PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Dom i mieszkanie

Kiedy sadzimy pomidory

 • 23 marca, 2024
 • 17 min read
Kiedy sadzimy pomidory

W tej sekcji dowiesz się o najlepszych terminach sadzenia pomidorów, aby osiągnąć obfite plony.

Kiedy sadzimy pomidory? Kiedy można sadzić pomidory do gruntu?

Termin sadzenia pomidorów bezpośrednio do gruntu jest kluczowy dla osiągnięcia zdrowych roślin i obfitych plonów. W Polsce istnieją optymalne terminy, które warto uwzględnić przy sadzeniu pomidorów. Poniżej przedstawiamy najlepsze okresy, kiedy można sadzić pomidory do gruntu w naszym kraju:

Wczesna wiosna:

Wczesna wiosna, po ustąpieniu przymrozków, to dobry czas na posadzenie pomidorów do gruntu. Warunki pogodowe stają się łagodniejsze, a gleba ma szansę się ogrzać, co sprzyja rozwojowi roślin. Pamiętaj jednak, że niektóre odmiany pomidorów wymagają odpowiedniej temperatury gleby, więc warto wybrać odmiany przystosowane do chłodniejszych warunków.

Środek lata:

Okres od czerwca do lipca to kolejny odpowiedni moment na sadzenie pomidorów do gruntu. W tym czasie temperatura powietrza i gleby jest już odpowiednio wysoka, co sprzyja szybkiemu wzrostowi roślin. Pamiętaj o regularnym podlewaniu i nawożeniu, aby zapewnić roślinom optymalne warunki do rozwoju.

Jesień:

Jeżeli chcesz cieszyć się pomidorami do późnej jesieni, możesz spróbować posadzić kolejną partię w drugiej połowie sierpnia. Odmiany o krótkim cyklu wzrostu, takie jak pomidory determinowane, mogą dobrze przyjąć się w tym okresie. Pamiętaj o tym, że w tym czasie dni są już krótsze, a temperatury zaczynają spadać, więc pomidory będą potrzebować dodatkowej ochrony przed chłodem.

Powyższe terminy są ogólnymi wskazówkami, które warto uwzględnić przy sadzeniu pomidorów do gruntu. Pamiętaj, że warunki pogodowe mogą się różnić w zależności od regionu, dlatego zawsze warto zapoznać się z lokalnymi warunkami i zaleceniami.

Kiedy sadzimy pomidory

Jak prawidłowo sadzić pomidory?

W tej sekcji przedstawimy techniki i kroki niezbędne do prawidłowego sadzenia pomidorów w ogrodzie, aby zapewnić im odpowiednie warunki wzrostu.

Aby zapewnić sukces sadzenia pomidorów, należy przestrzegać kilku istotnych kroków:

 1. Wybierz odpowiednie miejsce: Wybierz słoneczne i dobrze oświetlone miejsce w ogrodzie, które jest dobrze przepuszczalne dla wody i ma żyzną glebę.
 2. Przygotuj glebę: Przed sadzeniem pomidorów, przygotuj glebę poprzez dobrą uprawę, uzupełnienie żyznym kompostem i zapewnienie odpowiedniego poziomu nawilżenia.
 3. Wybierz odpowiednie odmiany: Wybierz odmiany pomidorów, które najlepiej pasują do Twojego klimatu, gleby i preferencji smakowych.
 4. Przestrzegaj odległości: Sadzenie pomidorów zbyt blisko siebie może prowadzić do konkurencji o miejsce i skutkować mniejszymi plonami. Przestrzegaj zalecanej odległości między roślinami.
 5. Podlewanie: Zapewnij wystarczającą ilość wody po posadzeniu pomidorów i dbaj o regularne podlewanie w zależności od warunków atmosferycznych.
 6. Podwiązka i podpory: Związuj rośliny pomidorowe do odpowiednich podpór, aby zapewnić im stabilne wsparcie i zapobiec złamaniu się łodyg.
 7. Nawożenie: Regularnie nawoż pomidory, używając zrównoważonego nawozu, który dostarcza im niezbędnych składników odżywczych.
 8. Zwalczanie szkodników i chorób: Monitoruj rośliny pod kątem szkodników i chorób, i podejmuj odpowiednie działania zwalczające, jeśli zachodzi taka konieczność.
Krok Opis
1 Wybierz odpowiednie miejsce
2 Przygotuj glebę
3 Wybierz odpowiednie odmiany
4 Przestrzegaj odległości
5 Podlewanie
6 Podwiązka i podpory
7 Nawożenie
8 Zwalczanie szkodników i chorób

Jak sadzić pomidory z nasion w doniczce?

Sadzenie pomidorów z nasion w doniczce jest dobrym sposobem na rozpoczęcie procesu uprawy tych roślin. Odpowiednio przeprowadzone sadzenie pozwoli na zdrowy rozwój młodych pomidorów, które później będą mogły zostać przesadzone do ogrodu.

Wybór odpowiedniej doniczki

Przed rozpoczęciem procesu sadzenia pomidorów z nasion, ważne jest, aby wybrać odpowiednią doniczkę. Należy zwrócić uwagę na jej wielkość, aby zapewnić wystarczającą przestrzeń dla korzeni pomidorów. Doniczka powinna posiadać otwór odpływowy, aby zapewnić odpowiednią drenaż i uniknąć nadmiernego zalewania rośliny.

Przygotowanie podłoża

Następnie, ważne jest przygotowanie odpowiedniego podłoża do sadzenia pomidorów. Można skorzystać z gotowej mieszanki do sadzenia lub przygotować własne podłoże, które składa się z odpowiednich proporcji torfu, gleby ogrodowej i kompostu. Podłoże powinno być dobrze nawilżone przed rozpoczęciem sadzenia.

Sadzenie nasion

Aby sadzić pomidory z nasion w doniczce, należy wykonać niewielkie dołki o głębokości około 1-2 cm. Nasiona powinny być ułożone w dołkach i delikatnie przykryte podłożem. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów między nasionami, aby zapewnić wystarczającą przestrzeń dla wzrostu roślin.

Warunki wzrostu

Po posadzeniu nasion, doniczkę z pomidorami należy umieścić w miejscu o odpowiedniej temperaturze i dostępie do światła. Pomidory potrzebują ciepła i światła, dlatego warto ustawić doniczkę w miejscu, gdzie będzie dostęp do słonecznych promieni. Należy regularnie podlewać rośliny, dbając o utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci, ale unikając nadmiernego zalewania.

Przesadzanie do ogrodu

Gdy młode pomidory już wykiełkują i osiągną odpowiednią wielkość, można je przesadzić do ogrodu. Należy wybrać odpowiednią lokalizację, która zapewni pomidorom odpowiednie warunki wzrostu, takie jak dobrze przepuszczalna gleba i pełne nasłonecznienie. Przesadzenie pomidorów z doniczki do ogrodu powinno odbywać się delikatnie, zachowując ziemistą bryłę korzeniową i zapewniając odpowiednie podsunięcie gleby wokół rośliny.

Śledząc te kroki, można z powodzeniem sadzić pomidory z nasion w doniczce i cieszyć się zdrowymi i obfitującymi plonami.

Zobacz również: Kiedy sadzić maliny wiosenne

Kiedy można sadzić pomidory pod folią?

Sadzenie pomidorów pod folią jest popularną techniką, która umożliwia wcześniejsze rozpoczęcie uprawy i zwiększenie plonów. Ochrona folią zapewnia pomidorom odpowiednie warunki do wzrostu i chroni je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Istnieje wiele czynników, które wpływają na wybór odpowiedniego momentu do sadzenia pomidorów pod folią. Najważniejsze z nich to:

 • Temperatura gleby: Pomidory najlepiej rosną w glebie o temperaturze między 15-20°C. Przed sadzeniem pod folią, upewnij się, że temperatura gleby jest odpowiednia, aby uniknąć uszkodzenia nasion lub roślin.
 • Warunki atmosferyczne: Pomidory są wrażliwe na mróz i niekorzystne warunki atmosferyczne. Warto poczekać na ustabilizowanie się temperatury powietrza i minimalizację ryzyka wystąpienia przymrozków.
 • Czas uprawy: Sadzenie pomidorów pod folią pozwala na przedłużenie sezonu wegetacyjnego i skrócenie czasu dojrzewania owoców. Wybierz odpowiedni moment, aby zapewnić wystarczająco dużo czasu rozwoju pomidorów.

W tabeli poniżej przedstawiamy orientacyjne terminy sadzenia pomidorów pod folią w zależności od regionu Polski:

Region Polski Optymalny termin sadzenia
Północ Marzec
(po ustabilizowaniu się temperatury powietrza i minimalizacji ryzyka przymrozków)
Centralny Kwiecień
(po ustabilizowaniu się temperatury powietrza i minimalizacji ryzyka przymrozków)
Południe Kwiecień/Maj
(po ustabilizowaniu się temperatury powietrza i minimalizacji ryzyka przymrozków)

Pamiętaj, że są to jedynie orientacyjne terminy i warto dostosować je do lokalnych warunków pogodowych i rodzaju folii użytej do ochrony pomidorów.

Kiedy sadzimy pomidory

Terminy sadzenia pomidorów w szklarniach.

Terminy sadzenia pomidorów w szklarniach różnią się od terminów sadzenia w ogrodzie ze względu na specyficzne warunki w szklarniach. Oto kilka ważnych informacji na temat terminów sadzenia pomidorów w szklarniach:

Szklarnia wczesna wiosna

Sadzenie pomidorów w szklarni na początku wiosny umożliwia przedłużenie sezonu i uzyskanie wcześniejszych plonów. Optymalny termin sadzenia to marzec lub kwiecień, gdy temperatura w szklarni osiąga stabilne 15-20°C.

Szklarnia wczesne lato

Jeśli chcesz uzyskać plony pomidorów na początku lata, najlepszym terminem sadzenia w szklarni jest koniec kwietnia lub początek maja. Upewnij się, że temperatura w szklarni wynosi około 20-25°C, aby pomidory rosły dobrze.

Szklarnia późne lato/jesień

Jeśli chcesz kontynuować uprawę pomidorów w szklarni w późnym lecie i jesieni, najlepszym terminem sadzenia jest koniec lipca lub początek sierpnia. Pomidory będą miały wystarczająco dużo czasu na wzrost i dojrzewanie przed nadejściem chłodniejszych temperatur.

Pamiętaj, że terminy sadzenia pomidorów w szklarniach mogą się różnić w zależności od lokalnego klimatu i warunków. Dlatego zawsze warto również skonsultować się z lokalnymi hodowcami lub specjalistami, którzy mają doświadczenie w uprawie pomidorów w szklarniach.

Prawidłowa technika sadzenia pomidorów w szklarniach.

Wszyscy wiemy, że pomidory uwielbiają ciepło i słoneczne warunki, ale sadzenie ich w szklarniach wymaga specjalnej techniki, aby zagwarantować im odpowiednie warunki wzrostu i plonów. Poniżej przedstawiamy kilka efektywnych technik, które warto zastosować podczas sadzenia pomidorów w szklarniach:

1. Przygotowanie podłoża

Pomidorom w szklarniach potrzeba dobrego podłoża, które zapewni im odpowiednie składniki odżywcze. Przed sadzeniem warto przygotować glebę, dodając kompost lub dobrze rozłożony obornik. Wyrównaj również powierzchnię podłoża, aby zapewnić równomierne rozłożenie korzeni podczas sadzenia.

2. Wybór odmian

Przy sadzeniu pomidorów w szklarniach warto wybierać odmiany, które najlepiej radzą sobie w takich warunkach. Optymalne odmiany to te, które mają krótki okres wegetacji i dobrze znoszą ciepło. Przykładami takich odmian są “Malinowy Gigant”, “Marmande” czy “Cherry Cascade”.

3. Odpowiednie odległości

Pomidorom warto zapewnić odpowiednią przestrzeń do wzrostu w szklarni. Sadząc je, pamiętaj o zachowaniu odpowiednich odległości między roślinami. Zbyt bliskie sadzenie może prowadzić do zahamowania wzrostu i rozwoju.

4. Wsparcie dla roślin

Pomidorom w szklarniach często trzeba zapewnić pewne wsparcie, aby rośliny mogły rosnąć w pionie. Możesz zastosować klatki na pomidory lub stosować tyczki, aby utrzymać rośliny w odpowiedniej pozycji. To zapobiegnie ich zwisaniu i ułatwi zbieranie owoców.

5. Odpowiednie nawadnianie

Woda jest niezwykle ważna dla pomidorów, zwłaszcza w szklarniach, gdzie nie ma naturalnego deszczu. Ważne jest regularne nawadnianie roślin, aby zapewnić im odpowiedni poziom wilgoci. Unikaj jednak nadmiernego podlewania, aby nie doprowadzić do gnijenia korzeni.

Technika Zalety
Odpowiednie przygotowanie podłoża Pomaga dostarczyć roślinom odpowiednie składniki odżywcze
Wybór odmian przystosowanych do szklarni Zapewnia lepsze rezultaty i plony
Odpowiednie odległości między roślinami Chroni rośliny przed wzajemnym zahamowaniem wzrostu
Wsparcie dla roślin Zapobiega zwisaniu i ułatwia zbieranie owoców
Odpowiednie nawadnianie Zapewnia odpowiedni poziom wilgoci, nie doprowadzając do gnijenia korzeni

Sadzenie pomidorów w szklarniach może być wyzwaniem, ale stosując właściwą technikę, możemy zapewnić roślinom odpowiednie warunki wzrostu i plonów. Pamiętajmy o regularnej pielęgnacji roślin, monitorowaniu ich stanu i reagowaniu na ewentualne problemy.

Sadzenie pomidorów wczesną wiosną.

Wczesne sadzenie pomidorów wiosną jest możliwe przy sprzyjających warunkach pogodowych i odpowiedniej ochronie roślin. Jest to ważna metoda, która umożliwia szybsze rozpoczęcie sezonu uprawy pomidorów i przedłużenie okresu zbiorów. Poniżej przedstawiamy kilka kroków, które warto podjąć, aby skutecznie sadzić pomidory wcześniej w sezonie:

Wybierz odporną odmianę pomidorów

Podczas sadzenia pomidorów wczesną wiosną, ważne jest wybór odmian, które są bardziej odporne na niższe temperatury i mogą przetrwać wczesne wiosenne przymrozki. Odmiany o krótszym okresie wegetacji lub swoistych cechach odporności mogą być bardziej odpowiednie dla tego rodzaju uprawy.

Ochrona przed chłodem

Wczesne sadzenie pomidorów wiosną wymaga ochrony roślin przed nagłymi zmianami temperatury i wiosennymi przymrozkami. Można to osiągnąć poprzez zastosowanie osłon takich jak agrowłóknina, klosze zimnicze lub tunelki foliowe. Te metody mogą zapewnić dodatkowe ciepło i ochronę przed chłodem, umożliwiając pomidorom przetrwanie niesprzyjających warunków pogodowych.

Zapewnij odpowiednie właściwości gleby

Przed sadzeniem pomidorów wczesną wiosną należy zadbać o odpowiednie właściwości gleby, które umożliwią roślinom zdrowy wzrost i rozwój. Należy dostarczyć odpowiednie składniki pokarmowe, takie jak kompost czy naturalne nawozy organiczne, aby zapewnić roślinom niezbędne substancje odżywcze. Dodatkowo, warto zadbać o właściwą drenaż gleby oraz utrzymanie optymalnego pH.

Odpowiednie podlewanie

Wczesne sadzenie pomidorów wymaga odpowiedniego podlewania roślin. Wczesną wiosną gleba może być jeszcze wilgotna po okresie zimowym, dlatego istotne jest monitorowanie wilgotności i dostosowanie ilości podlewania do aktualnych warunków. Ważne jest unikanie nadmiernego podlewania, co może prowadzić do chorób grzybowych i gnicia korzeni. Regularne, ale umiarkowane podlewanie pomidorów wczesną wiosną zapewni im odpowiednie nawodnienie.

Ochrona przed szkodnikami

Wczesne sadzenie pomidorów wczesną wiosną wymaga również ochrony roślin przed szkodnikami. Można zastosować naturalne metody zapobiegania atakom szkodników, takie jak osłanianie roślin odstraszającymi substancjami, użycie pułapek owadów czy stosowanie preparatów na bazie naturalnych środków odstraszających. Regularne monitorowanie roślin i szybka interwencja w przypadku wystąpienia szkodników zapobiegną rozprzestrzenianiu się infekcji i uszkodzeniom roślin.

Sadzenie pomidorów do późnej jesieni

Aby przedłużyć okres zbiorów pomidorów i cieszyć się świeżymi, soczystymi owocami także w późnej jesieni, istnieją pewne metody i praktyki sadzenia, które można zastosować. W Polsce, gdzie warunki klimatyczne mogą być surowe, dostosowanie sadzenia pomidorów do późnej jesieni jest istotne dla uzyskania udanego plonu.

Jedną z technik, którą można zastosować, jest późne sadzenie odmian wczesnych pomidorów w filmach agrowłókninowych, które zapewniają ochronę przed niskimi temperaturami i mrozem. Można również sadzić odmiany późne, które posiadają dłuższy okres dojrzewania i są bardziej odporne na chłodzenie.

Pamiętaj, że w celu osiągnięcia sukcesu przy sadzeniu pomidorów do późnej jesieni, ważne jest również dostarczanie odpowiedniej ilości światła, wilgoci i składników odżywczych. W miarę zmniejszania się ilości naturalnego światła, można zastosować sztuczne oświetlenie. Regularne podlewanie, jednak nie przegrzewanie gleby, jest kluczowe dla utrzymania odpowiedniego poziomu wilgoci. Właściwe nawożenie, zarówno organiczne, jak i mineralne, zapewnia odpowiednią ilość składników odżywczych dla pomidorów.

Pielęgnacja pomidorów po posadzeniu

Po posadzeniu pomidorów niezwykle istotne jest zapewnienie im odpowiedniej pielęgnacji, aby rośliny rosły zdrowo i dawały obfite plony. W tej sekcji przedstawimy informacje na temat podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników, które pomogą Ci zadbać o swoje pomidory.

Podlewanie

Regularne podlewanie jest kluczowe dla prawidłowego wzrostu pomidorów. Rośliny potrzebują wilgoci, zwłaszcza w okresach suchej pogody. Jak dbać o podlewanie pomidorów?

 • Podlewanie powinno być regularne, zwłaszcza w czasie upałów. Staraj się utrzymywać równomierne nawodnienie gleby, nie dopuszczając do przesuszenia.
 • Podlewaj rośliny rano lub wieczorem, aby minimalizować utratę wody przez parowanie.
 • Unikaj moczenia liści, skupiając się na podlewaniu pod podstawą rośliny.

Nawożenie

W trakcie wzrostu i owocowania pomidorów ważne jest dostarczanie odpowiednich składników odżywczych. Jak nawozić pomidory po posadzeniu?

 • Stosuj organiczne lub mineralne nawozy dostosowane do potrzeb pomidorów.
 • Nawożenie można rozpocząć około 2-3 tygodnie po posadzeniu, aby rośliny miały już dobrze rozwinięty korzeń.
 • Przestrzegaj zaleceń dotyczących ilości i częstotliwości nawożenia, aby uniknąć przewrócenia roślin.

Zwalczanie szkodników

Pomidory mogą być narażone na atak szkodników, które mogą osłabić rośliny i obniżyć plony. Jak zwalczać szkodniki po posadzeniu pomidorów?

 • Regularnie sprawdzaj rośliny pod kątem obecności szkodników, takich jak mszyce, przędziorki czy nicienie.
 • Stosuj naturalne lub chemiczne środki ochrony roślin, jeśli konieczne.
 • Usuwaj porażone liście i owoce, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji.

Pamiętaj, że pielęgnacja pomidorów po posadzeniu jest kluczowa dla ich zdrowego wzrostu i obfitych plonów. Staraj się utrzymać odpowiednie nawodnienie, dostarczać niezbędne składniki odżywcze i zwalczać szkodniki regularnie. W ten sposób zapewnisz swoim pomidorom najlepsze warunki do wzrostu i uzyskania smacznych i zdrowych owoców.

Problemy i rozwiązania przy sadzeniu pomidorów

Sadzenie pomidorów może czasem napotykać na różne problemy, które mogą wpływać na ich wzrost i plonowanie. W tej sekcji omówimy powszechne problemy związane ze sadzeniem pomidorów i przedstawimy skuteczne rozwiązania, które pomogą osiągnąć zadowalające rezultaty.

1. Zaraza zarodnikowa

Jednym z głównych problemów, które mogą występować podczas sadzenia pomidorów, jest zaraza zarodnikowa. Choroby takie jak mączniak prawdziwy czy zaraza ziemniaczana mogą powodować zwiększoną utratę plonów. Aby temu zapobiec, należy stosować odpowiednie metody ochrony roślin, takie jak regularne opryskiwanie fungicydami i unikanie zbyt gęstego sadzenia pomidorów.

2. Niedobór składników odżywczych

Pomidory są roślinami wymagającymi dobrego nawożenia, dlatego ważne jest dostarczenie im odpowiednich składników odżywczych. Niedobory takich pierwiastków jak azot, fosfor i potas mogą prowadzić do osłabienia roślin i mniejszych plonów. Regularne stosowanie nawozów organicznych lub mineralnych, dostosowanych do potrzeb pomidorów, pomoże zapobiec tym problemom.

3. Atak szkodników

Pomidory są często narażone na atak szkodników, takich jak mszyce, przędziorki czy szkodniki korzeni. Ich obecność może znacznie wpływać na stan roślin i plonowanie. Aby temu zapobiec, warto regularnie monitorować rośliny i stosować odpowiednie środki ochrony roślin, na przykład insektycydy czy pułapki feromonowe.

4. Niewłaściwa podlewanie

Prawidłowe podlewanie jest kluczowe dla zdrowego wzrostu pomidorów. Nadmiar wody może prowadzić do gnicia korzeni, podczas gdy niedobór wody może spowodować uschnięcie roślin. Ważne jest utrzymanie równowagi i regularne sprawdzanie wilgotności gleby. Podlewanie warto wykonać rano lub wieczorem, aby zapobiec parowaniu wody.

5. Nieodpowiednie warunki hodowlane

Pomidory wymagają odpowiednich warunków hodowlanych, takich jak odpowiednia temperatura, oświetlenie i wilgotność. Sadzenie pomidorów w miejscu niewłaściwym pod względem tych czynników może prowadzić do ich słabego wzrostu i mniejszych plonów. Należy dostosować warunki hodowlane do wymagań pomidorów i zapewnić im odpowiednie środowisko do rozwoju.

Przestrzegając tych podstawowych zasad i rozwiązań, możesz uniknąć wielu problemów związanych ze sadzeniem pomidorów i cieszyć się obfitością zdrowych i smacznych owoców.

Wniosek

Podsumowując, w artykule omówiliśmy najlepsze terminy i techniki sadzenia pomidorów w Polsce. Dowiedzieliśmy się, że optymalny czas na sadzenie pomidorów do gruntu to wczesna wiosna, gdy temperatura ziemi osiągnie około 15-18°C.

Nauczyliśmy się również, jak prawidłowo sadzić pomidory, zarówno w ogrodzie, jak i z nasion w doniczce. Ważne jest zapewnienie im odpowiednich warunków wzrostu poprzez regularne podlewanie, nawożenie i ochronę przed szkodnikami.

Mieliśmy możliwość zrozumienia korzyści sadzenia pomidorów pod folią oraz terminów i technik uprawy w szklarniach. Dowiedzieliśmy się również, że można kontynuować uprawę pomidorów do późnej jesieni, wydłużając okres zbiorów.

Wniosek jest taki, że kluczem do sukcesu w uprawie pomidorów jest odpowiednie planowanie, odpowiedni dobór terminów i technik sadzenia oraz systematyczna pielęgnacja roślin. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się obfitymi plonami zdrowych i smacznych pomidorów.

About Author

pejot

Jak się obiera granata
Wcześniejszy artykuł

Następny artykuł