PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Wnętrze i dekoracja

Jak optycznie wydzielić aneks kuchenny?

  • 21 czerwca, 2024
  • 4 min read
Jak optycznie wydzielić aneks kuchenny?

W nowoczesnym budownictwie często aneks kuchenny zastępuje klasyczną zamkniętą kuchnię. Aneks połączony z salonem i jadalnią pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i jednocześnie połączyć w jednym pomieszczeniu kilka funkcji. Niestety, nie każdy jest zadowolony z takiego układu wnętrza mieszkania. Jeśli chcesz wydzielić optycznie aneks kuchenny od reszty pomieszczenia, sprawdź, jakie triki pozwolą Ci uzyskać efekt zbliżony do zamkniętej kuchni.

Wydzielenie aneksu kuchennego niewielką ścianką

Aneks kuchenny można wydzielić za pomocą niewielkiej ścianki. Nie trzeba budować jej z cegieł ani innych ciężkich materiałów, gdyż równie dobrze można wykonać ją z płyt kompozytowych. Płyty kompozytowe są nieprzemakalne i odporne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego sprawdzają się przez długie lata. Nie przebarwiają się na skutek kontaktu z wysokimi temperaturami i różnymi produktami spożywczymi. Aby utrzymać je w czystości, wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką, gdyż tłuszcz i barwniki z soków lub warzyw i owoców nie wnikają w strukturę płyty.

Postawienie ścianki umożliwia wyznaczenie końca aneksu kuchennego i zapewnia użytkownikom części kuchennej nieco więcej prywatności. Podczas przyjmowania gości nie trzeba martwić się bałaganem w aneksie ani w pośpiechu sprzątać brudnych naczyń, gdyż niewielka ścianka sprawia, że są niewidoczne dla innych osób.

Jakie zalety ma aneks kuchenny?

Popularność  aneksów kuchennych wynika przede wszystkim z możliwości maksymalnego wykorzystania powierzchni w niewielkich mieszkaniach. W większości nowych bloków i domów metraż jest ograniczony, dlatego rezygnacja z oddzielnej zamkniętej kuchni na rzecz aneksu pozwala uzyskać więcej miejsca na różne sprzęty i codzienną aktywność. Aneks kuchenny w rogu salonu lub na jednej ze ścian zajmuje niewiele miejsca, a jednocześnie jest funkcjonalny i umożliwia wygodne gotowanie. Ponadto aneks pozwala osobie, która przygotowuje posiłki, przebywać z pozostałymi domownikami oraz gośćmi. Dzięki niemu pani domu już nie musi zamykać się w kuchni, gdy goście siedzą przy stole, gdyż może przygotowywać posiłki na ich oczach i jednocześnie z nimi rozmawiać.

Pomimo zalet, które ma aneks kuchenny, warto jednak zadbać o jego optyczne oddzielenie od reszty pomieszczenia. Stosując różne triki, da się wydzielić poszczególne strefy w pomieszczeniu, np. strefę relaksu i miejsce do spożywania posiłków. Dzięki takiemu rozwiązaniu pomieszczenie zyskuje jeszcze więcej na funkcjonalności, a jego aranżacja jest spójna i przemyślana.

Aneks kuchenny we wnęce pomieszczenia

W starszych budynkach do aranżacji aneksu kuchennego można wykorzystać istniejące wnęki. Ustawienie szafek kuchennych i sprzętów do gotowania oraz lodówki we wnęce sprawia, że nie trzeba stosować dodatkowych trików, by wyodrębnić aneks. Wnęka wyznacza granice części kuchennej, bo od razu wiadomo, że pozostała część pomieszczenia pełni inne funkcje. W razie potrzeby do wnęki można zamontować przesuwne drzwi, dzięki którym ukryje się nieporządek w kuchni. Takie rozwiązanie sprawdzi się dobrze w przypadku osób, które mają niewiele czasu i często mogą pozwolić sobie na sprzątanie aneksu dopiero późnym wieczorem.

Meble kuchenne z barem

Kolejnym sposobem na optyczne wydzielenie aneksu kuchennego w salonie jest zastosowanie mebli z barem. Bar tworzy granicę szafek kuchennych i jednocześnie może służyć jako miejsce do spożywania śniadania, deseru lub podawania drinków gościom. Do wysokiego baru można dokupić kilka krzeseł, dzięki którym osoba, która gotuje, może spędzać czas z rodziną lub przyjaciółmi siedzącymi obok.

About Author

Adrianna Lechowicz

Na Hintigo.pl dodaję tylko artykuły sponsorowane. Materiał sponsorowany zawiera lokowanie produktu i/lub usługi Wydawca Hintigo.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność oraz jakość udostępnionych informacji. Wszelkie roszczenia z tytułu szkód materialnych lub niematerialnych wynikłych z wykorzystania bądź niewykorzystania tych informacji, lub z wykorzystania informacji nieprawidłowych czy niekompletnych, nie będą rozpatrywane. Odpowiedzialność za niezgodność z prawem, błędność lub niekompletność informacji, a szczególnie za szkody wynikłe z ich użycia lub niewykorzystania, ponosi autor treści wskazanej w linku lub odnośniku, a nie właściciel strony zawierającej te linki lub odnośniki.