PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Praca

Budowanie marki — różnica pomiędzy wizerunkiem a tożsamością

 • 2 października, 2023
 • 4 min read
Budowanie marki — różnica pomiędzy wizerunkiem a tożsamością

Zrozumienie różnicy między wizerunkiem a tożsamością jest kluczowe. Dowiedz się, jakie są ich istoty i dlaczego warto je odróżniać.

Wizerunek – czy naprawdę wiesz, jak świat Ciebie widzi?

Jeśli branding to twoja codzienna działalność, powinieneś z łatwością odnaleźć się w gąszczu pojęć dotyczących wizerunku i tożsamości. Jeśli jednak nie, możliwe, że mieszasz te dwa terminy, myląc je ze sobą. Takie nieporozumienie jest dość powszechne. Czas więc rozstrzygnąć ten dylemat raz na zawsze.

Budowanie marki — różnica pomiędzy wizerunkiem a tożsamością, budowanie marki osobistej, budowanie marki, budowanie świadomości marki, budowanie wizerunku marki

Wizerunek – jaka jest Twoja publiczna twarz?

Z pewnością często zastanawiałeś się, jakim jesteś człowiekiem w oczach innych. Jakie cechy ludzie widzą w Tobie? Czy oceniane są jako dobre, czy złe? Ale najważniejsze pytanie brzmi: jakim obrazem się prezentujesz przed światem?

Twój wizerunek to powierzchowna strona Ciebie — to, jak jesteś postrzegany, jak się prezentujesz, jakie kroki podejmujesz w życiu publicznym.

Marka osobista

Marka osobista, z kolei, płynie z głębi Twojego serca. To Twoja autentyczność, Twoje prawdziwe “ja”. Na pierwszy rzut oka różnica może wydawać się niewielka — ludzie widzą w Tobie zdolnego prawnika, empatycznego lekarza czy niepowtarzalnego artystę. Ale pytanie brzmi: czy to prawdziwe “ja”, czy tylko uważnie skonstruowany wizerunek stworzony dla potrzeb otoczenia, takiego jak klienci czy media?

Budowanie marki — różnica pomiędzy wizerunkiem a tożsamością, budowanie marki osobistej, budowanie marki, budowanie świadomości marki, budowanie wizerunku marki

Budowanie marki i budowanie świadomości marki

Marka osobista. To więcej niż tylko wizerunek — to Twoja wizytówka w świecie. To to, co wyróżnia Cię spośród tłumu. Nie tylko przez charakter, edukację, ale również przez zewnętrzne atrybuty, takie jak styl ubioru czy nowoczesne gadżety. Zwróć uwagę na ludzi w sferze publicznej: ich wyjątkowy wygląd czy akcesoria to często ich znaki rozpoznawcze.

Niektórzy mówią, że to powierzchowne. Ale czyż nie jest skuteczne? Wystarczy przypomnieć sobie ikony kultury pop – Michał Wiśniewski z charakterystyczną czerwoną czupryną czy Piotr Rubik z blond fryzurą. To samo dotyczy świata filmu, sportu czy muzyki. Specyficzny slogan czy styl może być również nieodłącznym elementem marki – kto nie kojarzy słynnego „sie ma” z Jurkiem Owsiakiem, nie wspominając o jego barwnym wizerunku?

Ale marka osobista nie musi bazować tylko na powierzchowności. Może być oparta na ideach, wartościach, przesłaniu. Tak było z wielkimi postaciami historii – Mahatma Ghandi, Jan Paweł II czy Dalaj Lama byli orędownikami pokoju. Martin Luther King i Nelson Mandela walczyli przeciwko niesprawiedliwości rasowej. Stephen Hawking, choć sparaliżowany, został ikoną dzięki potędze swojego intelektu.

W markowaniu osobistym ważne jest to, co nosisz na zewnątrz, ale jeszcze ważniejsze jest to, co nosisz w środku.

Silna marka osobista w social mediach — od czego zacząć?

Nie czekaj. Wyróżnij się. Świat online jest niecierpliwy, ale ty musisz być systematyczny. Istnieją pewne kroki, które pomogą Ci stać się rozpoznawalnym w sieci.

 • Znajdź swoją niszę.

  Kim jesteś? Czego jesteś ekspertem? Gdzie tkwi Twoja autentyczność? Definiując swoją grupę docelową i specjalizację, wiesz dokładnie, do kogo mówisz. Zrozumienie potrzeb i oczekiwań Twojego odbiorcy to klucz. Bez celu, twoja marka jest niczym.

 • Cele, cele i jeszcze raz cele.

  Co chcesz osiągnąć? Budujesz społeczność, zwiększasz zaangażowanie, czy może wzmocnienie Twojej obecności online? Wybór głównego celu wymaga koncentracji. Monetyzacja? To proces. Najpierw poznaj, zaufaj, a potem zamień obserwację w akcję.

 • Twój profil — Twoja wizytówka.

Dbałość o szczegóły. Twój wygląd w sieci jest esencją. Wyróżniaj się!

• Obraz, który mówi. Twoje zdjęcie? Ostry, kolorowy, autentyczny. Pokaż, co robisz najlepiej.
• BIO to Twoja esencja. Prosto, konkretnie i do rzeczy. Wspomnij, kim jesteś i jak możesz pomóc. Bez zbędnych dodatków.
• Relacje? Jak zawartość strony. Wyselekcjonowane, przemyślane, wartościowe.
• Komunikuj spójnie. Jednolite kolory, grafiki, przemyślane designy. Buduj swoją rozpoznawalność.

 • Bądź na scenie.

  Nie siedź w cieniu. Bądź aktywny wśród innych twórców. To nie jest rywalizacja, to współpraca. Korzyści? Mogą być obustronne.

 • Planuj.

Nie działaj na chybił trafił. Określ swoje kroki, działania, cele. Czy inwestujesz w reklamę? Jak dużo? Wiedza i strategia to siła.

 • Mierz, analizuj, poprawiaj.

  Nie zgaduj. Patrz na dane. Co działa? Co nie? Kiedy twoja społeczność jest najbardziej aktywna? To one podpowiedzą Ci, co dalej.

Każda marka to podróż. Ta podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Zacznij. Teraz.

About Author

pejot