PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Wnętrze i dekoracja Dom i mieszkanie

Jak urządzić wyjątkowy pokój dziecięcy i nie wydać fortuny

  • 14 października, 2023
  • 6 min read
Jak urządzić wyjątkowy pokój dziecięcy i nie wydać fortuny

Twoje dziecko zasługuje na wyjątkową przestrzeń. Z małym budżetem? Bez problemu. Kreuj, myśl i twórz magiczną przestrzeń dla twojego dziecka — kreatywną i wielofunkcyjną. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci w tym zadaniu.

lampy do pokoju dziecięcego, lampki do pokoju dziecięcego, naklejki do pokoju dziecięcego, szafa do pokoju dziecięcego, szafa do pokoju dziecięcego, Na co zwrócić uwagę przed wyborem szafy?, lampy do pokoju dziecięcego

Pokój dla niemowlaka

Starannie zaplanuj przestrzeń dziecięcą tak, by była funkcjonalna i umożliwiała łatwy dostęp do wszystkiego. Lokalizuj strefę snu, miejsce do zabawy, karmienia oraz przewijania w odpowiednich miejscach. Unikaj umieszczania łóżeczka blisko okien czy kaloryferów. Postaw na stonowaną kolorystykę, która będzie tłem dla kolorowych zabawek. Bezpieczeństwo jest priorytetem: ukryj kable, zabezpiecz meble i okna, a niebezpieczne przedmioty powinny być poza zasięgiem dziecka.

Dbanie o odpowiednie oświetlenie jest kluczowe, z miękkim światłem w okolicach łóżka. Zadbaj o własny komfort podczas opieki nad maluchem i zapewnij efektywne miejsce do przechowywania. Unikaj nadmiaru bodźców dekoracyjnych i dbaj o porządek. Dodaj personalny akcent do pokoju, ale pamiętaj, że wszystko może się z czasem zmieniać, więc nie stresuj się, jeśli nie wszystko jest idealne od razu.

Pokój dla dziewczynki

Projektowanie pokoju dla dziewczynki w wieku 6-9 lat jest prostsze, niż się wydaje. Dokładnie znamy nasze potrzeby i możemy także skonsultować się z naszą córką w kwestii wyboru dekoracji. Możliwe, że niektóre z jej propozycji będą trudne do wcielenia w życie, ale razem z pewnością znajdziemy kompromis.

Jak urządzić wyjątkowy pokój dziecięcy i nie wydać fortuny

Jak urządzić pokój dla dziewczynki?

Niezbędne w pokoju są miejsce do nauki i miejsce do relaksu. Dlaczego? Dziecko potrzebuje skupienia, nie może uczyć się na łóżku czy na podłodze. Aby nauka nie kojarzyła się z obowiązkiem, warto zadbać o estetykę — kwiaty na tapetach czy ścienne naklejki ze zwierzętami. Duża szafa na pewno się przyda, by przechować wszystkie jej cenne rzeczy.

Przy aranżacji pokoju kluczem jest dostosowanie się do charakteru i zainteresowań twojej córki. Jeśli uwielbia malować, zapewnij jej specjalne miejsce. Czytelnikom polecamy wygodne miejsce do czytania — może to być huśtawka lub przytulna kanapa. W naszym asortymencie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz: od huśtawek po ozdobne poduszki.

Pokój dla chłopca

Pokój chłopięcy to arena dla młodych talentów. Warto tu stworzyć różnorodne przestrzenie, które dostarczą dziecku stymulacji, rozwijając jego umiejętności fizyczne, zainteresowania i zdolności. Może huśtawka? A może drabinki ścienne czy modna ścianka wspinaczkowa?

Jeżeli twój syn ma zdolności plastyczne, zadbaj o odpowiedni stolik i krzesełko, miejsce na przybory do rysowania i malowania.
Kiedy decydujesz się na elementy do pokoju chłopca, myśl o jego gustach i zainteresowaniach — to jego dominium! Staraj się tworzyć uniwersalną przestrzeń, która będzie mogła ewoluować w miarę dorastania chłopca.

Zobacz też: Pokój dla chłopca na poddaszu

Lampa do pokoju dziecięcego

Gdy wybierasz lampkę do pokoju twojego dziecka, postaw na jakość i renomowane marki. Nasza rekomendacja? Lampka mobilna z możliwością ładowania USB, osłonięta obudową silikonową (BPA Free) zaprojektowaną z myślą o bezpieczeństwie najmłodszych. Kluczowe jest, by produkt posiadał certyfikaty bezpieczeństwa, takie jak CE czy RoHS.

Lampy do pokoju dziecięcego

Lampy sufitowe w pokoju dziecięcym to prawdziwe arcydzieła. Mogą przybierać postać bohaterów z ulubionych bajek czy sportów, dodając wnętrzu charakteru. Jako główne źródło światła, lampy te odgrywają kluczową rolę. Jednak nie zapominaj o lampach naściennych obok łóżeczka, które powinny być energooszczędne i emitować subtelne światło. Ich kształt, czy to chmurka, misio czy superbohater, ma za zadanie uspokoić i ukoić śpiącego pociechę.

Zobacz też: Pokój dziecięcy dla małego ucznia

Naklejki do pokoju dziecięcego

Dla każdego rodzica kluczowe jest, by pokój jego pociechy był niepowtarzalny, odzwierciedlając marzenia i wyobrażenia malucha. Naklejki ścienne mogą nadać temu miejscu unikalnego charakteru, tworząc niezwykłe obrazy i krajobrazy. Ważne, by wnętrze inspirowało, dawało komfort i poczucie bezpieczeństwa. Ale naklejki to nie tylko dekoracje ścienne. Doskonale odnajdą się także jako okleiny na meble, drzwi czy inne elementy wnętrza.

Szafa do pokoju dziecięcego

Wybierając mebel do przestrzeni dziecięcej, drewniana konstrukcja wydaje się być najrozsądniejszym wyborem. Oprócz walorów estetycznych drewno cechują właściwości, które minimalizują ryzyko alergii oraz efekty elektrostatyczne – jest to bariera dla kurzu. Jeśli natomiast chodzi o kompaktowe pomieszczenia, szafy rozsuwane, sięgające sufitu, są kluczem do optymalnego wykorzystania przestrzeni.

Na co zwrócić uwagę przed wyborem szafy?

Przy wyborze mebla do pokoju malucha warto pamiętać, że nie musi on być klasycznie równoległy do ściany. Może z powodzeniem stać na kąt, przyjmując formę narożną. Istnieją modele jedno-, dwu- czy trzydrzwiowe — wszystko w zależności od potrzeb oraz dostępnego miejsca.

Wysoka jakość adaptacji wnętrza szafy jest kluczowa. Dzieci zmieniają się i rosną szybciej, niż nam się wydaje. W odpowiedzi na tę dynamikę szafa wnękowa może stać się doskonałym centrum przechowywania – elastycznym, wszechstronnym i łatwym do modyfikacji.

Szafa do pokoju dziecięcego – bezpieczeństwo najważniejsze

Kiedy stajemy przed wyborem mebla, na pierwszym miejscu zawsze powinno być bezpieczeństwo naszego dziecka. Z pewnością warto zastanowić się nad wyborem naturalnego drewna – czy to litego, czy klejonego. Jeżeli decydujemy się na płyty MDF, niech będą to te o najwyższej klasy higieniczności – wolne od substancji toksycznych, takich jak formaldehydy.

Co warto wziąć pod uwagę?

  • Kluczowa jest jakość wykończenia. Oleje i woski raczej nie budzą obaw, ale w przypadku lakierów i farb musimy mieć pewność, że są to preparaty wodorozcieńczalne, niezagrażające zdrowiu, zwłaszcza w kontekście przestrzeni dziecięcej.
  • Kolejna ważna kwestia to odpowiednie zawiasy – z mechanizmem domykającym, chroniącym małe palce przed przytrzaśnięciem.
  • Równie istotne jest, aby wnętrze szafy było stabilne, a półki dobrze zamocowane, chroniąc dziecko przed potencjalnym upadkiem przechowywanych przedmiotów.

Bezpieczeństwo wymaga również solidnego przymocowania szafy do ściany, zapobiegając wypadkom spowodowanym przez wspinającą się pociechę czy jej zabawy z drzwiami szafy.

About Author

pejot