PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Psychologia Wybór hintigo

ESTJ – osobowość estj

  • 21 lutego, 2024
  • 7 min read
ESTJ – osobowość estj

Od wielu lat jestem zafascynowany psychologią osobowości. Z zaciekawieniem i rosnącą wiedzą zgłębiam typy MBTI, które opierają się na koncepcjach Carla Junga. Jednym z nich jest ESTJ – Wykonawca, który przyciąga moją uwagę swoim pewnym siebie podejściem do życia, sprawującym kontrolę nad otaczającą rzeczywistością. Na przestrzeni lat miałem przyjemność towarzyszyć wielu Wykonawcom w ich dążeniu do zrozumienia siebie i swojej osobowości. Teraz, poświęcam ten artykuł, aby pomóc innym zrozumieć, czym jest ESTJ.

ESTJ, osobowość typu wykonawca, cechy wykonawcy, wykonawcy stanowią, swoich zasad, znani wykonawcy, osobowość typu wykonawca, osoby pewne siebie, typie osobowości, ich urok osobisty, rolę organizatora,

Podstawowe informacje o typie osobowości ESTJ – Kim jest Wykonawca?

Przyjrzyjmy się bliżej typowi ESTJ. Dla tych, którzy nie są zaznajomieni z terminologią. ESTJ to skrót od angielskich słów Extraverted Sensing Thinking Judging – czyli Ekstrawertyk Percepcjonista Myśliciel Sędzia. Wykonawcy, czyli ludzie ESTJ, są prawdziwymi mistrzami akcji, którzy często sprawiają wrażenie, że mają więcej godzin w dniu, niż reszta z nas.

Przykładem może być jeden z moich klientów – Michał. Jest typowym Wykonawcą, którego energia jest zaraźliwa. Jego dni są wypełnione spotkaniami, pracą i dążeniem do samorealizacji. Trudno go zastać na chwilę relaksu. Jest jak młyn, który nie przestaje mielić – ciągle w ruchu, w poszukiwaniu czegoś nowego, lepszego.

Charakterystyka – osobowość ESTJ

ESTJ to typ, który nie tylko jest ekstrawertykiem, ale również umiejętnie łączy swoją percepcję ze zdolnościami myślenia i sądzenia. Przez to Wykonawcy często sprawiają wrażenie, że mają wszystko pod kontrolą. Są doskonałymi organizatorami, mają jasno określony plan na swoje życie i sukcesywnie go realizują. Nie zapominajmy jednak, że taka kontrola nie zawsze idzie w parze z relaksem. Michał, o którym wspomniałem wcześniej, miał trudności z odnalezieniem równowagi między pracą a wypoczynkiem.

stanowiskach kierowniczych, typie osobowości, życiu społecznym, typie osobowości, mocne strony, słabe strony, pewni siebie, ortodoksyjne podejście,

ESTJ i relacje

W relacjach, Wykonawcy są lojalni i cenią szczerość. Istotne jest dla nich, aby zasady były przestrzegane. Moja klientka, Anna, również ESTJ, zawsze podkreślała, jak ważne są dla niej normy i zasady w wychowaniu jej dzieci. Chciała, aby jej dzieci dorastały w świecie, gdzie wartości są szanowane i doceniane.

ESTJ w pracy

Jeżeli chodzi o karierę. Wykonawcy są niezwykle efektywni. Ich umiejętność dostosowania się do nowych warunków, koncentracja na szczegółach i skupienie na celu sprawiają, że doskonale sprawdzają się w pracy, która wymaga precyzji i doskonałego planowania. Dlatego często spotykamy Wykonawców w zawodach związanych z finansami, inżynierią, farmacją, czy pracą w służbach mundurowych.

ESTJ – zalety i wady

Czy zastanawialiście się, co sprawia, że Wykonawcy są tak skuteczni? To ich zalety – zorganizowanie, zdolność adaptacji, pewność siebie. W tym wszystkim nie można jednak zapominać o ich słabościach, takich jak tendencja do rywalizacji, czasem zbyt duża pewność siebie, czy pracoholizm.

Zalety i wady Wykonawcy (ESTJ) ciąg dalszy

Wykonawcy są ekstrawertyczni i towarzyscy.

Wykonawcy są wierni swoim zobowiązaniom i zawsze dotrzymują słowa. Ich precyzja i dbałość o szczegóły przekładają się na wysoką jakość ich pracy. Często są uważani za osoby niezawodne i godne zaufania.

Jednak jak każda osobowość, również Wykonawcy mają pewne wady. Pracoholizm jest jedną z nich. To może prowadzić do nadmiernego stresu i wypalenia zawodowego.

Inną wadą Wykonawców jest ich tendencja do rywalizacji. Pomimo swojej towarzyskości i umiejętności pracy w zespole, Wykonawcy często lubią konkurować z innymi. To może prowadzić do napięć i trudności w relacjach z kolegami czy współpracownikami.

Wykonawcy mają również zdolność uczenia się na własnych błędach. Są otwarci na konstruktywną krytykę i potrafią wyciągać naukę z popełnionych pomyłek. Ta cecha pozwala im na ciągły rozwój i doskonalenie swoich umiejętności. Wykonawcy są gotowi podjąć wyzwania i stanąć twarzą w twarz z trudnościami, nie bojąc się porażki.

Pewność siebie jest kolejną wartościową cechą Wykonawców. Wierzą w swoje umiejętności i są przekonani o swoim sukcesie. Ta pewność siebie sprawia, że potrafią podejmować trudne decyzje i działać z determinacją. Wykonawcy są zmotywowani do osiągnięcia swoich celów i nie boją się wyzwań, które napotykają na swojej drodze.

Poświęcenie to kolejna cecha, która wyróżnia Wykonawców. Są gotowi poświęcić swój czas i energię dla dobra innych. Nie wahają się pomagać innym i angażować się w społeczność. Wykonawcy są lojalni wobec swoich przyjaciół, rodziny i współpracowników. Ich oddanie sprawia, że są wartościowymi członkami zespołu i ludźmi godnymi zaufania.

Wykonawcy są również znani z punktualności i dokładności. Zawsze dotrzymują terminów i wykonują swoje zadania z najwyższą precyzją. Ich skrupulatność przekłada się na jakość ich pracy i buduje zaufanie u innych. Wykonawcy są osobami na których można polegać.

Znani Wykonawcy

Nie tylko w moim gabinecie spotkałem Wykonawców. Są wśród nas znane osoby, które są lub były ESTJ. Na tej liście znajdziemy takie osoby jak Frank Sinatra, Ella Baker, Sonia Sotomayor czy John Rockefeller.

Sprawdź czy jesteś Wykonawcą – krótki test

Sprawdź czy jesteś Wykonawcą – krótki test Poniżej znajdują się pytania, które najczęsciej zadaję swoim odwiedzającym mnie w gabinecie. Te pytania pomóc Ci zrozumieć, czy Twoja osobowość pasuje do profilu ESTJ:

Czy preferujesz interakcje społeczne zamiast spędzania czasu samemu? (Ekstrawertyk)

Czy skupiasz się na realiach i rzeczach? Czy nie lubisz abstrakcyjnych idei i teorii? (Sensoryk)

Czy podejmujesz decyzje na podstawie logiki i racjonalności? Czy nie słuchasz emocji i odczuć? (Myśliciel)

Czy wolisz strukturę, organizację i planowanie zamiast spontaniczności i improwizacji? (Sędzia)

Czy jesteś naturalnym liderem?

Czy jesteś tradycjonalistą? Czy szanujesz autorytety?

Czy jesteś praktyczny i realistyczny?

Czy jesteś uparty i nieustępliwy, jeśli chodzi o swoje przekonania i plany?

Czy szczerze mówisz, co myślisz?

Te pytania mogą pomóc Ci zrozumieć, czy jesteś ESTJ. Pamiętaj jednak, że MBTI to tylko narzędzie do zrozumienia siebie i innych, a ludzka osobowość jest o wiele bardziej złożona i nie można jej w pełni zaszufladkować.

Najlepsze zawody dla Wykonawcy

“Zdecydowanie wybraliśmy odpowiedni zawód,” powiedział z dumą Krzysztof, zarządca nieruchomości i typowy ESTJ, podczas naszej ostatniej rozmowy. Zadziwiające, jak dobrze znane cechy osobowości ESTJ, takie jak skoncentrowanie na faktach, umiejętność organizacji oraz naturalne zdolności przywódcze, pomagają mu w zarządzaniu zasobami i ludźmi. Zawody idealne dla “Wykonawców” nie ograniczają się jednak do zarządzania nieruchomościami.

Na przykład, Kasia, policjantka. Kasia wykorzystuje swoje zdolności do logicznego myślenia. Jest to ważne szczególnie gdy działa pod presją. Natomiast Arek, prawnik, wykorzystuje swoją bezpośredniość. Dodatkowo służy mu umiejętność analizowania faktów. Inne zawody, które są dobre dla ESTJ, to nauczyciel, bankier, kierownik projektu, audytor lub nawet lekarz.

Dla podsumowania

Zawody, które wymagają logicznego myślenia, są odpowiednie dla ESTJ. Dodatkowo umiejętności organizacyjnych i silnego przywództwa. Niezależnie od wyboru, kluczem do sukcesu jest wykorzystanie swoich mocnych stron. Do tego ciągłe doskonalenie swoich umiejętności.

About Author

Ewssir lol

Pod pseudonimem Ewssir lol - kryje się Ewa . Uwielbiam kawę, psychologię oraz grę w League of Legends (stąd mój nick Ewssir lol).

Wcześniejszy artykuł

Następny artykuł