PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Odżywianie Zakupy

Jak sprawdzić czy jajko jest świeże

  • 26 października, 2023
  • 3 min read
Jak sprawdzić czy jajko jest świeże

W sklepach zakup jajek to często wyzwanie godne kryminalistyki. Jak odnaleźć te idealne? Jakie cechy powinny nas przyciągać, a jakie ostrzegać przed niespodziankami pod skorupką? Jeśli chcesz być pewien, że to, co trzymasz w dłoni, nie zaskoczy Cię nieświeżością – istnieje sposób. Dowiedz się, jak ocenić jajko nie niszcząc jego osłony. Wiedza ta jest na wyciągnięcie ręki!

Jak sprawdzić czy jajka są świeże – w sklepie

Oto sposób na rozpoznanie świeżości jajek w sklepie:

Badanie skorupki: Początek jest prosty. Błyszcząca i gładka skorupka może mylić, ale to nie świadczy o świeżości jajka. To właśnie matowa i szorstka na dotyk skorupka jest gwarancją świeżości. Słuch: Kiedy potrząsasz jajkiem, a nic z niego nie dochodzi, masz pewność, że jest świeże. Ale jeśli słyszysz lekkie bulgotanie wewnątrz, oznacza to, że powietrze dostało się do wnętrza przez skorupkę. Wówczas lepiej odłożyć takie jajko na bok i nie używać do potraw.

Etykietowanie jaj w supermarketach

Etykieta na jajkach to więcej niż prosty napis. To klucz do rozpoznawania ich jakości. Litera A to nie tylko pierwsza litera alfabetu – to gwarancja świeżości i nienaruszonej skorupki. B? To sygnał, że jajko może nie być pierwszej świeżości lub zostało poddane procesowi chłodzenia. Natomiast C to jajka, które nie przeszły selekcji i zazwyczaj trafiają do produkcji przemysłowej.

świeże jajka czy zepsute jajka

Jak sprawdzić czy jajko jest świeże za pomocą wody

Sprawdzonym sposobem na sprawdzenie świeżości jajka jest włożenie go do wody tuż przed rozbiciem. Świeże jajko zatonie, jeśli natomiast będzie pływało po powierzchni wody lub delikatnie się będzie unosić pod nią, oznaczać to będzie, że jest nieświeże.

Jak wygląda zepsute jajko

Jak wyglądają zepsute jajka? Zidentyfikowanie zepsutego jajka to nie trudna sztuka, jeśli przyjrzysz się jego kolorowi i teksturze. Perłowe i różowe odcienie białka to znak alarmowy. Białko nie powinno przypominać wody – powinno być gęste. Gdy białko i żółtko płyną swobodnie, a nie tworzą zwartej masy, wiesz, że jajko straciło swoją świeżość. Znalezienie takiego jajka w posiłku może doprowadzić do dyskomfortu żołądkowego, który potrwa pewien czas. Zepsute jajko zdradzi się również swoim odorem. Gdy poczujesz intensywny, nieprzyjemny zapach, to zasługa siarkowodoru – produktu bakterii uczestniczących w rozkładzie.

About Author

pejot