PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Budżet domowy

Ile kosztuje litr wody z kranu

  • 3 listopada, 2023
  • 6 min read
Ile kosztuje litr wody z kranu

Ile kosztuje litr wody z kranu uwzględniając różnice między regionami oraz identyfikuję aglomeracje o najwyższych i najniższych taryfach. Oto, ile wynosi wydatek za jeden metr sześcienny wody, wliczając w to odprowadzenie nieczystości.

Przysłowie głosi, że pieniądz ma skłonność uciekać jak woda, a w naszym współczesnym świecie, to porównanie nabiera szczególnie realnych kształtów. Wartość wody doprowadzanej do naszych siedzib nieustannie rośnie, a faktury za wodę oraz za odprowadzane nieczystości wywierają coraz większą presję na domowy budżet typowej rodziny z Polski. Mimo oficjalnych deklaracji, że ceny wody w naszym kraju w bieżącym roku mają pozostać na stabilnym poziomie, to jednakże w wielu miastach (gdzie stawki są ustalane przez władze lokalne) opłaty te są już na alarmująco wygórowanym poziomie. Postanowiłem więc przeprowadzić eksplorację, aby ujawnić, jaka jest aktualna stawka za kubaturę wody w Polsce w roku 2023. Przypomnę, że 1m³ (metr sześcienny) to równowartość 1000 litrów – innymi słowy, kubik wody. Zapraszam do pogłębionej analizy.

Ile kosztuje litr wody z kranu jak to obliczyłem

Jak przystąpiłem do tego zadania? Na wstępie pragnę dostarczyć wyjaśnienie, które ułatwi Wam nawigację po mojej analizie. Średnie opłaty zostały zaczerpnięte z oficjalnych danych, opublikowanych przez Izbę Gospodarczą Wodociągi Polskie – instytucję, która posiada niezbędne kompetencje, ponieważ specjalizuje się w analizie cenowej tego surowca. Informacje te nie zawsze są aktualizowane na bieżąco (będę jednak na bieżąco uzupełniać ten wpis), gdyż Izba nie wygenerowała jeszcze pełnego zestawienia, które uwzględniałoby nowo złożone wnioski taryfowe od dostawców wody.

Kwestia zużycia wody jest istotna. Mimo iż cena wody za litr jest niewielka, to jednak duży pobór wody z sieci wodociągowej, może przynieść duże rachunki.
Ceny wody z kranu a wody butelkowanej różnią sie diametralnie.

Obecnie zauważalny wzrost opłat za wodę dotyka mieszkańców niemal całej naszej ojczyzny. Wśród miast, które mogą się poszczycić wyjątkiem od tej reguły, wymienić można Bydgoszcz, Poznań, Kielce, Kraków oraz Katowice. Tymczasem mieszkańcy Łodzi muszą zmierzyć się z poważnym wzrostem cen – tam opłata za metr sześcienny wody oraz ścieków podskoczyła o 23 grosze.

Mieszkańcy Wrocławia także doświadczają zwiększonych obciążeń, gdzie wartość kubika wody i ścieków osiągnęła kwotę 11,11 zł brutto. Marginalne podwyżki zainicjowano również w Jeleniej Górze (6,40 zł za metr sześcienny wody oraz 6,52 zł za odprowadzenie ścieków) a także w Gliwicach, gdzie cena uległa zwiększeniu o 18 groszy za kubik.

W przeciwieństwie do tego, mieszkańcy Warszawy, Pruszkowa, Piastowa jak i gmin: Michałowice, Nieporęt, Raszyn, Serock i Wieliszew mogą odetchnąć z ulgą – tam, zgodnie z najnowszymi taryfami, ceny nieznacznie spadły do poziomu 9,85 zł brutto za metr sześcienny wody i ścieków.

W ramach tego opracowania przedstawię także ceny obowiązujące w poszczególnych województwach, stosując się do poniższego schematu:

  • Najwyższa zaobserwowana cena
  • Najniższa zaobserwowana cena
  • Średnia cena dla całego województwa
  • Cena dla stolicy województwa

Dodatkowo, będę informować o cenach za wodę i ścieki, bowiem to one występują najczęściej w parze i w taki też sposób są rozliczane przez użytkowników.

Zgłębiając detale, zwróciłem uwagę na różnorodność stawek, które mieszkańcy różnych zakątków kraju muszą uiszczać. Jest to kwestia o tyle istotna, że świadczy o nierównościach w dostępie do jednego z najważniejszych zasobów.

Analiza cenowa, którą przeprowadziłem, ukazuje nie tylko chwilowe, lecz także potencjalne długofalowe tendencje w wycenie tego niezastąpionego płynu. Zrozumienie tych tendencji jest kluczowe, zwłaszcza w kontekście prognozowanych zmian klimatycznych, które mogą wpłynąć na dalsze fluktuacje cenowe.

Będąc świadomym, że woda to dobro wspólne, a jednocześnie zasób ograniczony, podchodzę do tematu z szacunkiem, próbując przekazać te informacje w sposób, który podkreśli zarówno wagę oszczędzania wody, jak i potrzebę świadomego korzystania z niej.

W kolejnych fragmentach tego opracowania, znajdą Państwo nie tylko sucho podane liczby, ale także kontekst tych kwot oraz rekomendacje, jak w obliczu rosnących kosztów, zarządzać domowym budżetem tak, aby nie odczuć nadmiernie tego wzrostu.

ile kosztuje woda? cena wody zimnej jest inna niż ta, którą płacimy za ciepłą wodę.
Koszt podgrzania jest najdroższy.
Woda – jaka jest średnia cena metra w Polsce?

Ceny za wodę, choć różnią się w zależności od miejsca zamieszkania, są nieodłącznym elementem codziennego życia każdego z nas. Warto więc być na bieżąco z tym, jak kształtują się opłaty, by móc odpowiednio planować swoje wydatki i być gotowym na zmiany, które mogą nas czekać.

Zapraszam do śledzenia dalszej części analizy, gdzie przedstawię wyniki moich badań, oferując zarówno syntetyczne podsumowanie, jak i zanurzając się w szczegółowe dane, aby dostarczyć jak najpełniejszy obraz sytuacji.

Ile kosztuje woda w Polsce – poszczególne regiony

Gdzie w polsce woda jest najdroższa, a gdzie woda jest najtańsza?

Województwo Średnia cena za m³ Najwyższa cena Najniższa cena Cena w stolicy województwa
podkarpackie 10,03 zł Jedlicze: 16,18 zł Leżajsk: 6,78 zł Rzeszów: 8,08 zł
podlaskie 7,18 zł Orlikowo: 18,22 zł Nowogród: 6,77 zł Białystok: 7,13 zł
pomorskie 8,17 zł Gmina Władysławowo: 13,54 zł Lębork: 6,37 zł Gdańsk/Sopot: 9,38 zł
śląskie 10,44 zł Ustroń/Cisownica: 24,02 zł Bielsko-Biała: 9,14 zł Katowice: 14,11 zł
świętokrzyskie 12,77 zł Gmina Rytwiany: 17,85 zł Łopuszno: 6,37 zł Kielce: 9,42 zł
warmińsko-mazurskie 10,50 zł Gmina Miłki: 22,15 zł Działdowo: 6,63 zł Olsztyn: 9,78 zł
wielkopolskie 10,25 zł Wieleń: 23,23 zł Koło: 7,26 zł Poznań: 11,29 zł
zachodniopomorskie 8,90 zł Sławobrze: 22,57 zł Nowogard: 7,18 zł Szczecin: 11,09 zł

Ile kosztuje litr wody ?

Kupując 1 litr wody w sklepie. Mówię tutaj o wodzie butelkowanej. To za 1 litr wody w sklepie zapłacimy około 2 zł. Woda dostarczona siecią wodociągową natomiast za wodę dostarczoną siecią wodociągową za 1m3, czyli za 1000 litrów, zapłacimy około 12 zł. Czyli odpowiadając ile kosztuje litr wody kranowej – z obliczeń widać, że litr wody z kranu koszuje około 1gr.

Ile to 1 kubik wody – ile to 1000 litrów wody

Za 12 zł – czyli za 1 kubik wody możemy:

  • 25 razy wziąć prysznic,
  • 4000 razy umyć zęby,
  • zaparzyć 5000 filiżanek herbaty lub kawy,
About Author

Marek Piekarczyk

Dziennikarz na Hintigo.pl

Wcześniejszy artykuł

Następny artykuł