PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Biznes i Finanse Prawo na co dzień

Prawa konsumenta: odrzucona reklamacja — co dalej?

  • 11 października, 2023
  • 4 min read
Prawa konsumenta: odrzucona reklamacja — co dalej?

Nie daj się zwieść – odrzucenie reklamacji nie oznacza zakończenia twojego boju o sprawiedliwość. Każdy konsument ma swoje niezbywalne prawa.

Odrzucona reklamacja co dalej

W świecie handlu reklamacja to nie tylko formalność. To też sygnał od konsumenta dla sprzedawcy o potencjalnym problemie w oferowanym produkcie. Niestety, nie wszyscy sprzedawcy dostrzegają w tym wartość. Zamiast tego, czasami odmawiają one rozpatrzenia reklamacji “automatycznie”, nie analizując głębiej meritum sprawy.

Sprzedawcy uzbrojeni w gotowe “argumenty” potrafią wykazać:

– że to konsument uszkodził produkt, zwłaszcza kiedy chodzi o różnorodne urządzenia,
– że produkt był używany w niewłaściwy sposób,
– że rzecz naturalnie się zużyła – co jest popularne w kontekście odzieży czy obuwia.
Co gorsza, niektórzy dodają do swojej negatywnej odpowiedzi “specjalistyczną” opinię, by podbudować swoje stanowisko. Lecz uwaga! Często te opinie są dalekie od bycia obiektywnymi.

Jeśli znajdziesz się w takim punkcie, ale masz pewność, że nie jesteś sprawcą wady (na przykład: skóra buta pękła, mimo że ją pielęgnujesz; zegarek uległ uszkodzeniu bez twojej winy), nie poddawaj się. Wiedz, że opinia rzeczoznawcy, choć by została przedstawiona przez sprzedawcę, nie jest dla ciebie wiążąca.

Prawa konsumenta: odrzucona reklamacja — co dalej?, Kiedy sprzedawca odrzuci reklamację, odrzucona reklamacja co dalej, odrzucona reklamacja  - Zanim skierujemy sprawę do sądu, odrzucona reklamacja  - czy mediator pomoże?, odrzucona reklamacja  a Rzecznika Praw Konsumenta

Kiedy sprzedawca odrzuci reklamację

Gdy sprzedawca postanowi odrzucić twoją reklamację, masz kilka dróg postępowania. Możesz:
• Zwrócić się o mediację do Inspekcji Handlowej,
• Skierować sprawę do sądu konsumenckiego, działającego przy Inspekcji Handlowej,
• Podjąć kroki w sądzie powszechnym, wykorzystując tryb uproszczony,
• Lub też zdecydować się na standardowe postępowanie w sądzie powszechnym.

Odrzucona reklamacja — zanim skierujemy sprawę do sądu

Rozważmy konsultację z ekspertem przed zdecydowaniem się na ścieżkę sądową w związku z odrzuconą reklamacją. Istnieje możliwość, że produkt faktycznie spełniał warunki umowy, a nasze obawy były nieuzasadnione. Rozważenie tej perspektywy może zaoszczędzić nam cenny czas, zasoby emocjonalne oraz finanse, które moglibyśmy inaczej stracić w sądowym pojedynku ze sprzedawcą.

Odrzucona reklamacja — czy mediator stanie się naszym sojusznikiem?

Mediatorzy współpracują z regionalnymi jednostkami Inspekcji Handlowej. Misją mediatora jest umożliwienie obu stronom dojście do porozumienia, zwłaszcza gdy konwencjonalne metody rozwiązania sporu okazują się nieskuteczne dla konsumenta.

Chociaż instytucja mediatora jest stosunkowo nowa w kontekście polskiego systemu prawnego i wielu ludziom jeszcze nieznana, jej głównym celem jest odciążenie sądów oraz szybsze rozpatrywanie sporów między kupującym a sprzedającym. Mediator, choć działa niejako jako prawna alternatywa, pozostaje neutralnym pośrednikiem. Jeśli jedna ze stron postanowi zrezygnować z mediacji lub nie zgadza się z ustaleniami, wracamy do punktu wyjściowego.

Spotkania z mediatorem są oparte na dobrowolności, a ich wyniki nie są wiążące i nie mogą być egzekwowane przez organy administracyjne czy sądowe. Aby zwrócić się o pomoc do mediatora, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w regionalnej jednostce Inspekcji Handlowej. Adresy tych jednostek znajdują się pod linkiem umieszczonym na końcu tej notatki.

Odmowa uwzględnienia reklamacji i Rzecznik Praw Konsumenta

Kiedy twoja reklamacja spotyka się z odmową, masz prawo zwrócić się do Rzecznika Praw Konsumenta na poziomie miejskim lub powiatowym. To instytucje stworzone z myślą o interwencji w indywidualnych sprawach osób korzystających z praw konsumenckich. Z kolei powszechnie znany Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, czyli UOKiK, koncentruje swoje działania na przypadkach dotykających masowych interesów konsumentów.

Nie lekceważmy jednak roli Rzeczników Praw Konsumenta. Nie są oni jedynie doradcami prawnymi. Ich kompetencje rozciągają się także na wniesienie powództwa czy interwencję w już toczących się postępowaniach. Zdecydowanie, z determinacją, dbają o interesy konsumenta.

About Author

pejot