PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Psychologia

INFP – osobowość INFP

 • 27 lutego, 2024
 • 5 min read
INFP – osobowość INFP

Na pierwszy rzut oka, INFP czyli Pośrednicy, mogą wydawać się tajemniczymi, introwertycznymi istotami. Pełni wrażliwości, empatii i altruizmu. Czy znamy takich ludzi w swoim otoczeniu? Czy sami do nich należymy? Oto przed Wami – INFP, czyli Pośrednicy według modelu MBTI, który bazuje na koncepcji Carla Junga. To tylko 4% społeczeństwa, ale ich wpływ jest nieoceniony.

Charakterystyka osobowości INFP – Pośrednika w Świecie Różnorodności Osobowości

INFP, to akronim stworzony od angielskich słów. Są to (ang. Introverted Intuitive Feeling Perceiving. W języku polskim tłumaczylibyśmy jako Introwertyk Intuicyjny Uczuciowiec Obserwator)  Cechy te dobrze oddają istotę Pośrednika. Taki typ nie tylko obserwuje świat, ale odczuwa go i interpretuje przez pryzmat swojej intuicji. W swoim zawodzie, jestem często świadkiem, jak ta intuicja prowadzi ich do głębokich wniosków, które zaskakują nawet najbardziej doświadczonych psychologów.

Osobowość INFP – Cechy Charakterystyczne dla Pośrednika

Przyglądam się Pośrednikom i dostrzegam ich wyjątkową zdolność do empatii. Czy podczas terapii, czy w codziennym życiu, zauważalne jest ich silne zrozumienie dla uczuć innych. Ich decyzje są zawsze oparte na wartościach, które wyznają. Pamiętam jednego mojego pacjenta, INFP, który pomimo licznych problemów związanych z pracą, zdecydował się na jej zmianę, kierując się swoją intuicją i przekonaniem, że warto podążać za swoimi marzeniami.

Role INFP w Życiu Prywatnym i Zawodowym

Pośrednicy są wspaniałymi partnerami i rodzicami. Cechuje ich umiejętność empatii i tolerancji. Potrafią stworzyć atmosferę pełną miłości i zrozumienia. Co więcej, ich naturalna kreatywność i zrozumienie dla sztuki sprawiają, że są w stanie wnieść do swojego domu klimat pełen inspiracji.

Profesjonalnie, Pośrednicy sprawdzają się w rolach wymagających intuicji i komunikacji. Często spotykam ich wśród psychologów. Również wśród socjologów, pisarzy, muzyków czy aktorów. Ich wrażliwość, kreatywność i wiara w ideały sprawiają, że są zdolni do tworzenia pięknych dzieł, które dotykają serc ludzi.

Zobacz też typ osobowości ESFP oraz ISFP.

Typ osobowości INFP – Zalety i Wady Pośredników

Nie ma jednak róży bez kolców. Wśród zalet Pośredników znajduje się ich kreatywność, empatia, otwartość na drugiego człowieka i umiejętność nauki języków obcych. Ale także są strony, które mogą przysporzyć im trudności. Są to przede wszystkim ich introwertyzm, co może prowadzić do izolacji, a także czasami nadmierna wiara w swoje ideały, która może ograniczać ich elastyczność myślenia.

Słynni Pośrednicy w Historii i Popkulturze

Niektóre z najjaśniejszych umysłów w historii i popkulturze były Pośrednikami. J.R.R. Tolkien, William Shakespeare, Alicia Keys, Bjork – wszyscy oni są znani ze swojej głębokiej empatii, kreatywności i niezwykłej intuicji.

INFP – Czy Ty Jesteś Pośrednikiem?

Oto kilka pytań. Odpowiedz na nie szczerze. To pomoże Ci zrozumieć, czy jesteś osobą typu INFP.

 1. Czy często zdarza Ci się zagłębiać w swoje myśli i emocje? Czy analizujesz je na głębszym poziomie?
 2. Czy masz silne poczucie własnych wartości? Czy wartośco kierują Twoimi decyzjami i działaniami?
 3. Czy łatwo jest Ci zrozumieć uczucia i perspektywy innych ludzi? Czy jest tak nawet jeśli są one odmienne od Twoich własnych?
 4. Czy masz bogatą wyobraźnię? Czy Twoj wyobraźnia pozwala Ci tworzyć złożone wizje bądź opowieści?
 5. Czy często zauważasz, że jesteś zmotywowany do pomagania innym? Czy chcesz nieść pomoc zamiast dążyć do osobistego sukcesu lub uzyskania konkretnych wyników?
 6. Czy czujesz, że najlepiej radzisz sobie w małych grupach lub w samotności?
 7. Czy preferujesz posiadanie wąskiej grupy przyjaciół? Kilku wiernych przyjaciół zamiast dużej grupy znajomych?
 8. Czy wolisz otwarte, niestrukturyzowane podejście do swojej pracy i czasu wolnego? Czy unikasz ścisłego harmonogramu i zadań?
 9. Czy miewasz poczucie, że jesteś “innym” niż większość ludzi? Czy zakładasz że inni mogą nie zrozumieć Twojego spojrzenia na świat?
 10. Czy jesteś wrażliwy na krytykę i tendencje do unikania konfliktów?

Charakterystyka INFP

Pośrednicy to zazwyczaj osoby ciche, ale pełne entuzjazmu, które posiadają wewnętrzną moc i pasję. Są głęboko kreatywni i często trudno jest im wyrazić te wewnętrzne uczucia i pomysły za pomocą tradycyjnych metod komunikacji.

Jednak gdy czują się komfortowo, potrafią pokazać swoją kreatywność i inspirację. Wówczas tworzą niesamowite dzieła sztuki, literatury lub muzyki. Szukają piękna i harmonii nie tylko w świecie zewnętrznym, ale także wewnątrz siebie i innych osób.

Empatia i Zrozumienie

Pośrednicy mają naturalną zdolność do wczuwania się w innych ludzi. Są doskonali w rozumieniu uczuć i perspektyw innych, nawet jeśli są one zupełnie inne od własnych. Ta zdolność empatii sprawia, że są oni doskonałymi doradcami i terapeutami, pomagającym innym zrozumieć siebie i swoje problemy.

Kreatywność i Intuicja

Jednym z najbardziej charakterystycznych cech Pośredników jest ich niezwykła kreatywność. Są zdolni do wyobrażenia sobie niesamowitych światów, sytuacji i postaci, które potrafią przekształcić w niezapomniane dzieła sztuki, muzyki czy literatury. Ponadto, ich silna intuicja pomaga im zrozumieć i interpretować rzeczy, które dla innych mogą być niezrozumiałe.

Czy Jesteś Pośrednikiem?

Czy czujesz, że pasujesz do opisu Pośrednika? Czy uważasz się za głęboko empatyczną, kreatywną osobę z silną intuicją? Jeśli tak, to możesz być Pośrednikiem.

About Author

Ewssir lol

Pod pseudonimem Ewssir lol - kryje się Ewa . Uwielbiam kawę, psychologię oraz grę w League of Legends (stąd mój nick Ewssir lol).

Wcześniejszy artykuł

Następny artykuł