PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Biznes i Finanse Prawo na co dzień

Prawa konsumenta — reklamacja i zwrot towaru zakupionego przez internet

 • 10 października, 2023
 • 4 min read
Prawa konsumenta — reklamacja i zwrot towaru zakupionego przez internet

Zgodnie ze wskazaniami Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, konsument ma moc wyboru — opierając się na odpowiedzialności sprzedawcy z powodu niespójności produktu z umową bądź, jeśli została przyznana gwarancją.

Nie przedsiębiorca, ale konsument decyduje o tym, na jakiej podstawie składa reklamację. Aby działać z rozmachem i pewnością, ważne jest, by konsument rozumiał różnice pomiędzy dostępnymi ścieżkami reklamacyjnymi.

Prawa konsumenta — reklamacja i zwrot towaru zakupionego przez internet, odstąpienie od umowy, wyjątki od prawa odstąpienia od umowy, Odstąpienie od umowy dłuższe niż 14 dni, Odstąpienie od umowy – kiedy ponosimy koszty?, Odstąpienie od umowy, reklamacja towaru zakupionego online, reklamacja towaru

Reklamacja towaru zakupionego online

Prawo jest jasne i zdecydowane — nabywca, dokonując zakupu w sieci, ma mocne uprawnienie do zwrotu towaru w ciągu dwóch tygodni, nie musząc uzasadniać swojej decyzji. Produkt musi jednak pozostać nietknięty, zachowując wszystkie pierwotne cechy, w tym etykiety. Tylko nieliczne kategorie produktów są wyłączone z możliwości zwrotu.

Odstąpienie od umowy – kiedy ponosimy koszty?

Każda osoba nabywająca towar w transakcjach online, czyli zakupach dokonywanych na odległość, posiada uprawnienie do rezygnacji z umowy. Prawo reguluje, że konsumentowi przysługuje dwa tygodnie, czyli dokładnie 14 dni kalendarzowych, na podjęcie decyzji o odstąpieniu od podpisanej umowy. Konsument ma prawo do tej decyzji bez podania powodów, ani obowiązku pokrywania kosztów zwrotu produktu, chyba że:

 • Zdecydował się na metodę zwrotu droższą od standardowego przesyłu pocztowego. W takiej sytuacji konsument ponosi wyższe koszty. Sprzedawca, dokonując zwrotu na konto klienta, dolicza koszty najbardziej ekonomicznej opcji dostawy dostępnej w jego ofercie. Gdy więc klient wybierze droższą formę przesyłki, sprzedawca zwróci jedynie kwotę odpowiadającą najtańszej dostępnej opcji przesyłowej.
 • Produkt to usługa, której realizacja rozpoczęła się przed końcem okresu do odstąpienia od umowy. W tym przypadku klient pokrywa koszty za część już zrealizowanej usługi.

Odstąpienie od umowy dłuższe niż 14 dni

Konsument ma prawo odstąpić od umowy, przesyłając odpowiednie oświadczenie w ciągu 14 dni od otrzymania produktu lub podpisania umowy. Ten okres może ulec wydłużeniu aż do 12 miesięcy, jeśli sprzedawca nie poinformował klienta o jego prawie do odstąpienia. Niemniej jednak, jeżeli przedsiębiorca dostarczy taką informację przed upływem wspomnianego terminu, okres odstąpienia wraca do pierwotnych 14 dni od momentu otrzymania tej informacji przez konsumenta.

Wyjątki od prawa odstąpienia od umowy

W artykule 38 ustawy o prawach konsumenta są określone momenty, gdy konsument nie ma prawa do odstąpienia od zawartej umowy. Przełamując prawniczy język, oto zwięzłe, a zarazem ważne punkty wyjątków:

 • Usługi pełne, z wyraźną zgodą: Kiedy przedsiębiorca świadczy usługę w całości, z jasną zgodą konsumenta — i gdy ten został wcześniej poinformowany o skutkach tego działania — prawo odstąpienia znika.
 • Rynek finansowy: Jeśli cena zależy od kaprysów rynku, na którym przedsiębiorca nie ma wpływu, nie możesz odstąpić od umowy. Przykładem mogą być surowce czy minerały.
 • Produkty na zamówienie: Tworzone specjalnie dla ciebie, unikalne, które nie są w masowej produkcji. Ważne jest, by produkt faktycznie nosił cechy unikalności.
 • Szybko psujące się produkty: Głównie mówimy tu o żywności i niektórych kosmetykach.
 • Produkty w zapieczętowanym opakowaniu: Jeśli opakowanie zostało otwarte, zwrot jest niemożliwy ze względów zdrowotnych i higienicznych.
 • Nieodłączne połączenia: Kiedy po dostarczeniu, produkt staje się nierozerwalnie połączony z innym przedmiotem.
 • Alkohol: Kiedy jego cena została ustalona wcześniej, ale dostarczenie jest możliwe dopiero po 30 dniach.
 • Pilne naprawy i konserwacje: Gdy konsument wyraźnie chce, by przedsiębiorca dokonał pilnej naprawy.
 • Dzienniki i czasopisma: Z wyjątkiem prenumerat.
 • Zapieczętowane nagrania i oprogramowanie: Otwarte po dostarczeniu.
 • Aukcje publiczne: Ale nie chodzi tu o platformy internetowe typu Allegro.
 • Usługi specjalistyczne: Takie jak zakwaterowanie, przewóz, gastronomia czy wydarzenia rozrywkowe, gdy w umowie określono datę ich realizacji.
 • Treści cyfrowe: Dostarczane bez fizycznego nośnika, z wyraźną zgodą konsumenta przed końcem terminu odstąpienia.
About Author

pejot