PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Psychologia

ESFP

  • 26 lutego, 2024
  • 5 min read
ESFP

Jako psycholog o wieloletnim doświadczeniu miałem przyjemność pracować z wieloma ludźmi o różnorodnych typach osobowości. Jednak jednym z najbardziej intrygujących i charyzmatycznych, z którymi miałem do czynienia, jest ESFP – Animator.

Czym jest ESFP?

W skrócie, ESFP to jedno z 16 określeń w teście MBTI, narzędziu opartym na pracach Carla Junga. Oznaczenie to pochodzi od angielskich skrótów – Extravert, Sensing, Feeling, Perception – które odnoszą się do cech ekstrawersji, odbierania bodźców, odczuwania i obserwacji. W praktyce, ludzie o tym typie osobowości są jak żywy ogień – pełni pasji, entuzjazmu i spontaniczności.

ESFP, znani animatorzy, działają spontanicznie, nowe doświadczenia, przyciągają uwagę, znani animatorzy esfp, typów osobowości, naturalna ciekawość świata, ich charakter, typie osobowości, relacjach międzyludzkich, typie osobowości,

Główne cechy określające osobowość typu animator

Animatorzy są jak słońce na niebie – zawsze jaśnieją. Spotkałem wielu pacjentów typu ESFP, którzy, mimo trudności życiowych, zawsze zdawali się promieniować optymizmem. Wspomnę tu o Marcie, 27-letniej kobiety, która pomimo pracy w wymagającym zawodzie zawsze miała czas dla innych, zarażając ich swoim uśmiechem i pozytywną energią. Była wręcz magnesem dla ludzi.

Z jednej strony Animatorzy są otwarci, towarzyscy i empatyczni. Z drugiej – żyją w danej chwili, często zapominając o przyszłości czy o tym, że obietnice mają wartość tylko wtedy, gdy się je dotrzymuje. Tak jak Tomek, kolejny mój pacjent ESFP, który zaplanował wyprawę w góry, nie pomyśląwszy o niezbędnym sprzęcie. Ostatecznie spędził weekend w domu.

Zalety i wady określające osobowość typu animator

Największą zaletą Animatora jest jego autentyczność. Nie udają, są sobą. Jak Marcin, pacjent, który zawsze mówił wprost, co myśli, bez obaw o ocenę innych. To niesamowicie cenne, choć bywa też wyzwanie w relacjach interpersonalnych. Z drugiej strony, ich beztroska często prowadzi do braku planowania i trudności w koncentracji. Jak w przypadku Ani, która miewała trudności z realizacją zawodowych projektów, choć miała niewątpliwy talent artystyczny.

ESFP w pracy i w życiu

Animatorzy doskonale sprawdzają się tam, gdzie potrzebna jest charyzma, otwartość i zdolność komunikacji. Scena, media, ale i edukacja czy prace związane z kontaktami interpersonalnymi to ich żywioł.

Z osobistego doświadczenia wiem, że choć praca z Animatorami może być wyzwaniem (szczególnie jeśli chodzi o terminy czy konsekwencję), to jednocześnie jest niesamowicie inspirująca. Ich pasja i zaangażowanie często przekładają się na niezwykłe osiągnięcia.

Sprawdź, czy jesteś typem ESFP

Instrukcja: Odpowiedz na poniższe pytania, wybierając odpowiedź, która najbardziej pasuje do Twojego stylu myślenia, postępowania czy uczucia. Na koniec podsumuj swoje odpowiedzi, aby zobaczyć, czy jesteś typem ESFP!

W wolnym czasie najchętniej…

a) Organizuję spotkania ze znajomymi.

b) Analizuję problemy życiowe w spokoju.

c) Tworzę listy rzeczy do zrobienia.

d) Czytam książki o nauce i technologii.

Kiedy jestem na imprezie…

a) Zazwyczaj jestem w centrum uwagi i uwielbiam to.

b) Obserwuję innych i rozmawiam na głębsze tematy.

c) Myślę o tym, co muszę zrobić jutro.

d) Analizuję zachowanie ludzi i myślę o przyczynach ich działań.

Lubię, gdy moje życie…

a) Jest pełne spontanicznych i ekscytujących doświadczeń.

b) Ma głębszy sens i cel.

c) Jest dobrze zorganizowane i zaplanowane.

d) Jest pełne nowych informacji i wiedzy.

Kiedy spotykam nową osobę…

a) Łatwo nawiązuję z nią kontakt i często dzielę się osobistymi historiami.

b) Staraję się zrozumieć jej głębsze motywy i wartości.

c) Obserwuję, jak wpasowuje się w moje życie i plany.

d) Szukam wspólnych zainteresowań intelektualnych.

W sytuacjach kryzysowych…

a) Działam intuicyjnie i spontanicznie, dostosowując się do sytuacji.

b) Szukam głębszego znaczenia i lekcji w danej sytuacji.

c) Tworzę listę rzeczy do zrobienia i działam krok po kroku.

d) Analizuję problem i szukam logicznego rozwiązania.

Wyniki dla ESFP:

Jeśli większość Twoich odpowiedzi to “a”, jesteś typem ESFP. Jesteś ekstrawertykiem, który ceni spontaniczność i żyje chwilą, czerpiąc z niej jak najwięcej.

Jeśli dominują u Ciebie odpowiedzi “b”, możesz być bardziej intuicyjny i refleksyjny niż typowy ESFP.

Jeśli wybierasz głównie “c” lub “d”, prawdopodobnie jesteś innym typem osobowości niż ESFP.

Pamiętaj, że ten test jest uproszczonym narzędziem i pełne zrozumienie swojej osobowości wymaga dogłębnego badania i analizy.

Znani animatorzy

Marilyn Monroe – Jej urok i charyzma były niezaprzeczalne, a jej postać do dziś jest ikoniczna.

Elvis Presley – Jednen z najbardziej charakterystycznych artystów tego typu osobowości.

Jamie Oliver – Znany z entuzjazmu do gotowania i spontaniczności w kuchni.

Bill Clinton – Znany z umiejętności nawiązywania kontaktów i charyzmy.

Adele – Brytyjska piosenkarka i autorka tekstów. Jej autentyczność i emocjonalność w wykonywanych utworach przyciąga miliony fanów na całym świecie.

Magic Johnson – Znany z entuzjazmu, zarówno na boisku, jak i poza nim.

Podsumowując cechy animatora

ESFP to wyjątkowi ludzie, pełni życia i pasji. Lubią nowe doświadczenia. Ich obecność jest nie do przeoczenia, a ich energia zaraża innych. Choć mają swoje wady, jak każdy z nas, to ich autentyczność, spontaniczność i ciepło sprawiają, że świecą najjaśniej w każdym towarzystwie. Jeśli masz w swoim otoczeniu Animatora, doceniaj go za to, kim jest. A jeśli sam jesteś ESFP – pamiętaj, że świat potrzebuje Twojego blasku.

About Author

Ewssir lol

Pod pseudonimem Ewssir lol - kryje się Ewa . Uwielbiam kawę, psychologię oraz grę w League of Legends (stąd mój nick Ewssir lol).

Wcześniejszy artykuł