PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Zakup i sprzedaż auta

Przerejestrowanie samochodu krok po kroku

 • 28 września, 2023
 • 8 min read
Przerejestrowanie samochodu krok po kroku

Nabycie używanego samochodu czy dziedziczenie go to dopiero początek twojej przygody. Następnym krokiem jest rejestracja. Dlaczego? By mieć pewność, że maszyna stoi pod twoim nazwiskiem i jest legalnie dopuszczona do ruchu na drogach. Terminologia i procedury w tym zakresie potrafią być mylące, nawet dla doświadczonych kierowców, nie mówiąc o urzędnikach.
Rejestracja samochodu to nie tylko stempel i papier. To przepustka dla twojego pojazdu do świata dróg publicznych. Jest to procedura administracyjna, która potwierdza twoje prawo do korzystania z pojazdu na drogach.

Rejestracja samochodu to obowiązek

Kiedy nabywasz samochód, masz obowiązek go zarejestrować. Zarówno świeżo zakupiony błyszczący model, jak i ten używany, który przejęłeś po kimś. Nawet jeśli jest to dar od bliskiej osoby czy dziedzictwo po krewnych. Prawo jest tutaj jasne: masz dokładnie 30 dni na dopełnienie tej formalności od momentu nabycia. Jeśli zaniedbasz ten obowiązek, konsekwencje mogą być dotkliwe – kara sięgająca nawet 3000 zł.

Przerejestrowanie samochodu od 1 stycznia 2024 roku

Zmieniają się reguły gry. Po pierwszym dniu stycznia 2024, przerejestrowanie pojazdu będzie czymś więcej niż tylko zaleceniem – będzie musiał to zrobić każdy nowy właściciel auta. Czas? Dla osoby prywatnej – 30 dni na dopełnienie obowiązku. Jeśli zaś mówimy o przedsiębiorcy zajmującym się handlem autami, to dostaje on nieco więcej czasu – dokładnie 90 dni.
Nie zapomnij o tych zasadach. W kręgu motorowym, świadomość prawna jest równie ważna, co pasja do samochodów.

jak przerejestrować samochód

Rejestracja nowego samochodu

Rejestracja świeżo zakupionego samochodu w salonie to nie tylko formalność – to konieczność. Ale oddech ulgi – cała procedura jest teraz prostsza i nie wymaga fizycznego pojawienia się w odpowiednim urzędzie.

Kogo dotyczy rejestracja? Jeśli właśnie stałeś się dumnym właścicielem nowego samochodu, możesz to zrobić osobiście. Tak samo, jak gdybyś zakupił używany pojazd. Ale zwróć uwagę – od 4 czerwca 2021 roku dealer może wziąć to na siebie. Wystarczy tylko udzielić mu odpowiedniego upoważnienia, czy to w formie papierowej, czy elektronicznej.

Korzyści są oczywiste. Jako właściciel auta zaoszczędzisz czas i nerwy na:

 • Zgłaszanie chęci rejestracji,
 • Oczekiwanie na zielone światło w postaci decyzji o rejestracji, tymczasowego pozwolenia oraz tablic rejestracyjnych,
 • Ostateczne odbieranie stałego dowodu rejestracji.

Wzorując się na twoim upoważnieniu, dealer może zastosować procedurę online w odpowiednim urzędzie. Wszystko dzieje się poprzez firmowe konto na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Nie każdy salon ma dostęp do ePUAP. Ci, którzy mają, dzięki podpisowi zaufanemu – mogą składać wnioski w imieniu klientów. Ale jeśli chodzi o leasing lub zakup używanego samochodu, wizyta w urzędzie jest konieczna.

Rejestracja nowego samochodu jakie dokumenty

A więc, jakie papiery są potrzebne? W przypadku rejestracji nowego samochodu przez dealera, komplet dokumentów jest wymagany. Jako nowy właściciel auta powinieneś dostarczyć:

 • Twoje podstawowe dane: imię, nazwisko, PESEL, datę i miejsce urodzenia,
 • Jeśli jesteś przedsiębiorcą: REGON i nazwa firmy.

Z kolei dealer, ubiegając się o rejestrację, musi dostarczyć:

 • Szczegółowe informacje o pojeździe (marka, model, rok produkcji itp.),
 • Dane kontaktowe salonu,
 • Dowód zakupu oraz inne ważne dokumenty.

Jeśli samochód pochodzi z zagranicy, potrzebny jest dokument potwierdzający opłatę akcyzy. Importując samochody spoza UE? Wtedy dowód odprawy celnej jest konieczny.

W przypadku nowych samochodów nie ma potrzeby prezentowania badań technicznych. Ale pamiętaj, pierwsze badanie musi odbyć się 3 lata po zakupie. Potem kolejne, i tak co roku. Tylko samochody z fabrycznym LPG muszą być badane każdego roku od początku.

Przerejestrowanie samochodu używanego z Polski – jak przerejestrować samochód

Wszystko zaczyna się od wizyty w starostwie, dokładniej w wydziale komunikacji. To tam dostaniemy odpowiedni wniosek, który stanowi podstawę do działania. Ale to nie wszystko. Aby proces przebiegł bez zakłóceń, musimy zgromadzić:

 • dowód tożsamości – bezdyskusyjnie ważny,
 • dokumenty potwierdzające, że samochód jest nasz – zwykle umowa kupna-sprzedaży,
 • kartę pojazdu – jeśli ją posiadamy,
 • dowód rejestracyjny z aktualnym przeglądem technicznym – bez tego ani rusz,
 • komplet tablic rejestracyjnych.

Jak przerejestrować samochód z zagranicy

Rejestracja auta z zagranicy? To bardziej wymagający proces. Najpierw kierujemy swoje kroki do urzędu celnego, gdzie akcyza czeka na opłacenie. Suma do zapłaty znajduje się na umowie. Kolejnym krokiem jest tłumacz przysięgły. Wszystkie dokumenty muszą być dostępne w języku polskim. Dopiero potem odwiedzamy nasze dobrze znane wydział komunikacji w starostwie, skąd zabieramy i wypełniamy druczek.

Na liście dokumentów niezbędnych do rejestracji znajdują się:

 • osobisty dokument tożsamości,
 • przetłumaczone papiery wraz z ich oryginałami, w tym kluczowe dowód rejestracyjny i umowa,
 • tablice rejestracyjne auta.

Jeśli przegląd techniczny naszego samochodu stracił ważność, dostaniemy czasowe tablice. Wówczas konieczna jest wizyta w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów, aby uzyskać stosowne zaświadczenie. Nie zapominajmy także o konieczności wyrobienia nowej karty pojazdu w starostwie.

Kompletowanie wymaganych dokumentów z wyprzedzeniem to oszczędność czasu i nerwów. Lepiej zadbać o to zaraz po zakupie pojazdu, zamiast zwlekać do ostatniej chwili. Opóźnienie może być boleśnie kosztowne. Przypomnienie: kary za przekroczenie trzydniowego limitu nie są małe.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu

Kiedy postanowisz zmienić status swojego pojazdu, droga prowadzi przez Wydział Komunikacji w Twoim Starostwie Powiatowym. W tym miejscu przerejestrowanie twojego samochodu będzie Cię kosztować dokładnie 180,50 zł w standardowej wersji.

Ale koszty mogą się różnić. Zależą głównie od tablic rejestracyjnych.

Przerejestrowanie auta – tablice rejestracyjne a koszty

Załóżmy, że twoje auto już nosi tablice z tego samego powiatu. Wtedy nie musisz ich zmieniać. Gratulacje, oszczędzasz 99,5 zł. Koszt przerejestrowania to wtedy tylko 81 zł.

Wybierasz jednak tablice indywidualne? Bądź przygotowany na wydatek 1000 zł, a więc dokładnie 920 zł więcej niż standardowo.

Przykładowe koszty standardowego przerejestrowania samochodu do 3,5 tony:

 • Tablice rejestracyjne – zaledwie 80 zł (ale jeśli pragniesz indywidualnych, to wydatek rośnie do 1000 zł).
 • Dowód rejestracyjny – 54 zł.
 • Pozwolenie czasowe – niewielkie 13,50 zł.
 • Nalepka kontrolna – 18,50 zł.
 • Nalepka legalizacyjna – 12,50 zł.
 • Opłata ewidencyjna – zaskakująco niska, bo tylko 2 zł.

A co z innymi pojazdami?

Jeśli sprowadzasz samochód zza granicy, przygotuj się na wydatek 256 zł. Motocykl krajowy to koszt 121,50 zł, a sprowadzony 197 zł. Ciągnik rolniczy? Tyle samo. Ale za motorower krajowy zapłacisz 111,50 zł. Pamiętaj, jeśli twoje pojazdy są już zarejestrowane w kraju i nie chcesz wymieniać tablic, koszt to jedynie 81 zł.

Ile czasu na przerejestrowanie samochodu

Kiedy samochód przejmuje nowego właściciela, musi zostać przerejestrowany. Gdy dochodzi do transakcji sprzedaży i kupno zostaje sfinalizowane, pojawia się ważne pytanie: ile czasu ma się na przerejestrowanie samochodu?

Zmienione regulacje, obowiązujące od 1 stycznia 2021 roku, jasno wskazują, że osoba, która staje się nowym właścicielem, musi podjąć kroki rejestracji w ciągu 30 dni. Takie postępowanie jest nie tylko wskazane, ale konieczne. 4 września 2022 roku weszły w życie kolejne przepisy dotyczące ruchu drogowego. Wciąż jednak nie wprowadziły one zmian w zakresie tego konkretnego terminu. Opóźnienie w przerejestrowaniu samochodu czy brak powiadomienia odpowiedniego organu o zakupie, uznawane są za naruszenie prawa. Co ciekawe, jeśli chodzi o pojazdy używane zakupione na terytorium Polski, termin na dokonanie formalności liczony jest od dnia finalizacji transakcji. Ile dni na przerejestrowanie samochodu? Odpowiedź brzmi: 30 dni.

Ile jest czasu na przerejestrowanie samochodu z zagranicy

Jak długo możesz czekać z przerejestrowaniem importowanego z zagranicy samochodu? Przez pewien okres w 2020 roku, kiedy świat mierzył się z pandemią COVID-19, miało się na to aż 180 dni. Ale to było tymczasowe. Od pierwszego dnia 2021 roku, system wrócił do normy, przyznając właścicielom dokładnie 30 dni. Termin ten dotyczy samochodów nabytych w całej Unii Europejskiej – niezależnie od tego, czy kupiłeś go w Polsce, czy gdzie indziej w granicach wspólnoty. W tym czasie musisz zgromadzić wszystkie dokumenty konieczne do rejestracji oraz załatwić ubezpieczenie OC.

Dla tych, którzy sprowadzają pojazdy z zagranicy w 2023 roku, zegar zaczyna tykać od chwili przywiezienia samochodu na polską ziemię. I nie ma tu różnicy, czy pojazd jest fabrycznie nowy, czy ma już za sobą kilka lat eksploatacji.

Ale słuchaj uważnie. Jeśli zaniedbasz ten obowiązek i pozwolisz, by ten 30-dniowy termin upłynął, przygotuj się na konsekwencje. Mówimy tu o karze finansowej – od 200 do 1000 złotych. Decyzja w tej sprawie podejmowana jest przez starostę, a środki wpływają bezpośrednio do kasy powiatu. Właściciel pojazdu, niezależnie od tego czy to jednostka indywidualna, firma, czy inna organizacja, musi liczyć się z tym, że zostanie ukarany. I taki jest stan rzeczy.

About Author

pejot

Wcześniejszy artykuł

owoc awokado - dlaczego nazywany jest owocem śmierci?
Następny artykuł