PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Wnętrze i dekoracja

Stelaż do łóżka – jaki wybrać?

  • 29 maja, 2024
  • 5 min read
Stelaż do łóżka – jaki wybrać?

Pragnąc zapewnić sobie komfort odpoczynku w łóżku, skupiamy się zazwyczaj na wyborze odpowiedniego materaca. I prawidłowo. Niestety, zapominamy przy tym, że do wygodnego snu przyczynia się również dobry stelaż. Czy wiesz, na co zwrócić uwagę, kupując stelaż? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Po co stelaż w łóżku?

Stelaż to bardzo ważny element konstrukcyjny każdego łóżka. Pełni on wiele istotnych funkcji. Przede wszystkim stanowi podporę dla materaca. Solidne podparcie materaca zapobiega jego zapadaniu się i pomaga utrzymać prawidłową postawę leżącej osoby. Ergonomiczne ułożenie ciała podczas snu ma natomiast zasadnicze znaczenie dla zdrowia kręgosłupa i dobrej regeneracji organizmu.

Kolejnym zadaniem, jakie pełni stelaż do łóżka, jest wentylacja podłoża do spania. Możliwe jest to dzięki listewkowej budowie. Między listwami swobodnie przepływa powietrze, co pomaga zapobiegać gromadzeniu się wilgoci we wnętrzu materaca i redukuje ryzyko rozwoju pleśni oraz innych szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów.

Co ważne, listwy, jeśli są elastyczne, tj. zrobione z drewna klejonego warstwowo i lekko wygięte, a przy tym osadzone w gumowych uchwytach, pracują razem z materacem. W ten sposób stelaż przyczynia się do lepszego dopasowania podłoża do ciała użytkownika, a także przedłuża żywotność materaca (chroni go przed deformacjami, rozprężając naciski).

Jakie są rodzaje stelaży do łóżek?

Stelaże do łóżek można podzielić na trzy główne kategorie: stelaże bez regulacji, stelaże regulowane ręcznie oraz stelaże regulowane elektrycznie. Każdy z tych typów ma swoje specyficzne cechy i funkcje, które odpowiadają różnym potrzebom użytkowników.

Stelaże bez regulacji to najbardziej podstawowy rodzaj stelaży. Są one zbudowane z drewnianych listew osadzonych na stałe w stabilnej ramie (drewnianej lub metalowej). Brak ruchomych części sprawia, że są one proste w konstrukcji i mniej podatne na awarie. Będą odpowiednie dla osób, które szukają trwałych rozwiązań i nie potrzebują regulacji pozycji spania.

Stelaże regulowane ręcznie składają się z segmentów, które można ręcznie podnosić lub opuszczać. Umożliwiają zmianę pozycji podgłówka lub podnóżka poprzez ręczne ustawienie kąta ich nachylenia. Oferują kilka stopni regulacji, pozwalając użytkownikowi na dostosowanie pozycji do swoich potrzeb. Są idealne dla osób, które potrzebują unieść nogi lub głowę podczas snu bądź odpoczynku, co może pomóc w przypadku problemów z krążeniem. Możliwość regulacji pozycji ułatwia także czytanie, oglądanie telewizji lub korzystanie z laptopa w łóżku.

Stelaże regulowane elektrycznie to najbardziej zaawansowany rodzaj stelaży. Są wyposażone w silniki elektryczne, które pozwalają na łatwą i płynną regulację pozycji za pomocą pilota. Można to zrobić bez konieczności wstawania z łóżka. Są szczególnie przydatne dla osób starszych lub z ograniczoną mobilnością, ponieważ zmiana pozycji nie wymaga żadnego wysiłku. Ich zakup wiąże się jednak z wyższą ceną.

Pamiętajmy, że stelaże z możliwością regulacji (ręcznej lub elektrycznej) są odpowiednie pod materace piankowe i lateksowe. Nie są natomiast wskazane w przypadku materacy sprężynowych ze względu na ryzyko uszkodzenia konstrukcji sprężyn.

Stelaże z regulacją twardości

Niektóre stelaże, niezależnie od tego, czy posiadają możliwość regulacji kąta nachylenia podgłówka i podnóżka, czy też nie, wyposażone są w mechanizmy regulacji stopnia twardości w części lędźwiowej. Posiadają specjalne suwaki, które można przesuwać wzdłuż listew. Przesunięcie suwaka w kierunku środka listwy powoduje jej usztywnienie, natomiast przesunięcie na zewnątrz zwiększa elastyczność. Takie rozwiązanie umożliwia indywidualne dostosowanie stopnia twardości podłoża do spania, co zwiększa komfort snu i wspiera zdrowie kręgosłupa, zapewniając mu odpowiednie podparcie.

Jaki rozmiar stelaża wybrać?

Stelaż musi być dopasowany do rozmiaru ramy łóżka. W przypadku łóżek jednoosobowych klasycznym wyborem jest stelaż 90×200 cm. Bywają też łóżka węższe i szersze, stąd w sklepach można znaleźć, np. stelaże 80×200 cm czy 100×200 cm. Do tych łóżek będzie pasował w zasadzie każdy stelaż.

W przypadku łóżek dedykowanych parom należy zwrócić uwagę, czy mebel posiada biegnącą przez środek listwę, która stanowi podporę stelaża. Jeśli nie, należy poszukać stelaża, który nie potrzebuje dodatkowego wsparcia. Jeżeli natomiast taka listwa jest, mamy dwa rozwiązania: można kupić jeden stelaż (np. stelaż 140×200 cm, stelaż 160×200 cm czy stelaż 180×200 cm w zależności od wielkości ramy), który posiada dwa niezależne pola połączone w środkowej części, bądź zaopatrzyć się w dwa pojedyncze stelaże (np. dwa stelaże 70×200 cm do łóżka o powierzchni spania 140×200 cm).

Wybór stelaża wymaga dokładnego przeanalizowania własnych potrzeb, sprawdzenia wielkości ramy łóżka, a także ustalenia budżetu przeznaczonego na ten cel, ceny mogą znacząco się różnić. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki ułatwią Ci podjęcie dobrej decyzji.

About Author

Adrianna Lechowicz

Na Hintigo.pl dodaję tylko artykuły sponsorowane. Materiał sponsorowany zawiera lokowanie produktu i/lub usługi Wydawca Hintigo.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność oraz jakość udostępnionych informacji. Wszelkie roszczenia z tytułu szkód materialnych lub niematerialnych wynikłych z wykorzystania bądź niewykorzystania tych informacji, lub z wykorzystania informacji nieprawidłowych czy niekompletnych, nie będą rozpatrywane. Odpowiedzialność za niezgodność z prawem, błędność lub niekompletność informacji, a szczególnie za szkody wynikłe z ich użycia lub niewykorzystania, ponosi autor treści wskazanej w linku lub odnośniku, a nie właściciel strony zawierającej te linki lub odnośniki.