PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Porady i triki Warto przeczytać

Palmy doniczkowe

  • 22 września, 2023
  • 10 min read
Palmy doniczkowe

Zaaranżuj w swoim wnętrzu majestatyczne palmy i przekształć je w malowniczy zakątek egzotyki. Oddychaj świeżo i czysto, otoczony elegancją tych roślin. Mieszkanie z palmami, wyrastającymi dumnie z doniczek, przenosi nas w miejsca, gdzie słońce, piasek i tropiki są na wyciągnięcie ręki. Dzięki palmom, wnętrza nie tylko zyskują na wyrazistości i atmosferze, ale stają się także bardziej higieniczne. Ich naturalne zdolności do oczyszczania powietrza są nieocenione, zwłaszcza w tych polskich miastach, gdzie szkodliwy smog nieustannie zagraża naszemu zdrowiu.

Rozważmy, które z palm doskonale odnajdą się w naszym klimacie, a także jak wykorzystać je, by stworzyć niespotykaną, pełną zieleni oazę w domu. Jesteś gotów odkryć te wspaniałe gatunki roślin, które z pewnością zaskoczą i oczarują każdego?

Rodzaje palm doniczkowych

palma koralowa

1. Palma koralowa (łac. Chamaedorea elegans)

Wśród palm domowych króluje jedna – palma koralowa, znana też jako chamedora wytworna. Dominuje w domach miłośników roślin za sprawą swojego niepowtarzalnego pióropusza z jasnozielonych liści. Jest to roślina o jasnozielonych, efektownych liściach, które dodają jej wyrazistości. Idealna dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w ogrodnictwie. Ceni się ją za odporność na słabe światło i chłodniejszy klimat wnętrz. Jej ojczyzną jest Ameryka Środkowa. W warunkach domowych nie przekracza 1,5 metra, choć jej wzrost jest powolny. Wyjątkowe są też jej kwiaty i owoce, przypominające koral, co dało początek nazwie tej nobliwej rośliny. Chamaedorea elegans, nasza palma koralowa, to roślina, która zdobi wnętrza swoim zielonym, pierzastym pióropuszem. Jej dzikie siedlisko to tropikalne lasy Meksyku i Gwatemali, gdzie jest skryta pod koronami gigantycznych drzew. W naszych wnętrzach osiągnie do 150 cm. Kiedy zakwita, pojawiają się drobne, zielono-żółte kwiaty, jakby kropelki rosy. Jej tempo wzrostu jest spokojne, dodając co roku zaledwie kilka liści. To idealne dla tych, którzy nie chcą często zmieniać jej miejsca. Jest rośliną, która wyróżnia się nie tylko pięknem, ale i łatwością w pielęgnacji. Wyrazisty pióropusz z liści sprawia, że warto ją postawić na honorowym miejscu w domu.

Walory Chamaedorea elegans:

– Wyjątkowy, zielony wygląd – Idealna dekoracja wnętrz – Wzrost bez pośpiechu – Pielęgnacja bezproblemowa

Palma Koralowa – wymagania Chamedory:

Chamedorea wytworna jest łatwa w pielęgnacji. Najlepsza dla niej jest delikatna poranna dawka słońca. Zbyt intensywne światło może ją poparzyć. Zalecane jest używanie podłoża lekko kwaśnego, pełnego składników odżywczych i dobrze przepuszczającego wodę. Przesadzajmy ją tylko wtedy, gdy potrzebuje więcej miejsca. Lubi nawodnienie, ale uważajmy, by jej nie przelać. Najlepsza do tego będzie przegotowana woda o temperaturze pokojowej. Wysoka wilgotność jest kluczem do jej zdrowia. Zamiast spryskiwania, warto zastosować nawilżacze czy podstawki z wodą. Odżywiajmy ją odpowiednimi nawozami – takimi specjalnie przeznaczonymi dla palm. Jej kondycja z pewnością na tym skorzysta.

Palma Areka w doniczce

2. Palma Areka (łac. Dypsis lutescens)

Z Ameryki Południowej nadciąga wytworna palma, nazywana również złotą królową lub skrzydlaną pięknością. Gdy osiedla się w naszych domach, osiąga około dwa metry wysokości. Areka dumnie prezentuje swoje smukłe liście, które wyrastają pionowo z soczystych, zielonych łodyg. Ta palma nie tylko zdobi, ale i odświeża powietrze wokół. Uprawianie Areki to czysta przyjemność. Choć lubi światło i ciepło, nie jest fanką bezpośredniego słonecznego ogrzewania. Kluczem do jej serca jest równomierne podlewanie i atmosfera pełna wilgoci.

Areka w pełnej krasie – pielęgnacja i potencjalne zagrożenia

Areka, o imponujących liściach i doskonałym kształcie, zyskuje coraz więcej fanów wśród miłośników roślin. Jest wszechstronna, świetnie wpisuje się w każde wnętrze i rzadko sprawia problem. Dowiedz się, jak dbać o tę palmę i jakie zagrożenia czyhają na nią. Zastanawiasz się, jak naprawdę wygląda Areka? Chociaż nazwa “areka” może odnosić się do kilku gatunków, to w naszych domach najczęściej spotkamy się z areką żółtawą – pochodzącą z egzotycznego Madagaskaru, oraz areką katechu, nawiązującą do Filipin i Malezji. Areka żółtawa, określana czasem mianem złotowca, w naturalnym środowisku osiąga imponującą wysokość. Ale u nas zwykle pozostaje nieco niższa. Jej jasnozielone liście z charakterystycznym żółtym nerwem i złotą osadką są wprost zachwycające. A to, że potrafi oczyścić powietrze z niezdrowych substancji, czyni ją idealnym kompanem do sypialni. Z kolei areka katechu jest wyższa i różni się znamiennymi, pasiastymi łodygami oraz intensywnie zielonymi liśćmi. Młodsze okazy tej palmy przypominają miniaturowe wersje palm kokosowych.

Jak dbać – palma Areka – pielęgnacja

Idealne miejsce dla Areki to przestrzeń pełna rozproszonego światła, gdzie panuje temperatura w zakresie 18-22°C. Dla jej komfortu potrzebna jest także wysoka wilgotność powietrza. Zbyt suche otoczenie? Liście Areki będą miały z tym problem, zwłaszcza zimą, kiedy w naszych mieszkaniach panuje ciepło z centralnego ogrzewania. Regularne zraszanie liści co kilka dni pomoże utrzymać odpowiednią wilgotność. Nie zapomnij o odpowiednim podlewaniu Areki. Używaj do tego wody bez wapna. A kiedy wiosna nadejdzie, pamiętaj o nawożeniu rośliny co kilka tygodni. Choć Areki często sadzi się w grupach, by wyglądały gęściej, równie dobrze czują się samotnie. Z uwagi na ich specyficzny system korzeniowy, najlepiej czują się w wysokich doniczkach. Przesadzanie? Najlepszy czas to wczesna wiosna, w lutym czy marcu.

3. Palma kokosowa (łac. Cocos nucifera L.)

Często nazywana królową palm ze względu na jej majestatyczny wygląd. Palma kokosowa, wywodząca się z krain Ameryki Południowej i Azji, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli swojego rodzaju.

Dlaczego jest tak wyjątkowa? Oto co czyni ją wyjątkową:

Palma kokosowa w domu

Z jej pierzastymi, imponującymi liśćmi zdobi wnętrza, osiągając w nich do 3 metrów wysokości. Ale niestety, w naszych domach nie zaoferuje kwiatów ani kokosów. Mimo to, jej obecność w mieszkaniu jest czymś wyjątkowym, przyciągającym wzrok. I tak, można ją wyhodować z orzecha kokosowego – prawdziwe cudo natury.

Jak dbać o palmę kokosową

**Podłoże**
Potrzebuje gleby przewiewnej i nieco kwasowej. Starsze okazy docenią uniwersalną ziemię ogrodniczą z dodatkiem piasku, podczas gdy młodsze wymagają specjalnej mieszanki.
Podlewanie
Słowo klucz: nawodnienie. Chociaż chce być podlewana obficie, jej korzenie nie tolerują długotrwałego przemoczenia. Aby unikać problemów, warto odczekać, aż wierzchnia warstwa podłoża lekko przeschnie przed kolejnym podlaniem.

Światło
Słońce, i to dużo. Chociaż młode egzemplarze muszą być stopniowo przyzwyczajane do bezpośredniego światła słonecznego, dorosłe okazy pragną być na słońcu.

Ciekawostka: Duża palma kokosowa, której wielkość przypomina człowieka, to wciąż młoda roślina, prawie siewka.

Wilgotność
Nie dostateczna wilgotność? Spodziewaj się brązowych końcówek liści. A także pamiętaj, aby regularnie przecierać je, usuwając kurz. To kwestia nie tylko estetyki, ale przede wszystkim zdrowia rośliny.

Palma kokosowa brązowe liście

Zbyt niska wilgotność jest głównym winowajcą. Warto też pamiętać, że zakurzone liście mogą mieć problemy z fotosyntezą.
Temperatura
20°C to idealna temperatura dla naszej królowej. Zimą może na chwilę znieść nawet 18°C, ale pamiętaj, że w takich warunkach jej wzrost zostanie wstrzymany. Jeśli chodzi o miejsce – blisko okna w mieszkaniu lub biurze będzie idealne. Latem, jeśli warunki na to pozwalają, można ją nawet wynieść na zewnątrz.

Ostateczny werdykt? Uprowadzenie palmy kokosowej nie jest łatwym zadaniem. Ale wiedząc, jak o nią dbać, możesz cieszyć się jej majestatycznym wyglądem przez lata.

palma w doniczce

4. Karłatka niska (łac. Chamaerops humilis L.)

Zachwycająca palmę, jaką jest karłatka niska, w jej naturalnym środowisku możemy zetknąć się głównie na terenach otaczających Morze Śródziemne: to Włochy, Hiszpania, Grecja, ale także Maroko i Tunezja.

“European fan” – tak Anglosasi nazywają tę palmę. W dosłownym tłumaczeniu oznacza to “europejski wachlarz”. Nazwa ta pochodzi od charakterystycznych, szeroko rozpostartych liści, które przypominają wachlarz w pełnym rozwinięciu. W Polsce zaś nazwa “karłatka niska” odnosi się do unikatowego wzrostu tej rośliny, gdzie jej liście wyłaniają się tuż nad powierzchnią ziemi.

Jeśli zdecydujesz się hodować ją w swoim mieszkaniu, przygotuj się na to, że karłatka może osiągnąć imponujące 4 metry wysokości i rozprzestrzeniać się w szerz. W związku z tym, najlepiej by poczuła się w obszernym salonie, gdzie ma wystarczająco dużo przestrzeni do swobodnego wzrostu.

5. Palma daktylowa (łac. Phoenix roebelenii)

Palma o spektakularnej prezencji. Jej korzenie sięgają kultur wielu narodów, ale na Bliskim Wschodzie jest ona szczególnie ceniona.

Jako element dekoracyjny, zachwyca swoją ekstrawagancką urodą. Zarysowany, wyrazisty pień oraz smukłe, strzępiaste listowie tworzą symfonię kształtów, przypominającą urokliwy pióropusz.

Jej hodowla z nasion jest prostsza, niż mogłoby się wydawać. Mimo że w naszych mieszkaniach nie będzie obfitowała w słodkie daktyle, w odpowiednich warunkach doskonale się rozwija. Znosi gliniaste podłoże, lubi donice wysmukłe, a słońce nie powinno padać na nią bezpośrednio.

Co lubi palma daktylowa? Jakie ma wymagania?

Słońce:
Daktylowiec docenia jasność, ale w miejscu odizolowanym od bezpośredniego nasłonecznienia. W otoczeniu naturalnym światła, najlepiej rozstawiona jest 0,5-2 m od źródła światła.

Podłoże:
Wybierz podłoże bogate, przewiewne, z właściwym poziomem pH (5,7-6,8). Specjalistyczne podłoże do palm będzie doskonałym wyborem.

Donica:
Niezbyt obszerna, ale wysoka, z dość grubą warstwą drenażu na spodzie.

Czy palma daktylowa jest trudna w uprawie?

Nie, to jedna z bardziej wdzięcznych roślin doniczkowych, która wspaniale wpasuje się w warunki domowe.

Palma daktylowa z pestki

Daktyle – świeże czy suszone, to klucz do hodowli. Zamiast moczyć je, wystarczy lekko przetrzeć papierem ściernym. Zasiej je 2 cm pod powierzchnią ziemi. Po upływie około 5 tygodni, oczekuj kiełków. Daktylowiec, nazywany również feniksem, z pewnością cię zaskoczy. Początkowo liście mogą być pojedyncze, ale z czasem zobaczysz charakterystyczne “pióropusze”. Rosnąc w odpowiednio jasnym miejscu, palma będzie prężnie rosła, dążąc ku suficie. Każdy egzemplarz jest nieco inny, ale z czasem wszystkie tracą dolne liście, uwydatniając swój elegancki pień.

Najlepiej, aby latem palma miała kontakt z świeżym powietrzem. Możesz ją wystawiać na dwór aż do pierwszych chłodów. Niemniej jednak, nawet z największym zaangażowaniem, feniks w naszym klimacie raczej nie obdaruje nas kwiatami.

 

6. Rapis wyniosły (łac. Rhapis excelsa)

Pochodząca z dalekich rejonów Chin i Tajwanu, ta palma doniczkowa stoi niezwykle dumnie wśród innych swojego gatunku. Liście, o prostokątnym kształcie, wyrastają bezpośrednio z twardych gleb, niemal jakby były dziełem rzeźbiarskim.

Z właściwą troską i dożywieniem, rapis wyniosły rozwija się w pełnej okazałości, dając do podziwiania białe, kwitnące kwiaty. Lecz to nie tylko estetyczne walory tej rośliny budzą uznanie. Jej zdolność do oczyszczania powietrza w naszych domach jest imponująca, z łatwością usuwając zanieczyszczenia takie jak:

  • amoniak,
  • formaldehyd,
  • ksylen,
  • dwutlenek węgla.

Jeśli chodzi o inne palmy o podobnych właściwościach, warto zwrócić uwagę na palmę bambusową. To prawdziwy mistrz w eliminowaniu toksyn, w tym takich jak dwutlenek węgla, benzen, czy formaldehyd. Kolejny dowód na to, że natura jest najdoskonalszym z oczyszczaczy powietrza.

About Author

pejot