PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Biznes i Finanse Prawo na co dzień

Krok po kroku jak wyrobić nowy dowód

 • 27 lutego, 2024
 • 11 min read
Krok po kroku jak wyrobić nowy dowód

W tej sekcji dowiesz się, jak przejść przez proces wnioskowania o nowy dowód osobisty etap po etapie. Dowód osobisty jest niezbędnym dokumentem tożsamości, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak skutecznie go wyrobić. Podczas kolejnych sekcji omówimy, co jest potrzebne do wniosku o nowy dowód, jak wymienić stary dowód osobisty na nowy, ile trzeba czekać na nowy dokument, ile zdjęć jest wymaganych do wniosku, czy należy oddać stary dowód, kogo należy powiadomić o zmianie dowodu osobistego, jakie konsekwencje grożą za posiadanie przeterminowanego dowodu, czy zgłoszenie zmiany dowodu jest konieczne w banku. W dalszej części znajdziesz pełny przewodnik, który pomoże Ci złożyć wniosek o nowy dowód osobisty i przejść przez cały proces w sposób sprawny i bezproblemowy.

Krok po kroku jak wyrobić nowy dowód. Co jest potrzebne do wniosku o nowy dowód?

Przed przystąpieniem do wnioskowania o nowy dowód, warto poznać dokumenty i informacje, które będziesz musiał dostarczyć. Tutaj znajdziesz listę niezbędnych rzeczy:

 • Dokument potwierdzający tożsamość, na przykład ważny paszport, prawo jazdy lub inny aktualny dokument tożsamości.
 • Zdjęcie o wymiarach 35×45 mm. Upewnij się, że jest aktualne i spełnia wymogi co do rozmiaru, tła i wyglądu.
 • Poprzedni dowód osobisty, jeśli go posiadasz i nie jest on przeterminowany. Może być wymagane oddanie go w momencie składania wniosku.
 • Wypełniony formularz wniosku o nowy dowód. Można go pobrać ze strony internetowej urzędu lub otrzymać na miejscu.
 • Opłata za wniosek o nowy dowód osobisty. Upewnij się, ile wynosi aktualnie opłata i dostępne są metody płatności.

Sprawdź, jakie dokumenty dodatkowe mogą być wymagane:

 • Dokument potwierdzający zmianę danych osobowych, na przykład akt małżeństwa lub dokumenty sądowe.
 • Certyfikat urodzenia, jeśli jesteś niepełnoletni lub wnioskujesz o dowód dla dziecka.
 • Wiadomość o zgubieniu lub kradzieży poprzedniego dowodu, jeśli taka sytuacja miała miejsce.

Pamiętaj, że wymagane dokumenty mogą się różnić w zależności od twojej sytuacji i lokalnych przepisów. Przed złożeniem wniosku, skontaktuj się z odpowiednim urzędem, aby upewnić się, że masz wszystkie potrzebne dokumenty i informacje.

Krok po kroku jak wyrobić nowy dowód

Jak wymienić stary dowód osobisty na nowy?

Jeśli posiadasz ważny stary dowód osobisty i chcesz go wymienić na nowy, istnieją konkretne kroki, które musisz podjąć. Poniżej przedstawiamy proces wymiany dowodu osobistego etap po etapie:

 1. Sprawdź termin ważności swojego obecnego dowodu osobistego. Jeśli jest on jeszcze ważny, możesz rozpocząć proces wymiany.
 2. Przygotuj niezbędne dokumenty, takie jak:
 • Wypełniony formularz zgłoszeniowy – dostępny online lub w urzędzie.
 • Ważne zdjęcie paszportowe spełniające określone wymagania dotyczące rozmiaru i tła.
 • Stary dowód osobisty.
 • Inne dokumenty potwierdzające tożsamość, jeśli są wymagane.
 • Udaj się do najbliższego urzędu gminy lub innego uprawnionego urzędu, który zajmuje się wydawaniem nowych dowodów osobistych.
 • Przedstaw wszystkie niezbędne dokumenty i wypełnij formularz zgłoszeniowy.
 • Zapłać opłatę za wydanie nowego dowodu osobistego. Koszt może się różnić w zależności od lokalnych przepisów.
 • Poczekaj na odbiór nowego dowodu osobistego. Czas oczekiwania może się różnić w zależności od regionu i obciążenia urzędu.
 • Odbierz nowy dowód osobisty i sprawdź, czy wszystkie dane są poprawne.

Poniżej znajduje się przykładowa tabela prezentująca niektóre dokumenty i informacje, które mogą być wymagane podczas wymiany dowodu osobistego:

Wymagane dokumenty Szczegóły
Stary dowód osobisty Ważny dowód osobisty, który zostanie wymieniony na nowy.
Zdjęcie paszportowe Wymagane zdjęcie spełniające określone wymagania dotyczące rozmiaru i tła.
Formularz zgłoszeniowy Wypełniony formularz zgłoszeniowy – dostępny online lub w urzędzie.
Inne dokumenty potwierdzające tożsamość Jeśli są wymagane, takie jak dokumenty zawierające aktualne dane personalne, np. akt małżeństwa dla osób zamężnych.

Ile trzeba czekać na nowy dowód osobisty?

Proces otrzymania nowego dowodu osobistego może zająć pewien czas. Czas oczekiwania może różnić się w zależności od regionu oraz aktualnej sytuacji w danej okolicy.

Przewidywany czas oczekiwania na nowy dowód osobisty wynosi zazwyczaj od 2 do 4 tygodni. Oczywiście, istnieje możliwość, że czas oczekiwania może być dłuższy lub krótszy w zależności od aktualnej liczby wniosków oraz efektywności pracy urzędu.

Możliwość sprawdzenia statusu wniosku

Jeśli chcesz sprawdzić, jaki jest aktualny status swojego wniosku o nowy dowód osobisty, możesz skontaktować się z odpowiednim urzędem lub skorzystać z internetowego systemu sprawdzania statusu. Wystarczy podać swoje dane osobowe i numer referencyjny, który otrzymałeś po złożeniu wniosku.

Warto pamiętać, że przewidywany czas oczekiwania może ulec zmianie w zależności od różnych czynników, dlatego ważne jest, aby być cierpliwym i śledzić status swojego wniosku regularnie.

Ile zdjęć do dowodu osobistego 2024?

Dowiedz się, ile aktualnie jest wymaganych zdjęć do wniosku o nowy dowód osobisty. Od 2024 roku obowiązuje nowa regulacja dotycząca liczby zdjęć niezbędnych do wyrobienia nowego dowodu osobistego.

Według obecnych przepisów, wnioskodawcy muszą dostarczyć 2 aktualne fotografie w formacie 35×45 mm, spełniające określone kryteria dotyczące formatu, koloryzacji, ostrości i innych aspektów technicznych. Zdjęcia powinny przedstawiać wnioskodawcę bez nakrycia głowy oraz bez okularów przeciwsłonecznych lub okularów korekcyjnych z ciemnymi szkłami.

Czy przy wyrabianiu nowego dowodu trzeba oddać stary?

Podczas składania wniosku o nowy dowód osobisty, wiele osób zastanawia się, czy jest konieczne oddanie starego dowodu. Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników.

W większości przypadków, przy wyrabianiu nowego dowodu, istnieje konieczność oddania starego dokumentu. Dzieje się tak z kilku powodów.

 • Pierwszym powodem jest fakt, że stary dowód osobisty jest dokumentem potwierdzającym naszą tożsamość. Ponieważ wydanie nowego dowodu oznacza zmianę danych osobowych, należy dostarczyć stary dowód jako potwierdzenie tych zmian.
 • Kolejnym powodem jest fakt, że stare dowody osobiste są przechowywane w celach archiwalnych. Oddanie starego dokumentu pozwala na aktualizację systemów informatycznych i uniknięcie nieprawidłowości w ewidencji.

Jednak istnieją również sytuacje, w których oddanie starego dowodu nie jest konieczne. Dotyczy to osób, które wymieniają dowód osobisty na podstawie zniszczenia lub utraty. W takim przypadku, nie jest wymagane oddanie starego dokumentu, ponieważ nie jest on dostępny.

W każdym przypadku, najlepiej skonsultować się z lokalnym urzędem dowodowym, aby uzyskać dokładne informacje dotyczące wymiany dowodu osobistego i konieczności oddania starego dokumentu.

Zobacz również: Jak uniknąć odebrania zwrotu podatku przez komornika?

Kogo należy powiadomić o zmianie dowodu osobistego?

Po dokonaniu zmiany dowodu osobistego istnieje kilka podmiotów, które warto powiadomić o tym fakcie. Dzięki temu unikniesz nieporozumień i utraty ważnych informacji. Poniżej przedstawiamy listę podmiotów, które należy powiadomić o zmianie:

 • Urząd Stanu Cywilnego – poinformuj lokalny Urząd Stanu Cywilnego o zmianie, aby zaktualizować swoje dane w ewidencji ludności.
 • Banki – skontaktuj się z bankami, w których posiadasz rachunki, aby zaktualizować swoje dane osobowe w systemie bankowym.
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych – powiadom ZUS o zmianie danych osobowych, aby uniknąć problemów z wypłatą świadczeń.
 • Pracodawca – jeśli jesteś zatrudniony, powiadom swojego pracodawcę o zmianie dowodu osobistego, aby zaktualizować swoje dane osobowe w systemie płacowym.
 • Uczelnie i szkoły – jeśli jesteś studentem lub uczniem, poinformuj odpowiednie uczelnie i szkoły o zmianie dowodu osobistego.
 • Firmy telekomunikacyjne – jeśli korzystasz z usług telekomunikacyjnych, takich jak telefon komórkowy czy internet, skontaktuj się z dostawcami usług i powiadom ich o zmianie swojego dowodu osobistego.

Ważne jest, aby jak najszybciej powiadomić wszystkie te podmioty o zmianie dowodu osobistego, aby uniknąć potencjalnych problemów związanych z nieaktualnymi danymi osobowymi.

Co grozi za przeterminowany dowód osobisty?

Posiadanie przeterminowanego dowodu osobistego może prowadzić do różnych konsekwencji prawnych. Pamiętaj, że ważność dowodu osobistego jest ograniczona i powinno się go regularnie odnawiać, aby uniknąć problemów.

Główne zagrożenia związane z posiadaniem przeterminowanego dowodu osobistego to:

 1. Kary finansowe: Za posiadanie przeterminowanego dowodu osobistego grozi grzywna. Kwota kary może być różna w zależności od przepisów obowiązujących w danym kraju. W Polsce kara za posiadanie przeterminowanego dowodu osobistego może wynosić nawet do kilku tysięcy złotych.
 2. Ograniczenia w korzystaniu z usług i uprawnień: Wiele instytucji wymaga aktualnego i ważnego dowodu osobistego do potwierdzenia tożsamości. Posiadanie przeterminowanego dowodu może uniemożliwić korzystanie z niektórych usług, takich jak otwarcie konta bankowego, składanie wniosków o dokumenty czy otrzymywanie świadczeń społecznych.
 3. Kłopoty przy podróżowaniu: Jeśli posiadasz przeterminowany dowód osobisty, może stać się problemem podczas podróżowania. W wielu krajach, w tym w Polsce, ważny dokument tożsamości jest wymagany do przekroczenia granicy. Nieaktualny dowód osobisty może skutkować odmową wjazdu lub opóźnieniami w podróży.

Aby uniknąć tych konsekwencji, zawsze pamiętaj o terminowej wymianie dowodu osobistego na nowy. Przeterminowany dowód należy niezwłocznie wymienić na aktualny, aby móc swobodnie korzystać z usług, zachować pełne prawa obywatelskie i przekraczać granice bez problemów.

Czy zmianę dowodu osobistego trzeba zgłosić w banku?

Wielu osób często zastanawia się, czy zmieniając dowód osobisty, należy zgłosić tę zmianę w swoim miejscowym banku. Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, takich jak bank, w którym posiadasz konto, oraz rodzaj dokonywanych transakcji.

W niektórych przypadkach, bank może wymagać zgłoszenia zmiany dowodu osobistego w celu zaktualizowania Twoich danych osobowych. Dzięki temu, bank będzie miał zawsze aktualne informacje o Tobie, co może zapobiec potencjalnym problemom w przyszłości.

Jednak nie wszyscy banki wymagają zgłoszenia zmiany dowodu osobistego. Dlatego zawsze warto skontaktować się z bankiem, w którym posiadasz konto i zapytać, czy jest konieczność zgłoszenia zmiany dowodu.

Jak sprawdzić, czy trzeba zgłosić zmianę dowodu osobistego w banku?

Aby dowiedzieć się, czy Twoje bank wymaga zgłoszenia zmiany dowodu osobistego, wykonaj poniższe kroki:

 1. Sprawdź stronę internetową swojego banku i wyszukaj informacje dotyczące aktualizacji danych osobowych.
 2. Sprawdź warunki umowy zawartej z Twoim bankiem – tam możesz znaleźć szczegółowe informacje dotyczące aktualizacji danych.
 3. Skontaktuj się z infolinią banku i zapytaj, czy zgłoszenie zmiany dowodu jest konieczne.

Pamiętaj, że zmiana dowodu osobistego to ważny krok, który może mieć wpływ na różne aspekty Twoich finansów. Dlatego zawsze warto skonsultować się z bankiem w celu uzyskania konkretnej informacji dotyczącej zgłoszenia tej zmiany. Zapobiegnie to nieporozumieniom i umożliwi bezproblemową obsługę Twojego konta.

Wniosek

Jeśli chcesz wyrobić nowy dowód osobisty, musisz złożyć odpowiedni wniosek. Proces ten można jednak przejść krok po kroku, aby uniknąć zamieszania i opóźnień. Oto kilka istotnych kroków, które należy podjąć, aby wniosek został pomyślnie złożony:

1. Skompletuj wymagane dokumenty – aby złożyć wniosek o nowy dowód, będziesz musiał dostarczyć kilka dokumentów, takich jak ważne zdjęcie, obecny dowód osobisty, a także ewentualne dodatkowe dokumenty potwierdzające zmianę danych.

2. Zarezerwuj termin – w wielu miejscach istnieje możliwość rezerwacji terminu na składanie wniosków o nowy dowód osobisty. Ważne jest, aby upewnić się, że masz planową datę i godzinę, aby uniknąć zbędnych opóźnień.

3. Udaj się do odpowiedniego urzędu – złożenie wniosku o nowy dowód osobisty wymaga fizycznego stawienia się w odpowiednim urzędzie. Upewnij się, że wiesz, które biuro powinno obsługiwać twoją lokalizację.

About Author

pejot

Wcześniejszy artykuł