PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Zdrowie i uroda Odżywianie

Zaburzenia odżywiania — objawy

 • 3 stycznia, 2024
 • 7 min read
Zaburzenia odżywiania — objawy

Zaburzenia odżywiania są chorobami psychicznymi, które wpływają na sposób, w jaki jedzenie i waga są postrzegane i kontrolowane. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób cierpi na te zaburzenia, w tym zarówno kobiety, jak i mężczyźni, w różnym wieku i z różnych środowisk społecznych. W tej sekcji omówimy objawy zaburzeń odżywiania, które są często dostrzegane u osób z tymi problemami, oraz jakie kroki podjąć w celu ich pokonania.

Co to są zaburzenia odżywiania? Zaburzenia odżywiania — objawy

Zaburzenia odżywiania to choroby psychiczne, które charakteryzują się zaburzeniem w sposobie odżywiania. Ci, którzy cierpią na te choroby, mają często obsesję na punkcie jedzenia, wagi i wyglądu. Zaburzenia odżywiania mogą wpłynąć zarówno na ciało, jak i na umysł, i stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Według badań, zaburzenia odżywiania dotykają przede wszystkim kobiet, jednak coraz częściej diagnozuje się je także u mężczyzn.

Zaburzenia odżywiania — objawy

Objawy zaburzeń odżywiania

Zaburzenia odżywiania to choroba psychiczna, która wpływa na ludzi w różnym wieku i płci. Oto najważniejsze objawy, na które warto zwrócić uwagę:

 • Ekstremalne ograniczanie jedzenia
 • Nadmierne objadanie się
 • Obsesyjne myślenie o jedzeniu, wadze i wyglądzie
 • Utrata wagi lub jej nadmierny przyrost bez zdrowego powodu
 • Nadmierne wykorzystywanie suplementów diety lub leków przeczyszczających
 • Nadmierne wykorzystywanie aktywności fizycznej w celu spalenia kalorii

Jeśli zauważysz u siebie lub swojego bliskiego te objawy, zalecamy kontakt z lekarzem lub terapeutą specjalizującym się w zaburzeniach odżywiania. Wczesne wykrycie i interwencja mogą znacząco poprawić rokowanie i szansę na powrót do zdrowia.

Wpływ zaburzeń odżywiania na młodzież

Zaburzenia odżywiania są szczególnie niebezpieczne dla młodzieży, ponieważ w wieku rozwojowym organizm potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych, które zapewnią prawidłowy wzrost i rozwój. Kiedy młodzi ludzie rezygnują z jedzenia lub jedzą niewystarczającą ilość jedzenia, mogą wystąpić poważne skutki zdrowotne.

Poza tym młodzież, która cierpi na zaburzenia odżywiania, często zmaga się z poczuciem osamotnienia i izolacji społecznej. Mogą odczuwać presję otoczenia, na przykład media społecznościowe, aby wyglądać na szczupłych i atrakcyjnych, co może nasilać ich zaburzenia odżywiania.

Skutki zdrowotne zaburzeń odżywiania u młodzieży Skutki społeczne zaburzeń odżywiania u młodzieży
 • zaburzenia rytmu serca
 • osłabienie mięśni
 • anemia
 • zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu
 • zaburzenia hormonalne
 • izolacja społeczna
 • nieprzystosowanie do rówieśników
 • trudności w nauce
 • zaburzenia emocjonalne
 • trudności w relacjach interpersonalnych

Zaburzenia odżywiania są poważnym problemem, który dotyka młodzież z całego świata. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice, nauczyciele i opiekunowie zdawali sobie sprawę z objawów tego zaburzenia oraz byli w stanie zaoferować wsparcie i pomoc potrzebującym.

Zobacz również: Niedobór żelaza — przyczyny, objawy, dieta

Czynniki prowadzące do zaburzeń odżywiania

Zaburzenia odżywiania są złożonymi problemami, które wynikają z wielu czynników społecznych, emocjonalnych i biologicznych. Oto najważniejsze czynniki, które mogą prowadzić do zaburzeń odżywiania:

Czynnik Opis
Presja społeczna Współczesne standardy piękna i stylu życia narzucają nam wysokie wymagania dotyczące wyglądu i sylwetki. Wpływ mediów, reklam i kultury popularnej może powodować, że osoby odbierają swoje ciało negatywnie.
Niska samoocena Ludzie, którzy mają niską samoocenę, często są bardziej podatni na zaburzenia odżywiania. Mogą wierzyć, że ich wartość jako osoby zależy od wyglądu i wagi.
Obecność innych zaburzeń psychicznych Osoby, które cierpią na zaburzenia depresyjne, lęki czy zaburzenia osobowości,  są bardziej narażone na rozwój zaburzeń odżywiania.
Wpływ rodziny Dynamika rodzinna i zachowania rodziców mogą mieć wpływ na postawy i nawyki żywieniowe dzieci. Zaburzenia odżywiania mogą być uwarunkowane przez stres  w rodzinie lub przez zaniedbanie.
Nadmierna kontrola Osoby odczuwające brak kontroli nad swoim życiem, często szukają sposobu na jej odzyskanie poprzez kontrolę jedzenia i aktywności fizycznej.

Warto pamiętać, że te czynniki nie muszą wystąpić razem i nie zawsze prowadzą do zaburzeń odżywiania. Jednak świadomość wpływu tych czynników może pomóc w zapobieganiu problemom żywieniowym.

Kogo najczęściej dotykają zaburzenia odżywiania?

Zaburzenia odżywiania są chorobami, które dotykają ludzi w różnym wieku i o różnych płciach. Niemniej jednak, młodzi ludzie, zwłaszcza kobiety, są szczególnie narażeni na ryzyko rozwoju zaburzeń odżywiania.

Według badań kobiety stanowią około 90% osób cierpiących na anoreksję oraz około 70% przypadków bulimii, podczas gdy mężczyźni częściej chorują na zaburzenia odżywiania niesprecyzowane.

Zaburzenia odżywiania dotykają również osób o innym niż przeciętny indeksie masy ciała, takich jak sportowcy, którzy mogą być narażeni na ryzyko rozwoju zaburzeń odżywiania z powodu presji, jaką odczuwają w dziedzinie sportu.

Płeć Podatność na anoreksję Podatność na bulimię
Kobiety 90% 70%
Mężczyźni 10% 30%

Jak pokonać zaburzenia odżywiania?

Zaburzenia odżywiania to choroba, którą można i należy leczyć. Istnieje wiele skutecznych metod, które pomogą Ci w pokonaniu tych problemów.

Terapia behawioralna

Jest to jedna z najczęściej stosowanych metod leczenia zaburzeń odżywiania. Terapia ta skupia się na zmianie sposobu myślenia oraz zachowań związanych z jedzeniem, co pozwala na uniknięcie nawracających epizodów choroby. W trakcie terapii behawioralnej pacjent pracuje z terapeutą nad określeniem swoich celów oraz sposobów ich osiągnięcia.

Wsparcie psychologiczne

Wsparcie psychologiczne jest niezwykle istotne w procesie leczenia zaburzeń odżywiania. Pacjent może skorzystać z pomocy psychologa lub terapeuty, którzy pomogą mu w radzeniu sobie z trudnymi emocjami i uczuciami, jakie towarzyszą chorobie. Osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania mają często niską samoocenę i problemy z akceptacją siebie, dlatego terapia psychologiczna może być niezwykle pomocna.

Rehabilitacja dietetyczna

Rehabilitacja dietetyczna polega na indywidualnym doborze diety oraz regularnym monitorowaniu jej wpływu na organizm pacjenta. Dietetyk, który prowadzi rehabilitację, dobiera dietę w taki sposób, aby była ona zdrowa, odpowiednio zbilansowana i dostosowana do potrzeb organizmu pacjenta. Dzięki rehabilitacji dietetycznej pacjent uczy się zdrowego stylu życia oraz unika powrotu do choroby.

Zapobieganie zaburzeniom odżywiania

Zapobieganie zaburzeniom odżywiania jest kluczowe dla utrzymania zdrowego stylu życia. Jednym z najsilniejszych czynników prowadzących do zaburzeń odżywiania jest presja społeczna, dlatego edukacja społeczna i promowanie zdrowego stylu życia są ważnymi krokami w kierunku zapobiegania zaburzeniom odżywiania.

Wczesne wykrywanie i interwencja są również bardzo ważne w zapobieganiu i walkę z zaburzeniami odżywiania. Dlatego, ważne jest, aby zwracać uwagę na zachowanie i nawyki żywieniowe naszych bliskich, zwłaszcza tych, którzy są szczególnie narażeni na ryzyko rozwoju zaburzeń odżywiania, takich jak młodzież.

Jeśli podejrzewasz, że ktoś cierpi na zaburzenia odżywiania, nie wahaj się szukać pomocy specjalisty, który może pomóc w diagnozie i leczeniu tego problemu.

Zaburzenia odżywiania — objawy: Wniosek

Wniosek końcowy artykułu obejmuje najważniejsze informacje na temat zaburzeń odżywiania. Warto wiedzieć, że objawy zaburzeń odżywiania są różnorodne, ale niektóre z nich, takie jak ekstremalne ograniczanie jedzenia lub obsesyjne przejmowanie się wagą i wyglądem, są szczególnie charakterystyczne. Niestety, zaburzenia odżywiania często wpływają na zdrowie psychiczne i fizyczne młodzieży, a czynniki takie jak presja społeczna lub obecność innych zaburzeń psychicznych mogą przyczynić się do ich rozwoju.

Najważniejsze jest, aby zrozumieć, że zaburzenia odżywiania można wyleczyć, a metody leczenia, takie jak terapia behawioralna, wsparcie psychologiczne lub rehabilitacja dietetyczna, mają skuteczność. Co więcej, zapobieganie zaburzeniom odżywiania jest możliwe poprzez edukację, promowanie zdrowego stylu życia oraz wczesne wykrywanie i interwencję.

Wszyscy powinni pamiętać, że zdrowie psychiczne i fizyczne jest kluczowe, a zaburzenia odżywiania są poważnym problemem, który może wpłynąć na wiele obszarów życia. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na objawy i podejmować kroki w celu szybkiego leczenia lub zapobiegania temu problemowi.

About Author

pejot