PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Psychologia

ESFJ

 • 21 lutego, 2024
 • 5 min read
ESFJ

ESFJ – W Przyjaznym Uścisku Doradcy

Zanim zaczniemy, chciałbym przedstawić Wam człowieka, którego spotkaliśmy pewnego dnia w moim gabinetie. Wydawał się być jak wulkan energii, zawsze otoczony gromadką ludzi, wydawałoby się, że nie potrafi usiedzieć w miejscu. Prowadził rozmaite działania społeczne, był liderem i motorem napędowym, dawał z siebie wszystko, co tylko mógł, aby pomóc innym. Nazwijmy go na potrzeby tego tekstu – Janem. Znakomitym przedstawicielem typu ESFJ – Doradcy.

ESFJ – Otwarty, wrażliwy, pełen empatii

ESFJ to jeden z 16 typów osobowości z Modelu Myers-Briggs. Analiza oparta jest na pracach Carla Junga. Jan jest typowym przedstawicielem tej grupy. Cechuje go wyjątkowa ekstrawersja, wręcz pociąg do bycia w centrum uwagi. ESFJ to osoby, które inspirują i wzruszają. Kierują się empatią i altruizmem.

ESFJ, osobowość typu doradca, typie osobowości esfj, osobowość esfj, znani doradcy, typie osobowości esfj, administracji publicznej, znani doradcy esfj, osobowości esfj, typ osobowości esfj, nadmiernego poświęcania,

ESFJ – Cechy, które budują Doradcę

ESFJ to osoba, która czerpie energię z kontaktu z innymi. Jan na przykład, uwielbiał otaczać się ludźmi, zarażając ich swoją energią. Tak samo jak inni Doradcy, często podejmował inicjatywę, przewodził grupom, jednak zawsze dbał o dobro innych.

ESFJ to również osoba o silnym systemie wartości. Jan, podobnie jak inni Doradcy, nie bał się wyrażać swoich przekonań, choć zawsze szanował i bronił cudzych. To właśnie to uczucie odpowiedzialności za innych jest motorem napędowym dla ESFJ, które prowadzi ich do działania.

Osobowość typu Doradca (ESFJ) to jedna z najbardziej zorientowanych na innych typów. Cechy Doradcy to przede wszystkim troska, empatia i zaangażowanie w dobro innych. Doradcy stanowią często kluczowe osoby w społecznościach, gdzie ich naturalna charyzma i zdolność do budowania silnych relacji czynią ich nieocenionymi przyjaciółmi, pracownikami czy liderami.

Doradca w relacjach – Przyjaciel, Partner, Rodzic

ESFJ to osoba, która nie tylko tworzy relacje, ale dba o ich jakość. Doradca to osoba, która zawsze będzie obecna, zawsze gotowa do wsparcia. Jan, jak każdy Doradca, wykazywał się niesłabnącą troską o innych, zarówno w domu, jak i w pracy.

W rodzinie, Doradca jest ciepłą, wspierającą postacią. Jan, jak każdy dobry rodzic ESFJ, był zawsze obecny dla swoich dzieci, dbając o ich emocjonalne potrzeby. Jako partner, Doradca, tak jak Jan, jest osobą lojalną, szczerą i zaangażowaną.

Osobowość Doradcy doskonale sprawdza się w roli rodzica. ESFJ jako rodzic-Doradca potrafi zbudować ciepłe środowisko. W takiej rodzinie każdy czuje się ważny i ceniony. Doradcy są gotowi poświęcić swój czas i wysiłek, aby zapewnić swoim bliskim poczucie bezpieczeństwa. Wyzwaniem dla Doradcy w roli rodzica może być jednak tendencja do nadopiekuńczości. Ponadto traktowanie krytyki jako osobistego niepowodzenia. Pomimo to, ich naturalne zdolności do opieki i troski o innych sprawiają, że są cenionymi i niezastąpionymi członkami każdej społeczności.

podejmowanie decyzji, potrzebują poparcia, typie osobowości, typ osobowości esfj, typie osobowości esfj, przypadkowe związki,

ESFJ – Doskonały pracownik i lider

W świecie pracy, Doradca wykorzystuje swoje naturalne talenty do współpracy i komunikacji. Jan, jak wielu Doradców, dobrze sprawdził się w roli psychologa. ESFJ to idealni pracownicy dla zawodów wymagających empatii i zaangażowania, takich jak praca w oświacie, opiece społecznej, czy w HR.

Osoby ESFJ, dzięki swoim umiejętnościom interpersonalnym i poczuciu odpowiedzialności, często odnoszą sukces w takich rolach jak administracja publiczna. Sprawdzją się też na stanowiskach takich jak agent nieruchomości, kierownik działu kadr czy sekcji public relations. Znani Doradcy często pełnią role społeczne, które pozwalają im wykorzystać ich naturalne talenty w obszarze opieki i wsparcia dla innych. Jednak ta sama cecha, która sprawia, że Doradcy są tak dobrzy w trosce o innych – ich głęboko zakorzenione osobiste uczucia – może prowadzić do problemów, gdy są krytykowani lub odczuwają, że nie spełniają oczekiwań. Wady Doradcy związane są przede wszystkim z ich reakcją na krytykę oraz skłonnością do zaniedbywania własnych potrzeb na rzecz innych.

ESFJ – Twoja Osobowość?

Czy te cechy brzmią znajomo? Czy jesteś jak Jan – otwarty, energiczny, z troską o innych? Jeśli większość z poniższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, prawdopodobnie jesteś Doradcą:

 1. Wolisz spędzać czas w towarzystwie innych?
 2. Zależy Ci na jakości Twoich relacji z innymi?
 3. Czy jesteś osobą emocjonalną?
 4. Czy masz trudności z przyjmowaniem krytyki?
 5. Czy lubisz przewodzić innym i działać według ustalonego planu?

ESFJ – Siła i słabość Doradcy

Jednak jak każda osoba, Doradca ma swoje silne i słabe strony. Na przykład Jan to pozytywny i zaangażowany człowiek. Mimo tego miał trudności z radzeniem sobie z krytyką. Dla ESFJ, krytyka może być szczególnie trudna do przyjęcia. ESFJ mają silne poczucie odpowiedzialności za dobro innych i mogą traktować negatywne opinie jako osobistą porażkę.

Siły Doradcy:

 • Zdolność do nawiązywania silnych i trwałych relacji
 • Pozytywna energia i entuzjazm
 • Troska o innych i umiejętność okazywania empatii
 • Naturalne przywództwo
 • Silne poczucie odpowiedzialności

Słabości Doradcy:

 • Trudności z radzeniem sobie z krytyką
 • Skłonność do ignorowania własnych potrzeb na rzecz innych
 • Czasami mogą być zbyt uporządkowani i rutynowi
 • Często odczuwają silny stres
 • Trudności z adaptacją do nowych sytuacji i nieprzewidzianych zmian

Podsumowując

ESFJ, czyli Doradcy, to osoby ciepłe, energiczne i troskliwe. Mają naturalną zdolność do tworzenia i utrzymania silnych relacji. Ponadto czerpią energię z otaczania się innymi i działania dla nich. Jednakże, jak każdy typ osobowości, mają swoje wyzwania. To przede wszyskim trudność w radzeniu sobie z krytyką i skłonność do ignorowania własnych potrzeb. Ale mimo to, ich silne poczucie odpowiedzialności i troska o innych sprawiają, że są to ludzie niezwykle cenni w każdym środowisku.

About Author

Ewssir lol

Pod pseudonimem Ewssir lol - kryje się Ewa . Uwielbiam kawę, psychologię oraz grę w League of Legends (stąd mój nick Ewssir lol).

Wcześniejszy artykuł

Następny artykuł