PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Wnętrze i dekoracja Dom i mieszkanie

Decoupage — sztuka zdobienia krok po kroku

  • 15 października, 2023
  • 5 min read
Decoupage — sztuka zdobienia krok po kroku

Decoupage, sztuka przekształcania codziennych przedmiotów w dzieła sztuki, zdobywa coraz większą popularność. Nie chodzi tu jedynie o dekorację, ale o wyrażenie głębokiej indywidualności, o nadanie przedmiotom duszy. Oto sedno i magia decoupage, o której zaraz opowiem.

Decoupage

Decoupage polega na umiejętnym przyklejaniu wybranych papierów lub serwetek (tak, dokładnie tych, które masz w kuchni) na odpowiednio przygotowanej powierzchni. Rezultat? Przedmioty, które zdają się być ręcznie malowane. Często mówi się o niej jako o technice serwetkowej. Jej niewątpliwym atutem jest to, że pozwala nawet osobom nieposiadającym artystycznej duszy na tworzenie pięknych przedmiotów, które dumnie znajdą miejsce w twoim domu. Dlatego też decoupage stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i dynamicznych kierunków w świecie rękodzielnictwa.

decoupage, decoupage na drewnie, klej do decoupage, Decoupage dla początkujących – co kupić?, Decoupage krok po kroku

Decoupage – jak zacząć?

Rozważasz pierwsze kroki w świecie decoupage? Czeka na Ciebie wspaniała przygoda! Musisz wiedzieć, że jest to pasja dostępna dla każdego. Technika serwetkowa ma mnóstwo plusów – jest łatwa, nie potrzebuje artystycznych zdolności, jest ekonomiczna i otwiera przed tobą szerokie horyzonty twórczości. Możesz dekorować drewno, ceramikę czy metal. A decoupage na szkle? To piękna sztuka czekająca, byś ją odkrył.

Decoupage dla początkujących – co kupić?

Kiedy przystępujesz do świata decoupage, nie rzucaj się na głęboką wodę, nabywając cały arsenał dostępnych narzędzi. Zacznij skromnie. Albo zignoruj konieczność zakupów na razie i odkryj, czy to rzemiosło odpowiada Twoim upodobaniom. Sklepy specjalistyczne oferują mnóstwo narzędzi, które mogą podnieść jakość Twojej pracy do nieosiągalnych dotąd poziomów.

Twój podstawowy ekwipunek? Oto on:

• Specjalistyczny klej do decoupage,
• Pędzel z delikatnego, naturalnego włosia,
• Serwetki papierowe,
• Jasna farba akrylowa,
• Barwniki akrylowe,
• Zabezpieczający lakier akrylowy.
Nie zapominaj jednak, że z odrobiną inwencji, możesz zacząć pracę z decoupage, korzystając z przedmiotów, które już posiadasz. Wystarczy jakiś obiekt do przeróbki – szkatułka, wazon czy cokolwiek innego, stary pędzel, serwetki schowane w kuchennych zakamarkach oraz resztki farby i lakieru z poprzednich projektów.

Decoupage krok po kroku

Zatem masz już wszystko, czego potrzebujesz, ale nie masz pojęcia, jak rozpocząć pracę z decoupage? Nie martw się. Przewodnik krok po kroku pomoże Ci opanować tę sztukę i dostarczy rezultaty przewyższające Twoje najśmielsze marzenia. Ruszamy!

Krok 1. Przygotowanie powierzchni

Przedmiot, który zamierzasz przemienić, pomaluj jaśniejącą farbą emaliowaną. W większości przypadków jedna warstwa będzie wystarczająca, ale jeśli obiekt ma ciemną barwę, dwie warstwy są wskazane. Przed malowaniem, jeśli jest to stary przedmiot, dokładnie go odtłuść.

Krok 2. Wycinanie wzoru z serwetki

Z wybranej serwetki wycinamy dokładnie taki wzór, jaki chcemy przenieść na przedmiot.

Krok 3. Nakładanie wzoru

Przykładamy wycięty fragment serwetki do obiektu i delikatnie przyklejamy, używając pędzelka i kleju. Zaczynamy od środka, kierując się ku zewnętrznym krawędziom.

Krok 4. Perfekcyjne wykończenie

Kiedy klej jest całkowicie wyschnięty, przedmiot pokrywamy kilkukrotnie lakierem akrylowym. W efekcie końcowym granice między serwetką a powierzchnią przedmiotu zanikają, tworząc iluzję malowania.

Decoupage na drewnie

Drewno to doskonały kompan dla techniki decoupage. Chłonie farbę i klej z niezwykłą łatwością. Dzięki temu papierowe motywy wtapiają się w jego teksturę, uzyskując naturalny wygląd. Jeśli decoupage to dla Ciebie nowość, zacznij od drewna. Mniejsze przedmioty, takie jak pudełko na biżuterię czy przedni panel szuflady, to doskonały punkt wyjścia. Z czasem, kiedy opanujesz tę sztukę, przekształcisz nawet całe meble.

Decoupage na drewnie – krok po kroku

Pierwszy krok? Malowanie. Wybierz jasną farbę akrylową — taką jak do ścian, aby stworzyć tło dla przyszłych dekoracji, nie zakłócając ich barw. Jeśli pragniesz zachować naturalny wygląd drewna, ten krok wymaga większej precyzji. Wybierz swoje wzory, nanieś je na papier i wyciągnij kontury. Następnie umieść je tam, gdzie planujesz dekorację, i pomaluj podstawowym kolorem.

Kiedy powierzchnia jest już gotowa, przyszedł czas na magię. Wybierz fragmenty atrakcyjnych serwetek, wycinki z gazet, lub jakiekolwiek papierowe ozdoby. Całe strony gazetowe mogą być świetnym rozwiązaniem dla większych powierzchni. Przyklej swoje wycinanki, używając kleju na bazie wody. Jednocześnie zadbaj o dokładne przyleganie do drewna. Potem wystarczy poczekać, aż wyschną.

Decoupage na drewnie – werniks jako ochrona

Werniks? To nie tylko ochrona dla płócien malarskich. W świecie decoupage to kluczowy element, który nadaje twoim projektom profesjonalny wygląd, sprawiając, że papierowe wzory wydają się być malowane. Choć istnieją specjalne lakiery przeznaczone do decoupage, na drewnie często wystarczy bezbarwny lakier akrylowy, taki jak do mebli. Nakładaj go warstwami, aż uzyskasz gładką powierzchnię, w której papier i drewno stapiają się ze sobą nierozróżnialne. Gdy lakier jest całkowicie suchy, twoje dzieło jest gotowe do prezentacji.

Klej do decoupage

Wykorzystując klej do decoupage na wodnej bazie, bez problemu przykleisz delikatne serwetki, papier ryżowy czy typowe papiery decoupage. Choć początkowo może wydawać się biały, nie dajcie się zmylić. Po wyschnięciu zyskuje przejrzystość i połysk. Tworzy solidną ochronę na ozdabianym obiekcie, lecz jeśli chcecie dodatkowego zabezpieczenia, warto sięgnąć po werniks czy inny odpowiedni lakier.

Z kolei klej decoupage wzbogacony o werniks gwarantuje subtelny połysk oraz dodatkową ochronę dla ozdabianego przedmiotu. Jeśli wybieracie się w tę stronę, pamiętajcie jednak, by unikać stosowania go tam, gdzie może mieć kontakt z gorącymi naczyniami. Werniks pod wpływem wysokiej temperatury może tracić swoje właściwości, stając się lepki.

About Author

pejot