PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Uroda

Rozjaśnianie włosów w domu – czy można robić to bezpiecznie?

  • 24 maja, 2024
  • 4 min read
Rozjaśnianie włosów w domu – czy można robić to bezpiecznie?

Gdy zbliża się lato i robi się coraz lepsza pogoda, często mamy ochotę na zmianę fryzury i wprowadzenie jaśniejszych refleksów, czy nawet rozjaśnienie wszystkich włosów. Ten zabieg jest dość inwazyjny. Czy można bezpiecznie rozjaśniać włosy w domu? O czym należy pamiętać?

Rozjaśnianie włosów w domu – poznaj złote zasady 

Jeżeli chcesz zdecydować się na rozjaśnianie włosów w domu, to musisz poznać złote zasady, by uniknąć zniszczenia włosów. Przede wszystkim należy odpowiednio dobrać stężenie. Jeśli nie wiesz, bo jaki rozjaśniacz powinnaś sięgnąć, to możesz zasięgnąć porady fryzjera. Generalnie jednak rozjaśniacze o najmniejszym stężeniu oksydantu, czyli substancji pozbawiającej włos pigmentu, sprawdzają się do uzyskania odcienia o jeden ton ciemniejszego. Jeśli chcesz uzyskać z ciemnego odcienia jasny, to musisz wybrać rozjaśniacz o największym stężeniu aktywatora, czyli 12%. Takie produkty trzeba jednak stosować niezwykle ostrożnie i należy ściśle trzymać się zaleceń producenta. Generalnie jednak nie można spodziewać się idealnego odcienia złotego blondu czy chłodnego blondu przy naturalnych włosach ciemnobrązowych czy czarnych. W takim przypadku poza rozjaśnianiem konieczne jest jeszcze tonowanie. Należy odpowiednio dobrać toner, rozprowadzić go na włosach i utrzymać na włosach do uzyskania odpowiedniego odcienia, cały czas go kontrolując, a następnie spłukać. Jest to trudne, dlatego w przypadku rozjaśniania bardzo ciemnych włosów, lepiej udać się do profesjonalisty. Przy lekkim rozjaśnianiu można wybrać dobry rozjaśniacz do włosów i bardzo dokładnie przestrzegać czasu rozjaśniania. Warto wybierać produkty wyposażone dodatkowo w odżywcze olejki, które można nałożyć bezpośrednio po rozjaśnianiu, by możliwe było zamknięcie łuski włosa. Można wybrać np. takie zawierające ekstrakty roślinne z mango i marakui.      

Jak przygotować włosy do rozjaśniania? 

Zanim przystąpisz do rozjaśniania, musisz odpowiednio przygotować do niego swoje włosy. Jeśli masz włosy w kolorze średniego lub jasnego brązu albo ciemnego blondu, to możesz spróbować rozjaśnić je samodzielnie. Na dwa tygodnie przed planowanym rozjaśnianiem zacznij regenerować włosy. Jest to potrzebne zwłaszcza w przypadku włosów zniszczonych. Pamiętaj, że jeśli masz włosy farbowane, to przed rozjaśnianiem konieczna może być dekoloryzacja, a wtedy najlepiej wykonać ją w salonie fryzjerskim. Jeżeli chodzi o regenerację, to można postawić na olejowanie włosów. Warto wykonać ostatnie olejowanie na dwa dni przed planowanym rozjaśnianiem. Dobrze sprawdzi się olejowanie włosów na ciepło. Pamiętaj, że olej może osłabiać działanie oksydantów, dlatego olejowania nie wykonuj bezpośrednio przed rozjaśnianiem.  Należy używać też regeneracyjnych szamponów do włosów i masek wzmacniających cebulki włosa.    

Jak pozbyć się niepożądanego odcienia po rozjaśnianiu? 

Warto poruszyć jeszcze kwestię niechcianego odcienia po rozjaśnianiu. Jest to bardzo częsty problem. Jeżeli na włosach są pomarańczowe czy żółte refleksy, to można uratować fryzurę wykonując tonowanie. Oczywiście toner pozwala uzyskać odpowiedni odcień na okres do 6 tygodni, jednak można je powtarzać bez szkody dla struktury włosa. Oprócz tonowania, można po prostu zdecydować się na żmudny proces zapuszczania włosów, aby z powrotem wraz z odrostem uzyskać naturalny odcień włosów. Oczywiście można też włosy przyciemnić lub zdecydować się na rozjaśnianie po tonowaniu, czyli po około 6-8 tygodniach dla wyrównania koloru. Takie zabiegi na włosach są jednak trudne, warto więc powierzyć w przypadku niechcianego odcienia włosy profesjonalistom i udać się do salonu fryzjerskiego.    

About Author

Adrianna Lechowicz

Na Hintigo.pl dodaję tylko artykuły sponsorowane. Materiał sponsorowany zawiera lokowanie produktu i/lub usługi Wydawca Hintigo.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność oraz jakość udostępnionych informacji. Wszelkie roszczenia z tytułu szkód materialnych lub niematerialnych wynikłych z wykorzystania bądź niewykorzystania tych informacji, lub z wykorzystania informacji nieprawidłowych czy niekompletnych, nie będą rozpatrywane. Odpowiedzialność za niezgodność z prawem, błędność lub niekompletność informacji, a szczególnie za szkody wynikłe z ich użycia lub niewykorzystania, ponosi autor treści wskazanej w linku lub odnośniku, a nie właściciel strony zawierającej te linki lub odnośniki.

Wcześniejszy artykuł