PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Styl życia Porady i triki

Żywienie psa — co, ile i kiedy może jeść pies?

  • 17 października, 2023
  • 4 min read
Żywienie psa — co, ile i kiedy może jeść pies?

Wszyscy lubimy, gdy nasze psy są pełne energii i zdrowia. By zawsze tak było, musisz dostarczać mu odpowiedni pokarm. Pies, który jest odpowiednio odżywiany, nie tylko wygląda świetnie, ale również czuje się znakomicie.

Jaka karma dla psa jest najlepsza?

Rynek karmy dla psów jest pełen błyskotliwych opakowań i kuszących reklam. W tym gąszczu łatwo zgubić drogę. Nie dajmy się zwieść – kluczową sprawą jest prosty i zrozumiały skład produktu. Jeżeli etykieta nie jest przejrzysta, to prawdopodobnie producent ma coś do ukrycia.

Jak żywić psa — jaki powinien być skład dobrej karmy dla psa?

Doskonała karma to nie tylko obietnice producenta, ale przede wszystkim jakość składników:
• Monoproteina, czyli pojedyncze źródło białka zwierzęcego, minimalizuje ryzyko niechcianych reakcji alergicznych.
• Świeże mięso, które nie tylko dodaje smaku karmie, ale też dostarcza niezbędnych składników odżywczych.
• Oleje — zarówno roślinne, jak i rybie, takie jak olej lniany czy z łososia. Są nie tylko smaczne, ale przede wszystkim bogate w Omega-3 i Omega-6, które sprzyjają rozwojowi oraz dbają o zdrowie układu nerwowego.
• Owoce i warzywa – nie tylko dla koloru. To źródło niezbędnych witamin, enzymów trawiennych oraz włókna.
• Prebiotyki FOS i MOS – dla zdrowych jelit i lepszego trawienia. Dodatkowo wpływają korzystnie na wygląd stolca psa.

Czego unikać w psiej karmie?

Należy być niezwykle ostrożnym, kiedy chodzi o skład karmy dla psa. Istnieją składniki, które są wręcz niebezpieczne:
• Część zboża to po prostu nieodpowiednie napełniacze,
• soja – zawiera fitoestrogeny, które mogą zakłócać pracę układu rozrodczego, zwłaszcza u młodszych i po sterylizacji,
• sztuczne barwniki i konserwanty – stają się potencjalnym źródłem alergii i problemów trawiennych.
Nie daj się zwieść tanim karmom niskiej jakości. Mogą one okazać się zgubne dla zdrowia twojego psa. Pamiętaj, niska zawartość mięsa oznacza, że pies będzie musiał zjeść więcej, aby się najeść.

Zobacz też: Domowe rośliny trujące dla kota i psa

Jak żywić psa — czym karmić psa szczeniaka?

Szczenięta są nie tylko urocze, ale także mają wyjątkowe potrzeby żywieniowe. Wybierając karmę, upewnij się, że jest ona dedykowana dla młodych psów.

żywienie psa ile razy dziennie, jak żywić psa, żywienie psa, Jaka karma dla psa jest najlepsza?, jak żywić psa - Jaki powinien być skład dobrej karmy dla psa, Czego unikać w psiej karmie?, jak żywić psa - Czym karmić psa szczeniaka?, Jak długo podawać karmę dla szczeniąt?, Co powinna zawierać karma dla szczeniąt?, żywienie psa ile razy dziennie

Jak długo podawać karmę dla szczeniąt?

Jeśli mówimy o rasach małych i średnich, karmienie karmą dla szczeniąt powinno trwać do około 1-1,5 roku życia. Natomiast u psów większych, ten okres powinien się wydłużyć do 18-24 miesięcy. W razie niepewności warto skonsultować się z weterynarzem.

Co powinna zawierać karma dla szczeniąt?

Szczeniaki potrzebują więcej energii. Ich karma powinna być więc bardziej kaloryczna niż ta dla dorosłych psów — o około 300-400 kalorii. Ponadto musi być bogata w białko, co najmniej 25% w suchej masie. Oto kilka kluczowych składników:
• kwas linolowy – przynajmniej 250 mg na kilogram masy ciała,
• DHA (należy do kwasów Omega–3) – kluczowy dla rozwoju mózgu, słuchu i wzroku,
• arginina – wspiera odporność i wpływa na hormon wzrostu,
• wapń – dla zdrowego układu kostnego. W zależności od rasy jego zawartość różni się,
• fosfor – współdziała z wapniem w budowaniu silnych kości. Idealnie, jeśli jego zawartość w karmie wynosi około 1%.

Żywienie psa — co, ile i kiedy może jeść pies?

Żywienie psa ile razy dziennie

Młode psy, wciąż rozwijające się, potrzebują od dwóch do trzech regularnych posiłków dziennie, dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb. Psy dorosłe mają zdolność adaptacji do jednego posiłku dziennie, szczególnie gdy ich dieta opiera się na surowym mięsie, nazywanej dietą RAW. Jeśli chodzi o karmę suchą, która jest bardziej koncentrowana, ale podawana w mniejszych ilościach, psy mogą czuć się niesycone. Dlatego warto rozważyć podawanie im dwóch posiłków dziennie. Część psów, zwłaszcza jeśli dostają swój posiłek rano, może rano wymiotować śliną. Wskazuje to na uczucie głodu. Kluczem jest regulacja godzin karmienia, tak aby posiłki były podawane co dwanaście godzin.

Gdy mówimy o rasach dużych i olbrzymich, jedno z wyzwań polega na uniknięciu skrętu żołądka. Aby tego uniknąć, niezbędne jest konsekwentne i przemyślane karmienie. Posiłki powinny być podawane o stałych porach, ale w mniejszych ilościach. Dla psów, które pochłaniają jedzenie z nadmiernym zapałem, warto zainwestować w miski, które spowolnią tempo jedzenia, co z kolei zmniejszy ilość połykanego powietrza. Ważne jest, aby unikać karmienia psa dwie godziny przed i po intensywnej aktywności.

About Author

pejot