PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Zdrowie

Atopowe zapalenie skóry – jakich preparatów użyć?

  • 20 czerwca, 2024
  • 4 min read
Atopowe zapalenie skóry – jakich preparatów użyć?

Atopowe zapalenie skóry, znane również jako egzema, to przewlekła choroba, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Swędzenie, suchość oraz pękająca skóra to tylko niektóre z objawów, które potrafią uprzykrzyć życie każdemu pacjentowi. Jak więc skutecznie zarządzać AZS? Wybór odpowiednich preparatów to klucz do sukcesu. Oto co warto wiedzieć.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry objawia się na różne sposoby w zależności od wieku pacjenta. U niemowląt często widoczne są czerwone, łuszczące się plamy na policzkach i skórze głowy. U starszych dzieci zmiany skórne zazwyczaj pojawiają się w zgięciach łokci i kolan. Dorośli z kolei mogą mieć bardziej rozległe objawy, obejmujące m.in. dłonie i szyję. Swędzenie i suchość skóry to stałe elementy tej choroby, które mogą prowadzić do nieprzyjemnych powikłań, takich jak infekcje bakteryjne czy zaburzenia snu.

Codzienna pielęgnacja skóry

Pierwszym krokiem w zarządzaniu AZS jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Ważne jest, aby skóra była dobrze nawilżona i chroniona przed wysychaniem.

Używanie skutecznych emolientów to podstawa codziennej pielęgnacji skóry atopowej. Emolienty to preparaty, które pomagają w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry, dzięki czemu staje się ona miękka i elastyczna. Mogą być stosowane w formie kremów, maści, balsamów czy olejków. Kluczowe jest, aby aplikować je regularnie, najlepiej bezpośrednio po kąpieli, gdy skóra jest jeszcze lekko wilgotna.

Kąpiel to kolejny istotny element pielęgnacji skóry z AZS. Ważne jest, aby unikać gorącej wody, która może dodatkowo podrażniać skórę. Zamiast tego, używaj ciepłej wody i delikatnych, bezzapachowych środków myjących, które nie zawierają sztucznych barwników ani substancji drażniących.

Preparaty na AZS znajdziesz na https://drmichaels.pl/

Leki i maści na receptę

W niektórych przypadkach codzienna pielęgnacja skóry może nie wystarczyć i konieczne jest wprowadzenie farmakoterapii.

Kortykosteroidy są często stosowane w leczeniu zaostrzeń AZS. Działają przeciwzapalnie i redukują swędzenie. Ważne jest jednak, aby używać ich zgodnie z zaleceniami lekarza, ponieważ długotrwałe stosowanie może prowadzić do działań niepożądanych, takich jak ścieńczenie skóry.

Dla pacjentów, którzy nie mogą stosować kortykosteroidów lub u których te preparat nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, dostępne są inhibitory kalcyneuryny. Te leki również działają przeciwzapalnie, ale bez ryzyka ścieńczenia skóry. Mogą być stosowane długoterminowo pod nadzorem lekarza.

Terapie uzupełniające

Leczenie skóry atopowej to nie tylko kwestia stosowania kremów i maści. Istnieje wiele innych metod, które mogą przynieść ulgę.

Fototerapia, czyli leczenie światłem UV, może być skuteczną metodą dla pacjentów z ciężkim AZS. Pod wpływem naświetlania dochodzi do zmniejszenia stanu zapalnego i swędzenia. Terapia ta jest wykonywana pod nadzorem dermatologa i wymaga regularnych wizyt w specjalistycznej placówce.

Odpowiednia dieta i suplementacja również mają wpływ na stan skóry. Warto zadbać o dostarczanie organizmowi niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3, które mogą pomóc w redukcji objawów AZS. Probiotyki mogą wspierać zdrowie jelit, co ma pośredni wpływ na kondycję skóry.

Jak unikać nawrotów?

Jednym z kluczowych elementów zarządzania AZS jest unikanie czynników wywołujących zaostrzenia. Należy unikać kontaktu z alergenami, takimi jak roztocza kurzu, sierść zwierząt, niektóre pokarmy czy pyłki roślin. Ważne jest również noszenie przewiewnej, bawełnianej odzieży oraz unikanie nadmiernego pocenia się, które może prowadzić do zaostrzeń.

Zarządzanie atopowym zapaleniem skóry wymaga systematyczności i uwagi na codzienne nawyki pielęgnacyjne. Odpowiedni dobór preparatów, wsparcie farmakologiczne oraz unikanie czynników wywołujących zaostrzenia to klucz do złagodzenia objawów tej przewlekłej choroby. Zastosowanie się do powyższych porad może znacząco poprawić jakość życia osób z AZS.

About Author

Adrianna Lechowicz

Na Hintigo.pl dodaję tylko artykuły sponsorowane. Materiał sponsorowany zawiera lokowanie produktu i/lub usługi Wydawca Hintigo.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność oraz jakość udostępnionych informacji. Wszelkie roszczenia z tytułu szkód materialnych lub niematerialnych wynikłych z wykorzystania bądź niewykorzystania tych informacji, lub z wykorzystania informacji nieprawidłowych czy niekompletnych, nie będą rozpatrywane. Odpowiedzialność za niezgodność z prawem, błędność lub niekompletność informacji, a szczególnie za szkody wynikłe z ich użycia lub niewykorzystania, ponosi autor treści wskazanej w linku lub odnośniku, a nie właściciel strony zawierającej te linki lub odnośniki.

Wcześniejszy artykuł