PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Dieta i odżywianie

Jak się obiera granata

 • 23 marca, 2024
 • 9 min read
Jak się obiera granata

Granat to owoc, który cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Nie tylko wspaniale smakuje, ale także ma wiele wartości odżywczych. Jednak obieranie go może być trudne i czasochłonne, zwłaszcza jeśli nie masz w tym doświadczenia. W tej sekcji przedstawimy Ci praktyczne wskazówki, jak poprawnie obierać granat, aby cieszyć się jego smakiem i korzyściami zdrowotnymi.

Kluczowe wnioski:

 • Granat to zdrowy owoc z wieloma wartościami odżywczymi.
 • Obieranie granata może być czasochłonne, zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia.
 • W tej sekcji dowiesz się, jak poprawnie obierać granat, aby cieszyć się jego smakiem i wartościami odżywczymi.

Metoda obierania granatów

Czy wiesz, że obieranie granatów może być łatwiejsze niż myślisz? Istnieje wiele metod obierania granatów, które pozwalają na szybkie i sprawnie usunięcie skóry bez uszkodzenia nasion. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, które mogą Ci pomóc w obieraniu granatów w sposób, który najlepiej pasuje do Twoich preferencji i potrzeb. Nim jednak zaczniesz obierać owoc granatu sprawdź czy nadaje się do jedzenia. Jak to zrobić przeczytasz w artykule gdzie odpowiadamy po czym sprawdzić kiedy granat jest dojrzały.

Metoda nr 1: Dzielenie granatu na pół

Jednym z najprostszych sposobów na obieranie granatów jest ich podzielenie na pół. Aby to zrobić, należy przeciąć granat nożem na pół, trzymając go w poziomej pozycji i uważając, aby nie uszkodzić nasion. Następnie trzeba delikatnie wyciągnąć nasiona z każdej połówki, oddzielając je od białych błon wewnątrz granatu. Ta metoda jest idealna dla osób, które chcą szybko i łatwo zdjąć skórkę i nie muszą przejmować się oderwaniem każdego nasiona z osobna.

Metoda nr 2: Metoda w misce z wodą

Inną popularną metodą obierania granatów jest zamoczenie owoców w misce z wodą. Aby to zrobić, należy najpierw przeciąć granat na pół i delikatnie rozdzielić nasiona. Następnie trzeba zanurzyć granaty w misce z wodą i pozostawić na kilka minut. Skórka zacznie się odrywać od nasion, a resztki białych błon zaczną wypływać na powierzchnię wody. Po kilku minutach wystarczy wyciągnąć nasiona z miski i opłukać, aby pozbyć się pozostałych błon.

Metoda nr 3: Użycie wałka do ciasta

Jeśli masz wałek do ciasta, możesz użyć go jako narzędzia do obierania granatów. Aby to zrobić, należy przeciąć granat na pół i delikatnie wyjąć nasiona. Następnie trzeba umieścić nasiona na płaskiej powierzchni i przetoczyć wałkiem po nich. Skórka zacznie pękać i odchodzić, a nasiona pozostaną bez uszkodzeń. Ta metoda wymaga odrobiny cierpliwości, ale jest idealna dla osób, które chcą pozbyć się skórek bez uszkadzania nasion.

Metoda nr 4: Użycie łyżki

Ostatnią metodą, którą przedstawimy, jest użycie łyżki do obierania granatów. Aby to zrobić, należy przeciąć owoc na pół i delikatnie wyjąć nasiona. Następnie trzeba umieścić jedną połówkę na dłoni, z wypukłą stroną do góry, i uderzyć łyżką w skórkę granatu. Nasiona zaczną wypadać, a skórka pozostanie na dłoni. Ta metoda wymaga trochę więcej umiejętności, ale może być szybka i skuteczna.

 

granat jak się go obiera?

Jak obierać granat krok po kroku

Obieranie granata może być wyzwaniem, ale dostarcza mnóstwo smacznych i zdrowych owoców. W tej sekcji prześledzimy, jak łatwo i skutecznie obierać granat krok po kroku.

Krok 1: Przygotowanie granata

Zanim zaczniesz obierać granat, musisz go przygotować. Najpierw dokładnie umyj owoc pod bieżącą wodą. Następnie przeciąć granat na połowę wzdłuż średnicy.

Krok 2: Oddzielanie ziaren

Teraz czas na oddzielanie ziaren. Trzymając połówkę granata nad miseczką, uderzaj w niego drewnianą łyżką lub tłuczkiem, aby ziarna wypadały. Możesz też delikatnie wyciskać skórkę, aby pomóc w usuwaniu ziaren.

Porada: Aby uniknąć poparzenia, nie używaj palców do oddzielania ziaren, ponieważ sok granatu może być trudny do usunięcia ze skóry.

Krok 3: Usuwanie białych skórek

Po oddzieleniu ziaren możesz zauważyć białe skórki. Aby usunąć je, połóż ziarna w miseczce z wodą. Białe skórki wypłyną na powierzchnię, dzięki czemu łatwo będzie je usunąć łyżeczką.

Porada: Spróbuj łamać granat na mniejsze kawałki przed udeżeniem drewnianą łyżką, aby ułatwić oddzielanie ziaren.

Porady dotyczące obierania granata

Obieranie granata może wydawać się trudne, ale z naszymi poradami stanie się prostsze i bardziej efektywne. Oto kilka wskazówek, jak obierać granaty w najlepszy sposób:

Wybierz odpowiedni moment

Granaty należy obierać, gdy są już dojrzałe. Zbyt wczesne obieranie może skutkować trudnościami w separowaniu nasion od błony miąższowej. Zbyt późne natomiast może zwiększyć ryzyko zepsucia się owoców.

Technika obierania

Istnieje wiele technik obierania granatów, ale najprostszą i najskuteczniejszą z nich jest pocięcie skórki i wyciśnięcie nasion. Oto krok po kroku:

 1. Odetnij górną część granata.
 2. Pocięcie skórki od góry do dołu na kilku miejscach.
 3. Podziel granat na kilka płatów i delikatnie oderwij nasiona.
 4. Delikatnie oddziel nasiona od białej błony miąższowej.

Użyj odpowiednich narzędzi

Użyj noża o ostrym brzegu, aby odciąć górną część granata. W przypadku cięcia skórki użyj nożyczek kuchennych lub noża.

Nie marnuj soku

Jednym z najbardziej cenionych składników granata jest sok, który znajduje się w jego wnętrzu. Aby nie marnować soku, najlepiej obierać granaty nad miską lub sitkiem, aby zbierać sok i używać go później do przygotowania soków lub koktajli.

Unikaj zabrudzeń

Granaty są kolorowe i soczyste, ale mogą też pozostawić trudne do usunięcia plamy na ubraniach i innych powierzchniach. Aby uniknąć zabrudzeń, obieraj granaty nad miską lub w umywalce, a nie na stole lub blacie kuchennym.

Z naszymi poradami na temat obierania granata, będziesz miał pewność, że wykorzystujesz możliwości, jakie daje ten pyszny owoc. Pamiętaj, aby wybierać dojrzałe granaty i korzystać z odpowiednich narzędzi, a proces obierania stanie się łatwiejszy i bardziej skuteczny.

Właściwości zdrowotne granatów

Granaty są nie tylko pyszne, ale również bardzo zdrowe. Jeśli potrzebujesz motywacji do ich regularnego spożywania, oto kilka korzyści zdrowotnych, jakie możesz zyskać:

 • Obniżenie ciśnienia krwi: granaty zawierają dużo potasu, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Badania wykazały, że spożywanie soku z granatów może znacznie zmniejszyć ryzyko chorób serca.
 • Zapobieganie chorobom serca: granaty są bogate w przeciwutleniacze, które pomagają w zwalczaniu wolnych rodników i zapobieganiu uszkodzeniom komórek organizmu.
 • Poprawa trawienia: granaty są źródłem błonnika, co pomaga w utrzymaniu prawidłowej pracy przewodu pokarmowego i zapobieganiu zaparciom.
 • Poprawa wydolności fizycznej: badania wykazały, że regularne spożywanie granatów może poprawić wydolność fizyczną i zmniejszyć uczucie zmęczenia.
 • Poprawa funkcjonowania mózgu: granaty są bogate w polifenole, które pomagają w zapobieganiu degeneracji komórek mózgowych i poprawiają funkcjonowanie mózgu.

“Zdrowie to nie tylko brak choroby, to stan pełnego fizycznego, psychicznego i społecznego dobrostanu.”

Zapamiętaj, że regularne spożywanie granatów może mieć korzystny wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie. Oferują one wiele wartości odżywczych i zdrowotnych, które naprawdę warto poznać i skorzystać z nich w codziennej diecie.

Wniosek

Podsumowując informacje zawarte w poprzednich sekcjach, obieranie granatów może być łatwe i przyjemne, gdy zastosujemy odpowiednie techniki i narzędzia.

Zachęcamy Cię do eksperymentowania z różnymi metodami obierania granatów, abyś mógł znaleźć tę, która najlepiej pasuje do Twoich potrzeb i preferencji.

Pamiętaj również o korzyściach zdrowotnych, jakie niesie spożywanie granatów – dzięki nim możesz cieszyć się lepszym samopoczuciem i zdrowiem.

Przede wszystkim bądź cierpliwy i nie zrażaj się, jeśli na początku nie uda Ci się od razu opanować techniki. Wkrótce odkryjesz, że obieranie granata to prosta i przyjemna czynność, która może przynieść wiele radości i korzyści dla Twojego zdrowia.

Życzymy Ci miłego eksperymentowania z obieraniem granata i cieszenia się wszystkimi jego zaletami!

FAQ

Jakie są najlepsze metody obierania granatów?

Istnieje kilka różnych metod obierania granatów. Możesz spróbować przekroić granat na pół i wyjąć pestki, delikatnie bankując w skórkę, lub możesz użyć techniki wyciskania sokiem, aby odizolować pestki od skórki.

Czy obieranie granatów jest trudne?

Obieranie granatów może początkowo wydawać się trudne, ale z praktyką staje się łatwiejsze. Ważne jest, aby być delikatnym i cierpliwym, aby nie uszkodzić pestek ani nie rozmazać soku z granatów.

Czy jest jakaś technika, która skraca czas obierania granatów?

Tak, istnieje technika, która może skrócić czas obierania granatów. Możesz użyć metody nazywanej “metodą wody”, która polega na zanurzeniu granata w misce z wodą i rozdzieleniu pestek pod wodą. To sprawia, że proces jest prostszy i bardziej skuteczny.

Czy granaty są zdrowe do spożycia?

Tak, granaty są nie tylko smaczne, ale także zdrowe. Są one bogate w antyoksydanty, witaminy i minerały, które mają wiele korzyści dla organizmu, takich jak wzmacnianie układu odpornościowego, ochrona serca i wspomaganie układu pokarmowego.

About Author

Ewssir lol

Pod pseudonimem Ewssir lol - kryje się Ewa . Uwielbiam kawę, psychologię oraz grę w League of Legends (stąd mój nick Ewssir lol).

Wcześniejszy artykuł

Następny artykuł