bogate w substancje nawilżające, takie jak oleje i maski. Ponadto, unikaj nadmiernej ekspozycji na wysoką temperaturę, regularnie nawilżaj i chron swoje włosy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

W przypadku włosów wysokoporowatych, istotne jest również przeprowadzenie testu na porowatość, aby dokładnie poznać swoje włosy i dostosować odpowiednią strategię pielęgnacyjną. Pamiętaj, że nie ma jednoznacznej recepty na pielęgnację włosów wysokoporowatych, dlatego regularne monitorowanie stanu włosów i eksperymentowanie z różnymi produktami i technikami są kluczem do ich zdrowia i piękna.

About Author

pejot

Wcześniejszy artykuł

Oman to państwo na O znajduje się na Półwyspie Arabskim
Następny artykuł