PolecamyJak przechowywać awokadoCzytaj
Dom i mieszkanie

Najlepsze techniki czyszczenia materaca dla właścicieli zwierząt

  • 28 maja, 2024
  • 4 min read
Najlepsze techniki czyszczenia materaca dla właścicieli zwierząt

Wspólne mieszkanie z czworonogiem to nie tylko przyjemności, ale również dodatkowe obowiązki. Opiekunowie psów i kotów muszą przygotować się na regularne sprzątanie dywanów i materaców z sierści czy moczu. W domach zamieszkiwanych przez zwierzęta nie można jednak stosować silnych środków chemicznych. Podpowiadamy, jak skutecznie i bezpiecznie wyczyścić materac zanieczyszczony przez zwierzęta.

Bezpieczne środki czyszczące do materaców w domach ze zwierzętami

Zanieczyszczenia spowodowane przez zwierzęta to nie tylko problem natury estetycznej. Unoszący się wokół zabrudzonych miejsc zapach sygnalizuje czworonogom, że dane miejsce pełni funkcję toalety, co powoduje utrwalanie się u nich uciążliwego nawyku brudzenia w domu. Dodatkowo sierść zwierząt, która pokrywa materac do spania, jest nośnikiem alergenów i może wywoływać nieprzyjemne dolegliwości u osób uczulonych. Z tego powodu materac do sypialni czy materac do łóżka dziecięcego powinien być regularnie czyszczony z zanieczyszczeń pochodzenia zwierzęcego. 

Warto jednak pamiętać o bezpieczeństwie domowych podopiecznych. Substancje zawarte w chemicznych środkach czystości (m.in. fosforany, ftalany, związki fenolowe) mogą spowodować poważne zatrucia u czworonogów. Lepiej więc zrezygnować z ich stosowania. Do czyszczenia materaców w domach zamieszkałych przez zwierzęta należy wykorzystywać środki naturalne. Za bezpieczne dla zwierząt środki czyszczące uznawane są m.in.:

  • soda oczyszczona,
  • mąka kukurydziana,
  • ocet, 
  • orzechy piorące,
  • naturalne olejki eteryczne,
  • środki enzymatyczne. 

Domowe sposoby na odświeżenie materaca po zwierzętach

Chcesz odświeżyć materac piankowy czy sprężynowy? Zastanawiasz się, jak pozbyć się z materaca nieprzyjemnego zapachu lub plam moczu swojego pupila? Domowymi sposobami możesz z łatwością wyczyścić zarówno materac piankowy 180×200, jak i materac sprężynowy 140×200. 

Jeśli zauważyłeś świeże plamy na materacu, jak najszybciej zbierz pozostałości moczu czworonoga ręcznikiem papierowym. Powinieneś zrobić to jednak ostrożnie, by zanieczyszczenia nie wniknęły w głąb materiału. Możesz również przemyć zanieczyszczone miejsce zimną wodą. Dla odświeżenia materaca zastosuj naturalny olejek eteryczny, który zneutralizuje nieprzyjemny zapach.

Aby usunąć plamy z materaca, możesz wykorzystać sodę oczyszczoną lub mąkę kukurydzianą. Wystarczy, że posypiesz którymś z tych środków zabrudzoną powierzchnię, a po upływie kilku godzin usuniesz pozostałości za pomocą odkurzacza. Do wyczyszczenia materaca przydatny będzie również ocet wymieszany z wodą (1:3) lub sok z cytryny rozcieńczony z wodą (1:2). Skuteczne w walce z plamami z kociego lub psiego moczu są ponadto nietoksyczne preparaty enzymatyczne, które rozpyla się bezpośrednio na plamy. 

Dobrym pomysłem może okazać się czyszczenie materaca za pomocą myjki parowej lub odkurzacza piorącego. Jeśli domowe metody okażą się nieskuteczne, warto skorzystać z pomocy profesjonalnych firm. Materac rolowany można z łatwością złożyć i oddać do pralni. 

Jak zapobiegać gromadzeniu się alergenów zwierzęcych na materacu?

Psy i koty wylegujące się na łóżkach pozostawiają na materacach duże ilości sierści. Może ona wywoływać reakcje alergiczne u osób uczulonych na białka znajdujące się w ślinie czworonogów. Dodatkowym problemem jest gromadzący się w sierści kurz, który stanowi pożywkę do rozwoju roztoczy. 

Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, bardzo ważne jest regularne usuwanie z materaca sierści. Do jej zbierania można wykorzystać rolkę do czyszczenia ubrań, rękawicę do czesania zwierząt czy wilgotną ściereczkę z mikrofibry. W wyeliminowaniu alergenów z materaca pomoże również odkurzacz z filtrem HEPA, które wychwytuje nawet cząstki wielkości 0,3 µm. 

Jeśli zależy Ci na ograniczeniu ilości zwierzęcych alergenów w Twoim otoczeniu, możesz również sięgnąć po specjalne akcesoria, np. materac nawierzchniowy 140×200. Miękka nakładka na materac skutecznie zabezpieczy go przed sierścią i moczem czworonogów.

Osoby uczulone mogą też poprawić swój komfort życia, kupując materac antyalergiczny 160×200, który zapobiega gromadzeniu się alergenów w miejscu snu. Utrzymaniu higieny w sypialni sprzyja również materac w pokorowcu aloe vera i zawarty w nim kokos. Poprawiają one cyrkulację powietrza oraz ograniczają rozwój roztoczy i pleśni w otoczeniu, co gwarantuje błogi sen nawet w towarzystwie czworonogów.

About Author

Adrianna Lechowicz

Na Hintigo.pl dodaję tylko artykuły sponsorowane. Materiał sponsorowany zawiera lokowanie produktu i/lub usługi Wydawca Hintigo.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność oraz jakość udostępnionych informacji. Wszelkie roszczenia z tytułu szkód materialnych lub niematerialnych wynikłych z wykorzystania bądź niewykorzystania tych informacji, lub z wykorzystania informacji nieprawidłowych czy niekompletnych, nie będą rozpatrywane. Odpowiedzialność za niezgodność z prawem, błędność lub niekompletność informacji, a szczególnie za szkody wynikłe z ich użycia lub niewykorzystania, ponosi autor treści wskazanej w linku lub odnośniku, a nie właściciel strony zawierającej te linki lub odnośniki.