PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Zdrowie i uroda Uroda

Jak wykonuje się makijaż permanentny

 • 9 stycznia, 2024
 • 11 min read
Jak wykonuje się makijaż permanentny

Makijaż permanentny to popularna metoda, która pozwala na utrzymanie idealnego wyglądu przez dłuższy czas. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na temat tego zabiegu. Przeczytasz o tym, czym jest makijaż permanentny, jak się do niego przygotować oraz jakie są korzyści i potencjalne ryzyka z nim związane. Dowiecie się również, jak wybrać specjalistę i jakie czynności czekają cię po zabiegu. Przeczytaj ten artykuł i poznaj tajniki makijażu permanentnego!

Jak wykonuje się makijaż permanentny? Czym jest makijaż permanentny?

Makijaż permanentny to rodzaj tatuażu kosmetycznego, który trwale zmienia kolor i kształt wybranych fragmentów skóry na twarzy. Proces aplikacji podobny jest do standardowego tatuażu, ale zastosowane barwniki są specjalnie przeznaczone do makijażu, aby zapewnić estetyczny wygląd poprzez podkreślenie naturalnego piękna. Makijaż permanentny jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zaoszczędzić czas na codziennym nakładaniu makijażu, lub dla tych, którzy mają trudności z jego wykonaniem.

Rodzaje makijażu permanentnego: Obszary na twarzy, gdzie można go zastosować:
1. Makijaż ust 1. Kontur ust
2. Makijaż oczu 2. Kreska na powiece
3. Makijaż brwi 3. Wypełnienie brwi
4. Makijaż glowy 4. Cienie do powiek

Najpopularniejsze obszary, gdzie stosowany jest makijaż permanentny, to usta, brwi, oczy i kreski na powiekach. Dzięki niemu można stworzyć piękne i wyraziste rysy twarzy, które podkreślą naturalne piękno.

Zalety makijażu permanentnego

 • Trwałość – efekt utrzymuje się przez upływające lata, bez konieczności codziennego nakładania makijażu;
 • Świetne rozwiązanie dla alergików na kosmetyki;
 • Oszczędność czasu – nie tracimy czasu na codzienne makijaż;
 • Poprawa pewności siebie – wygląd naturalny, ale niezaprzeczalnie bardziej atrakcyjny;
 • Pomoc osobom, które mają problemy z samodzielnym wykonywaniem makijażu.

Jak wykonuje się makijaż permanentny

Ryzyko makijażu permanentnego

Jak z każdym zabiegiem medycznym lub kosmetycznym, także makijaż permanentny wiąże się z pewnym ryzykiem. Może to być reakcja alergiczna na barwnik, nasilenie się przebarwień skóry lub niezadowalający efekt końcowy. Dlatego tak ważne jest, aby wykonać konsultację przed zabiegiem i wybrać doświadczonego specjalistę, który przeprowadzi zabieg zgodnie z zasadami oraz zadbają o własne bezpieczeństwo i higienę.

Przygotowanie do makijażu permanentnego

Przed rozpoczęciem zabiegu makijażu permanentnego należy podjąć kilka kroków przygotowawczych:

 • Zabieg nie jest zalecany dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią.
 • Przed zabiegiem należy unikać picia alkoholu, kawy lub innych napojów zawierających kofeinę.
 • Nie należy również stosować kosmetyków zawierających alkohol, retinol, kwas salicylowy lub wazeliny na 24 godziny przed zabiegiem.
 • Jeśli klientka stosuje leki przeciwzapalne lub przeciwbólowe przed zabiegiem, należy skonsultować się z lekarzem.
 • Przed zabiegiem należy dokładnie oczyścić twarz i unikać stosowania makijażu.

Sposób ubierania się przed zabiegiem

Zabieg makijażu permanentnego wymaga odpowiedniego ubioru, ponieważ kosmetyki mogą spowodować brudzenie ubrań. Należy założyć luźne, wygodne ubrania i unikać biżuterii na twarzy. W przypadku zabiegu na ustach lub w okolicach ust, należy zapewnić dostęp do chusteczki higienicznej.

Czas trwania zabiegu

Przygotowanie skóry do zabiegu makijażu permanentnego może trwać około 15-30 minut, w zależności od stanu skóry. Całościowy czas zabiegu może wynosić od 1 do 3 godzin, w zależności od złożoności projektu makijażu permanentnego.

Wybór odpowiedniego specjalisty do wykonania makijażu permanentnego

Wybierając specjalistę do wykonania makijażu permanentnego, warto postawić na jakość i doświadczenie. Najlepiej zwrócić się do polecanych przez znajomych lub znaleźć opinie na temat specjalisty w internecie.

Warto przed rozpoczęciem zabiegu zapoznać się z portfolio specjalisty oraz poprosić o wgląd w przeprowadzone już przez niego zabiegi. To pozwoli poznać styl i jakość wykonania oraz sprawdzić, czy spełnia on nasze wymagania.

Co sprawdzić przed wyborem specjalisty? Jakie pytania zadać?
Doświadczenie specjalisty i portfolio “Ile lat pracuje Pan/Pani jako specjalista od makijażu permanentnego?”
Certyfikaty i licencje “Czy posiada Pan/Pani wszystkie wymagane certyfikaty i licencje?”
Skutki uboczne i ryzyko “Jakie są skutki uboczne zabiegu i jakie jest ryzyko?”
Zabiegi korekcyjne “Czy oferuje Pan/Pani korekty w przypadku, gdyby rezultat nie był satysfakcjonujący?”

Wybierając specjalistę do wykonania makijażu permanentnego, nie warto kierować się tylko ceną, a przede wszystkim jakością i doświadczeniem danego specjalisty. Pamiętajmy, że makijaż permanentny to zabieg na całe życie, dlatego warto zainwestować w niego poświęcając czas na znalezienie odpowiedniej osoby do wykonania.

Jak wykonuje się makijaż permanentny

Konsultacja przed wykonaniem makijażu permanentnego

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu makijażu permanentnego, warto skonsultować się z doświadczonym specjalistą. Konsultacja pozwoli na omówienie oczekiwań i wątpliwości związanych z zabiegiem. Podczas spotkania specjalista przeanalizuje również indywidualną sytuację i wykluczy ewentualne przeciwwskazania do zabiegu.

Ważne jest, aby podczas konsultacji zwrócić uwagę na higienę i bezpieczeństwo wykonywania makijażu permanentnego oraz poprosić o pokazanie wcześniej wykonanych prac. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wybierasz specjalistę o odpowiednich kwalifikacjach.

W czasie konsultacji specjalista omówi rodzaje makijażu permanentnego, a także przedstawi szczegółowy proces zabiegu, w tym czas jego trwania oraz oczekiwany efekt końcowy. Możliwe jest również wykonanie próbki makijażu permanentnego, która pozwoli na wizualizację i dostosowanie do osobistych preferencji.

Zapamiętaj: Konsultacja przed wykonaniem makijażu permanentnego jest niezbędna i pozwala na wyeliminowanie ewentualnych wątpliwości oraz upewnienie się, że wybierasz najlepsze rozwiązanie dla siebie.

Proces aplikacji makijażu permanentnego

Całkowity proces aplikacji makijażu permanentnego może trwać od jednej do kilku godzin. Średnio zabieg trwa około dwóch godzin. Podczas pierwszej wizyty specjalista wykonuje dokładny pomiar, projekt makijażu oraz określa dobrą intensywność pigmentu. Następnie, za pomocą igły i urządzenia do pigmentacji, specjalista wprowadza pigment pod skórę. W trakcie całego zabiegu praca specjalisty jest wyjątkowo precyzyjna.

W przypadku kreski na powiece, pigment wprowadzany jest wzdłuż rzęs. Przy usta, pigment jest stopniowo wprowadzany, aby uzyskać naturalne efekty wypełnienia ust. W przypadku makijażu permanentnego brwi, pigment jest wprowadzany w sposób subtelny, odtwarzając kształt i naturalne zagęszczenie owłosienia.

Rodzaj makijażu Czas trwania
Makijaż ust 60-90 minut
Kreska na oku 90-120 minut
Makijaż brwi 120-150 minut

Po przeprowadzeniu zabiegu, skóra może być trochę zaczerwieniona i obrzęknięta, jednak objawy znikają zazwyczaj po kilku dniach. Wynik końcowy najczęściej zauważalny jest po około 4-6 tygodniach. Często konieczne jest wykonanie kolejnej korekty, aby uzyskać oczekiwany efekt.

Warto pamiętać, że dobry specjalista do wykonania makijażu permanentnego zawsze stosuje środki dezynfekujące oraz jednorazowe igły i narzędzia. Dzięki temu ryzyko infekcji lub powikłań w wyniku zabiegu jest minimalne.

Zobacz również: Jak zregenerować cerę?

Rodzaje makijażu permanentnego

Makijaż permanentny ma wiele różnych rodzajów, a wybór zależy od preferencji klienta oraz ich celów.

Oczy:

Makijaż permanentny oka może obejmować wprowadzenie pigmentów wokół linii rzęs dla wyglądu “eyeliner”, podkręcanie rzęs i dodawanie objętości, a także koloryzację brwi i kreski pod brwią.

Usta:

Celem makijażu permanentnego ust jest nadanie im koloru, definicji oraz wyrównanie asymetrii. Można zdecydować się na wypełnianie warg, wprowadzenie pigmentów wzdłuż linii warg czy też wprowadzenie koloru do całych ust.

Brwi:

Popularna forma zdobienia, makijaż permanentny brwi pomaga nadać im pełniejszy i naturalny wygląd, poprawić kształt i wyrównać asymetrię.

Skóra głowy:

Makijaż permanentny skóry głowy ma na celu przysłonięcie łysiejących miejsc oraz imitację przeszczepu włosów, tworząc naturalny, trójwymiarowy efekt.

Wybór rodzaju makijażu permanentnego zależy od indywidualnych potrzeb i upodobań. Przed wykonaniem zabiegu warto skonsultować się ze specjalistą i omówić swoje oczekiwania, aby wybrać idealny rodzaj dla siebie.

Po zabiegu makijażu permanentnego

Po wykonaniu makijażu permanentnego istotne jest przestrzeganie kilku zasad, aby zagwarantować zdrowie skóry i trwałość efektu. Przez pierwsze dni po zabiegu na skórze mogą pojawić się niewielkie zaczerwienienia, opuchnięcia i wysypka. Jest to naturalna reakcja organizmu na ostrą igłę w połączeniu z kolorem pigmentu.

Aby uniknąć powstawania infekcji, należy unikać dotykania skóry wokół miejsca zabiegu oraz zanurzania jej w wodzie przez co najmniej 7 dni po zabiegu. Nie należy także stosować kosmetyków do makijażu przez tydzień oraz unikać nadmiernego pocenia się i ekspozycji na gorące powietrze w trakcie gojenia.

W przypadku krwawienia z miejsca zabiegu należy delikatnie przemyć je wodą i założyć bandaż lub opatrunek. W razie wystąpienia bólu lub stanu zapalnego należy skonsultować się ze specjalistą.

Pamiętaj, że trwałość efektu uzależniona jest od jakości wykonania zabiegu oraz sposobu pielęgnacji po jego wykonaniu.

Jak długo trwa efekt makijażu permanentnego?

Pierwsze trzy do sześciu dni po wykonaniu makijażu permanentnego kolor może wydawać się intensywniejszy niż oczekiwano, jednak z czasem pigment będzie się złuszczać, dzięki czemu kolor stanie się bardziej naturalny. Efekt końcowy zależy od różnych czynników, takich jak jakość farb użytych do zrobienia makijażu permanentnego, kolor skóry, typ skóry i sposób pielęgnacji.

Podczas pierwszego miesiąca po zabiegu trzeba być bardzo ostrożnym, unikając moczenia obszaru poddanego zabiegowi. Zabiegi kosmetyczne, takie jak peeling kwasami, również należy unikać, a makijaż permanentny należy regularnie nawilżać, aby utrzymać pigment w najlepszym stanie. Efekt makijażu permanentnego może trwać od 1 do 5 lat, ale konieczna może być konserwacja co około 12-18 miesięcy, w zależności od czynników takich jak starzenie się skóry, jej typ oraz styl życia i dieta.

Korzyści i potencjalne ryzyko makijażu permanentnego

Makijaż permanentny może przynieść wiele korzyści. Poza oszczędnością czasu, naśladuje naturalny wygląd skóry, co może zwiększyć pewność siebie i zminimalizować potrzebę codziennego malowania. Inną korzyścią jest to, że można go stosować przy różnych problemach skórnych, takich jak blizny, przebarwienia czy ubytki. Makijaż permanentny jest również trwały, co oznacza, że dostaje się efekt, który będzie trwał nawet przez kilka lat. Z drugiej strony, istnieją pewne ryzyko związane z makijażem permanentnym. Najczęstsze powikłania to infekcje, podrażnienia skóry oraz reakcje alergiczne na stosowane substancje chemiczne lub pigmenty. W niektórych przypadkach, może dojść do trwałych zmian skóry, takich jak przebarwienia czy zbliznowacenia po wykonaniu zabiegu. Dlatego kluczowe jest wybranie odpowiedniego specjalisty i przeprowadzenie konsultacji przed zabiegiem.

Koszt makijażu permanentnego

Koszt wykonania makijażu permanentnego zależy od kilku czynników, takich jak:

 • Rodzaju makijażu, np. brwi, eyeliner lub usta
 • Zaawansowania techniki wykonania
 • Doświadczenia specjalisty

Warto jednak pamiętać, że wybór tańszego specjalisty lub wyjście poza salon kosmetyczny może skutkować niższą jakością usługi i niezadowalającym efektem końcowym, a przede wszystkim – zwiększonym ryzykiem powikłań.

Dlatego przed podejściem do wykonania makijażu permanentnego warto dokładnie wybrać specjalistę z dobrymi opiniami i referencjami, aby mieć pewność, że koszt poniesiony za usługę będzie w pełni usprawiedliwiony.

Podsumowanie

Wykonanie makijażu permanentnego to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą zaoszczędzić czas na porannej toalecie. W artykule omówiliśmy proces wykonania makijażu permanentnego, przygotowania do zabiegu oraz wybór odpowiedniego specjalisty. Przed przystąpieniem do zabiegu ważne jest przeprowadzenie konsultacji oraz zapoznanie się z rodzajami makijażu permanentnego.

Sam proces trwa zwykle kilka godzin i obejmuje aplikację pigmentów na wybrane obszary twarzy. Po zabiegu należy przestrzegać zaleceń lekarza i dbać o skórę według jego wskazówek.

Zalety makijażu permanentnego to oszczędność czasu i pieniędzy, a także poprawa samooceny i pewności siebie. Należy jednak pamiętać, że zabieg ten wiąże się z pewnym ryzykiem i może nie przynieść pożądanego efektu.

Podsumowując, makijaż permanentny to ciekawa opcja dla osób, które chcą oszczędzić czas na codziennym makijażu, jednak przed podjęciem decyzji warto dokładnie rozważyć za i przeciw, przeprowadzić konsultację z doświadczonym specjalistą oraz zawsze kierować się zdrowym rozsądkiem.

About Author

pejot