Podkreśla urodę, skutecznie zakrywa jej mankamenty, nie rozmywa się podczas kontaktu z wodą, jest świetnym rozwiązaniem dla alergików…
Mowa o makijażu permanentnym, którego efekty są widoczne przez wiele miesięcy. Na czym właściwie polega zabieg pigmentacji?
Makijaż permanentny – co to takiego?
Makijaż permanentny (inaczej makijaż stały) polega na wprowadzeniu pigmentu pod skórę, a dokładniej w płytką warstwę naskórka. Najczęściej stosowany jest do podkreślenia oczu, ust i brwi. Efekt tego zabiegu utrzymuje się przez okres od 2 do 5 lat. W miarę upływu czasu pigment ulega stopniowemu rozjaśnieniu, aż do całkowitego jego zaniknięcia. Wówczas niezbędne jest powtórzenie zabiegu.
- Makijaż permanentny oczu – optycznie powiększa oczy i podkreśla ich oprawę (kreski na górnej i/lub dolnej powiece),
- Makijaż permanentny ust – podkreśla kontur ust, optycznie je powiększa oraz wzmacnia czerwień warg,
- Makijaż permanentny brwi – nadaje kształt oraz uzupełnia brakujące włoski.
Zalety stałego makijażu
Makijaż permanentny jest świetnym rozwiązaniem dla szerokiej grupy osób, gdyż:
- Podkreśla naturalną urodę,
- Pozwala ukryć niedoskonałości twarzy (np. małe oczy, rzadkie brwi, wąskie usta, blizny),
- Przyspiesza codzienny, nierzadko pracochłonny make-up,
- Nie rozmywa się – idealny dla sportowców,
- Stanowi alternatywę dla osób uczulonych na kosmetyki kolorowe,
- Stanowi ratunek dla osób pozbawionych brwi i rzęs, np. po chemioterapii.
Dowiedz się więcej: Jak dobrać idealny makijaż ślubny i o czym pamiętać >>
Profesjonalizm przede wszystkim
Aby osiągnąć wymarzony efekt, warto „oddać się” w ręce profesjonalisty.
Linergistka to osoba, która wykonuje makijaż permanentny. Nazwa pochodzi z j. angielskiego, gdzie „line” oznacza kreskę. Warto zwrócić uwagę na ten tytuł, gdyż jest on gwarancją profesjonalizmu i doświadczenia. Dobra linergistka posiada nie tylko liczne certyfikaty potwierdzające zdobytą na szkoleniach wiedzę, ale podąża również za obowiązującymi trendami oraz powinna posiadać zmysł artystyczny.
Dowiedz się więcej: Makijaż smoky eyes krok po kroku >>
Przebieg zabiegu – czego się spodziewać?
Makijaż stały przeprowadza się przy użyciu aparatu igłowego (igły są jednorazowe) oraz naturalnych pigmentów (nietoksycznych i niealergizujących). Makijaż permanentny brwi jest bezbolesny, natomiast podczas zabiegu przeprowadzanego na powiekach i ustach niezbędny jest specjalny krem znieczulający.
Podczas wykonywania makijażu stałego może dojść do zaczerwienienia skóry, jej podrażnienia, a nawet lekkiego obrzęku. Nie trzeba się jednak niczego obawiać. Tego typu objawy ustępują bardzo szybko – zazwyczaj w ciągu jednego dnia.
Kilka dni po zabiegu należy spodziewać się złuszczania skóry. Jest to proces jak najbardziej naturalny i należy wówczas ściśle stosować się do zaleceń linergistki, m.in. unikać promieni słonecznych, peelingów, kąpieli w basenie czy korzystania z sauny.
Dowiedz się więcej: Jak działa zalotka do rzęs >>
Makijaż trwały – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniami do wykonania makijażu permanentnego są najczęściej:
- stany zapalne skóry,
- łuszczyca,
- cukrzyca,
- okres ciąży i laktacji,
- przyjmowanie niektórych leków.
Dylemat: codzienny make-up czy stały makijaż
Biorąc pod uwagę wszystkie „za” i „przeciw”, nie ma wątpliwości, że dla wybranej grupy osób ten rodzaj makijażu będzie nie tylko wygodnym sposobem na poprawę swojej urody – w dużym stopniu pozwoli on również na ukrycie wszelkich niedoskonałości. Jednym z niewielu mankamentów tego typu zabiegu może być cena (co najmniej kilkaset złotych) oraz wyszukanie doświadczonej linergistki.
ZOBACZ RÓWNIEŻ