PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Praca

Jak przygotować się do podjęcia pierwszej pracy oraz czym się kierować?

  • 22 marca, 2024
  • 4 min read
Jak przygotować się do podjęcia pierwszej pracy oraz czym się kierować?

Wśród kamieni milowych w życiu człowieka zdecydowanie należy wymienić znalezienie pierwszej pracy. Niezależnie od tego, czy zapewnia ona od razu niezależność finansową, czy tylko pozwala zaspokoić część swoich potrzeb, gdy nadal przebywamy pod opieką rodziców, to właśnie pierwsze zarobione pieniądze dają największą satysfakcję. Oczywiście, zanim doczekamy się wypłaty, musimy najpierw zainteresować rekrutera i zachęcić pracodawcę, aby dał szansę osobie bez doświadczenia, a często również bez imponującego wykształcenia. Jakich ofert szukać, a jakich unikać? Jak się przygotować do pierwszych w życiu rozmów rekrutacyjnych?

Jaka praca będzie dobra na początek, bez wykształcenia?

Jeśli poszukujesz pracy tuż po szkole średniej, nie masz stopnia zawodowego ani kursów, wówczas musisz rozważyć oferty przystosowane do Twoich możliwości. Na szczęście w bardzo wielu zawodach liczy się przede wszystkim zaangażowanie, chęć uczenia się nowych rzeczy czy zdolności interpersonalne. Do takich branż należy handel – jako sprzedawca, przedstawiciel handlowy czy opiekun klienta, możesz całkiem dobrze zarobić – tutaj wiele zależy od polityki firmy (m.in. od ustalonych planów sprzedażowych).

Bez konkretnego wykształcenia bez problemu znajdziesz też pracę fizyczną – np. przy taśmie produkcyjnej czy przy sprzątaniu. Nawet jeśli nie każda z tych profesji jest zawodem marzeń, to może ona stanowić dobre przygotowanie do poszukiwania lepszych ofert, gdy nabierzesz trochę doświadczenia lub się dokształcisz.

Jak znaleźć pierwszą pracę w zawodzie, bez doświadczenia?

Właśnie zakończyłeś edukację w wybranym zawodzie i poszukujesz pierwszej pracy? Nadal możesz zdecydować się na którąś z ofert niepowiązaną z doświadczeniem, ale praca w wyuczonej profesji da Ci o wiele większą satysfakcję. Tylko jak przekonać pracodawcę, żeby wybrał kandydata bez bogatego CV?

Najlepiej zacząć myśleć o tym znacznie wcześniej, korzystając ze stażów i praktyk jeszcze w trakcie nauki. Da ci to również obycie, którego nie zdobędziesz na studiach czy na różnego typu kursach zawodowych. Pamiętaj również, że nie od razu zostaną ci zaproponowane wysokie stawki – najczęściej będzie Cię czekał kilkumiesięczny okres próbny za najniższą krajową.

Czym się kierować, wybierając pierwszego pracodawcę?

Pierwsze przeglądanie ofert pracy może być stresujące. Ogłoszeń jest mnóstwo, podobnie jak publikujących je portali. Komu zaufać, a kogo omijać szerokim łukiem? Na pewno warto zachować ostrożność w przypadku ofert z mediów społecznościowych – anonimowość przyciąga oszustów, polujących zwłaszcza na nowicjuszy.

Wybierz sprawdzony i cieszący się poważaniem serwis, taki jak GoWork.pl. Znajdziesz tutaj oferty pracy we wszystkich branżach, również w tych nietypowych, często poszukujących pracowników bez doświadczenia. Co równie istotne, będziesz również mógł zapoznać się z opiniami o poszczególnych pracodawcach.

Jak przygotować się do pierwszych rozmów rekrutacyjnych?

Aby otrzymać upragnioną pracę, musisz przekonać pracodawcę, że to właśnie Ciebie powinien zatrudnić. Zadanie jest niełatwe, zwłaszcza jeśli masz wielu kontrkandydatów. Jak zachować się na rozmowie?

Przede wszystkim bądź sobą. Nie oszukuj w kwestii swoich kompetencji, ale też nie bądź zbyt skromny. Potrenuj techniki relaksacji i nie wahaj się poprosić o szklankę wody – dzięki temu będziesz miał czym zająć ręce i unikniesz kłopotliwej suchości w ustach. Przygotuj się na typowe pytania – o Twoje mocne i słabe strony, o plany zawodowe i o oczekiwania finansowe.

About Author

Kasia

Publikuję artykuły sponsorowane na tej stronie.

Wcześniejszy artykuł

Następny artykuł