PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Styl życia Porady i triki

Najlepsze domowe sposoby na bezsenność

 • 16 października, 2023
 • 8 min read
Najlepsze domowe sposoby na bezsenność

Nocne regeneracje: klucz do zdrowia i sił witalnych
Dobre samopoczucie i skuteczność w działaniu zaczyna się od odpowiedniego snu. Dowiedz się, jakie symptomy mogą sugerować problem z bezsennością i jak sobie z nią radzić.

Bezsenność objawy

Bezsenność to jedno z bardziej powszechnych zakłóceń spoczynku. Kiedy analizujemy jej symptomy, zauważamy: opóźnione zasypianie, liczne i przedłużające się przebudzenia w ciągu nocy, oraz negatywne efekty w ciągu dnia, jak uczucie zmęczenia, drażliwość czy trudności w skupieniu uwagi. Przewlekłe objawy tego typu mogą poważnie wpłynąć na jakość życia.
Międzynarodowe kryteria diagnostyczne skupiają się na problemach z samym snem, takich jak: opóźnione zasypianie, liczne przebudzenia czy uczucie wycieńczenia po przebudzeniu. Jeśli dodatkowo pojawiają się problemy w ciągu dnia, takie jak: senność, złe samopoczucie, kłopoty z pamięcią czy drażliwość — zaczynamy podejrzewać problem z bezsennością.

Bezsenność to typowe schorzenie naszych czasów. Nasze życie, pełne stresu i wyzwań, prowadzi do kumulowania się problemów, które zakłócają spoczynek. Często towarzyszy ona innym zaburzeniom jak depresja, czy uzależnienia. Wpływają na nią również problemy zdrowotne czy przyjmowane leki. Statystyki wskazują, że chwilowe problemy ze snem dotyczą nawet 25% ludzi, a aż 10% cierpi na przewlekłą bezsenność.

Według kryteriów takich jak International Classification of Sleep Disorders czy Research Diagnostic Criteria for Insomnia, diagnozuje się bezsenność na podstawie:

 • problemów z zasypianiem,
 • przedwczesnym budzeniem się,
 • niespokojnym snem.

Musi ona pojawiać się mimo odpowiednich warunków do snu. Dodatkowo powinny być obecne objawy związane z codziennym funkcjonowaniem, takie jak:

 • Uczucie zmęczenia.
 • Kłopoty z koncentracją.
 • Problemy w życiu społecznym lub zawodowym.
 • Zaburzenia nastroju.
 • Senność w ciągu dnia.
 • Brak inicjatywy.
 • Zwiększone ryzyko błędów czy wypadków.
 • Problemy zdrowotne związane z brakiem snu.
 • Nieustanne zamartwianie się snem.

Najlepsze domowe sposoby na bezsenność, Ziołowe sposoby na bezsenność, Wysiłek fizyczny na bezsenność, niedobór jakiej witaminy powoduje bezsenność, bezsenność objawy, przyczyna bezsenności
co na bezsenność, bezsenność objawy, Przyczyna bezsenności, Niedobór jakiej witaminy powoduje bezsenność, Bezsenność jako skutek niewłaściwej diety, co na bezsenność, Dieta na lepszy sen – co jeść przed snem?

Przyczyna bezsenności

Bezsenność często zaczyna się od konkretnego wyzwalacza: stresującego wydarzenia czy zmiany w rytmie dnia. Niestety, u wielu osób może ona przerodzić się w postać przewlekłą. Czynniki takie jak ciągłe zmartwienia o sen, złe nawyki czy podatność na zaburzenia snu mogą ją podtrzymywać. Warto również pamiętać, że może ona być związana z innymi chorobami psychicznymi lub somatycznymi.
Czynniki psychiczne, takie jak depresja czy lęk, są jednymi z głównych przyczyn bezsenności. W pewnych przypadkach może ona wynikać z nadmiernego skupienia na optymalizacji snu, znanej jako ortosomnia.

Niewłaściwe nawyki, używki czy pewne leki mogą również wpływać na jakość snu. Do tego, różne choroby somatyczne, takie jak astma czy choroby serca, mogą powodować problemy ze snem.

Inne schorzenia, takie jak zespół niespokojnych nóg czy bezdech senny, także wpływają na jakość nocnego wypoczynku. Hormonalne zmiany, jakie pojawiają się w menopauzie czy związane z wiekiem, również mają swoje konsekwencje.

Jeśli dostrzegasz u siebie objawy bezsenności, warto skonsultować się z lekarzem. Wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie mogą zapobiec długotrwałym problemom. Eksperci różnią się zdaniem, kiedy warto podjąć działanie, ale zgadzają się co do jednego: jeśli bezsenność powoduje cierpienie i zakłóca normalne funkcjonowanie — warto poszukać pomocy.

Niedobór jakiej witaminy powoduje bezsenność?

Kiedy sen uchyla się nam, odpowiedzialność często spoczywa na brakach witaminowych, w tym witaminy D, E oraz całej serii witamin z grupy B. Z przyjmowaniem suplementów trzeba postępować z rozwagą, by unikać ryzyka przedawkowania. Ciekawe jest to, że zarówno brak jak i nadmiar witamin mogą szkodzić naszemu ciału.

Bezsenność może bywać ukrytym wołaniem o bardziej świadome wybory żywieniowe. Pewne pokarmy, które podajemy sobie, mogą pogłębiać zakłócenia senne. A więc, jeśli kolacja to podstawa, najlepiej by była ona wzbogacona o produkty bogate w białko, kompleksowe węglowodany oraz witaminę E.

Dla tych, którym sen jest nieuchwytny, kluczem może być unikanie produktów bogatych w witaminy B lub D na wieczorne biesiady. Te specyficzne witaminy, chociaż przydatne, mogą zakłócać spokojny sen, jeśli spożyte pod osłoną nocy.

Bezsenność jako skutek niewłaściwej diety

Dla tych, których sen omija, każdy posiłek powinien być precyzyjnie przemyślany. Idealne dania to te lekkie, nasycone węglowodanami o niskim indeksie glikemicznym, takimi jak kasze, ryż pełnoziarnisty, chleb z pełnego ziarna oraz kolorowy wachlarz owoców i warzyw.

To, co podajemy na talerz, ma kolosalne znaczenie dla jakości naszego snu. Dietetyczne potknięcia i spożywanie jedzenia ubogiego w składniki odżywcze są przeciwnikiem spokojnych nocy. Dlatego ci, którzy borykają się z problemem bezsenności, powinni traktować pełnowartościową dietę, obfitującą w witaminy i minerały, jako priorytet!

Co na bezsenność — najlepsze domowe sposoby na bezsenność

Zmagając się z udręką nocy pozbawionej snu, kluczem jest analiza przyczyn. Bezsenność może być symptomem głębszych problemów psychicznych, takich jak depresja. Niekiedy osoby te ukrywają swoje wewnętrzne demony pod płaszczykiem problemów ze snem, nie zdając sobie z tego sprawy.

Eksperci twierdzą, że skuteczne podejście do leczenia bezsenności musi być wielowymiarowe. Choć krótkotrwałe stosowanie leków nasennych czy środków uspokajających może przynieść ulgę, równie ważna jest interwencja psychoterapeutyczna, którą oferują renomowane kliniki snu. Terapia behawioralno-poznawcza, mająca na celu modyfikację zachowania podczas procesu zasypiania, jest jednym z proponowanych rozwiązań.

Leki nasenne oparte na benzodwuazepinach, które zyskały popularność w latach sześćdziesiątych, choć skutecznie przywołują sen, mają również swoje ciemne strony. Mogą prowadzić do uzależnienia, dlatego terapia wielotorowa, równie skuteczna co medykamenty, jest tak ważna.

Dieta na lepszy sen – co jeść przed snem?

Kolacja dla tych, którzy zmagają się z problemami ze snem, nie jest luksusem – to konieczność. Jej brak może prowadzić do trudności z zaśnięciem, nocnych przebudzeń i chęci podjadania.

Zdrowa dieta jest kluczem. Omijanie pokarmów pełnych cukrów prostych na rzecz tych bogatych w białko, węglowodany złożone oraz świeże owoce i warzywa, może wpłynąć korzystnie na jakość snu.

Oto produkty, które warto uwzględnić:

• strączkowe,
• różnorodne kasze,
• pełnoziarniste produkty,
• orzechy, w tym migdały,
• mięso z drobiu,
• pokarmy mleczne,
• ryby,
• pestki z dyni.

Ostatni posiłek dnia warto zjeść kilka godzin przed pójściem do łóżka. Nie ulegaj mitom dotyczącym jedzenia kolacji przed godziną 18. Kluczem jest dostosowanie pory posiłku do pory, w której kładziemy się spać.

Jakość kolacji ma znaczenie

Warto postawić na składniki bogate w magnez, tryptofan czy kwasy omega-3. Jednak ostrożnie z witaminami B i D na kolację – mogą zakłócać sen. Zamiast tego, warto zwrócić uwagę na produkty zawierające witaminę E, takie jak zielone warzywa czy oleje.

Choć lampka wina czy drink przed snem może wydawać się kuszącym pomysłem, to błąd. Alkohol zakłóca cykl snu, wpływając negatywnie na regenerację. Unikaj też kofeiny tuż przed snem.

Jeśli mimo zdrowej diety zmagasz się z bezsennością i doświadczasz skutków ubocznych, takich jak zmiany nastroju czy skurcze, konsultacja z lekarzem jest niezbędna. Profesjonaliści, po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, będą w stanie zaproponować optymalne leczenie, które może obejmować także stosowanie leków, takich jak hydroksyzyna.

Ziołowe sposoby na bezsenność

Niezaprzeczalne moce natury doceniano już od dawna. Starożytne cywilizacje Babilonu i Asyrii ok. 2000 lat p.n.e. zostawiły nam zapisy o potędze ziół. Nasze przodkinie miały tę wiedzę w palcu, ale z biegiem czasu nowoczesna farmacja ją przyćmiła. Teraz, ponownie wracamy ku naturalnym metodom leczenia, ponieważ rośliny oferują niezliczone korzyści. Dla tych, którzy pragną spokojnego snu, natura oferuje takie cuda jak: waleriana, melisa, chmiel, męczennica, lawenda czy rumianek.
Kozłek lekarski — w większości znany jako waleriana. Jego korzeń kryje substancje wpływające na układ nerwowy. Skutecznie łagodzi objawy lęku, rozprasza napięcie i redukuje uczucie niepokoju, ułatwiając zasypianie i zapewniając dłuższy, nieskrępowany sen.

Melisa lekarska — posiada niezwykłe właściwości uspokajające. Główne składniki, które kryją się w jej liściach to: olejek eteryczny, garbniki i kwasy o działaniu antyoksydacyjnym. Znana jest ze swego relaksującego wpływu i ułatwienia w zasypianiu.

Męczennica cielista — inaczej Passiflora czy kwiat Męki Pańskiej. Jej ziele zawiera składniki korzystnie wpływające na układ nerwowy, poprawiając jakość snu oraz wydłużając jego najważniejszą fazę – REM.

Chmiel — jego szyszki są źródłem lupuliny, która pomaga w zachowaniu spokoju i relaksie, a także wspiera zasypianie.

Lawenda — jej olejki eteryczne są cenione za działanie uspokajające i przedłużanie fazy NREM, kiedy to sen jest najbardziej odprężający.

Rumianek — to znany od lat sposób na relaks, który pomaga przede wszystkim w zasypianiu.

Wpływ ruchu na sen

Umiarkowana aktywność fizyczna sprzyja lepszemu snu, nawet jeśli trenujesz tuż przed snem. To doskonała droga do głębokiej nocy pełnej odpoczynku. Ale intensywny trening, zwłaszcza późnym wieczorem, może przynieść odwrotny skutek. Wielu sportowców zna tę trudność z własnego doświadczenia. Na szczęście nawet dla nich istnieją metody radzenia sobie z problemami ze snem po intensywnej aktywności fizycznej, które nie polegają na sięganiu po lekarstwa.

About Author

pejot