PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Biznes i Finanse Prawo na co dzień

Podwójne obywatelstwo

  • 12 października, 2023
  • 3 min read
Podwójne obywatelstwo

Emigracja jest tematem, który nie schodzi z pierwszych stron gazet w Polsce. Przeprowadzający się za granicę Polacy robią wrażenie liczbowo, a wielu z nich zaczyna flirtować z myślą o podwójnym paszporcie.

Gdzie migrują Polacy?

Dane Głównego Urzędu Statystycznego są jasne: 2,3 miliona Polaków żyje obecnie poza granicami kraju. Z tej liczby, około 1,7 miliona rozwija się na obczyźnie przynajmniej od roku (statystyki z końca 2022 roku).
W 2021 roku nastąpiła zmiana w tendencjach migracyjnych. Wielka Brytania przestała być główną destynacją Polaków. Teraz to Niemcy przyciągają nas jak magnes. W tym samym roku, po raz pierwszy od 2014, zauważono spadek liczby osób wracających do Polski i równoczesny wzrost liczby emigrantów. Jednocześnie w samym kraju, wielu Polaków decyduje się na opuszczenie dużych aglomeracji. Koszt takiej wewnętrznej przeprowadzki oscylował w 2021 roku wokół 607 złotych, podczas gdy zagraniczna kosztowała średnio 2205 złotych.

Podwójne obywatelstwo, Jak nabywa się polskie obywatelstwo, Podwójne obywatelstwo w innych krajach, podwójne obywatelstwo, Gdzie migrują Polacy?

Podwójne obywatelstwo: Co mówi prawo?

Posiadanie przez Polaka innego obywatelstwa nie zmienia jego statusu w oczach prawa rodzimego. Czy mieszka on w kraju, czy gdziekolwiek na świecie, w świetle polskiego prawa jest traktowany jedynie jako obywatel Polski. Dla organów polskich, obywatelstwo innego państwa tej osoby to temat nieistotny. W praktyce jest to jakby niewidoczne.

Podwójne obywatelstwo za granicą

Nie każdy kraj akceptuje koncepcję posiadania dwóch obywatelstw jednocześnie. Istnieje realne ryzyko, że gdy jednostka zdobywa nową tożsamość narodową, jej pierwotne obywatelstwo może zostać bezpowrotnie utracone. Warto więc z pełną uwagą przyjrzeć się regulacjom obowiązującym w Polsce oraz w ojczyźnie obcokrajowca, które dotyczą tej kwestii.

Proces zdobywania polskiego paszportu

Konstytucja mówi jasno: jeśli twoi rodzice są Polakami, jesteś obywatelem Polski od urodzenia. Ale istnieją również inne ścieżki prowadzące do polskiego obywatelstwa, które zostały określone w ustawie. Istotne jest, by wiedzieć, że raz nabyte obywatelstwo polskie nie może zostać odebrane, chyba że ktoś świadomie zdecyduje się na taki krok.

Ustawa z 2009 roku precyzuje, że obywatelstwo polskie można zdobyć na cztery sposoby:

  • naturalnie, poprzez prawo;
  • poprzez specjalne nadanie tego statusu;
  • poprzez formalne uznanie jako obywatel;
  • oraz poprzez odtworzenie utraconego wcześniej obywatelstwa.

Ostateczna decyzja o przyznaniu obywatelstwa polskiego leży w rękach władz, które podejmują ją na podstawie wniosku składanego przez cudzoziemca.

Zalety podwójnego obywatelstwa

• Podróżowanie staje się znacząco prostsze. Dwa paszporty otwierają przed nami drzwi do wielu miejsc, nierzadko unikając biurokratycznych pułapek w postaci wiz.
• Angażujemy się w procesy polityczne kraju, w którym rezydujemy. Głosowanie nie jest tylko prawem, ale i sposobem na pełne uczestnictwo w życiu społeczności.
• Dwa obywatelstwa ułatwiają legalne zatrudnienie, zdobywanie dokumentów czy zakładanie rodziny. Procesy te stają się niemalże naturalne, nie wymagające ciągłych potwierdzeń.
• Zanurzamy się w oceanie dwóch kultur, co codziennie kształtuje nasz światopogląd. Zyskujemy unikatową perspektywę na wyzwania społeczne i gospodarcze obu krajów.

Wady podwójnego obywatelstwa

• Każdy kraj niesie ze sobą własny zestaw obowiązków i praw. Niekiedy musimy sprostać wymogom takim jak służba wojskowa czy konieczność głosowania.
• Wybrukowana biurokratycznymi kłodami ścieżka do zdobycia podwójnego obywatelstwa potrafi być męcząca i kosztowna.
• Wielość języków to aktyw, ale proces nauki nowego języka, niezbędny dla zdobycia obywatelstwa, może stanowić trudne wyzwanie dla wielu osób.

About Author

pejot