PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Biznes

Jak efektywnie przeprowadzić relokację fabryki? Poradnik dla przedsiębiorców

  • 11 października, 2024
  • 5 min read
Jak efektywnie przeprowadzić relokację fabryki? Poradnik dla przedsiębiorców

Zmiana lokalizacji zakładu przemysłowego jest poważnym i skomplikowanym przedsięwzięciem, które wymaga przygotowania przemyślanego planu działania oraz zgodności z obowiązującymi normami. Jak ten proces powinien przebiegać? Na co zwrócić szczególną uwagę? Dlaczego warto zdecydować się na usługi firmy wyspecjalizowanej w relokacji maszyn? Podpowiadamy.

Co to jest relokacja maszyn i urządzeń przemysłowych?

Wznowienie działalności w nowej lokalizacji nie należy do łatwych zadań. Zanim jednak do tego dojdzie, warto zadbać o względy bezpieczeństwa i jak najkrótsze przerwy w produkcji. Może w tym pomóc sprawnie przeprowadzona relokacja maszyn, która obejmuje demontaż, transport i montaż urządzeń w nowej lokalizacji. Co ważne, muszą być one odpowiednio zabezpieczone, przewiezione oraz uruchomione ponownie.

Zmiana siedziby zakładu przemysłowego nie może się odbyć bez rozłożenia maszyn i urządzeń przemysłowych na części. Podczas realizacji tego zadania przydaje się umiejętność doskonałego planowania i konieczność użycia zaawansowanego sprzętu. Jeśli relokacja przebiegnie sprawnie, możliwe jest szybkie wznowienie pracy maszyn w miejscu docelowym. Można ją przeprowadzić bez uszczerbku na mieniu. Relokacja maszyn staje się koniecznością w sytuacji, gdy zakład produkcyjny się rozwija i rozrasta. Kluczowy jest jednak wybór odpowiedniego usługodawcy.

Etap planowania relokacji

To jedna z najistotniejszych kwestii, ponieważ od szczegółowego planu działania zależy powodzenie całego przedsięwzięcia. Sam transport maszyn powinien być przeprowadzony z uwzględnieniem norm bezpieczeństwa. Wówczas można ograniczyć ryzyko związane z uszkodzeniem urządzeń, wypadkiem czy długotrwałym postojem linii produkcyjnych. Przy planowaniu relokacji warto wziąć pod uwagę rodzaj i ilość przenoszonego sprzętu, zaopatrzenie się w różnego rodzaju narzędzia oraz wybór odpowiedniej trasy czy uzyskanie stosownych pozwoleń. Należy zadbać o sporządzenie harmonogramu i określenie orientacyjnych kosztów przedsięwzięcia.

Realizacja relokacji

Ten etap poprzedzony jest demontażem linii produkcyjnych. Odłączone i oznaczone muszą zostać wszystkie elementy, co umożliwi ich szybką identyfikację po przewiezieniu w nowe miejsce. Należy też pamiętać o właściwym zabezpieczeniu wszelkich komponentów podczas transportu. Demontaż i montaż urządzeń wymaga dużej dokładności, w związku z czym warto zdecydować się na obsługę specjalistów (m.in. operatorów maszyn). Niezwykle ważne jest wsparcie elektryków oraz informatyków.

Transfer maszyn jest wieloetapowym i dość wymagającym procesem. Aby go usprawnić bez przeciążania pracowników, warto zaufać specjalistom w zakresie relokacji. Choć za każdym razem może przebiegać nieco inaczej, wskazane jest zwrócenie uwagi na następujące aspekty:

  • odpowiednie zabezpieczenie przestrzeni i pracowników w miejscu demontażu,

  • wykonanie dokładnych pomiarów – m.in. odległości pomiędzy komponentami składowymi,

  • opisanie wszystkich elementów rozłącznych,

  • zapakowanie poszczególnych części w bezpieczny sposób z uwzględnieniem wymagań specjalnych,

  • zadbanie o sporządzenie szczegółowej dokumentacji,

  • załadunek niektórych komponentów powinien uwzględniać wymagania specjalne,

  • wyznaczenie nowego miejsca montażu wraz ze sprawdzeniem dostępności potrzebnych mediów oraz stanu podłoża.

Wybór partnera do relokacji

Jak wspomniano wcześniej, niektóre firmy specjalizują się właśnie w transporcie maszyn i linii produkcyjnych. Korzystając z ich usług, zyskujemy pewność co do sprawnego przebiegu procesu relokacji. Fachowcy posiadają rozbudowane zaplecze techniczne, to znaczy dysponują specjalistycznym sprzętem (m.in. dźwigami samojezdnymi, suwnicami i rolkami transportowymi, platformami czy wózkami widłowymi). Dzięki temu możliwy staje się demontaż oraz montaż nawet w trudno dostępnych miejscach. W celu zapewnienia sprawnej relokacji wykorzystywane są też często dźwigi samojezdne, które doskonale sprawdzają się wewnątrz i na zewnątrz zakładów przemysłowych.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze partnera do relokacji? Przede wszystkim należy przyjrzeć się bliżej, jakie działania wchodzą w skład oferowanych usług i jak duże doświadczenie posiada dana firma. Sukces przedsięwzięcia zależy również od posiadanego wyposażenia i sprzętu do przewożenia maszyn oraz urządzeń. Warto podjąć współpracę z firmą, która specjalizuje się w specjalistycznym transporcie ponadgabarytowym.

Jak skutecznie przeprowadzić relokację maszyn?

Zlecenie takiego zadania warto powierzyć profesjonalistom, którzy mają odpowiednie doświadczenie i wiedzę na temat bezbłędnej realizacji wszelkich prac. Przenoszenie maszyn nie może odbyć się z pominięciem takich kroków jak: szczegółowe planowanie, bezpieczny transport i montaż maszyn w miejscu docelowym. Brak odpowiednich narzędzi niejednokrotnie przyczynia się do nieprawidłowości w pracy zakładu, tym samym do znacznych zakłóceń produkcyjnych i długoterminowych strat finansowych.

About Author

Adrianna Lechowicz

Na Hintigo.pl dodaję tylko artykuły sponsorowane. Materiał sponsorowany zawiera lokowanie produktu i/lub usługi Wydawca Hintigo.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność oraz jakość udostępnionych informacji. Wszelkie roszczenia z tytułu szkód materialnych lub niematerialnych wynikłych z wykorzystania bądź niewykorzystania tych informacji, lub z wykorzystania informacji nieprawidłowych czy niekompletnych, nie będą rozpatrywane. Odpowiedzialność za niezgodność z prawem, błędność lub niekompletność informacji, a szczególnie za szkody wynikłe z ich użycia lub niewykorzystania, ponosi autor treści wskazanej w linku lub odnośniku, a nie właściciel strony zawierającej te linki lub odnośniki.